ilona
26.01.05,13:00
Poradíte mi niekto ako správne učtovať platby platobnou kartou
v podvojnom účtovníctve?Ďakujem.
tibor
26.01.05,12:06
napríklad zaplatenie obedu - čiže repre:
513/261 - donesie mi účet z podniku
261/221 - banka nám stiahla čiastku z účtu
tibor
26.01.05,12:07
a ešte som zabudol napísať - robíme to cez interné doklady
Beba
26.01.05,12:13
Tiež to tak robím. Mám tak napr. PHM . DPH dávam deň platby kartou.Mám doklad o zaplatení.
tibor
26.01.05,13:01
Beba - pozor na ten deň platby DPH...firemnou kartou môže byť uhradená aj faktúra napríklad za služobný mobil, kde je zdaniteľné plnenie iné ako deň zaplatenia.
Beba
26.01.05,13:41
Tak taký prípad nemám a tak ma to nenapadlo. Ja vlastne účtujem len PHM /keď sú zamestnanci na SC/a drobné nákupy cez registračku-proste priame nákladové položky. Tak som to myslela. Takže to beriem a je dobre, že si si to všimol.
tibor
26.01.05,14:07
pohoda - ani ja taký prípad nemám - v podstate uhrádzajú sa s nimi len CASHOVKY...
Valika
26.01.05,15:00
Mne kedysi poradila audítorka. Napr. nákup PHM kartou účtujem priamo v banke:501,343/221. Ale videla som aj predkontácie 501/335 , 335/221-výpis. Poradte čo je správnejšie???
Katty
26.01.05,15:06
správnejšie je cez 335
SlavkaS
26.01.05,15:12
Ja to účtujem cez 379 a vediem k tomu zvlášť evidenciu, bločky samostatne lepím a vediem pod číslom záväzku podľa poradia. Mne totižto dajú bločky skôr ako mi príde bankový výpis a platiť bankovou kartou je u môjho klienta veľmi obľúbené a časté. Mne sa to takto zdalo prehľadnejšie ako cez 261.

Ale možno, ťe to robím zle-neviem.
ilona
27.01.05,04:47
Ja som sa na začiatku dostatočne nevyjadrila,mala som na mysli platby kartou,ale nám.Zákazník keď nám platí za službu,takže chcela som vedieť ako účtujete v podvojnom účtovníctve výnos.
Marika x
01.03.05,11:56
Zaúčtujem celú tržbu: 211/604 a potom výdavkovým platbu cez posterminál 261/211. Z bankového výpisu 221/261 + poplatok za PK 568/221
Petra29
17.06.05,13:25
Platby platobnými kartami by mali ísť cez 335, ale je potrebné o nich účtovať v podsúvahe? Dočítala som sa, že ide o prísne zúčtovateľné tlačivá, ktoré podľa postupov patria do podsúvahy. Neviem ale v akej hodnote by mali byť na účtoch 75.
Ďakujem za radu.
Petra
Susan
17.06.05,13:49
Podla mna ucet 261 nie je spravny, nakolko sa cez ucet prehanaju len vybery a vklady hotovosti na ucet. Neviem, ale uctujem to cez ucet 335 a potom internym dokladom zuctujem.
ondrejvla
17.06.05,16:29
Platby platobnými kartami by mali ísť cez 335, ale je potrebné o nich účtovať v podsúvahe? Dočítala som sa, že ide o prísne zúčtovateľné tlačivá, ktoré podľa postupov patria do podsúvahy. Neviem ale v akej hodnote by mali byť na účtoch 75.
Ďakujem za radu.
Petra
Prečo prísne zúčtovateľné tlačivá? Asi som nepochopila, ale ja tu nikde nevidím dôvod zúčtovávať na podsúvahové účty.
Ja všetky platby platobnými kartami účtujem cez 261/ analytika, mala som kontrolu a všetko bolo OK! Ale niektorí Poraďáci odmietajú tento postup, ja môj názor nikomu nevnucujem, záleží na tom, ako si z Postupov účtovania upravíš vlastné smernice.
ondrejvla
17.06.05,16:30
Podla mna ucet 261 nie je spravny, nakolko sa cez ucet prehanaju len vybery a vklady hotovosti na ucet. Neviem, ale uctujem to cez ucet 335 a potom internym dokladom zuctujem.
Podľa teba platba platobnou kartou nie je o pohybe peňazí medzi bankou a pokladňou? Podľa mňa áno.
durisovad
17.06.05,16:37
Prisne zuctovatelne tlacivo moze byt nanajvys platobna karta, ak ju zamestnavatel poskytne zamestnancovi, aby nou platil firemne vydavky. Ak ide o prijatie platby (napriklad v maloobchode), suhlasim s p. Vlastou, ja tiez uctujem 211/604-pokladna obchodu, 221/261-banka, 261/211- pokladna obchodu.
ondrejvla
17.06.05,16:43
Prisne zuctovatelne tlacivo moze byt nanajvys platobna karta, ak ju zamestnavatel poskytne zamestnancovi, aby nou platil firemne vydavky. Ak ide o prijatie platby (napriklad v maloobchode), suhlasim s p. Vlastou, ja tiez uctujem 211/604-pokladna obchodu, 221/261-banka, 261/211- pokladna obchodu.
Tak aby som nemýlila druhých, ako to máme takmer všetci pod svojim podpisom, dopĺňam:
áno, súhlasím s Durisovoud, ak sa jedná o platobnú kartu, poskytnutú zamestnancovi, vtedy áno! Ale čo mám ja skúsenosti, tak sa zamestnancom dajú väčšinou platobné karty na určitú možnosť čerpania, resp.limit čerpania a vtedy to zúčtovávam ako poskytnutý preddavok, ktorý mi zúčtuje po návrate zo SC cez cestovný príkaz a jeho prílohy.
evina
17.06.05,19:44
V príspevkoch, ktoré pripájam, sme sa diskutujúci postupne zhodli, že účtovanie úhrad platobnou kartou, resp. tržby prijaté prostredníctvom platobnej karty by sa mali účtovať prostredníctvom účtu 261. Prečo?-ak máte záujem pozrite sa :)
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9368&page=4&pp=10&highlight=platobn%E1+karta
Petra29
20.06.05,06:49
Prečo prísne zúčtovateľné tlačivá? Asi som nepochopila, ale ja tu nikde nevidím dôvod zúčtovávať na podsúvahové účty.
Ja všetky platby platobnými kartami účtujem cez 261/ analytika, mala som kontrolu a všetko bolo OK! Ale niektorí Poraďáci odmietajú tento postup, ja môj názor nikomu nevnucujem, záleží na tom, ako si z Postupov účtovania upravíš vlastné smernice.
Ja som mala na mysli používanie platobných kariet firmy zamestnancami, nie platby za tovar od zákazníkov. Z toho dôvodu som sa pýtala na zúčtovateľné tlačivá
KIHWA SK
20.06.05,07:22
Paltba PHM cez platobnú kartu sa môže účtovať priamo do spotreby z bankového výpisu.Ostatné platby napr. repre, cez 261. Ahoj
bea
20.06.05,07:36
Paltba PHM cez platobnú kartu sa môže účtovať priamo do spotreby z bankového výpisu.Ostatné platby napr. repre, cez 261. AhojPriamo z bankového výpisu by sa okrem bankových poplatkov nemalo účtovať do nákladov nič. Inak ja účtujem platby kartou cez 335. Ale je to ozaj všetko o tom, ako si to kto upraví v smerniciach.
adrika
13.07.05,13:22
Ahojte, a ak konateľ urobí výber cez bankomat - účtuje sa to 261/221 a potom 211/261 ako dotácia pokladne ? Ak áno, musí byť k výberu priložená aj potvrdenka o výbere z bankomatu ? Ďakujem
BAU
24.08.05,10:24
Prosím, ako je to v jednoduchom účtovníctve.
Napr. mám doklad o zaplatení z 22.8. ( PHM,materiál - platené kartou )
Z účtu mi odídu peniaze 23.8.
Kedy má správne napísať dátum platby . Už sa mi stalo, že som mala takýto doklad aj na prelome mesiacov.

ďakujem.
Evelinkaa
24.08.05,10:52
Priamo z bankového výpisu by sa okrem bankových poplatkov nemalo účtovať do nákladov nič. Inak ja účtujem platby kartou cez 335. Ale je to ozaj všetko o tom, ako si to kto upraví v smerniciach.
Že okrem bankových poplatkov do N nič, to mi je jasné, ale prečo 335? Ja dávam vo výpise 261 a interným 501. Môže to byť aj takto:o ?
liba2
24.08.05,10:53
Prosím, ako je to v jednoduchom účtovníctve.
Napr. mám doklad o zaplatení z 22.8. ( PHM,materiál - platené kartou )
Z účtu mi odídu peniaze 23.8.
Kedy má správne napísať dátum platby . Už sa mi stalo, že som mala takýto doklad aj na prelome mesiacov.
ďakujem.V mojom JÚ takéto prípady riešim dňom odpísania Sk z účtu.
MarianaSalko
24.08.05,11:52
Ucet 335 je predsa ucet Pohladavky voci zamestnancom. Co maju zamestnanci spolocne s platbami kartou od zakaznikov? Doporucujem pouzivanie uctu 315 Ostatne pohladavky. 261 - je pohyb medzi pokladnou a bankou, ale predsa toto nie je presun penazi, ved tam fyzicky do kontaktu s peniazmi ani nepridete. Na paske dennej uzavierky ERP mate vsetky trzby vratane DPH, ale do pokladne zauctujete len tie, ktore su v hotovosti 211/604,343, a cez ID tie, ktore zakaznik uhradil kartou 315/604,343. Prijem na BU 221/315
Jana Acsová
24.08.05,12:26
Ucet 335 je predsa ucet Pohladavky voci zamestnancom. Co maju zamestnanci spolocne s platbami kartou od zakaznikov? Doporucujem pouzivanie uctu 315 Ostatne pohladavky. 261 - je pohyb medzi pokladnou a bankou, ale predsa toto nie je presun penazi, ved tam fyzicky do kontaktu s peniazmi ani nepridete. Na paske dennej uzavierky ERP mate vsetky trzby vratane DPH, ale do pokladne zauctujete len tie, ktore su v hotovosti 211/604,343, a cez ID tie, ktore zakaznik uhradil kartou 315/604,343. Prijem na BU 221/315V tomto príspevku je polemika o nákladových položkách, t.j. o platbe kartou za nákupy ... následný odpis peňažných prostriedkov z účtu (výbery peňazí).
T.j. napríklad ak sa jedná o platobnú kartu na úhradu PHM, ktorú vyúčtovávaš voči konkrétnemu zamestnancovi, tak je účet 335 namieste. Rovnako sa môže riešiť záloha na drobný nákup zamestnanca čerpaná na kartu a pod.
Juco
24.08.05,15:22
A ako účtujete v PU, v reštaurácii (my máme reštauráciu) zaplatenie stravnou poukážkou napr.od Vašej stravovacej.211/604,343 a 604 mínusom, lebo ju dostanem potom keď požiadam (keď ich nazbierame viac) Vašu stravovaciu preplatenú na Bankový účet. Vaša stravovacia hned pošle faktúru na zmluvnú odmenu 3%, ktoré si strhnú z ceny stravných poukážok.Prosím celý rozpis účtovania.Ďakujem.
Jana Acsová
25.08.05,05:24
A ako účtujete v PU, v reštaurácii (my máme reštauráciu) zaplatenie stravnou poukážkou napr.od Vašej stravovacej.211/604,343 a 604 mínusom, lebo ju dostanem potom keď požiadam (keď ich nazbierame viac) Vašu stravovaciu preplatenú na Bankový účet. Vaša stravovacia hned pošle faktúru na zmluvnú odmenu 3%, ktoré si strhnú z ceny stravných poukážok.Prosím celý rozpis účtovania.Ďakujem.Skús vyhľadať. Tento problém bol už na porade rozobratý detailne.
evina
25.08.05,05:32
Skús vyhľadať. Tento problém bol už na porade rozobratý detailne.
Myslím, že tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9368&highlight=tr%BEby+platobnou+kartou
MarianaSalko
25.08.05,11:05
V tomto príspevku je polemika o nákladových položkách, t.j. o platbe kartou za nákupy ... následný odpis peňažných prostriedkov z účtu (výbery peňazí).
T.j. napríklad ak sa jedná o platobnú kartu na úhradu PHM, ktorú vyúčtovávaš voči konkrétnemu zamestnancovi, tak je účet 335 namieste. Rovnako sa môže riešiť záloha na drobný nákup zamestnanca čerpaná na kartu a pod.

ano, zacalo sa tu polemizovat o nakladovych nakupoch, ale povodca prispevku Ilona sa opravil a upresnil svoju otazku: Re: platobná karta

--------------------------------------------------------------------------------

Ja som sa na začiatku dostatočne nevyjadrila,mala som na mysli platby kartou,ale nám.Zákazník keď nám platí za službu,takže chcela som vedieť ako účtujete v podvojnom účtovníctve výnos.


- takze tak - odpovedala som na Iloninu otazku a nie na vase odpovede tykajuce sa vydajov cez platobnu kartu. Ano, pokial ide o nakupy cez plat. kartu, napr. pHM uctovanie je 501,343/335
__________________
Jana Acsová
25.08.05,13:19
takze tak - odpovedala som na Iloninu otazku a nie na vase odpovede tykajuce sa vydajov cez platobnu kartu.
Ak chceš odpovedať na konkrétnu otázku, vtedy je dobré (najmä keď je problematika spletitá) citovať zadávateľa, ktorému chceš odpovedať. Nevzniknú žiadne pochybnosti, k čomu sa vyjadruješ http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
MarianaSalko
26.08.05,08:34
Ak chceš odpovedať na konkrétnu otázku, vtedy je dobré (najmä keď je problematika spletitá) citovať zadávateľa, ktorému chceš odpovedať. Nevzniknú žiadne pochybnosti, k čomu sa vyjadruješ http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.

Suhlasim, to vies, ucim sa :) tuto stranku som objavila nedavno... :) je to tu prima :)
Jana Acsová
26.08.05,08:36
apsgroup
14.10.05,08:03
Chcem sa poradit, ako spravne uctovat v PU vyber z bankomatu, ked drzitelom karty je spoločník,ktorý je súčasne zamestnancom. Uctujem to na 335, a potom ID podla blockov na prislusne nakladove ucty. Mám tam však aj zostatok . Mozem použivat tento ucet,alebo treba pouzit ucty-zuctovanie so spolocnikmi?
MirkaV
14.10.05,08:14
prečo to neriešiš jednoducho cez 261? Ja to tak účtujem normálne a prešlo to aj auditom - máš zbytočné starosti.
Palino
14.10.05,08:28
prečo to neriešiš jednoducho cez 261? Ja to tak účtujem normálne a prešlo to aj auditom - máš zbytočné starosti.Presne tak, ako dotáciu pokladne. Potom na základe bločkov robíme výdaj z pokladne.
misurka
30.11.05,11:54
Nákupy firemnými platobnými kartami účtujem: výpis z účtu 261.A/221 a následne cez ID 5../261.A. Je však správny postup, ak cez platob. kartu platím v CZK a tento nákup v CZK účtujem cez ID na nákl. účet tým istým kurzom(teda kurzom komer. banky, na základe výpisu z účtu). Nemal by byť nákup účtovaný na napr. 501 kurzom NBS? V tom prípade by mi však na 261 vychádzala kurz. rozdiel. Aké je správne účtovanie?
misurka
01.12.05,04:51
Prosím, ak máte niekto skúsenosti, podeľte sa s nimi, ďakujem.
Nákupy firemnými platobnými kartami účtujem: výpis z účtu 261.A/221 a následne cez ID 5../261.A. Je však správny postup, ak cez platob. kartu platím v CZK a tento nákup v CZK účtujem cez ID na nákl. účet tým istým kurzom(teda kurzom komer. banky, na základe výpisu z účtu). Nemal by byť nákup účtovaný na napr. 501 kurzom NBS? V tom prípade by mi však na 261 vychádzala kurz. rozdiel. Aké je správne účtovanie?
renča1
01.12.05,04:59
Nákupy firemnými platobnými kartami účtujem: výpis z účtu 261.A/221 a následne cez ID 5../261.A. Je však správny postup, ak cez platob. kartu platím v CZK a tento nákup v CZK účtujem cez ID na nákl. účet tým istým kurzom(teda kurzom komer. banky, na základe výpisu z účtu). Nemal by byť nákup účtovaný na napr. 501 kurzom NBS? V tom prípade by mi však na 261 vychádzala kurz. rozdiel. Aké je správne účtovanie?

Ja účtujem nie cez 261 ale cez 335 - ide o zamestnancov. Neviem či v tvojom prípade ide o zamestnancov, ale môhlo by to byť, ved 261 sú peniaze na ceste. Cez ID preúčtuvávaš kurzom , tým dňom , kedy preúčt.čiže kurzon nbs. Z otázky som pochopila , že sa jedná o bežný účet v SK, je to tak?
misurka
01.12.05,05:10
áno, jedná sa o učet v SKK,čiže banka prepočítava takýto nákup cez jej kurz, preto bola moja otázka, či tu nevznikajú kurz. rozdiely(tie by vznikali, ak by som potom na ID použila kurz NBS). O tom učtovaní: aj tu na porade su rôzne názory na používanie učtov 261 a 335 v prípade platieb platob. kartami a viem, že názor na učtovanie nie je jednotný. Mne sa v tomto prípade ani nejedná o zamestnanca, ale o spoločnika (konateľa), takže 335 určite nie (ešte možno pri zamestnancoch). Ked účtuješ na 335 , potom v ID to na nákladové účty účtuješ v tom istom kurze, v akom sa to odráta z účtu. Pochopila som to správne? Žiadne kurz. rozdiely.
Ja účtujem nie cez 261 ale cez 335 - ide o zamestnancov. Neviem či v tvojom prípade ide o zamestnancov, ale môhlo by to byť, ved 261 sú peniaze na ceste. Cez ID preúčtuvávaš kurzom , ktorý ti udala banka. Z otázky som pochopila , že sa jedná o bežný účet v SK, je to tak?
renča1
01.12.05,05:16
áno, jedná sa o učet v SKK,čiže banka prepočítava takýto nákup cez jej kurz, preto bola moja otázka, či tu nevznikajú kurz. rozdiely(tie by vznikali, ak by som potom na ID použila kurz NBS). O tom učtovaní: aj tu na porade su rôzne názory na používanie učtov 261 a 335 v prípade platieb platob. kartami a viem, že názor na učtovanie nie je jednotný. Mne sa v tomto prípade ani nejedná o zamestnanca, ale o spoločnika (konateľa), takže 335 určite nie (ešte možno pri zamestnancoch). Ked účtuješ na 335 , potom v ID to na nákladové účty účtuješ v tom istom kurze, v akom sa to odráta z účtu. Pochopila som to správne? Žiadne kurz. rozdiely.

Kurzové rozdiely ti v žiadnom prípade nemôžu vzniknúť na 221 , pretože ide o slov.účet, potom by ti nesedel ani zostatok. K tomu preúčtovaniu cez ID ja používam kurz nbs dňom kedy preúčtuvávam a samozrejme mi vzniká kurz.rozdiel na 335 , ale v tvojom prípade to bude kurz.rozdiel na 261.:)V predchádzajúcej téme som to dokomolila tak sa omlúvam, už som to opravila.
misurka
01.12.05,08:30
Ja som samozrejme nehovorila o KR na 221, ale na 261, asi som sa zle vyjadrila. Takže KR vznikať budú, pretože pri zaúčtovaní pohybu na SKK účte je použitý kurz NBS a na ID preúčtujem kurzom NBS, dufam, že som to správne pochopila?
Kurzové rozdiely ti v žiadnom prípade nemôžu vzniknúť na 221 , pretože ide o slov.účet, potom by ti nesedel ani zostatok. K tomu preúčtovaniu cez ID ja používam kurz nbs dňom kedy preúčtuvávam a samozrejme mi vzniká kurz.rozdiel na 335 , ale v tvojom prípade to bude kurz.rozdiel na 261.:)V predchádzajúcej téme som to dokomolila tak sa omlúvam, už som to opravila.
renča1
01.12.05,08:46
Takže KR vznikať budú, pretože pri zaúčtovaní pohybu na SKK účte je použitý kurz NBS


prečo by ti mali vznikať kurz.rozdiely na SKK účte? Prečo si použila kurz nbs? Ved banka ti udala sama kurz tak použi ten. Na ID kurzové rozdiely budú vznikať, pretože tam budeš účtovať dňom preúčtovania a to kurzom NBS.
misurka
01.12.05,08:59
my sa asi nerozumieme, alebo to pisem ja velmi zle: samozrejme, ze na 221 mi KR vznikat nebudu ja hovorim stale o tom, ze ked napr. 261 al. 335 zauctujem na základe výpisu z účtu v SKK(použitý kurz komer. banky), tak potom, keď to v ID účtujem kurzom NBS, tak mi na 335 al. 261 KR vznikajú.Dúfam, že už sa chápeme
prečo by ti mali vznikať kurz.rozdiely na SKK účte? Prečo si použila kurz nbs? Ved banka ti udala sama kurz tak použi ten. Na ID kurzové rozdiely budú vznikať, pretože tam budeš účtovať dňom preúčtovania a to kurzom NBS.
renča1
01.12.05,09:05
ááááááááááááno , teraz sa chápeme:D . Možno už pol hodinu hovoríme o tom istom , ale každá z nás má inú štylizáciu viet. Tak je to v poriadku. Aspoň sme si pokecali.:D
Jozef I
01.12.05,09:24
Ja teda neviem ako to je správne, ale ja osobne by som pri tom účtovaní ID nepoužíval kurz NBS, nakoľko vám bola suma za výber odrátaná kurzom banky zo slovenského účtu. Pri účtovaní by som ten kurz banky použil a tak mi nevzniknú žiadne kurzové rozd.:confused:
misurka
02.12.05,05:12
Tak som to chcela účtovať najskôr aj ja, pretože mi to príde ako klasický nákup valút, akurát, že ich nekupujem do pokladne ale priamo na nákup cez platob. kartu. Nevyjadrí sa ešte niekto?
Ja teda neviem ako to je správne, ale ja osobne by som pri tom účtovaní ID nepoužíval kurz NBS, nakoľko vám bola suma za výber odrátaná kurzom banky zo slovenského účtu. Pri účtovaní by som ten kurz banky použil a tak mi nevzniknú žiadne kurzové rozd.:confused:
liba2
02.12.05,05:36
Tiež to považujem za nákup valút a účtovala by som to kurzom banky.

--------------------
Nekorektná odpoveď. Vzťahovala sa len k inkasu na bankovom výpise.
misurka
02.12.05,06:42
Zatiaľ ďakujem, nepridá sa ešte niekto?
Tiež to považujem za nákup valút a účtovala by som to kurzom banky.
renča1
02.12.05,09:30
Nuž ak je to tak , ako hovorí Jozef a Liba2 , tak v tom prípade si to musím ja opraviť. Môhol by sa ešte niekto k tomuto vyjadriť, ako to má byť správne? Nikoho som nechcela uviesť do omylu.
liba2
02.12.05,10:47
Nákupy firemnými platobnými kartami účtujem:
1 - výpis z účtu 261.A/221 a následne cez ID 5../261.A.
2 - Je však správny postup, ak cez platob. kartu platím v CZK a tento nákup v CZK účtujem cez ID na nákl. účet tým istým kurzom (teda kurzom komer. banky, na základe výpisu z účtu) ?
3 - Nemal by byť nákup účtovaný na napr. 501 kurzom NBS?
4 - V tom prípade by mi však na 261 vychádzala kurz. rozdiel.
Aké je správne účtovanie?
Ešte raz som vytiahla zadanie od misurky:
1 - postup je správny, použije sa kurz banky.
3 - nákup cez ID kurzom NBS.
4 - kurzový rozdiel vznikne na 261, a treba ho cez ID zaúčtovať.
renča1
02.12.05,10:50
Ešte raz som vytiahla zadanie od misurky:
1 - postup je správny, použije sa kurz banky.
3 - nákup cez ID kurzom NBS.
4 - kurzový rozdiel vznikne na 261, a treba ho cez ID zaúčtovať.

Takže som to uviedla dobre a mám to ja teda dobre účtované.:)
liba2
02.12.05,10:52
Takže som to uviedla dobre a mám to ja teda dobre účtované.:)Podľa mňa áno.... a ospravedlňujem sa.
Jozef I
02.12.05,11:01
Nuž ak je to tak , ako hovorí Jozef a Liba2 , tak v tom prípade si to musím ja opraviť. Môhol by sa ešte niekto k tomuto vyjadriť, ako to má byť správne? Nikoho som nechcela uviesť do omylu.

Vyjadrím sa ešte raz. Nesúhlasím aby vznikali KR ak sa platí v cudzej mene platobnou kartou a tento výdavok je odúčtovaný z účtu vedeného v skk. Zákon o účtovníctve bol novelizovaný hlavne z dôvodu aby nevznikali UMELÉ KR. A preto bolo zavedený par. 24 ods. 3 - 5. Citujem:

3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.

Keď ide niekto do obchodu a platí kartou v cudzej mene, v podstate si pomocou svojej banky kupuje cudziu menu aby mohol nákup zaplatiť.

4) Pri prevode peňazí z účtu zriadeného .... v skk na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.

t.j. platí to aj pri prevodoch medzi účtami čo je presne prípad platenia platobnou kartou.

Nechápem prečo chcete umelo vytvárať KR ked vám banka presne napíše koľko vás daný nákup stojí v skk??? :(
renča1
02.12.05,11:13
Nemám v úmysle vytvárať umelo kurz.rozdiel a bolo to neúmyselne. Práve preto som sa pýtala , ako to je správne, aby som si to môhla ja v účtov.opraviť.
Jozef I
02.12.05,11:18
Netvrdím že ty niečo chceš alebo nechceš. :) Len som vyjadril názor, že to vidím ako umelo vytvorený KR, ak sa bude v tomto prípade používať kurz NBS. Je samozrejme na každom z nás ako si to vo svojom účtovníctve spraví a obháji.
Ja viem, že si sa pýtala a chcela by si vedieť čo je správne. Ja si myslím, že je správne to čo som napísal.:cool: A sám tak účtujem naše platobné karty. A vlastne som chcel reagovať na príspevok od LIBA2
renča1
02.12.05,11:20
Netvrdím že ty niečo chceš alebo nechceš. :) Len som vyjadril názor, že to vidím ako umelo vytvorený KR, ak sa bude v tomto prípade používať kurz NBS. Je samozrejme na každom z nás ako si to vo svojom účtovníctve spraví a obháji.
Ja viem, že si sa pýtala a chcela by si vedieť čo je správne. Ja si myslím, že je správne to čo som napísal.:cool: A sám tak účtujem naše platobné karty.

Hm, určite si pozriem ten paragraf a potom sa vyjadrím k tejto téme. Určite si ho pozrie i Misurka.:rolleyes:
misurka
02.12.05,11:21
ja som tiež presvedčená o tom, že ide vlastne o nákup valút prostredníctvom platob. karty. Sme tu 2:2, teda zatiaľ nerozhodne :)
Vyjadrím sa ešte raz. Nesúhlasím aby vznikali KR ak sa platí v cudzej mene platobnou kartou a tento výdavok je odúčtovaný z účtu vedeného v skk. Zákon o účtovníctve bol novelizovaný hlavne z dôvodu aby nevznikali UMELÉ KR. A preto bolo zavedený par. 24 ods. 3 - 5. Citujem:

3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.

Keď ide niekto do obchodu a platí kartou v cudzej mene, v podstate si pomocou svojej banky kupuje cudziu menu aby mohol nákup zaplatiť.

4) Pri prevode peňazí z účtu zriadeného .... v skk na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.

t.j. platí to aj pri prevodoch medzi účtami čo je presne prípad platenia platobnou kartou.

Nechápem prečo chcete umelo vytvárať KR ked vám banka presne napíše koľko vás daný nákup stojí v skk??? :(
sarmantna
02.12.05,11:24
Súhlasím, že pri platbe kartou nemôžu vznikať kurzové rozdiely. Účtujem platby nie cez 261, ale cez 395. Audítori mi to nevytkli, myslíte, že je to správne?
Jozef I
02.12.05,11:29
Takže máme 3:2 v prospech účtovania bez KR.
Ja používam účet 335.
misurka
02.12.05,12:33
Uvidíme, ak sa ešte niekto vyjadrí, môžeme sledovať aký pomer sa nám tu vyvíja :)
Takže máme 3:2 v prospech účtovania bez KR.
Ja používam účet 335.
renča1
02.12.05,13:14
Jozef máš pravdu, idem si to už aj opraviť.
evina
02.12.05,13:41
Súhlasím s Jozefom I. Pomer sa Vám teda zvyšuje:), t.j. účtovanie bez kurzových rozdielov.
Zlata
22.02.06,13:48
Milí poraďáci,
hľadala som v porade, ako riešite platbu za PHM platobnou kartou. Je tu toho dosť. Ostala som ešte viac v rozpakoch ako doteraz.
Ja som to učtovala: čerpanie podľa dokladov z benzínky (ERP+potvrdenka t terminálu) 501.../379... a podľa výpisu z účtu 379.../221...
Tu sa dozvedám o účtovaní cez 261... To by som tiež brala.
Bohužiaľ nemám osobné skúsenosti s platobnou kartou, ale predpokladám, že sa obchod zrealizuje len vtedy, ak je karta krytá. Takže je len otázkou spracovania platby, aby platba prešla na účet dodávateľa (1-3dni)
U nás vo firme má majiteľ - konateľ a zároveň je aj zamestnanec platobnú katru, ktorou nakupuje zväčša PHM. Ale môže ňou uhradiť aj došlú faktúru, ktorú ja mám už zaevidovanú na účte 321(to by som mala preúčtovať??) a vyberá ňou i hotovosť. To účtujem 211.../261...
Nie je mi celkom jasné, prečo sa tu uvádza účtovanie na 335. Veď to sú pohľadávky voči zamestnancom a to akoby som poskytla "preddavok" zamestnancovi - celý účet.
Možno sa tu hovorí o nejakých iných platobných kartách, čo platia len napr. na Slovnaft. Je mi to nejasné.
Prosím, prosím, raďte milí rádcovia!!!!!
mumiška
28.02.06,07:04
V tejto súvislosti prosím o radu, pri platbe kartou v zahraničí cez Sk účet-nákup PHM.
Súhlasím s účtovaním cez 261/221 a pokladničný doklad zaučtovať o proti
nakladu a 261-interným dokladom.Môžem zaučtovať doklad zo zahraničia v Sk ,v prepočte kurzom komerčnej banky v ktorej máme tento účet a v ktorom nám ona stiahla platbu ?
Neviem sa ešte tak rýchlo orientovať na tejto stránke ale medzitým som našla odpovede na svoju otázku a súhlasím s Jozefom , bez kurzových rozdielov o čom mi vraví aj môj sedliacký rozum ako ja tomu vravím .Len som si to chcela overiť. Pretože som sa stretla v praxi s rôznymi názormi.
´Dakujem, ste super a konečne nebudem na problémi sama, škoda že som Vás nespoznala skorej.
Mikolajova
07.09.06,05:52
Dobrý deň, zamestnanec kupoval kameru a 10060 zaplatil v hotovosti, 20000,- cez platobný kartu. Doniesol mi doklad o nákupe na 30060,- prosím pomohli by ste mi to zúčtovať v PU?
liba2
07.09.06,05:56
Dobrý deň, zamestnanec kupoval kameru a 10060 zaplatil v hotovosti, 20000,- cez platobný kartu. Doniesol mi doklad o nákupe na 30060,- prosím pomohli by ste mi to zúčtovať v PU?
20.000 sk 261/221
20.000 sk 211/261
30.060 sk 501,343/211 (alebo MD 042)

doplňujem: ak išlo o firemnú kartu :)
Tweety
07.09.06,05:57
Dobrý deň, zamestnanec kupoval kameru a 10060 zaplatil v hotovosti, 20000,- cez platobný kartu. Doniesol mi doklad o nákupe na 30060,- prosím pomohli by ste mi to zúčtovať v PU?
Ak to bola jeho súkromná karta, tak v tom nevidím problém, normálne peniaze vyplatíš cez pokladňu. VPD na sumu 30060.-
Mikolajova
07.09.06,05:58
firemná karta
Mikolajova
07.09.06,07:03
Takže ešte poprosím ako to je ak zamestnanec časť platí cez terminál a časť cez pokladňu. Neviem rady s účtovaním . . .
Mikolajova
07.09.06,07:31
Čo poviete na to?

BV 20000,- 335/221
ID 25260,5 501/
4799,5 343/
20000,- /335
10060,- /333
VPD 10060,- 333/211
Tweety
07.09.06,08:09
Čo poviete na to?

BV 20000,- 335/221
ID 25260,5 501/
4799,5 343/
20000,- /335
10060,- /333
VPD 10060,- 333/211 Zbytočne to takto komplikuješ.
Naúčtuješ takto:
20.000 sk 261/221 BV
20.000 sk 211/261 VPD
25260,50 sk 501,/211
4799,50 343/211
Jozef I
07.09.06,08:39
Zbytočne to takto komplikuješ.
Naúčtuješ takto:
20.000 sk 261/221 BV
20.000 sk 211/261 VPD
25260,50 sk 501,/211
4799,50 343/211

podľa mňa nemôžeš vložiť peniaze do pokladne, keď bolo zaplatené platobnou kartou priamo u zákazníka.
Súhlasim s účtovaním ako napísala Mikolajova (akurát by som to asi aj cez pokladňu dal na účet 335 a nie 333 nech je to pokope.) ;)
Tweety
07.09.06,15:55
podľa mňa nemôžeš vložiť peniaze do pokladne, keď bolo zaplatené platobnou kartou priamo u zákazníka.
Súhlasim s účtovaním ako napísala Mikolajova (akurát by som to asi aj cez pokladňu dal na účet 335 a nie 333 nech je to pokope.) ;)
To nie sú vložené peniaze, to je iba rozúčtovanie celej sumy na VPD .
Maxinka
30.04.07,11:01
Prosím Vás - nemám skúsenosť,stala sa mi takáto vec:
- konateľ omylom zaplatil firemnou BK svoj osobný nákup.Ako mám teraz zaúčtovať takúto platbu?
dakujem
ivako
30.04.07,11:06
Jozef I
30.04.07,11:08
Ako pohladávku voči konatelovi alebo zamestnancovi, ktorú musí vrátiť (vkladom na účet alebo do pokladne) a tým túto pohladávku zruší. Žiadne bločky len finančné vyrovnanie.
Maxinka
30.04.07,11:35
Ako pohladávku voči konatelovi alebo zamestnancovi, ktorú musí vrátiť (vkladom na účet alebo do pokladne) a tým túto pohladávku zruší. Žiadne bločky len finančné vyrovnanie.
Takže to urobím cez 355/221 a potom 211/355?
Urobím to správne?
slava58
30.04.07,12:00
Mne na kartu nakupuje konateľ takže to účtujem na účet 365/221 a v interných dokladoch to rozúčtujem. Vždy mesačne. Ide prevažne o nákup PHM.
Maxinka
30.04.07,12:05
Mne na kartu nakupuje konateľ takže to účtujem na účet 365/221 a v interných dokladoch to rozúčtujem. Vždy mesačne. Ide prevažne o nákup PHM.
Lenže tento nákup nemal vôbec nič podobné k podnikaniu.Tak potom ako?
ludmilla
30.04.07,12:18
Ako pohladávku voči konatelovi alebo zamestnancovi, ktorú musí vrátiť (vkladom na účet alebo do pokladne) a tým túto pohladávku zruší. Žiadne bločky len finančné vyrovnanie.

Tu ma napadá otázka: Ak takýto nákup bol jednorázový (omylom) a nejedná sa o významnú sumu, dá sa naúčtovať aj ako náklad nedaňový?
Maxinka
30.04.07,12:20
No - platba bola ozaj len omylom a suma to bola 1.770,50.
Tak ako to potom myslíte?
Ešte ma napadlo, že ak by som to dala do 513-musím ten náklad zdokladovať,alebo nemusím?
slava58
30.04.07,12:26
Pokiaľ výdaj nesúvisel s podnikaním, myslím že by to mal konateľ uhradiť do pokladne, určite by som to viedla ako pohľadávku voči nemu. Čo sa týka tej 513 - myslím, že by tam mal byť tiež doklad doložený.
Maxinka
30.04.07,12:29
Pokiaľ výdaj nesúvisel s podnikaním, myslím že by to mal konateľ uhradiť do pokladne, určite by som to viedla ako pohľadávku voči nemu. Čo sa týka tej 513 - myslím, že by tam mal byť tiež doklad doložený.
No tak fajn-zaúčtujrm to ako pohľadávku - mám dať teda ten účet 355 alebo nejaký iný?
slava58
30.04.07,12:35
myslím 355
fizzy
23.10.07,07:41
Prosim Vas, ako mam spravne zauctovat:
zamestnanec mi doniesol blocik od PHM od sluzobneho auta ktory ale zaplatil sukromnou kartou?
Rozalka
23.10.07,07:44
Prosim Vas, ako mam spravne zauctovat:
zamestnanec mi doniesol blocik od PHM od sluzobneho auta ktory ale zaplatil sukromnou kartou?
Treba to posudzovať tak, akoby zamestnanec platil v hotovosti, takže účtovať cez pokladňu, samozrejme zaokrúhliť na sumu, ktorú je možné vyplatiť.
fizzy
23.10.07,08:13
nebude s tym problem pri kontrole? popripade v ktorom paragrafe by som nasiel nejaky postup?
fizzy
24.10.07,06:21
posuvam...
Orsz
25.10.07,20:45
nebude s tym problem pri kontrole? popripade v ktorom paragrafe by som nasiel nejaky postup?

Nebudeš mať s tým problém, ide o vyplatenie resp.preplatenie bločku z firmy, pretože to bol nákup do firmy. To, že zamestnanec nemal pri sebe dosť peňazí a zaplatil to formou súkromnej platobnej karty nie je nijak napadnuteľné.
petovsan
07.04.08,20:53
Pôvodca textu príspevku: misurka
Nákupy firemnými platobnými kartami účtujem:
1 - výpis z účtu 261 (http://www.porada.sk/t59551-261-peniaze-na-ceste.html).A/221 a následne cez ID 5../261.A.
2 - Je však správny postup, ak cez platob. kartu platím v CZK a tento nákup v CZK účtujem cez ID na nákl. účet tým istým kurzom (teda kurzom komer. banky, na základe výpisu z účtu) ?
3 - Nemal by byť nákup účtovaný na napr. 501 (http://www.porada.sk/t57796-501-spotreba-materialu.html) kurzom NBS?
4 - V tom prípade by mi však na 261 (http://www.porada.sk/t59551-261-peniaze-na-ceste.html) vychádzala kurz. rozdiel.
Aké je správne účtovanie?


Ešte raz som vytiahla zadanie od misurky:
1 - postup je správny, použije sa kurz banky.
3 - nákup cez ID kurzom NBS.
4 - kurzový rozdiel vznikne na 261, a treba ho cez ID zaúčtovať.

Vrátim sa k tejto síce už dávno rozoberanej téme, ktorá, žiaľ, zostala bez jednoznačného záveru, ale:
zaujímalo by ma, ako teda správne účtovať v JÚ platbu kartou v zahraničí, pričom platba je realizovaná z účtu vedeného v SKK.
- pri účtovaní v pokladnici použijem kurz NBS, alebo kurz banky?
- vznikajú aj v JÚ potom pri priebežných položkách kurzové rozdiely, alebo nie?
- ak by som mala účtovať kurzom banky a klient má napr. mesačné alebo týždenné výpisy z účtu (+ nejaký ten deň pre poštu:D), tak s prepčtom na SKK takejto platby minimálne týždeň (možno aj dva) nepohnem ... pokiaľ mám účtovať priebežne a na základe dostupných dokladov, tak mi z toho vychádza jediné, že musím pri priebežných položkách použiť kurz NBS s následným vznikom kurz. rozdielov ... akosi ma ale nenapadá, čo s tými KR z priebežných položiek v JÚ ďalej ... ???
petovsan
08.04.08,11:35
... posúvam sa ...
a zároveň by som doplnila ešte jednu otázku:
Aký má byť správny dátum na príjmovom PD z priebežnej položky? Napr. platba kartou v zahraničí dňa 08.04.2008 bude z účtu odpísaná 13.04.2008 ... bank. výpis dostanem poštou 05.05.2008 ... zaúčtujem vo valutovej pokladni kurzom (stále neviem, akým) dňom 08.04.2008 a myslím, že zároveň by som mala zaúčtovať aj príjem tejto sumy cez priebežné položky ... ale neviem sa rozhodnúť, akým dátumom, pretože:
- ak uvediem v PP dátum 08.04.2008, tak výdaj na PP bude až po odpísaní čiastky z BÚ 13.04.2008, čo sa mi zdá dosť nelogické (najskôr musím niečo vydať, aby som to mohla niekde prijať)
- ak uvediem v priebežných položkách/pokladnica príjem až dátumom úhrady podľa bank. výpisu, tak niekoľko dní nebude zodpovedať stav fin. prostriedkov v pokladni skutočnosti
... tak ktorá varianta je tá správna???
... nenatrafil niekto náhodou na nejaké usmernenie DR SR k tejto problematike?
Vladimír Ozimý
08.04.08,12:18
ak platím kartou asi neúčtujem v pokladni? no ja by som zaúčtoval ku dňu kedy došlo k splneniu dodávky kedy mám doklad - kurz 8.4. 5xx/335 a následne na základe výpisu z BU by som účtoval 335/221 - rozdiel medzi tým by som účtoval ako kurzový rozdiel.
petovsan
08.04.08,16:25
ak platím kartou asi neúčtujem v pokladni? no ja by som zaúčtoval ku dňu kedy došlo k splneniu dodávky kedy mám doklad - kurz 8.4. 5xx/335 a následne na základe výpisu z BU by som účtoval 335/221 - rozdiel medzi tým by som účtoval ako kurzový rozdiel.
Vladimír, ďakujem za reakciu, avšak v príspevku č. 93 spomínam, že sa mi jedná o JÚ. Tiež sa mi veľmi nepozdáva účtovať to cez pokladnicu, myslím, že výstižnejšie by bolo preháňať to cez ID, avšak v Kros-e tvrdia, že platby kartou sa musia účtovať cez pokladňu, nakoľko je to platba HOTOVOSTNÁ !!!! (dodávateľovi je zaplatené ihneď pri prevzatí tovaru, teda v HOTOVOSTI) ... no, niečo na tom predsa len bude, asi majú pravdu ...;) takže chcem dodržať literu zákona, neviem si však rady s dátumom a kurzom pri zahr. platbe kartou, nakoľko názory sa rôznia :confused:
Jana Acsová
08.04.08,16:39
...
zaujímalo by ma, ako teda správne účtovať v JÚ platbu kartou v zahraničí, pričom platba je realizovaná z účtu vedeného v SKK.
- pri účtovaní v pokladnici použijem kurz NBS, alebo kurz banky?Abstrahujem od problematiky účtovania platieb platobnou kartou v kontexte zmien v postupoch účtovania pre JÚ, kde by sa malo účtovať:
- PP výdaj, výdaj v druhovom členení výdavku,
- PP príjem, odpísanie prostriedkov z účtu v banke.

Čo sa týka kurzu odporúčam kurz pri vzniku účtovného prípadu, ktorý súvisí s obstaraním peňažných prostriedkov na realizáciu nákupu od tuzemskej banky. Týmto kurzom prepočítajte od odpísanie prostriedkov z účtu. Kurzové rozdiely v tomto prípade nevzniknú.
Postup odporúčam riešiť vo vnútornom predpise.
petovsan
08.04.08,17:30
Abstrahujem od problematiky účtovania platieb platobnou kartou v kontexte zmien v postupoch účtovania pre JÚ, kde by sa malo účtovať:
- PP výdaj, výdaj v druhovom členení výdavku,
- PP príjem, odpísanie prostriedkov z účtu v banke.

Čo sa týka kurzu odporúčam kurz pri vzniku účtovného prípadu, ktorý súvisí s obstaraním peňažných prostriedkov na realizáciu nákupu od tuzemskej banky. Týmto kurzom prepočítajte od odpísanie prostriedkov z účtu. Kurzové rozdiely v tomto prípade nevzniknú.
Postup odporúčam riešiť vo vnútornom predpise.
Ďakujem pekne za Vaše odborné stanovisko, Janka, zaujímal by ma Váš názor aj na tie dátumy pri účtovaní o priebežných položkách v tomto konkrétnom prípade ... môže nastať účtovanie o PP príjem skôr ako dátum účtovania PP výdaj ??? ... zdá sa mi to akési nelogické ... alebo bude teda v poriadku, ak zaúčtujem pokladnica/výdavok v deň nákupu tovaru a o priebežných položkách + - budem účtovať až v deň odpísania prostriedkov z účtu?
Jana Acsová
09.04.08,05:47
... môže nastať účtovanie o PP príjem skôr ako dátum účtovania PP výdaj ?
V príklade, ktorý uvádzam by bol dátum vzniku účtovného prípadu pre účely kurzových prepočtov rovnaký. Tento problém je skôr na prediskutovanie, lebo nemusí ostať všetko napísané pochopené. V každom prípade, čo má vzniknúť skôr či PP príjem alebo PP výdaj nie je nijako významné. Priebežnou položkou riešime práve ten časový nesúlad.
Jana Acsová
09.04.08,05:51
... budem účtovať až v deň odpísania prostriedkov z účtu?
Tu je práve ten problém, ktorý môže vyvolať diskusiu. Banka totiž používa 2 dátumy ... a to zúčtovanie platby a pohyb na účte. Tiež rieši časový nesúlad medzi premietnutím platby a pohybom na účte. Nie je podstatné, akým dňom zaúčtujete, ale ako definujete vznik účtovného prípadu a s tým spojíte kurzový prepočet. Práve toto je na riešenie vnútornou smernícou. Nadefinujte si:
- účtovné prípady,
- ich účtovanie,
- použitie kurzov
vo vnútornom predpise a postupujte rovnako počas celého účtovného obdobia.
tinka111
21.09.09,09:13
Dobry den,
potrebujem poradit ako uctovat spravne platby zakaznikov cez terminal za sluzby (restauracia - blocky z ERP).
Nie je mi jasne ci to mam uctovat podla uzavierky terminalu alebo podla sumy ktora dojde na ucet? Napr. 2.8. trzba 1500, terminal uzavierka 3.8. v noci 300, ale na ucet mi dojde len cast ktoru si oni zuctuje niekedy je to cela suma ale vacsinou len cast napri 280.
cize zauctujem: ´2.8. 1200 = 211/602
3.8. 300 = 261/602, 221/261
Je to spravne alebo nie? Dakujem krasne som v tomto uplny zaciatocnik...:-(
A este som sa chcela opytat ci je mozne to zauctovat aj takto:
2.8. 1500 = 211/602
3.8. 300 = 261/211
3.8. 300 = 221/261
Alebo takto by to podla zakona nebolo spravne?
a_je_to
21.09.09,17:19
Určite sú aj iné postupy, ale ja považujem za najvhodnejší tento :
335/602,343 - najprv cez interný doklad dennú závierku ERP. Uprednostňujem 335, ako pohľadávku voči obsluhe ERP pred 211, lebo ERP nie je totožná s firemnou pokladnicou a denná uzávierka ERP nie je príjmový pokladničný doklad.
211, 213, 395/ 335 - príjem a vyčtovanie denného obratu ERP za obsluhu ERP. Až tu sú sčasti hotové peniaze do pokladne, časť tržby v gastrolístkoch a časť tržby cez platobné karty. Pri kartách uprednostňujem vnútorný zúčtovací účet 395 pred 261, ktorý ponechávam iba na sledovanie pohybu financií medzi pokladňami a bankovými účtami.
221, 568/395 - nabehnutie tržby cez platobné karty na bežný účet s odúčtovaním poplatkov banky za spracovanie kreditných platieb. Vyúčtovanie poplatkov banky chodí spravidla s výpisom z BÚ.
NICOLETTA
08.12.09,07:54
Prosím o radu.
Mam takýto problém. Hostia platia za ubytovanie platobnou kartou. Ako je ale mozne, ze v dany den je denna uzavierka napr. 500 EUR a na ucet mi dojde 1000 EUR? Odkial je potom tych dalsich 500? Ked to robim cez priebezne polozky stale mi na PP ostane nieco vysiet lebo na uzavierke mam mensiu sumu. Z coho moze vzniknut ten rozdiel?

A ked ho uz tam mam a nikto nevie odkial, ako sa ho zbavit? Kde ho mozem oductovat?
astensova
24.09.12,12:49
Mám takúto otázočku.
Slovenská s.r.o. má vedený účet v CZ omylom uhradila svoj osobný nákup z firemného účtu platobnou kartou. Má potvrdenku z dňa1.8.2012 na 1000CZ Na výpise z účtu je dátum 6.8.2012 Ako to správne zaúčtovať? ID asi 1.8.2012 1000CZ a prepočet kurzom 355/261 alebo ako ďalej postupovať?
68danka
05.10.12,06:08
ako účtovať bežné nákupy s.r.o. PHM, čistiace.. keď sa nakupuje platobnou kartou cez účet 261 alebo 335 názory sa rôznia a ja už neviem ako sa mám v tom zorientovať ďakujem