Heni
01.04.07,16:27
30.12.2006 som z valutovej pokladne spravila osobný výber, aby v nej na konci roka nič nebolo. (chcela som sa vyhnúť účtovaniu kurzových rozdielov)
napriek tomu mi v Pohode (JU) vykazuje:
val. pokl. - zostatok v cudzej mene: 0,00 HUF
zostatok v Sk: 92,50 Sk

tento zostatok mi prirátalo aj k peniazom a ceninám vo výkaze o majetku a záväzkoch... ale prečo, ked ja už vo valutovej pokladni nič neevidujem?
jaja99
01.04.07,14:49
Uvedená suma je kurzový rozdiel, ktorý je POZD alebo VOZD. Pokladne a banky v cudzej mene na konci roka prepočítavaš kurzom NBS a vzniknutý rozdiel je výdavok/príjem OZD. To oplatí aj pri nulovom zostatku v cudzej mene.
Keď prepočítavaš pohľadávky a záväzky, zápis vykonáš len v knihe záväzkov/pohľadávok - nie je to rozdiel, ktorý by mal vplyv na základ dane.
Heni
01.04.07,14:54
Pokladne a banky v cudzej mene na konci roka prepočítavaš kurzom NBS a vzniknutý rozdiel je výdavok/príjem OZD. To oplatí aj pri nulovom zostatku v cudzej mene.

viem, že prepočítavam, ale čo prepočítavam, ked mám v pokladni nulu?

a ešte by si mi, prosím, mohla podrobnejšie o tých Z a P - ako na to v Pohode? dakujem.
jaja99
01.04.07,14:58
Bohužiaľ POHODU nepoužívam. V MRP na to idem akoby cez úhradu, ale stlačím len tlačidlo kuzový rozdiel a opýta sa ma, či zapísať do denníka a dám nezapísať.
atka4
01.04.07,15:33
Chod do tej valutovej pokladne HUF. Daj urobiť nový výdavkový pokladničný doklad a uveď nasledovne: Číslo ti ide samo, všetky dátumy 31.12.2006, text - ja dávam kurzové rozdiely k 31.12.2006, kurz 0,00, CM 0,00, Sk 92,50. A bude to OK.
Reprografia
11.04.07,19:18
Zdravím,
ja mám podobný problém so záväzkami. Vďaka kurzovým rozdielom mi vznikol k 31.12.2006 stav 2900,- Sk, ja však žiaden záväzok neevidujem, všetko mám vysporiadané. Vie mi niekto poradiť, ako sa toho môžem v Pohode zbaviť?
Ďakujem
atka4
11.04.07,21:25
Zdravím,
ja mám podobný problém so záväzkami. Vďaka kurzovým rozdielom mi vznikol k 31.12.2006 stav 2900,- Sk, ja však žiaden záväzok neevidujem, všetko mám vysporiadané. Vie mi niekto poradiť, ako sa toho môžem v Pohode zbaviť?
Ďakujem

účtuješ v JÚ alebo PÚ, ak v PÚ, tak by ti po úplnej likvidácii CM nemal ostať zostatok v Sk, lebo SW zaúčtuje kurzové rozdiely automaticky na 563 alebo 663- aj pri čiastočných likvidáciách.
Pozri či máš zadané predkontácie v: Globálne nastavenie - cudzie meny - pohľ. aj záv. kurz. zisky aj straty + zaškrtnuté účtovanie denným kurzom (väčšina ÚJ)
Reprografia
12.04.07,15:56
účtuješ v JÚ alebo PÚ, ak v PÚ, tak by ti po úplnej likvidácii CM nemal ostať zostatok v Sk, lebo SW zaúčtuje kurzové rozdiely automaticky na 563 alebo 663- aj pri čiastočných likvidáciách.
Pozri či máš zadané predkontácie v: Globálne nastavenie - cudzie meny - pohľ. aj záv. kurz. zisky aj straty + zaškrtnuté účtovanie denným kurzom (väčšina ÚJ)

účtujem v PÚ a tento zostatok som si preniesla z predchádzajúceho softwéru Compeko, takže neviem teraz čo s tým. Až od tohto roku účtujem v Pohode.
atka4
12.04.07,16:16
účtujem v PÚ a tento zostatok som si preniesla z predchádzajúceho softwéru Compeko, takže neviem teraz čo s tým. Až od tohto roku účtujem v Pohode.

Ak to boli stavy k 31.12.2006, tak mali byť zúčtované k 31.12.2006 kurzové rozdiely.
Ak sa teda tieto zostatky preniesli do roku 2007, sú 2 možnosti, čo závisí od celkovej výšky (aj prípadne iných kurzových rozdielov, ktoré mali ale neboli účtované k 31.12.2006)
1. podať DDP so zúčtovaním KR
2. ak ide o nevýznamné položky, odúčtovať stav Skk z valutovej pokladne (už som to niekomu radila, pôjdeš do valutovej pokladne, pôjde o kurzové straty, t.j. vystavíš nový výdavkový pokl. doklad, dátumy by som dala všetky 01.01.2007, text: kurzové rozdiely k 31.12.2006-doúčtovanie, kurz: = 0,- CM: = 0,-, Skk: = tvoj zostatok. Takto dosiahneš 0,- Sk, keď skontroluješ stav pokladní k dátumu 01.01.2007 - ak už ovšem neboli účtované k tomuto dňu nejaké iné účt. prípady, ale to asi nie.

A či ich zaúčtovať ako daňové alebo nedaňové, to by som sa rozhodla k 31.12.2007, lebo:
1. ak by bola firma v strate a chcela by ju zmierniť, dala by som to ako nedaňové kurz. straty,
2. je možnosť dať ich ako daňové, nakoľko sa jedná o nevýznamné sumy min. období,
3. alebo ich zúčtovať na 563 v prospech účtov 428 alebo 429, podľa toho, kde máte aký zostatok-to je podľa mňa najčistejší spôsob a netreba robiť DDP.