kalkulka
02.04.07,07:06
Aj má daňovník príjem 35000,- zo zvč. 3398,- nemocenské dávky, dávka v nezamestnanosti 0,-, má povinnosť podať DP? Preddavky na daň neboli zrazené žiadne.
renča1
02.04.07,05:12
Daňovník nie je povinný podať DP, pokiaľ jeho zdanit.príjem nepresiahol 50% t.j.45 408.- pri § 5 Zdzp, viď § 32 ods.2 písm.a,b,c,d zákona o dani z príjmov. Z uvedeného vyplýva nemá povinnosť podať DP.
sta
02.04.07,05:14
Aj má daňovník príjem 35000,- zo zvč. 3398,- nemocenské dávky, dávka v nezamestnanosti 0,-, má povinnosť podať DP? Preddavky na daň neboli zrazené žiadne.

§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak......

Podľa uvedeného § nemá povinnosť podať DP ;)
kalkulka
02.04.07,05:30
Ďakujem za uistenie.
Milan Oravec
02.04.07,06:18
Zdravím poraďákov, viem že je už takmer neskoro, ale svokra si nevie rady. Poberá starobný dôchodok (už nepracuje), ale v r.2006 mala príjem za predaj akcií v hodnote 20000,-Sk - musí podať daňové priznanie??? Prosím o rýchlu reakciu - vopred ď. :confused:
Zoltán Kovács
02.04.07,06:28
Zdravím poraďákov, viem že je už takmer neskoro, ale svokra si nevie rady. Poberá starobný dôchodok (už nepracuje), ale v r.2006 mala príjem za predaj akcií v hodnote 20000,-Sk - musí podať daňové priznanie??? Prosím o rýchlu reakciu - vopred ď. :confused:

Nie nemusí. Pozri predchádzajúce príspevky.
renča1
02.04.07,06:28
nemusí..,.......
Milan Oravec
02.04.07,06:45
Ďakujem, tak to mám z krku. Myslel som si :rolleyes: , že keď nemá nárok na odpočítateľnú položku, tak túto povinnosť už má.
Zoltán Kovács
02.04.07,06:49
Ďakujem, tak to mám z krku. Myslel som si :rolleyes: , že keď nemá nárok na odpočítateľnú položku, tak túto povinnosť už má.

Nemá povinnosť, ale nie kvôli nezdaniteľnej čiastky (nemá nárok), ale preto, že jej príjem nepresiahol hranicu čo musí priznávať.
abel
06.09.07,08:23
Daňový subjekt nepodal za rok 2006 daňové priznanie, pretože nemal žiadny príjem a povinnosť podať DP mu nevznikla. Má však živnostenské oprávnenie a správcovi dane ani neoznámil, prečo daňové nepodáva. Teraz mu prišla výzva na podanie DP FO .
1) Stačí, ak oznámi, prečo DP nepodal, alebo už na základe výzvy je povinný DP podať?

2) Vo výzve je konkrétne napísané: ... do 15 dní od doručenia výzvy podali daňové priznanie. Okrem toho je tam dátum 30.7.2007 a on ma požiadal dnes, či mu to vybavím. Hrozí mu nejaká sankcia za oneskorenie?
vikinka
06.09.07,08:42
Ak ho správca vyzve, musí podať DP podľa § 38 Zák.o správe daní a popl.,no myslím ,že nebola splnení podm.15 dní,tak asi 2 000,-Sk za oneskorenie ho neminie.
cloe
06.09.07,08:54
Asi to na každom DU funguje inak. Mám jednu známu, ktorá mala živnosť /teraz má pozastavenú/ a nepodala DP za r.2005 ani 2006 lebo nemala žiadne príjmy. Tak som jej povedala, aby napísala prehlásenie, že nemala žiadne príjmy a odniesla to aspoň dodatočne na DU. /DU ju nevyzval /
Správkyňa dane jej povedala, že ak nemala príjem, nepodáva DP a ani nie je povinná to hlásiť. Tak neviem.
Katy a R
06.09.07,09:00
Termín bolo treba dodržať. Veď v DP stačí v poznámke uviesť, že ho nepodal v riadnom termíne, pretože mal malý príjem.
Neviem, neviem. ... ešte by možno pomohol nejaký ospravedlniteľný dôvod. (nič mi ale nenapadá).
A treba ísť čím skôr, lebo výška pokuty asi závisí od dĺžky omeškania. Aspoň tak je to pri registrácii.

Daňový úrad môže (ale nemusí) vyzvať daňovníka, aby podal DP. Ale keď vyzve ... daňovník si musí splniť svoju povinnosť.
Kačena I.
06.09.07,09:06
Asi to na každom DU funguje inak. Mám jednu známu, ktorá mala živnosť /teraz má pozastavenú/ a nepodala DP za r.2005 ani 2006 lebo nemala žiadne príjmy. Tak som jej povedala, aby napísala prehlásenie, že nemala žiadne príjmy a odniesla to aspoň dodatočne na DU. /DU ju nevyzval /
Správkyňa dane jej povedala, že ak nemala príjem, nepodáva DP a ani nie je povinná to hlásiť. Tak neviem.


Troška to je zamotané. Keď máš živnosť, ale nemáš príjmy, nepodáš DP. Na DU ale predsa o tom vevedia,že si nemal príjmy, ale berú to ako nesplnenie povinnosi podať DP. Potom ti príde výzva, ako je to hore v niektorom príspevku uvedené, aby si do 15 dni podadl DP. A to už musíš, aj keď si príjmy nemal.Tak nie je jednoduchšie napísať do 31.3. oznámenie a všetko je vyriešené? Nechápem postoj správkyne, že netreba nič hlásiť.
Katy a R
06.09.07,09:12
Troška to je zamotané. Keď máš živnosť, ale nemáš príjmy, nepodáš DP. Na DU ale predsa o tom vevedia,že si nemal príjmy, ale berú to ako nesplnenie povinnosi podať DP. Potom ti príde výzva, ako je to hore v niektorom príspevku uvedené, aby si do 15 dni podadl DP. A to už musíš, aj keď si príjmy nemal.Tak nie je jednoduchšie napísať do 31.3. oznámenie a všetko je vyriešené? Nechápem postoj správkyne, že netreba nič hlásiť.

Nie je to povinnosť nahlásiť, ale je to samozrejme lepšie - predíde sa tak potom podobným problémom. Dokonca aj dňové priznanie môže dať. Nikto mu to nezakazuje.

Ešte doplním, týk sa to nielen živnostníkov, ale všetkých, ktorí sú registrovaní na DU - majú pridelené reg číslo.
Kačena I.
06.09.07,09:19
To máš pravdu. Ale keď ti pracovník na DU niečo povie, tak to je pre ľudí "sväté" a potom vzikajú také nepríjemnosti.