viktor24
02.04.07,06:21
Dobry den,
dnes som tu prvykrat, tak mozno aj zle zaradim svoju otazku:o
Som zivnostnik, neplatca DPH, JU. Kupil som motocykel za 220 000,-- Sk na zakl. kupno-predajnej zmluvy. Ake povinnosti mi z toho vyplyvaju voci danovemu uradu - dan z mot.vozidla, DPH, dan z prijmu.
Za vsetky rady vopred dakujem.
liba2
02.04.07,04:35
Dobry den,
dnes som tu prvykrat, tak mozno aj zle zaradim svoju otazku:o
Som zivnostnik, neplatca DPH, JU. Kupil som motocykel za 220 000,-- Sk na zakl. kupno-predajnej zmluvy. Ake povinnosti mi z toho vyplyvaju voci danovemu uradu - dan z mot.vozidla, DPH, dan z prijmu.
Za vsetky rady vopred dakujem.

Viktor, ako neplatiteľ DPH sa s touto daňou nezaoberáš. Ak si motocykel obstaral na podnikateľské aktivity, zaradíš ho do majetku a budeš odpisovať v 1. odpisovej skupine 4 roky 2. odpisovej skupine 6 rokov.
Výšku odpisu každý rok skrátiš pomernou časťou podľa počtu km najazdených pracovne a súkromne. Toto bude mať vplyv na daň z príjmov.
Treba uzatvoriť povinné zmluvné poistenie motocykla.
Daň z motorových vozidiel za motorku - myslím si - sa neplatí.
zuzka79
02.04.07,05:29
Nie sú náhodou motocykle v 2. odpisovej skupine a odpisuješ ich 6 rokov? KP 35.41.1?
liba2
02.04.07,05:54
Nie sú náhodou motocykle v 2. odpisovej skupine a odpisuješ ich 6 rokov? KP 35.41.1?Zuzka nie náhodou - ale určite :D . Ďakujem za upozornenie, idem to opraviť.
viktor24
02.04.07,06:47
Dakujem Vám.Kamarat mi spominal nieco ohladom DPH, ze pri kupe motocykla sa treba dat zaregistrovat a zaplatit dan.:confused:
Jana Acsová
02.04.07,06:52
Dakujem Vám.Kamarat mi spominal nieco ohladom DPH, ze pri kupe motocykla sa treba dat zaregistrovat a zaplatit dan.:confused:
Isté povinnosti by vyplývali v prípade, že by sa jednalo o nový dopravný prostriedok nadobudnutý z EÚ (so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3), t.j. nezdanený v tuzemsku. Ak ste ho kúpili v tuzemsku, nemáte žiadne povinnosti.
viktor24
02.04.07,07:15
Dakujem, ulavilo sa mi - nakolko ten motocykel (novy, objem motora 69 cm3, kupeny v tuzemsku) som kupil uz v r.2005:) . Snazil som sa k tomu dopatrat zo zakona o DPH a zistil som presne to co uvadza p. Acsova, no kamarat ma len presviedcal a presviedcal o svojej pravde. Dakujem este raz.
Vsetko ostatne - odpisovanie a povinne zml.poi mam v poriadku.
betka
02.04.07,17:10
Viktor ešte dotaz k príspevkom. Keď ste ho kúpili v roku 2005, a nezaradili do OM v roku 2005, v roku 2006 keĎ zaradíte do OM, poviem ľudovo odpis za rok 2005 Vám prepadol, a pokračujete odpisom za druhý rok, odpis za rok 2005 si môžete uplatniť len cez DDP.
skaspa
02.04.07,17:21
Dakujem Vám.Kamarat mi spominal nieco ohladom DPH, ze pri kupe motocykla sa treba dat zaregistrovat a zaplatit dan.:confused:
zrejme daň z motorových vozidiel, ale tá, ako už je tu uvedené, sa za motocykel neplatí.
§ 84 zákona č. 582/2004: Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo (ďalej len vozidlo ), ktoré možno zaradiť do kategórie vozidiel M, N a O 38) a používa sa na podnikanie 40) a
a) má pridelené v Slovenskej republike evidenčné číslo, osobitné evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné číslo, 40a) alebo
b) nie je evidované v Slovenskej republike.
Odkaz 38) odkazuje na § 3 ods. 3 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách
a § 3 ods. 3: Rozdelenie základných druhov cestných vozidiel a zvláštnych vozidiel do kategórií je uvedené v prílohe č. 1.
A príloha č.1: A) Základné kategórie vozidiel
Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky
Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb
Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov
Kategória O: prípojné vozidlá...........

Daň z motorových vozdiel sa platí len za kategórie M, N a O, motorka patrí do L, takže za ňu túto daň neplatíte.
ANNAP
21.06.07,06:34
....a motocykel bez evidenč. čísla môže sa dať do nákladov sročky, teda odpisovať , opravy a odjazdené km ?
liba2
21.06.07,08:25
ešte upresni aký je dôvod na jazdy s motocyklom, ktorý nemá EČ :)
duficek
21.06.07,08:35
ešte upresni aký je dôvod na jazdy s motocyklom, ktorý nemá EČ :)
mozno sa jedna o sportovu stvorkolku na ktore EC nie su :)
ale zaujimal by ma ten sposob vyuzitia na podnikanie.
nejak mi nesedi prist na jednanie v obleku na sportovej stvorkolke, pripadne vozit v tom tovar ;)
tinaM
21.06.07,08:39
mozno sa jedna o sportovu stvorkolku na ktore EC nie su :)
ale zaujimal by ma ten sposob vyuzitia na podnikanie.
nejak mi nesedi prist na jednanie v obleku na sportovej stvorkolke, pripadne vozit v tom tovar ;)
Snáď by sa dala využiť na podnikanie v lesnom hospodárstve, prípadne v poľnohospodárstve.
ANNAP
21.06.07,10:26
mozno sa jedna o sportovu stvorkolku na ktore EC nie su :)
ale zaujimal by ma ten sposob vyuzitia na podnikanie.
nejak mi nesedi prist na jednanie v obleku na sportovej stvorkolke, pripadne vozit v tom tovar ;)

... si vtipný , ale je to motocykel SUZUKi, ktorý bude slúžiť na prevádzku drevovýroby - píla / tak trośku v lese/ , a ešte k tomuto motocyklu mám i nákup výbavy ako : rukavice, obuv za 5900 Sk, ladvinový pás . Je to nákup cez paragón, motocykel je na faktúru, v tech. preukaze nie je uvedená spotreba. Ako mám účtovať jazdy....
... a eśte niećo, vedenie rozhodlo, že motocykel bude 50% na súkromnú potrebu, čo z DPH ?
pri faktúre na nadobudnutie DHM mi je to jasné:
nákup 200 000 Sk 042 / 321
dph 38 000
50 % 19 000 343 / 321
50 % 19 000 548A / 321 - 548A nedaňový náklad /prip.položka
odpis dám do nákladov 50% , zvyšok pripoč. položka

ale čo z DPH pri drobných nákupoch, súčiastky, opravy a hlavne PHM ?
pomôžte dobrí ľudia....
duficek
21.06.07,11:00
moja "vtipnost" suvisela s nedostatkom informacii, ktore si zadala, nemame krystalovu gulu, aby sme vedeli co mas vo firme a v com podnikas.
o % pouzitia na sukromne ucely vedenie nerozhoduje, to % si vyratas z knihy jazd.
potom vyslednym pomerom firemne/sukromne jazdy kratis firemne naklady suvisiace s prevadzkou motorky - odpisy, DPH, servis, oblecenie
ANNAP
22.06.07,05:26
moja "vtipnost" suvisela s nedostatkom informacii, ktore si zadala, nemame krystalovu gulu, aby sme vedeli co mas vo firme a v com podnikas. o % pouzitia na sukromne ucely vedenie nerozhoduje, to % si vyratas z knihy jazd. potom vyslednym pomerom firemne/sukromne jazdy kratis firemne naklady suvisiace s prevadzkou motorky - odpisy, DPH, servis, oblecenie

-ešte sa opýtam, a ako si nárokujem DPH z nadobudnutia, keď nie 50 % , ja si myslím, že si môžem povedať, že tento počítač budem využívať na prácu 80%
a na súkromie 20% , toto auto na prácu 50 % a doma 50 %.
Mám príklad z DUVaP č.5/2005, kde je presne riešený takýto prípad a ponúknuté sú dva spôsoby:
1. uplatní si plný odpoćet Dph na vstupe pri kupe DHM a pri jeho použití na iný úćel ako podnikanie v zmylse § 9 ods.2 bude uplatňovať daň na výstupe
2 neodpoćita si daň na vstupe v plnom rozsahu, ale len v rozsahu zodpovedajúcu pouźitiu tovaru na podnikanie, to znamená že zníźi odpočitavanú daň uź pri kúpe DHM.
- mne sa zdal výhodnejśí spôsob 2 ale teraz si ma pomýlil ......
teraz poraď.... a eśte, nemám v tech.preukaze urćenú spotrebu motocykla, ako postupovať, na DU mi povedali, že použiť tech.preukaz
motocykla s podobnými parametrami ako náš v ktorom je určená spotreba, Hľadala som na internete ale ja som nenaśla na motocykel spotrebu ...prosím praď ešte vdaka
duficek
22.06.07,06:13
taketo vymyslene % neodrazaju skutocne vyuzivanie motocyklu, ale je to urcite lepsie, ako keby si dala 100% vyuzitie iba na firemne ucely (kedze priznavas, ze sa na tom bude jazdit aj sukromne (a je to parada, ja si viem prestavit ze by som na tom najazdil aj 90% sukromnych jazd :)))
predstav si, ze to das teda na tych 50/50. pride ti kontrola z DU, ktora si moze viac posvietit na knihu jazd a zisti, ze na sukromne ucelu sa motocykel pouziva na 70% dodani ti to (samozrejme za predpokladu ze tam budu pisane aj sukromne jazdy, pretoze castokrat aj sukromna jazda je pisana ako sluzobna a tym padom je "vyuzitie" na 100% firemne...)
ja by som si odsledoval 1-3 mesiace knihy jazd a potom vycisli %, s ktorym by som pracoval.

k spotrebe. kontaktuj dovozcu/predajcu, ci ti nevie zohnat prospekty k tej motorke, alebo aspon podobnej, alebo hladaj na nete podobnu motorku a prospekty k tomu, nieco sa najde vzdy.
ANNAP
22.06.07,08:27
.....nakup motocykla mám v 5/2007, čo mi navrhuješ s DPH v tomto mesiaci
uplatniť celú na vstupe akože sa DHM nakúpilo na firmu 100%, odsledovať knihu jázd a potom čo s DPH, akým spôsobom ju "vrátim ".....
duficek
22.06.07,08:41
vratis ju v dalsom priznani k DPH. aj ja som s tymto pomernym odpocitanim DPH mal problem a nikto mi tu nevedel konkretne poradit. ja som sa pytal na uzitkove auto pouzivane na sukromne ucely, kde sa DPH tiez uplatnit da....
betka
22.06.07,10:10
Zamiešam sa Vám do debaty s tým DPH:

Par. 49/5
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2).

Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.
ANNAP
22.06.07,12:29
Zamiešam sa Vám do debaty s tým DPH:

Par. 49/5
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2).

Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.


betka o to práve ide, prvý spôsob som chcela aja ja využiť 50% delenie hneď vo faktúre
ale ak mi vyjde podľa knihy jázd, že motocykel sa použival 80 % súkromne
čo potom , a ešte do akého obdobia mám počítať knihu jázd a percentuálne počítať súkromné a firemné km, aby som mohla vrátiť DPH - jeden rok, dva , tri ..... a ako ju vrátim, vôbec si to neviem predstaviť reálne aby som to dobre v súlade so zákonom spravila. poraďte kto vie...
ANNAP
26.06.07,05:31
Uź je po DPH, môj problém s motocyklom som uzavrela tak, źe uplatnila som možnosť neuplatnenie DPH 50% a budem sa snažiť aby jazdy firemné a súkromné
navybočili z tohto pomeru - inakšie som si nevedela poradiť.
romank2o
02.04.08,00:01
Zdravim vsetkych,
pozrel som si vela prispevkov ohladom motoriek a odpisov, zaujima ma vsak ako presne zauctujem zakupenu motorku:

FO, neplatca dph, uctujuci v JU zakupil v maji motorku za 60000 Sk.
(cize odp. skupina 2, 6 rokov odpisy, mozem rovnomerne 1/6 za rok)

Do penazneho dennika zauctujem 60000 ako VNZD a na konci roka internym dokladom zauctujem hodnotu odpisu 10000 ako VOZD?

alebo

Celu sumu 60000 zauctujem v PD ako VOZD a odpisy mi bezia "iba" v uctovnictve?

dakujem
liba2
02.04.08,00:04
Zdravim vsetkych,
pozrel som si vela prispevkov ohladom motoriek a odpisov, zaujima ma vsak ako presne zauctujem zakupenu motorku:

FO, neplatca dph, uctujuci v JU zakupil v maji motorku za 60000 Sk.
(cize odp. skupina 2, 6 rokov odpisy, mozem rovnomerne 1/6 za rok)

Do penazneho dennika zauctujem 60000 ako VNZD a na konci roka internym dokladom zauctujem hodnotu odpisu 10000 ako VOZD?

alebo

Celu sumu 60000 zauctujem v PD ako VOZD a odpisy mi bezia "iba" v uctovnictve?

dakujemzvýraznené je správne
romank2o
02.04.08,00:19
liba2: dakujem za rychlu odpoved a ocenujem..