tukan
26.01.05,12:24
prosim vysvetlite mi v skratke rozdiel medzi firmou ktora je platcom DPH a tou ktora nie je platcom DPH.. ake su prakticke dopady, pripadne vyhody a nevyhody jedneho a druheho?
saman
26.01.05,11:32
To je tak na hodinu.
Strucne: vyhoda napr. pre mna platitela DPH je ze mozem pri PC alebo aute N1 odpocitat DPH a mam to vsetko "lacnejsie" ako neplatitel DPH. Na druhej strane moje sluzby musim zatazit DPH cim sa stavaju pre prijemcu - napr. pre neplatitela DPH drahsie a mozem ho kvoli tomu stratit. Navyse sa ti zvysia naklady na ucto lebo musis kvartalne robit vykazy DPH. Zavisi tiez od toho ake sluzby poskytujes, mozes mat velke problemy s DPH kvoli koeficientu... ale to je fakt debata na dlhsie.
tukan
26.01.05,12:04
dakujem saman, rozumiem.. este ma zaujima tvoj nazor, ako by si sa rozhodol pri prevadzkovani videopozicovne?
Bambulka
26.01.05,12:16
Ja by som navrhovala, aby si zacal podnikat ako neplatca DPH. Registracna povinnost vznika vtedy ak za 12 predchadzajucich mesiacov po sebe by si dosiahol obrat 1 500 000,- Sk, potom si povinny podat na danovy urad ziadost o registraciu pre dan do 20. dna kalendarneho mesiaca nasledujuceho po mesiaci, v ktorom si dosiahol stanoveny obrat.
saman
26.01.05,12:21
A. Pozicanie kaziet bude drahsie o DPH 19%. T.j. ak to stalo 100,- Sk bude to stat 119,- Sk. Ty musis zvazit kde zijes a kde je pozicovna, ci tam mas konkurenciu a pod. ci sa to ludom (fyzickym osobam) nepredrazi a prestanu k tebe chodit a znizi sa ti kvoli tomu obrat.
B. Na druhej strane tvoje naklady su asi najomne, energia, PHM ak mas auto, auto, opravy auta, nakup kaziet. Vyhodu, keby si bol platitelom DPH vidim:
- pri aute (ak si kupis N1 mozes odpocitat DPH)
- na najme neziskas ani nestratis, ci budes platitelom DPH alebo nie, tento vydavok sa pre teba nezmeni
- nakup kaziet!!! - od koho odoberas? SR alebo EU alebo ostatny svet???
Ak od SR platitela DPH nakup kaziet sa ti zlacni, lebo mozes odpocitat 19% DPH.
Ak od EU mas to zajedno, pretoze nakup zatazis DPH v SR (nadobudnutie tovaru) a sucasne odpocitats DPH.
Ak od ostatneho sveta - mas vyhodu lebo odpocitas DPH (stat ti ju vrati) z JCD co vyda colnica.
Zaverom: ak nie je velky problem v bode "A" a v zvysenych vydavkoch za vedenie ucta kvoli DPH, tak myslim, ze bude pre teba vyhodne sa registrovat. Ak si sikovny, usporis inde (daj si 24 self video samoobsluznu pozicovnu a usetris na mzdach) a tym ti ta cena pozicovneho moze ostat 100,- Sk (v tom bude uz aj DPH).
tukan
26.01.05,12:22
dakujem.. :) zalozila by si takuto obch spolocnost ako s.r.o?
saman
26.01.05,12:23
Opravujem sa v bode B. - nakup z EU. Teraz ako neplatitelovi DPH ti to fakturuju s DPH, ktoru nemozes odpocitat. Ked sa stanes platitelom DPH budu ti to fakturovat bez DPH a ty to zdanis v SR ale sucasne dan odpocitas takze zaver - tiez vyhoda.
saman
26.01.05,12:30
Ked by som bola uplne ze neviem sa orientovat v ucte, daniach a obch.zakonniku radsej by som bola podnikatel - zivnostnik. Nakolko tam su nizsie naklady na zalozenie firmy aj na uctovnictvo... ako pravnicka osoba zverejnujes uctovnu zavierku v zbierke listin, musis robit kazdy rok valnu hromadu, musis viest podvojne uctovnictvo.... musis tam toho viac a treba mat k ruke k nohe nejakeho uctovnika-danaka co ti dobre poradi! Ja to poznam na kamaratoch jak su mimo ked nepoznaju zakony!
ALE, a to pisem velkym ALE: 99,9% zivnostnikov ma problemy s tym, ze ked maju velky zaklad dane maju aj vysoke odvody (zdravotne a socialne poistenie)!!! Co s tym? Vsetci hromadne prechadzaju na s.r.o.... lebo tam si rozdelia zisk vyplatou podielu na zisku (ziadne poistne ani dan). Teraz im trosku zneprijemnuje zivot zakon o zdravotnom poisteni, kde sa musia vsetci konatelia registrovat za SZCO, ale tak nech! Zaplatim 910 ako konatel na zdravotne poistenie... a je po probleme!
Ak si clovek co ma sklon k riziku a nevadia mu zvysene naklady zaloz s.r.o. Ak si clovek co radsej usetri a neplanujes velke zisky v prvych rokoch zacni so zivnostou. Ked sa to rozbehne a bude ti to poistne vadit ze je vysoke zalozis s.r.o.
tukan
26.01.05,12:34
este jedna vec.. ak sa stanem platcom DPH, budem povinny zdanit moje trzby vyskou DPH? t.j. ak za den zarobim 5000 Sk s DPH, budem musiet statu vratit tych 19% cize mi z daneho dna ostane iba 4050 Sk?? zdanit prijmy danou z prijmu PO? je to tak?? diki :)
saman
26.01.05,12:38
ANO odvedies DPH 19% (5000*19/119 = 798,30 Sk z prijatych trzieb z vnutra sa to pocita). Zostane ti 4201,70 ktore znis o naklady a zdanis 19% danou z prijmov PO.
tukan
26.01.05,12:43
tak pozri, ako buducemu pravnikovi mi tie zakony nerobia problemy.. ale prax je vzdy ina.. v zakone ti nikto nepovie ako to vlastne chodi.. nastastie som to tu objavil, hlavne su tu ochotni ludia ktori vedia poradit.. tie zvysene naklady pri s.r.o. myslis len pri zalozeni?? alebo su aj nejake pravidelne extra naklady s ktorymi treba pocitat?? lebo nad tym dumam uz fakt dlho, a ta pozicovna sa mi zda na zaciatok celkom easy.. hmm..
saman
26.01.05,12:47
Ine naklady pri s.r.o. uctovanie podvojneho uctovnictva je spravidla drahsie ako jednoduche ucto (zivnostnik). Dalej kedysi boli poplatky za zverejnenie v zbierke listin, teraz myslim uz nie su. Tie naklady su vyssie hlavne pri zalozeni... potom je to uz skor narocnejsia administrativa.
tukan
26.01.05,12:51
este jedna vec mi nie je uplne jasna.. pri kazdej forme podnikania (aj s.r.o) musim mat vybavene na zaciatku zivnostnenske opravnenie??
tukan
26.01.05,12:54
aha a este toto som chcel.. celkom presne mi nie je jasne naco sluzi zakladne imanie spolocnosti.. v praxi.. je to vlastne len ciastka pod ktoru nesmiem klesnut? nejaka forma zaruky pre mojich obch partnerov??
saman
26.01.05,12:54
neviem ci pri kazdej ale ja mam aj zivnost ako FO aj s.r.o. a oba subjekty su registrovane na zivnostenskom urade a maju zivnostenske listy.
tukan
26.01.05,12:56
fajn.. to som potreboval vediet.. mna zaujima hlavne ako to je u sro..
saman
26.01.05,13:00
aha a este toto som chcel.. celkom presne mi nie je jasne naco sluzi zakladne imanie spolocnosti.. v praxi.. je to vlastne len ciastka pod ktoru nesmiem klesnut? nejaka forma zaruky pre mojich obch partnerov??
Zakladne imanie je suma ktoru da spolocnik do firmy s tym, ze ocakava, ze konatel sa mu postara o chod firmy a "zhodnoti" mu vklad a spolocnikovi sa vrati vo forme podielov na zisku, pripadne predajom firmy a pod. Nie je to nic ine ako investicia. Konatel ju moze pouzit na vydavky pre firmu a moze ju celu minut uplne do 0.
Obchodny partneri sa zvyknu divat na zakladne imanie ako na ukazovatel stability firmy, jej sily a serioznosti zalozenia... ale ci je minute alebo nie... na to pridu az ked si pozru vlastne imanie.
tukan
26.01.05,15:11
cize mam to chapat tak, ako keby to zakladne imanie bolo "len tak", je to v podstate vyska penaznych vkladov jednotlivych spolocnikov urcena pri zalozeni s.r.o., podla ktorych sa potom vlastne iba vypocita podiel na zisku.. spravne? cize do spol zmluvy napiseme: moje meno, 100 000 Sk splatené. meno mojho partnera, 100 000 Sk splatené. a tým dáme najavo ze podiel na zisku ma kazdy z nas 1/2.. ani jeden z nas tych 100 000 Sk nemusi ulozit na ziaden specialny ucet kde by sa s tymito peniazmi nemohlo hybat.. dakujem za odpovede!!! :)
saman
26.01.05,15:16
Ano presne tak. Mozete ZI zaplatit v hotovosti "do pokadne". V suvislosti s tym co pises... jedna rada, zaloz si s.r.o. sam. Vela podnikatelov zacina spolu a potom sa hadaju a rozchadzaju - na 90% je to tak. Niektori maju stastie a stale zostali pokope ale vacsina sa nie v dobrom rozchadza.
tukan
26.01.05,15:36
verim tomu.. ale vzhladom na to ze som casto prec mimo republiky kvoli skole tak to tak musim urobit.. este raz saman, dakujem za vsetky rady!!
babenko1
26.01.05,15:37
dakujem saman, rozumiem.. este ma zaujima tvoj nazor, ako by si sa rozhodol pri prevadzkovani videopozicovne?videopožičovne už pomaly zanikajú, skús skôr DVD :-) a viem o čom hovorím :-)
tukan
26.01.05,15:45
ale no.. :) ved mam aj ja rozum.. ja som to tak len nazval.. zo zvyku.. samozrejme ze viac dvd..
saman
26.01.05,16:20
neni zac a nech sa ti dari:).
babenko1
26.01.05,16:24
o tom nepochybujem :-) že ten rozumček máš :-) ale doporučujem si zistiť, aká veková kategória je v danej oblasti, či nie je nablízku ďalšia takáto požičovňa a hlavne tam treba mať človeka, ktorý si bude všímať pripomienky ľudí a ešte si aj tie filmy pozrie - to preto, ked príde človek a opýta sa, čo mi doporučujete?... a on odpovie.. ja neviem, ja tie filmy nepoznám.. hned stratíte zákazníka.
tukan
27.01.05,21:35
dakujem babenko.. :) vzdy uvitam nazor klienta..
babenko1
27.01.05,21:39
to sú moje vlastné skúsenosti :-) a ešte taká rodinná pohodka, to je veľké + :-)
tukan
27.01.05,21:42
aj ty si mal(a) alebo mas(a) pozicovnu??
tukan
27.01.05,21:45
babenko nevies nahodou ked sa nejaka osoba chce stat spolocnikom v s.r.o. ktora ma zatial iba jedneho spolocnika a zakladne imanie povedzme 200 000 sk, musi tato nova osoba aby mala rovnaky spoluvlastnicky podiel splatit dalsich 200 000 sk, alebo staci dat 100 000 sk a zmeni sa tym padom spolocenska zmluva?? diki moc :)
babenko1
27.01.05,21:50
Mala som také :-)
Všetko je vecou dohody medzi tými spoločníkmi. Ale robí sa to tak, že sa splatí, skôr vyplatí tých 100tis. druhému spoločníkovi... a spol. zmluva sa musí zmeniť jednoznačne.
tukan
27.01.05,21:54
a co stalo? hmm? neslo to ci co?
babenko1
27.01.05,22:00
Predali sme :-)
tukan
27.01.05,22:02
a islo?? pocuvaj lebo ja si chcem jednu otvorit.. myslim ze na celkom dobrom mieste.. tak dufam ze to bude ficat.. :) mohla by si mi dat nejake rozumy.. kedy ste to predali??
babenko1
27.01.05,22:11
kukni si svoju schránku súkromných pôšt :-)
tukan
28.01.05,08:21
aky by malo pre mna dopad keby som zalozil s.r.o. so zakladnym imanim napr 400 000 sk namiesto 200 000 sk ked uz dopredu viem ze moje naklady budu vyssie ako tych 400 000??
Monikacz
28.01.05,09:04
ahoj tukan, ja ti to preto neodporucam, lebo ako to v nazve mas, s.r.o. je spolocnost s rucenim obmedzenym, co znamena, ze ruci za svoje zavazky svojim majetkom. Tu nie je jedno, ci ten majetok je 100, 200 alebo 400tis.!
tukan
28.01.05,09:09
dobre, ale co ak moj majetok sa casom znehodnoti, bude mat hodnotu iba napr 100 000, a ja budem mat ZI 400 000.. si si ista ze v tom pripade musim platit zo svojho?? ja mam naopak dojem, ze akonahle spolocnici splatia svoje vklady, nerucia za zavazky spolocnosti.. neviem no.. je to take cudne..
viktory
20.03.08,17:27
Vrátenie DPH z precilievania tovaru pochadzajuceho mimo EU

Zdravim vas. Pozorne som si precital vsetky prispevky a pomohli mi rozsirit obzor v spleti pravidiel a predpisov :) Zalozenie zivnosti je v mojom pripade otazka dni a preto prave nasavam informacie vsetkeho druhu Rad by som vam polozil jednu, ci dve jednoduche otazky.


Moj tovar bude pochadzat vylucne z krajin mimo EU a pri colnom konani mi mimo cla vyrubu 19%DPH preto prave celim dileme, ci sa stat platcom DPH alebo nie. Kde su v tomto pripade vyhody, nevyhody, resp, co by ste uprednostnili?


Dakujem vam za vsetky odpovede.
Dáša_
20.03.08,17:48
Vrátenie DPH z precilievania tovaru pochadzajuceho mimo EU

Zdravim vas. Pozorne som si precital vsetky prispevky a pomohli mi rozsirit obzor v spleti pravidiel a predpisov :) Zalozenie zivnosti je v mojom pripade otazka dni a preto prave nasavam informacie vsetkeho druhu Rad by som vam polozil jednu, ci dve jednoduche otazky.


Moj tovar bude pochadzat vylucne z krajin mimo EU a pri colnom konani mi mimo cla vyrubu 19%DPH preto prave celim dileme, ci sa stat platcom DPH alebo nie. Kde su v tomto pripade vyhody, nevyhody, resp, co by ste uprednostnili?



Dakujem vam za vsetky odpovede.

Zkladná otázka je, komu a čo konkrétne budete predávať. Ak platcom dane, a hlavne tovar, ktori budete dovážať, tak platca dane.

Ak budete predávať hlavne neplátcom dane, neplánujete nejaké veľké investície, prípadne ešte budete poskytovať aj služby, tak potom radšej neplatcom DPH.
viktory
21.03.08,00:03
Vdaka za odpoved Dasa. Chystame sa predavat prevazne dekoracne predmety, bytove doplnky, nabytok, a textil. Zamer je predavat konecnemu spotrebitelovi, cize prevazne neplatcom DPH. To, ze z tohto hladiska je lepsie byt neplatcom, som vycital. Ako je to vsak pri investiciach typu WEB, reklama, auto, mobil, resp. prevadzka kancelarie atd. Zohrava toto nejaku ulohu? Nieje lepsie platit za tieto veci cenu bez DPH? Alebo si to pletiem z niecim inym.(s odpisovanim nakladov) Su to pre mna nove vody, tak vopred pardon za stupidne otazky :rolleyes:

Dakujem za odpoved.
Dáša_
21.03.08,02:32
Vdaka za odpoved Dasa. Chystame sa predavat prevazne dekoracne predmety, bytove doplnky, nabytok, a textil. Zamer je predavat konecnemu spotrebitelovi, cize prevazne neplatcom DPH. To, ze z tohto hladiska je lepsie byt neplatcom, som vycital. Ako je to vsak pri investiciach typu WEB, reklama, auto, mobil, resp. prevadzka kancelarie atd. Zohrava toto nejaku ulohu? Nieje lepsie platit za tieto veci cenu bez DPH? Alebo si to pletiem z niecim inym.(s odpisovanim nakladov) Su to pre mna nove vody, tak vopred pardon za stupidne otazky :rolleyes:

Dakujem za odpoved.

závisí to od výšky investícii. Pokial auto nie je nákladné, resp. kategoria N1, stejne sa z neho DPH na vstupe odpocitat nedá.
Co sa týka ostatných nákladov, ak si plátca DPH, tak to máš vlaastne lacnejšie. Síce zaplatíš celú čiastku, ale štát ti DPH vráti. Nie je to samozrejme také jednoduché, lebo ty mu za to samozrejme zaplatíš dan na výstupe - t.j. svoj tovar budes predavat s danou (tebe ju nakoniec zaplatia tvoji odberatelia)

Ak by si sa stal platcom DPH, tak najhorsie je, ked nakupis od neplatcu. Lebo aj to musis zaťažit 19 % a potom hned vyzerá (aj bez rabatu), že predávaš strašne draho. Aj mne sa to stalo - nakupila som od neplatcu dane, on si pozrej moju vyslednu cenu na internete a usudil, že sa na tom nehorázne nabalujem. A v dalsej dodávke mi zdvihol ceny.
viktory
21.03.08,12:18
To znamena, ze s danou budem predavat tak ci tak.

1. Ako neplatca, dan zaplatim pri nakupe (ci uz priamo od dodavatela alebo na colnici) a ta sa automaticky premietne do ceny koncovemu zakaznikovi, ktoremu budem predavat,aj ked ju nebudem ako neplatca uvadzat.

2. Ako platca, znovu zaplatim dan pri nakupe, ta mi bude neskor statom vratena, ale zase predavam s daňou a pokial je koncovy zakaznik neplatcom, bude to prenho vlastne rovnake ako v pripade 1. len s tym rozdielom, ze dan zaplati on, a ja oproti bodu jedna budem o 19 "bohatsi" ?

Spravme priklad: Pre zjednodusenie odmyslime rozne nakladay a zisk a pracujme len z hodnotou tovaru a s DPH. Cize ak tovar stoji 100.000 zaplatim colnikom 119.000, no DPH mi bude vratena, t.j. tovar ma stoji aj tak 100.000. Koncovemu zakaznikovy bude tovar napriek tomu ponukany za 119.000 pretoze tu DPH niekto zaplatit musi. Ked tomu principu rozumiem spravne tak DPH je ako horuci zemiak, ktory si obchodnici pohadzuju jeden druhemu a skonci u spotrebitela, ktory uz dalej nepreda?

Cize v tomto pripade je jednoznacne lepsie byt platcom DPH?

Dasa, rozumiem tomu spravne ?
Vdaka Ti ;)
Filip Glasa
21.03.08,13:01
DPH nie je horúci zemiak. Len ho má vždy zaplatiť ten koncový spotrebiteľ. Preto si ho medzičlánky vždy od štátu nechajú vrátiť. V podstate zaplatili daň, ktorú platiť nemali.

Ak budeš predávať len koncovým zákazníkom, tak sa ti teoreticky môže vyplatiť aj nebyť platcom DPH:

povedzme že si kúpila s daňou za 119. Bežná MO cena aj s daňou je 160. Ty si ako neplatca nahodíš túto cenu, ale máš vyššiu maržu ako platca keďže už nezvyšuješ DPH. Ten by si síce nechal vrátiť 19 korún na vstupe, ale štátu by odviedol za zákazníka 26 korún.
Platca zarobil 34 korún, ale ty si zarobila 41 korún.

Ale aj tak by si časom pri vyššom obrate už musela byť platcom.

Byť neplatcom sa všeobecne viac vyplatí poskytovateľom služieb a maličkým výrobcom-remeselníkom s nízkymi nákladmi na materiál, ale vysokou pridanou hodnotou.
viktory
21.03.08,14:43
Inými slovami, v tomto pripade pre dosiahnutie rovnakeho zisku, za rovnakych podmeinok, musi platca v porovnani s neplatcom DPH nepatrne zdvyhnut cenu. Spravne?
Filip Glasa
22.03.08,08:36
dá sa to tak povedať, ale je to zjednodušný príklad. Ak do príkladu zamotáme ešte všetky ostatné výdavky obchodníka (okrem tovaru) ako je nájomné, doprava, energie, ktoré obsahujú DPH (a tú je možné odpočítať), tak môže byť lepšie stať sa platcom.

Treba do tej úvahy pridať aj ostatné výdavky s možnosťou odpočtu DPH a rozpočítať to na tovar.
Dáša_
22.03.08,08:45
Zjednodušene, ak predávaš tovar, ktory nakupuješ od platcov dane (resp. platiš dph pri dovoze), občas by si niečo predal aj platcovi dane, náklady, ktore budeš s prevádzkou obchodu mať sú od plátcov dane, tak je výhodnejšie byť plátcom dane.

Ak plánuješ predávať iba neplátcom dane, resp. budeš poskytovať aj služby, nakupuješ od neplátcu dane, tak potom pokial sa dá, ostan neplátcom dane.
viktory
22.03.08,12:05
Vyborne, dakujem vam za odpovede, mam v tom omnoho jasnejsie.
Este by som sa vas rada opytala, (koli tomu,ze som zaciatocnicka)
Odpisovanie zo zakladu dane(naklady) a odpisovanie DPH su dve rozdielne veci? Ako to funguje? Alebo ma kudne zlinkujte na nejake miesto, kde to je.
Vdaka!
Dáša_
22.03.08,15:33
Vyborne, dakujem vam za odpovede, mam v tom omnoho jasnejsie.
Este by som sa vas rada opytala, (koli tomu,ze som zaciatocnicka)
Odpisovanie zo zakladu dane(naklady) a odpisovanie DPH su dve rozdielne veci? Ako to funguje? Alebo ma kudne zlinkujte na nejake miesto, kde to je.
Vdaka!

Pre DPH je tuším lepší výraz odčítanie dane na vstupe.

S odpisovanim z dani to je tak, ak nie si platca, tak ti vstupuje do danoveho zakladu pre dan z prijmu. Ak si platca, tak si ju odpočítaš pri danovom priznani k DPH.
viktory
22.03.08,15:57
Ok, ale jedna vec mi teraz nieje celkom jasna. To ked sa mi osvetli, myslim ze budem chapat.

Priklad: Platim fakturu za telefon. Ak som platca, v podstate zaplatim len cenu bez DPH, pretoze ta mi bude po danovom prizani DPH vratena.
Ak platcom niesom, zaplatim sumu zatazenu navyse o 19% ? ? ?
Ako neplatca DPH si nemozem odcitat dan z nakladov?
Prepacte, ze sa pytam na pohlad mozno sprostosti, len snazim do toho dostat :--- Dik
viktory
26.03.08,00:20
Prosim, vysvetlite mi to. Dakujem za vsetky reakcie.
Príroda
26.03.08,16:35
Zdravím, ja tiež riešim, či je vhodné stať sa platcom. Tú fa za telefón si ako neplatca predsa dávam do VOZD celú sumu, čiže mám vyššie výdavky a lepšie pre mňa pri výpočte DZ. Pridajte sa ešte niekto.-Môj prípad je živnostník- poskytuje služby pri ťažbe a približovaní dreva. Jeho odberateľom sú ŠL- platca DPH. Fa ako neplatca dáva samozrejme bez DPH, v kontakte s lesmi nie sú žiadne problémy. Do výdaja si dáva hlavne PHM, ND,..lTeda riešime - je lepšie zostať neplatcom a dávať si všetky výdaje do výdavkov aj s DPH, čo je lepšie pre daňový základ pre daň z príjmu alebo sa stať platcom a štvrťročne viesť výkazy a teda evidenciu DPH a vrátiť DU rozdiel z DPH /príjem - výdaj na DPH/? Neviem, či rozmýšľam dobre. Nájde sa niekto, čo mi poradí? Budem veľmi rada. Vďaka vopred a všetkým pekný večer.
Príroda
30.03.08,18:29
Ahoj! No nikto sa nepridá do tejto dôležitej diskusie? Pomôžte, kto viete, všetkým sa to zíde. Vďaka za ochotu aj za malé reakcie na dané problémy. Zdravím všetkých! E.
Dáša_
03.04.08,18:40
Ok, ale jedna vec mi teraz nieje celkom jasna. To ked sa mi osvetli, myslim ze budem chapat.

Priklad: Platim fakturu za telefon. Ak som platca, v podstate zaplatim len cenu bez DPH, pretoze ta mi bude po danovom prizani DPH vratena.
Ak platcom niesom, zaplatim sumu zatazenu navyse o 19% ? ? ?
Ako neplatca DPH si nemozem odcitat dan z nakladov?
Prepacte, ze sa pytam na pohlad mozno sprostosti, len snazim do toho dostat :--- Dik

Nech je faktura za telefon 100+19.

Ak si ju dáš do učta ako neplatca dane, tak ti dan z prijmu zniži o 22,61 Sk

Ak si plátca dane, tak ti dan z prijmu zníži o 19 Sk, plus 19 Sk je ti prostredníctvom danoveho priznania k dph Vrátené.
Dáša_
03.04.08,18:44
Zdravím, ja tiež riešim, či je vhodné stať sa platcom. Tú fa za telefón si ako neplatca predsa dávam do VOZD celú sumu, čiže mám vyššie výdavky a lepšie pre mňa pri výpočte DZ. Pridajte sa ešte niekto.-Môj prípad je živnostník- poskytuje služby pri ťažbe a približovaní dreva. Jeho odberateľom sú ŠL- platca DPH. Fa ako neplatca dáva samozrejme bez DPH, v kontakte s lesmi nie sú žiadne problémy. Do výdaja si dáva hlavne PHM, ND,..lTeda riešime - je lepšie zostať neplatcom a dávať si všetky výdaje do výdavkov aj s DPH, čo je lepšie pre daňový základ pre daň z príjmu alebo sa stať platcom a štvrťročne viesť výkazy a teda evidenciu DPH a vrátiť DU rozdiel z DPH /príjem - výdaj na DPH/? Neviem, či rozmýšľam dobre. Nájde sa niekto, čo mi poradí? Budem veľmi rada. Vďaka vopred a všetkým pekný večer.

tu je rada ťažká. Ak iba poskytuje svoje služby, nič nepredáva, tak je asi lepšie ostať neplatcom dane, pokiaľ sa dá. Je to minimálne administratívne menej náročné. Inak, neviem, koľko má dokladov a akú má platobnú disciplínu, ale dalo by sa možno prepočítať ako by vyzeral minulá rok, keby bol plátcom dane. Možno by to stálo za tú námahu.
jan.zmrhala
21.04.08,06:52
Osobne si myslim ze vzhladom na administrativu bude lepsie zacat ako zivnostnik. Su tam sice vacsie odvody ale prvy rok platis len min. zdravotne cize 1134 mesacne. Socialne platis az o rok. A ak ti to pojde uplne perfektne tak potom spravis s.r.o. a je to. Inak porovnanie zivnosti a s.r.o. najdes na www.podnikajte.sk v sekcii start podnikania. Na tejto stranke je aj mnozstvo inych rad a dokonca tu najdes aj uradne hodiny uradov a postup zalozenia zivnosti ci s.r.o. - je to tu tak jednoducho vysvetlene ze si svoju videopozicovnu zalozis hravo sam/sama a nemusis minat prachy na daku firmu co sa tym zivi. A k s.r.o. tu mas aj vzorovu zakladatelsku listinu a ine pravne dokumenty co ti usetri vyrazne naklady na pravnika. takze www.podnikajte.sk
jan.zmrhala
21.04.08,06:55
... a k tvojej povodnej otazke DPH alebo nie DPH. No pozri. zakaznikovi ide o cenu. On chce co najnizsiu - cize ked budes uctovat bez DPH tak je to plus pre teba. Je pravda ze ak by si kupil auto tak ti DPHacku vratia ale nepredpokladam ze prvy rok by si mal taketo vydavky. Tak pekne krasne zacni bez DPH a neskor uvidis...
viktory
21.04.08,07:45
Rada by som sa opytala pan Zmrhala, alebo iní. Prvotne budem tovar preberat z Ciny. Na colnici mi prihodia DPH. Cize hned na zaciatku mi to tovar zatazi o 19percent. Oplati sa mi zacat ako platca, ci ako neplatca a preco? VELMI PEKNE DAKUJUEM ZA INFO.
Janek22
22.04.08,10:21
Dobre den,

po pricitani vsetkeho co sa tu pise si stale nie som isty co sa viacej oplati. Chystam sa zalozit firmu a rozhodujem sa ci sa mam stat platcom DPH alebo nie. Chcel by som si zalozit odevnu znacku. Na zaciatok chcem nakupit stroje (vysivacie, rezacie plotre a pod.) odevy (mikiny,tricka) si chcem nechavat sit u nejakej inej firmy, a cez e-shop predavat. Oplati sa mi stat sa platcom DPH? Zariadenie ma bude stat cez 300 tis., dalej ked budem nakupovat odevi ako polotovare, neskor by som chcel na firmu kupit auto. Ked budem platcom dane tak vsetko toto budem mat bez DPH takze o 19% lacnejsie ale koncovi tovar, tricka a mikiny zase budem musiet davat o 19% drahsie? Pochopil som to spravne?
Vsetkym vam vopred dakujem za vysvetlenie. Pre mna sa zda zahada s DPH nevyriesitelna dylema :(. Dakujem
Filip Glasa
22.04.08,11:28
všetkým, ktorým sa zdá DPH ako nevyriešiteľná dilema doporučujem kontaktovať účtovníčku/účtovníka :-)
Dáša_
22.04.08,12:54
Dobre den,

po pricitani vsetkeho co sa tu pise si stale nie som isty co sa viacej oplati. Chystam sa zalozit firmu a rozhodujem sa ci sa mam stat platcom DPH alebo nie. Chcel by som si zalozit odevnu znacku. Na zaciatok chcem nakupit stroje (vysivacie, rezacie plotre a pod.) odevy (mikiny,tricka) si chcem nechavat sit u nejakej inej firmy, a cez e-shop predavat. Oplati sa mi stat sa platcom DPH? Zariadenie ma bude stat cez 300 tis., dalej ked budem nakupovat odevi ako polotovare, neskor by som chcel na firmu kupit auto. Ked budem platcom dane tak vsetko toto budem mat bez DPH takze o 19% lacnejsie ale koncovi tovar, tricka a mikiny zase budem musiet davat o 19% drahsie? Pochopil som to spravne?
Vsetkym vam vopred dakujem za vysvetlenie. Pre mna sa zda zahada s DPH nevyriesitelna dylema :(. Dakujem

Ak to pklánuješ takto vo vačšom, tak osobne by som vôbec neplánovala nebyť plátcom DPH.

Z investície 300 tisíc sa ti vráti suma cca 48 tisíc. Samozrejme, nie hned. A tie možeš zase použiť dalej.

Predávané tričká síce zaťažuješ danou 19%, ale na druhej strane, ak nakupuješ u plátcov DPH, de facto danou 19 % zaťažuješ iba tvoju pridanu hodnotu, teda to, čo si k cene pridáš.

Naviac, ak to chceš robiť vo vačšom, tak predsa obrat 1,5 m musíš dosiahnuť dosť skoro. Inak by sa ti predsa stroje za 300t predsa neoplatilo nakupovať.



skusim dat príklad na tričko:
Nakúpiš polotovar za 119 Sk, z toho je 19 Sk DPH. Tú si uplatníš vo svojom danovom priznaní.
Nech tvoje zhodnotenie trička je 50 Sk. Vysledná cena trička je 150+dph 28,5. T.j. vysledna cena je 178,5 Sk.
Dáša_
22.04.08,13:02
Rada by som sa opytala pan Zmrhala, alebo iní. Prvotne budem tovar preberat z Ciny. Na colnici mi prihodia DPH. Cize hned na zaciatku mi to tovar zatazi o 19percent. Oplati sa mi zacat ako platca, ci ako neplatca a preco? VELMI PEKNE DAKUJUEM ZA INFO.


Hodne záleží na tom, komu budeš svoj tovar dalej predávať. Či koncovému zákazníkovi, spotrebiteľovi. Alebo niekomu, čo bude ten tovar dalej spracovavať a je platcom dph.
Janek22
22.04.08,17:13
Dasa

Dakujem ti za Toje rady. Takze potreboval by som nakupovat polotovary od platcu dane, keby som bol platca aj ja. A ako by to vyzeralo keby nebol platca dane? A mozno to bude trochu trapna otazka, ale ako sa mi bude vracat dph ked budem platca dph? Raz za rok pri danovom priznani?
Diki moc!
Dáša_
22.04.08,17:47
Dasa

Dakujem ti za Toje rady. Takze potreboval by som nakupovat polotovary od platcu dane, keby som bol platca aj ja. A ako by to vyzeralo keby nebol platca dane? A mozno to bude trochu trapna otazka, ale ako sa mi bude vracat dph ked budem platca dph? Raz za rok pri danovom priznani?
Diki moc!

minimálne kvartalne sa robí priznanie k DPH, od toho sa odvíja, kedy by ti štát dan vrátil. Ale po pravde, skor by to vyzeralo tak, že by si dan platieval. Určite je na túto temu viac otazok, lebo na niečo podobne som odpovedala už viac krát :)

4o sa týka reťazcov platca-neplatca DPH, tak najhoršia situacia pre teba by bola, keby si bol v strede reťazca ako neplatca a na vstupe aj vystupe by si mal platcov dane.
Janek22
22.04.08,18:59
Na vystupe budem mat neplatcov,zakaznikov ktory si budu kupovat odev a na vstupe platcov, pretoze u nich si budem nechavat sit mikiny,tricka a pod. a plus moje vysivky, potlace a pod. Predpokladam ze oni budu platcovia dane. To sa pokusim co naskor zistit :) Ale pravdepodobne budem predavat aj nejakym platcom, firmam ktore budu mat zaujem o reklamne odevy a pod. Tak neviem co by bolo pre mna vyhodnejsie. Naklady na zaciatok budu velke, to som uz pisal, zo zaciatku nepocitam s obratom viac ako 1.5m takze neviem.
A ako si myslela to "Ale po pravde, skor by to vyzeralo tak, že by si dan platieval. "
A stat by mi vratil zaplatenu DPH v plnej vyske a zo vsetko co by som kupil s DPH?
Dáša_
22.04.08,20:01
A ako si myslela to "Ale po pravde, skor by to vyzeralo tak, že by si dan platieval. "
A stat by mi vratil zaplatenu DPH v plnej vyske a zo vsetko co by som kupil s DPH?

No zároveň by si štátu odvádzal dan z toho, čo predáš. Takže by si štátu odvádzal iba rozdiel medzi tymito sumami v prípade, že by si viac predal. ALebo by ti vracal. To záleží vždy od toho, koľko predáš.

V tom momente, ak budeš predávať aj firmám, ktoré sú platcami dph, bol by si ako neplatca znevyhodnený - ak by tvoj produkt stál 200 Sk a porovnatelný produkt konkurencie j 200 Sk, bol by si pre platcu dane drahy.
solko
22.04.08,22:56
Nesúhlasím, že keby predával pre platiteľa DPH, žeby bol pre neho drahší, ak sa smiem spýtať, z čoho vychádzaš? Čo keď ten výrobok bude platiteľ DPH predávať za 200 Sk bez DPH a on ako neplatiteľ ho bude predávať za 200 Sk, čo potom, kto je drahší pre platiteľa DPH?

Ďakujem.
Dáša_
23.04.08,03:09
Nesúhlasím, že keby predával pre platiteľa DPH, žeby bol pre neho drahší, ak sa smiem spýtať, z čoho vychádzaš? Čo keď ten výrobok bude platiteľ DPH predávať za 200 Sk bez DPH a on ako neplatiteľ ho bude predávať za 200 Sk, čo potom, kto je drahší pre platiteľa DPH?

Ďakujem.

Nech tovar na začiatku stojí 100 Sk + DPH 19 Sk, vysledná nákupná suma je 119 Sk.

Nech su dve firmy, ktoré tento tovar nakúpia, jedna plátca, druhá neplátca. Obe k cene pridajú 50 Sk.

Firma A Platca dane má výslednú sumu (150+28,5), t.j. 178,5
Firma B neplatca má výslednú sumu 169 Sk.

Tovar kúpi firma D, ktorá je platca DPH a k sume pridá 50 Sk.

Ak nakúpi od firmy A, výsledná suma je (200+38) 238 Sk
Ak nakúpi od firmy B, výsledná suma je (219+41,6) 260,6 Sk
solko
23.04.08,06:53
Takže, v podstate o toto mi nešlo, matematickému vyjadreniu DPH rozumiem, čo ak na výrobu daného trička nakúpil materiál od neplatiteľa DPH? Ako si už spomínala, veľmi záleží na tom, aký je pomer jeho odberateľov (platiteľ vs. neplatiteľ). My sme to vyriešili 2 s.r.o. a je pokoj, jedna platiteľ a jedna neplatiteľ.
Dáša_
23.04.08,07:21
Takže, v podstate o toto mi nešlo, matematickému vyjadreniu DPH rozumiem, čo ak na výrobu daného trička nakúpil materiál od neplatiteľa DPH? Ako si už spomínala, veľmi záleží na tom, aký je pomer jeho odberateľov (platiteľ vs. neplatiteľ). My sme to vyriešili 2 s.r.o. a je pokoj, jedna platiteľ a jedna neplatiteľ.

Ano, dve firmy je riešenie.

Treba vždy uvažovať, čo vlastne robím. Ak poskytujem ib služby a moje materialove vstupy su limitne O, a robím hlavne pre neplatitelov, vtedy sa neoplatí byť platcom.
Ak robíš služby pre platiteľov, v podstate ani vtedy sa moc neoplatí byť platiteľom, ale stretla som sa s tým, že firmy si v tom prípade (občas) vyberajú skúr platcu dph - nemá to opodstatnenie, ale býva to tak.

Ak máš ale materialové vstupy a si v strede reťazca, tak je nevýhodné byť neplatcom, ak nakupuješ od platcov a predávaš platcom. Vtedy sa konečná suma predražuje, ako som chcela ukázať na príklade.

Ak nakupuješ od neplatcov a predávaš platcom, je to na tebe. Záleží, aké máš ostatné vstupy.

Inak, často používaná kombinácia býva platca- sro, neplatca FO, ktorá môže používať paušálne výdavky.
Nataša
01.07.09,14:01
Prosím vás, kedy sa neplatca DPH musí stať platcom ? Ďakujem
Tamila
01.07.09,17:21
Viď tému Obrat pre platcu DPH - zmena
andy431
09.03.11,07:48
Zdravim vas,

potrebujem poradit. Som zivnostnik, nie som platca DPH a mam internetovy obchod. Dodavatel je platca DPH. Oplati sa mi byt platcom DPH?
Dakujem za kazdy nazor.
Sliedič
23.01.12,21:00
Dobrý deň, ja mám trošku delikátnejší problém - neviem, či som, alebo nie som platca DPH :)
Keď som si založil živnosť na prepravu osôb do 9 miest na sedenie, vôbec mi nikto nič také nespomínal. Ako to teda je? ĎAKUJEM.
KEJKA
23.01.12,21:39
Zdravim vas,

potrebujem poradit. Som zivnostnik, nie som platca DPH a mam internetovy obchod. Dodavatel je platca DPH. Oplati sa mi byt platcom DPH?
Dakujem za kazdy nazor.
riadiš sa nie podľa dodávateľa, ale podľa odberateľov. Ak sú to občania, nezdaniteľné osoby, tzv. koncoví zákazníci, tak tí nemajú ako DPH odpočítať. Vtedy sa ti neoplatí DPH. Spravidla to tak je.
KEJKA
23.01.12,21:41
Dobrý deň, ja mám trošku delikátnejší problém - neviem, či som, alebo nie som platca DPH :)
Keď som si založil živnosť na prepravu osôb do 9 miest na sedenie, vôbec mi nikto nič také nespomínal. Ako to teda je? ĎAKUJEM.
si trochu robíš srandu......
ver, ak by si bol platiteľ DPH, vedel by si o tom. Ale ako SZČO si bol hádam na DU, alebo si dostal kartičku s DIČ. To je registrácia na daň z príjmu, to mať musíš.
Registrácia na DPH sa vybavuje osobitne a veru by si si to pamätal - nikto to za teba nevybaví.
srska
23.01.12,21:53
:)
Sliedič
23.01.12,23:14
Ano, samozrejme, že DIČ mám aj s kartičkou. Myslel som to (aj) tak, že ako je to automaticky - teraz už viem, že automaticky SZČO nie je platiteľom DPH.
srska
23.01.12,23:34
Ano, samozrejme, že DIČ mám aj s kartičkou. Myslel som to (aj) tak, že ako je to automaticky - teraz už viem, že automaticky SZČO nie je platiteľom DPH.ani szčo ani po
marions
14.05.12,16:30
Dobrý deň,
prosím je jedno, či nakupuje a predáva platca DPH v tuzemsku, alebo do EU? V tuzemsku základ dane + DPH a v EU len základ dane?
Príklad: nákup tuzemsko 100 + DPH. Predaj 100+marža=130+ DPH.
nákup EU 100, predaj EU 100+marža=130? Stále sa pracuje len so sumou bez DPH a DPH nemá nič s maržou?
A neplatca nákup 130 a predaj 130+marža?
Chápem to správne?
Ďakujem
marions
14.05.12,16:38
Prosím, chápem to správne?
marions
14.05.12,16:52
Prosím, nedalo by sa odpovedať mi? Potrebujem si byť istá.
Je rovnaký zisk, ak nakúpi platca v tuzemsku alebo v EU za rovnakú cenu bez DPH?
A tak isto je jedno, či predá v tuzemsku, alebo do EU, ak cena bez dane je rovnaká? Pýtam sa asi samozrejmé veci, ale potrebovala by som v tom mať jasno.
Ďakujem
marions
14.05.12,16:57
Ide o to, že tu predávam tovar napr. za 120 eur + DPH. Do EU mám ponuku na predaj do EU za 120 eur bez DPH. Budem na tom zo svojim ziskom rovnako?
marions
14.05.12,17:23
Pekne prosím, odobrí mi to niekto?
Tweety
14.05.12,17:24
Ide o to, že tu predávam tovar napr. za 120 eur + DPH. Do EU mám ponuku na predaj do EU za 120 eur bez DPH. Budem na tom zo svojim ziskom rovnako?
Pri samotnom predaji áno.
marions
14.05.12,17:27
Ďakujem Twety, a kedy je v tom rozdiel keď len pri samotnom predaji áno?
marions
14.05.12,17:33
Prosím, je nejaký rozdiel s obchodovaním platcu dph v tuzemsku alebo v EU?
SilMar Group
14.05.12,17:42
Ďakujem Twety, a kedy je v tom rozdiel keď len pri samotnom predaji áno?

Čo sa týka zisku, si na tom rovnako. Iné je to len s DPH - v SR navýšiš na svoj tovar DPH a tú musíš v daňovom priznaní priznať a odviesť daňovému úradu. Tú daň ti ale zaplatí tvoj zákazník zo SR (lebo faktúra, ktorá bola vystavená je aj s DPH). Pri predaji tovaru do EU platiteľovi dane registrovanému v inom členskom štáte je dodanie tovaru oslobodené §43/1 (pri splnení podmienok oslobodenia) a faktúra je vystavená bez DPH - daňová povinnosť sa prenáša na kupujúceho. Takže kupujúci ti zaplatí za tovar bez DPH a ty DPH nikam neodvádzaš. Takže v konečnom dôsledku je zisk rovnaký ako pri predaji v tuzemsku.
marions
14.05.12,17:46
No práve o tom hovorím, je to iné iba čo sa týka účtovania a vystavovania faktúr, ale čo sa týka zisku, je to rovnaké, ked sa obchoduje s tuzemskom, alebo EU. Aj pri nákupe, aj predaji. Ďakujem za odobrenie
icemangreen
14.05.12,18:18
Dobrý večer
aká je situácia ak som s.r.o a vykonávam prácu v Nemecku pre Nemeckého živnostníka ???byť platca alebo nie?
SilMar Group
14.05.12,19:39
Tak toto je naozaj zle polozena otazka...
Skús popísať niečo konkrétne...
Economic
15.05.12,05:01
Dobrý večer
aká je situácia ak som s.r.o a vykonávam prácu v Nemecku pre Nemeckého živnostníka ???byť platca alebo nie?


Načo mu je v nemecku DPH ? Ja každému začiatočníkovi podnikateľovi radím, že na začiatku DPH určite nie je pre neho potrebná.
icemangreen
15.05.12,09:32
ako mne by tá dph-čka nechýbala ale niekde píšete že ked dosiahnem určitý obrat tak sa tomu nevyhnem.alebo ano ???
teraz som založil s.r.o skladáme fotovoltaické elektrárne v nemecku som konatel ale zároven pracujem ,chcem zamestnať živnostníkov a dohodárov .
platia mojej firme podla odprac .hodín a ja potom vyplácam svojich ludí .

dkujem za každý názor
Economic
15.05.12,09:39
ako mne by tá dph-čka nechýbala ale niekde píšete že ked dosiahnem určitý obrat tak sa tomu nevyhnem.alebo ano ???
teraz som založil s.r.o skladáme fotovoltaické elektrárne v nemecku som konatel ale zároven pracujem ,chcem zamestnať živnostníkov a dohodárov .
platia mojej firme podla odprac .hodín a ja potom vyplácam svojich ludí .

dkujem za každý názor

To nemyslíš vážne, že zamestnať živnostníkov ? Živnostníci môžu byť tvoji obchodní partneri, môžu ti činnosti, ktoré pre teba urobia vyfakturovať. Nie si ich zamestnávateľ, ale obchodný partner. na to pozor.
Do obratu DPH sa počítajú tvoje tržby. Takže keď dosiahneš obrat 49 790.- Eur potom to riešiš, jednoducho sa stávaš podľa zákona platiteľom DPH a musíš sa do 2-teho nasledujúceho mesiaca kedy obrat dosiahol registrovať na príslušnej FS.
Dôležité je koľko fakturuješ ty svojmu odberateľovi (-om) a nie oni tebe.
SilMar Group
15.05.12,09:50
To nemyslíš vážne, že zamestnať živnostníkov ? Živnostníci môžu byť tvoji obchodní partneri, môžu ti činnosti, ktoré pre teba urobia vyfakturovať. Nie si ich zamestnávateľ, ale obchodný partner. na to pozor.
Do obratu DPH sa počítajú tvoje tržby. Takže keď dosiahneš obrat 49 790.- Eur potom to riešiš, jednoducho sa stávaš podľa zákona platiteľom DPH a musíš sa do 2-teho nasledujúceho mesiaca kedy obrat dosiahol registrovať na príslušnej FS.
Dôležité je koľko fakturuješ ty svojmu odberateľovi (-om) a nie oni tebe.

S tými živnostníkmi súhlasím - pozor na to, aby ti to úrady nedefinovali ako zamestnanecký vzťah (aj keď v ČR sú oveľa prísnejší ako u nás, ale aj tak by som si dávala pozor na správne formulácie)
Ale trošku by som poopravila tú povinnosť registrácie. Obratom sa rozumejú výnosy bez dane z dodávaných tovaro a služie v tuzemsku (§4/9). Miesto dodania tovaru s inštaláciou a montážou je tam, kde je tovar nainštalovaný albo zmontovaný (§13/1b) Podľa môjho názoru sa jedná o dodanie tovaru s montážou a miesto dodania je Nemecko, takže tieto dodávky nevstupujú do obratu pre potreby registrácie DPH.
Okrem toho sa na Tvojom mieste poinformujem v Nemecku, ako tam s DPH, pretože ju treba odviesť tam. Či sa tam musíš registrovať alebo prenesieš daňovú povinnosť na odberateľa. Závisí od ich legislatívy.
icemangreen
15.05.12,10:02
"jednoducho sa stávaš podľa zákona platiteľom DPH" ----čo to pre mna znamená kolko budem platit a kedy ???


"Dôležité je koľko fakturuješ ty svojmu odberateľovi (-om) a nie oni tebe" ---to znamená že by som mu mal ku konečnej suma prirátať dan ???

...ja som s toho jeleň prepáčte...
SilMar Group
15.05.12,10:06
"jednoducho sa stávaš podľa zákona platiteľom DPH" ----čo to pre mna znamená kolko budem platit a kedy ???


"Dôležité je koľko fakturuješ ty svojmu odberateľovi (-om) a nie oni tebe" ---to znamená že by som mu mal ku konečnej suma prirátať dan ??? :) Toto bolo pravdepodobne v súvislosti s povinnou registráciou pri dosiahnutí obratu. Vtedy je dôležité, koľko fakturuješ svojim obderateľom.

...ja som s toho jeleň prepáčte...

Máš v tom naozaj hokej, asi by som ti odporučila obrátiť sa na svoju účtovníčku, nech ti to dopodrobna vysvetlí. Keďže máš založenú s.r.o., tak už pravdepodobne máš aj účtovníčku. Choď za ňou, aby si sa vyhol zbytočných chýb. Môžeš na ne doplatiť.
Economic
15.05.12,10:27
"jednoducho sa stávaš podľa zákona platiteľom DPH" ----čo to pre mna znamená kolko budem platit a kedy ???


"Dôležité je koľko fakturuješ ty svojmu odberateľovi (-om) a nie oni tebe" ---to znamená že by som mu mal ku konečnej suma prirátať dan ???

...ja som s toho jeleň prepáčte...


Veď práve. Áno obraty služieb dodávaných na SK sa musia započítavať. Ďakujem za upresnenie.
Pokiaľ budeš platiteľ DPH a tu na SK budeš fakturovať službu, musíš ju zvýšiť o 20 % DPH a tú DPH aj uhradiť štátu. bez účtovníčky sa nepohneš. Doporučujem si ju nájsť, ak ju ešte nemáš ozaj čo najskôr. Vysvetlí ti všetko čo treba a aj ako fakturovať.