michaela424
01.04.07,20:00
Dobrý večer, prosím vás keby mi mohol niekto poradiť.
Môj brat v roku 2006 hrával futbal za klub v Čechách. Je potrebné, aby si podával daňové priznanie? A ako je to vlastne u futbalistov musia si viesť účtovníctvo? Veľmi pekne ďakujem za rady.
regina.golierova
01.04.07,18:10
Áno , musí si podať DP , pokiaľ nebude mať potvrdenie z DÚ z Čiech, že je rezidentom Českej rep..- pokiaľ by mal toto potvrdenie daň.priznanie nemusí podávať , predpokladám , že ho nemá tak podá daň.priznanie typu B a na riadku č.6 ide o príjem z činností , ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a sem patria aj športovci , potom postupuje metódou zápočtu r.82 až 83 DPFO
Muška
01.04.07,18:13
Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa ustanovenia § 6 ods.2 písm. b) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) sú príjmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním, a to teda aj príjmy profesionálnych športovcov.

Príjmy asi nemal zdaňované.

Uvedie ich v DP § 6 odst. 2 písm. b) - a môže viesť účtovníctvo, alebo paušálne výdavky - presne ako každý iný daňovník podľa § 6.

Robí taktiež aj RZZP.

A ak bude k 1.7.2007 stále profesionálny športovec a jeho príjem dosiahol hranicu na prihlásenie sa do SP.....tak sa musí aj tam prihlásiť
michaela424
01.04.07,18:32
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. On od klubu dostával ako potvrdenie len VPD a tam sumu, ktorú mu vyplatili. Môžem to spraviť na základe toho. Žiadne výplatné pásky nemá. Som z toho trochu zmätená, tak vám veľmi pekne ďakujem za rady.
Muška
01.04.07,18:40
Michaela, určite mal hráčsku zmluvu, kde bola dohoda, že koľko dostane.
Ale samozrejme, ak má VPD, tak na základe nich vie koľko má príjem

Ak podpíše zmluvu s klubom v SR, tak nech nezabudne sa registrovať na DU.
klikni http://www.porada.sk/showpost.php?p=410538&postcount=2
Pokiaľ mal zmluvu s ČR, tak sa nemusel.
Muška
01.04.07,18:43
Michaela ak podpísal zmluvu - nie ako zamestnanec podľa § 5, tak je riadna SZČO.

a samozrejme v takomto prípade je aj SZČO pre SP a ZP
Zákon o SP
§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
.
.
e) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
.
---------------------------------------------------------------------------------
Zákon o zdravotnom poistení
§ 11
Platitelia poistného

(1) Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné
a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba,
c) zamestnávateľ,
d) štát.
.
.
(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
.
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
.
michaela424
01.04.07,20:41
Muška veľmi pekne Vám ďakujem za rady, veľmi ste mi pomohli.
michaela424
01.04.07,20:47
Ešte by som sa Vás chcela spýtať, on si zdravotné platí, ale je tam nahlásený ako dobrovoľne nezamestnaný. Preto si ani nerobil RZZP. Myslíte, že to môže byť problém?
Muška
01.04.07,20:57
Ešte by som sa Vás chcela spýtať, on si zdravotné platí, ale je tam nahlásený ako dobrovoľne nezamestnaný. Preto si ani nerobil RZZP. Myslíte, že to môže byť problém?
Miška,
no neviem z čoho mal príjem za rok 2005, ale za rok ak bude mať príjem z § 6, tak je určite SZČO /viď vyššie/ a mala by si ho upozorniť, že 30.6.2007 si musí urobiť RZZP.

A dokonca by sa mal prihlásiť aj ako SZČO na SP - ak prešvihol tú maximálnu možnú hranicu.
Ale to je už zasa o inom. Lebo môj synovec je tiež basketbalista, ale má podpísanú zmluvu vždy do 31.5. - a nová sezona mu začína v auguste, takže sa "tvárime", že 1.7. - nebol SZČO. Lebo živnostník to má jednoduché odovzdá živnosť /preruší/ a 2.7. obnoví, tak nemusí platiť. Umelec, autor - vôbec nemusia platiť. Ale športovec sa má kde odhlásiť ??? Takže ja ho nútim, aby nepodpisoval zmluvu, kde by spadal dátum 1.7.
michaela424
01.04.07,21:08
Aha, už tomu začínam rozumieť, ďakujem!!!!
Muška
01.04.07,21:13
Zákon o SP totiž hovorí, že ak nie si 1.7. SZČO, tak sa nemusíš registrovať.
Ak začneš byť 2.7. opäť SZČO - tak sa už nemusíš prihlásiť
veronikasad
02.04.07,17:02
Áno , musí si podať DP , pokiaľ nebude mať potvrdenie z DÚ z Čiech, že je rezidentom Českej rep..- pokiaľ by mal toto potvrdenie daň.priznanie nemusí podávať , predpokladám , že ho nemá tak podá daň.priznanie typu B a na riadku č.6 ide o príjem z činností , ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a sem patria aj športovci , potom postupuje metódou zápočtu r.82 až 83 DPFO

Dnes som spolu s ostatnymi DP odovzdavala na DU aj danovy domicil hraca-basketbalistu z CR a pracovnicky sa na mna pozerali, ako by som spadla z oblakov. Vobec nevedeli co to je a na co to je. Pomaly som im musela robit skolenie, nakoniec mi potvrdili prevzatie s tym, ze dotycny musi prist osobne za spravcom dane ...

----------
Veronika