marianna
26.01.05,12:14
Údajne, podľa nového zákona o DPH platného od 1.1.2005 musí aj zálohová faktúra mať vyčíslený DZ a DPH. Je to pravda?
Anairda
26.01.05,11:27
Ano, ale ja si myslím, že to platilo už aj v roku 2004.
ekonella
26.01.05,11:38
Platilo to aj v roku 2004 asi od 1.5.04. Podľa § 71 odst.1 - je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru....., čiže musí
obsahovať predpísané náležitosti podľa § 17 odst.2 zák.o DPH
Dada
26.01.05,11:55
Zálohová faktúra nemusí mať rozpis DPH. Ale ak príjmete platbu vopred (čiže zálohu) musíte vystaviť doklad na účely DPH a tam už tá DPH rozpísaná musí byť.
viktoria
26.01.05,11:59
Zálohová faktúra nemusí mať rozpis DPH. Ale ak príjmete platbu vopred (čiže zálohu) musíte vystaviť doklad na účely DPH a tam už tá DPH rozpísaná musí byť.
Súhlasím, ešte by som doplnila, že ak platba aj dodanie bolo uskutočnené v tom istom mesiaci netreba vystaviť zvlášť faktúru na prijatú platbu stačí jedna faktúra.
marianna
26.01.05,12:03
To mi je jasné, že pri prijatí platby musím vystaviť faktúru s rozpisom DPH a odviesť DPH, ale ide mi o faktúru, ktorou ešte len požadujem platbu - zálohu.
vladan
26.01.05,12:18
zálohové faktúry a ich náležitosti nerieši, tuším, žiadny zákon :D
Dada
26.01.05,12:45
Do zálohovej faktúry môžete dať rozpis DPH, ale uplatniť si DPH zo zálohovej faktúry nie. To až z toho dokladu na účely DPH k prijatej zálohe.
ivetakli
28.01.05,18:12
Najskôr sa vystaví zálohová fa, tá je bez DPH a ani sa neúčtuje. Je pravda, že to zákon nerieši. Po prijatí platby musíš vystaviť fa na príjem hotovosti, tu už je DPH. Po dodaní bude ešte jedna vyúčtovacia fa. Na nej vyfaktúruješ všetko ako má byť a odrátaš zaáklad a DPH - fa príjem hotovosti. Ahoj
Majka
19.09.05,12:04
Citam o zalohovych fakturach hrbu prikladov,rad..... avsak neviem si poradit s mojim pripadom...

vystavila som fakturu na prijatu zalohu zaklad+dph v mesiaci 8/05 na nedodanu sluzbu, uctovat by som mala len dph 324/343 ale co so Zakladom? aby mi to korektne stiahlo do vykazu dph zaklad+dph.
Vyuctovaciu fakturu budem robit asi az v 9/05 alebo 10/05 ked nastane kompletne zdanit.plnenie-dodanie sluzby.
Majka
19.09.05,14:00
prosim nik mi nevie poradit?
evina
19.09.05,14:02
Majka
19.09.05,14:11
dakujem ti pekne. mrknem.
andrej_rv
19.09.05,14:16
..vystavila som fakturu na prijatu zalohu zaklad+dph v mesiaci 8/05 na nedodanu sluzbu, uctovat by som mala len dph 324/343 ale co so Zakladom? aby mi to korektne stiahlo do vykazu dph zaklad+dph.
Pre správnu odpoveď musíš uviesť, aký účtovný účtovný program používaš, pretože toto sa v jednotlivých softoch zadáva rozdielne - niekde mimoúčtovne (len v tabuľke DPH), niekde cez pomocné podsúvahové účty...
Majka
20.09.05,05:59
uctujem vo fibu.

neviem ci ten zaklad mam prehnat cez ucty 395..... skusala som rozne moznosti.
nikulik
04.11.05,08:29
Mám na Vás jednu prosbu, chceli by sme uhradiť zálohu nejakých 15 000,- sk za plastové okná, ale neviem, ci to môžem uhradiť bez toho, aby mi oni poslali zálohovu faktúru. Môžem alebo nie?
renča1
04.11.05,08:59
Mám na Vás jednu prosbu, chceli by sme uhradiť zálohu nejakých 15 000,- sk za plastové okná, ale neviem, ci to môžem uhradiť bez toho, aby mi oni poslali zálohovu faktúru. Môžem alebo nie?Záleží na tom či si podnikateľ, ak áno a tak strašne ju potrebuješ tak si ju vypýtaj. Zo zákona nie je povinnosť vystavovať zálohové faktúry. Ak si závis.osoba stačí ti príjmový poklad.doklad o zaplatení, pokiaľ nedokladuješ úver plastovými oknami.
nikulik
04.11.05,09:59
No ja ju nepotrebujem, len som chcela vediet, ci musi byt. Idem to hradit cez ucet. A aky je rozdiel medzi zalohovou fakturou a predfakturou? Je to to iste?
renča1
04.11.05,10:05
No ja ju nepotrebujem, len som chcela vediet, ci musi byt. Idem to hradit cez ucet. A aky je rozdiel medzi zalohovou fakturou a predfakturou? Je to to iste?
medzi zál.faktúrou a predfak.nieje žiadny rozdiel je to to isté. Zhodou okolnosti moja rodina tiež robí s plastovými oknami a ak nepodnikatelia posielajú zálohu na účet , tak na účte je uvedené meno a priezvisko kto zálohu posiela. Druhý spôsob existuje aj taký, že ak ti firma dá zál.faktúru tak pod variabil.symbolom pošleš úhradu a firma si ju podľa toho zaeviduje a tým zistí o koho ide a koľko mal zaplatiť. Neber to tak , že ti to vysvetlujem ako bl...... Nehnevaj sa:)
nikulik
04.11.05,10:22
Vobec sa nehnevám Renátka, no niekedy treba aj tak "po lopate", dakujem. Zabudla som dodať, že sa jedná o poľskú firmu, ale dufam, ze to bude ok, lebo inak ma moja účtovníčka priškrtí :-). Pekny den prajem
renča1
04.11.05,10:32
Neviem aké vy máte skúsenosti s poliakmi, ale mi OTRASNÉ!!!!!!!!! Hlavne čo sa týka dokladov, faktúr videla som rôzny bordel vo firmách, ale aký robia poliaci , to som ešte nevidela nikde. Horšie je ,že ťažko sa snimi dohodnúť na otázku vždy povedia da., da, žiadne slovo od nich nepočuť.Sú nespolahlivý . Dúfam, že vy máte dobré skúsenosti alebo je to podobné?
nikulik
04.11.05,11:03
No zo začiatku to bol chaos ohľadom faktúr, ale teraz uz je to lepsie, chvalabohu to len vybavujem, a vsetko davam uctovnicke takze sa toho skoro zbavim... Pre isotu s nimi nekomunikujem, nechavam to na sefa, lebo raz ked som zdvihla telefon, tak to som rozumela len bla,bla,bla fax bla,bla, takze asi tak, su trosku chaotickí ale na to sa da zvyknut, hlavne ked sidlo maju v Poľsku, prevádzku na Slovensku, objednávku musíme poslať do Poľska, ale uhradiť zalohu na Slovensko, no proste chaos. Vy máte az take zlé skusenosti?
renča1
04.11.05,11:26
mi máme také skúsenosti, že zaplatíme vopred tovar na zálohu, čiže zál.fa.nedajú ved v poriadku nieje to potrebné, ale je dohodnutý určitý cenník a hlavne z cenníka treba odpoč.zľavu. Oni si tam tie ceny hádžu ako len chcú a neodpoč.zľavu. To je po prvé. Po druhé minule som už bola taká rozčúlená, že zasa prišiel tovar napísali aký tovar sa dovezie pod určitými značkami a číslami aby sa môhol skontrolovať a ked dodali faktúru boli na nich uvedené iné ceny , ako mali byť vyfaktúrované, ale podotýkam platí sa im vopred zálohovo celá suma nie len časť. Po tretie ma nahnevalo to , že pri dalšej dodávke nedali žiadnu faktúru a pol mesiaca sme nemôhli od nich ju dostať, až sme sa vyhrozili, že pokiaľ nebudú doklady naporiadku končíme s obchodovaním a ja ako účtovníčka som rezignovala po dobu vyriešenia daného problému. Včera doviezli další tovar, faktúra bola v poriadku, ale doklady od nich - PPD, ktorý sme im zaplatili v hotovosti ešte pred 2 mesiacmi bol na inú čiastku ako v skutoč. sa zaplatilo. Ešte , že som mala odnich podpis na VPD, že prebral peniaze v cudzej mene. Preto som sa pýtala či len mi máme smolu na takú firmu alebo ma aj niekdo iný stým skúsenosti. Rada by som na nich poslala kontrolu z DÚ u nás by taká firma nepochodila. Jediné slovo čo od nich poznám je da,da.
nikulik
04.11.05,12:10
No my sme taketo problemy nemali, len nam parkrat zabudli poslať PPD, ale inac sa s nimi dalo, asi podla toho na akych natrafis.
apo
04.11.05,12:38
Pokúsim sa o zhrnutie:
Zákon o DPH platný od vstupu do EÚ už nepozná daňové doklady a zaviedol pojem FAKTÚRA. Náležitosti FAKTÚRY sú presne špecifikované v zákone o DPH. Ak na doklade nie je uvedená hodnota DPH v tom prípade sa nejedná o FAKTÚRU v zmysle zákona o DPH. Správne bolo v jednom príspevku uvedené, že náležitosti zálohovej faktúry neupravuje žiadny predpis. DOKONCA platí zásada, že FAKTÚRA je to čo má náležitosti faktúry a nie to, že doklad nesie názov FAKTÚRA.

Zákon o DPH nám presne stanovuje kedy sme povinný vystaviť FAKTÚRU čiže doklad na ktorom je vyčíslená DPH. Zálohová faktúra v podstate ani nie je nutná, postačí keď sa dve strany dohodnú a pošlú úhradu. Prijatie úhrady je potom dôvod na vystavenie FAKTÚRY kde k daňovej povinnosti došlo na základe prijatej úhrady, z textu faktúry bude zrejmé, že sa jedná o zálohovú faktúru na základe prijatej úhrady. Zákon nám ale umožnil zjednodušenie, že zálohovú faktúru s vyčíslenou DPH nemusíme vystaviť ak v kalendárnom mesiaci dôjde k prijatiu zálohovej platby a aj k dodaniu tovaru alebo služby.

CHCEM PRIPOMENÚŤ,
že niektoré veľkosklady stavebných hmôt postupujú nesprávne pri vystavovaní dokladov na základe dodania tovaru po predchádzajúcom uhradení zálohovej faktúry.

Ich postup je nasledovný:
1. Zálohová faktúra na ktorej nie je uvedená DPH (správne vystavený doklad)
2. Zálohová faktúra vystavená na základe prijatej úhrady s vyčíslenou DPH (správne vystavený doklad)
3. Faktúra na základe dodacieho listu s celým rozpisom DPH (NESPRÁVNE VYSTAVENÝ DOKLAD)

V bode č. 3 došlo ku chybe nakoľko nemôžu býť o jednej daňovej povinnosti vystavené dve FAKTÚRY. V tretej dfaktúre je uvedená odvolávka na prijatú úhradu zálohovej faktúry č. 1. Takýto postup aj pozorného účtovníka môže priviesť k omylu a dôjde k dvojnásobnému odpočtu DPH z jedného obchodu. Ja som už z tohoto dôvodu podával dodatočné daňové priznanie a poslal som elektronickou poštou podnet Daňovému riaditeľstvu, aby vydalo opatrenie, ktoré by vyslovene zakázalo vo faktúre č. 3 uvádzať DPH pokiaľ by táto faktúra nebola v podstate dobropisom, alebo ťarchopisom voči faktúre č. 2. Z Daňového riaditeľstva mi potvrdili príjem môjho podnetu, ale odpoveď mi ešte nedoručili.

Pozdravujem
apo
Kačena I.
04.11.05,13:01
mi máme také skúsenosti, že zaplatíme vopred tovar na zálohu, čiže zál.fa.nedajú ved v poriadku nieje to potrebné, ale je dohodnutý určitý cenník a hlavne z cenníka treba odpoč.zľavu. Oni si tam tie ceny hádžu ako len chcú a neodpoč.zľavu. To je po prvé. Po druhé minule som už bola taká rozčúlená, že zasa prišiel tovar napísali aký tovar sa dovezie pod určitými značkami a číslami aby sa môhol skontrolovať a ked dodali faktúru boli na nich uvedené iné ceny , ako mali byť vyfaktúrované, ale podotýkam platí sa im vopred zálohovo celá suma nie len časť. Po tretie ma nahnevalo to , že pri dalšej dodávke nedali žiadnu faktúru a pol mesiaca sme nemôhli od nich ju dostať, až sme sa vyhrozili, že pokiaľ nebudú doklady naporiadku končíme s obchodovaním a ja ako účtovníčka som rezignovala po dobu vyriešenia daného problému. Včera doviezli další tovar, faktúra bola v poriadku, ale doklady od nich - PPD, ktorý sme im zaplatili v hotovosti ešte pred 2 mesiacmi bol na inú čiastku ako v skutoč. sa zaplatilo. Ešte , že som mala odnich podpis na VPD, že prebral peniaze v cudzej mene. Preto som sa pýtala či len mi máme smolu na takú firmu alebo ma aj niekdo iný stým skúsenosti. Rada by som na nich poslala kontrolu z DÚ u nás by taká firma nepochodila. Jediné slovo čo od nich poznám je da,da.
Ja mám presne také isté skúsenosti - platba vopred v hotovosti bez príjmového dokladu, na faktúre vyčíslená celá suma (OK), dole dopísané, koľko bolo zaplatené v hotovosti a rozdiel by som akože mala odrátať zo zálohy, ale to nesedí, lebo dali nejakú zľavu, ktorá bola dohodnutá ústne s majiteľom. A bonbónik- faktúra bola vystavená na prepravnú firmu!!! Dala som ju prerobiť (bolo to v 9/05) a do dnes ju nemám opravenú.