hafnium
01.04.07,19:27
Zdravim Vas vsetkych, prosim, pred nejakym casom tu bol taky laicky navod na jednoduche uctovnictvo a teraz ho neviem najst ani cez vyhladavac:confused: . poradite mi, prosim? Dakujem.
DanielaSL
01.04.07,17:31
Na podvojné tu bola svokrina kuchyňa...ale jednoduché ?
GABAZ
01.04.07,17:50
No ja mam niekedy pocit, ze jednoduche uctovnictvo je zlozitejsie. Ja ho osobne nemam rada, hlavne ak ma firma roznorodejsiu cinnost. V niektorych pripadoch je neprehladne.
nextone
21.04.07,04:39
Zdravim Vas vsetkych, prosim, pred nejakym casom tu bol taky laicky navod na jednoduche uctovnictvo a teraz ho neviem najst ani cez vyhladavac:confused: . poradite mi, prosim? Dakujem.

Dobré ráno.
som začínajúci SZČO...tak isto by sa mi zišiel nejaký taký návod.
Viete poradiť???
Ďakujem
ekopo
21.04.07,06:51
Návod existuje a to vo forme zákona o dani z príjmov, postupov účtovania v JU, zákona o DPH, zákona o správe daní a poplatkov, a niektorý ďaľších zákonov a opatrení, usmernení.........
A musím reagovať na odpoveď GABAZ : účtovníctvo je prehľadné tak, ako si ho urobíš.
ekopo
21.04.07,10:02
Uvediem ale naozaj len základnú charakteristiku a "pointu" účtovania v JU.
Základnou účtovnou „knihou“ je peňažný denník:
Účtuje sa tu na základe pohybu peňazí (okrem uzávierkových operácií)
1., rozdeľuje sa na účtovanie hotovosti a na účtovanie BU
2., poznáme príjmy a výdaje
3., príjmy sa delia na ovplyvňujúce základ dane (POZD) a neovplyvňujúce (PNZD) t.j. ktoré zdaňujeme a ktoré nezdaňujeme
4., výdavky sa delia na ovplyvňujúce základ dane (VOZD)a neovplyvňujúce.(VNZD)
Vo všeobecnosti platí: POZD – VOZD = základ dane
Do POZD patrí napr. príjem za predaj tovaru, služieb, vlastných výrobkov a iných príjmov súvisiacich s podnikaním.
Do VOZD patrí napr. nákup materiálu, tovaru, služieb, mzdy, odvody, odpisy IM, spotreba PHM, nájomné, el. energia, plyn a iné, ak tieto výdavky súvisia s podnikaním.
Do PNZD patrí napr. vklad podnikateľa, DPH, príjem úveru, tvorba SF a iné príjmy nesúvisiace s podnikaním, resp. od dane oslobodené.
Do VNZD patrí napr. výdaj na osobnú spotrebu, DPH, splátka úveru, pokuty, reprezentačné, výdaj SF, a iné výdavky nesúvisiace s podnikaním.
Ďalšia nadväzujúca evidencia je:
-evidencia záväzkov
-evidencia pohľadávok
-evidencia IM
-evidencia KM
-evidencia jázd
-evidencia DPH
-evidencia SF
-pokladničná kniha
-valutová pokladnica
-inventúry hotovosti, majetku...
........atď.........
erika_H
01.03.08,09:58
Prosím Vás,a môžete mi napísať príklady,čo patrí do materiálu a do do prevádzkovej réžie?Alebo aký je medzi tým rozdiel.
Napríklad nákup kancelárskych potrieb-asi prevádzková réžia.
Software-prevádzková réžia.
Elektrina,nájomné,SBS-prevádzková réžia.
No neviem, čo patrí do materiálu.Napr. pizzéria dáva do materiálu asi všetky potraviny a nápoje ktoré nakúpi (si myslím).Ďalej aj krátkodobý majetok hmotný by mohol byť materiál.. tzn. tlačiareň,fotoaparát-krátkodobý majetok.
Johanka
01.03.08,12:25