rmr
02.04.07,07:36
dobrý deň,

som začínajúca účtovníčka a majiteľ mi chce dať podpísať hmotnú zodpovednosť. som v záučnej dobe a platí mi ešte menej ako minimálnu mzdu, pretože pracujem len na 6 hodin. ako mám prosím vás postupovať? má na to nárok? nejakú hmotnú zodpovednost, ktoru našiel na internete chce aj upraviť, aby mi niečo mohol dať podpísať. čo terať? dakujem za odpoved.

Mirka
IvetaH
02.04.07,06:17
Moja skúsenosť je, že mi dávali podpísať hmotnú zodpovednosť za kasu, v ktorej robili všetci okrem mňa, ja som len účtovala, a tiež za tovar, ku ktorému som ani prístup nemala, ale všetci mali podpísané hmotné zodpovednosti.
Žiadala som uviesť zákon paragraf odsek písmeno a dali mi pokoj.
Tá hmotná zodpovednosť nie je sranda. Tak si preštuduj zákonník práce, tvoje povinnosti a povinnosti zamestnávateľa pri podpise hmotnej zodpovednosti a rozmysli si čo podpíšeš. Môže sa stať, že budeš robiť za pár korún a potom budeš splácať manko niekoho aj pár rokov.
Možno to vidím čierne ale stáva sa všeličo.
Pekný deň prajem.
katarina.j
02.04.07,06:25
Ahoj, neviem, ale robiť účtovníčku, za ešte menej ako minimálnu mzdu- už to je zvláštne! Oplatí sa ti to?A akú hmotnú zodpovednosť chce podpísať? Však ty nemáš tovar alebo podobne. Je to celé zvláštne, ja by som odtiaľ, čo najrýchlejšie zdúchla
liba2
02.04.07,06:27
dobrý deň,

som začínajúca účtovníčka a majiteľ mi chce dať podpísať hmotnú zodpovednosť. som v záučnej dobe a platí mi ešte menej ako minimálnu mzdu, pretože pracujem len na 6 hodin. ako mám prosím vás postupovať? má na to nárok? nejakú hmotnú zodpovednost, ktoru našiel na internete chce aj upraviť, aby mi niečo mohol dať podpísať. čo terať? dakujem za odpoved.

Mirka
Okolnosť, že vedieš účtovníctvo, nie je dôvodom pre hmotnú zodpovednosť.
rmr
02.04.07,08:38
Re: Liba2
poradili mi aj aby som si prestudovala zakonnik prace a nasla som tam jedine §179 z coho ale tiez nevyplyva, ze by som to musela podpisat. nikde to neviem najst. ci ma uctovnicka povinnost podpisat HM ked nema pokladnu ani nic take. mam na starosti jedine tak mzdy a vedenie agendy JÚ.
JankaV
02.04.07,10:40
v dohode o hmotnej zodpovednosti musí byť uvedené za čo tá zodpovednosť je napr. zverené ceniny, tovar atď. Všetko si preber oficiálnou inventúrou a okrem toho som presvedčená, že nemáš čo podpisovať.
cherrie1982
02.04.07,11:19
Ja by som si to na Tvojom mieste riadne rozmyslela... Celkovu pracu platenu pod hranicou min. mzdy. Ja som robila JU na dohodu a mala som vyssiu mzdu ...
katarina.j
02.04.07,12:57
RMR- ešte raz si pozri moj príspevok
liba2
02.04.07,13:02
Re: Liba2
poradili mi aj aby som si prestudovala zakonnik prace a nasla som tam jedine §179 z coho ale tiez nevyplyva, ze by som to musela podpisat. nikde to neviem najst. ci ma uctovnicka povinnost podpisat HM ked nema pokladnu ani nic take. mam na starosti jedine tak mzdy a vedenie agendy JÚ.Ani to nikde nenájdeš, len zabíjaš čas. Radšej sa pozri po niečom inom. Ten podnikateľ sa javí veľmi prefíkaný, dal by ti k náhrade aj to čo nemal. Neskúsení zamestnanci podpíšu takéto zmluvy a potom keď čokoľvek z firmy zmizne alebo sa poškodí, majiteľ to rozpíše na všetkých a všetci sa na to poskladajú.
Monikov
02.04.07,13:29
Moja skúsenosť je taká, že hmotná zodpovednosť sa podpisuje len za zverené predmety, ktoré sa presne uvedú v dohode a za tieto je zamestnanec zodpovedný (najčastejšie je to za finančnú hotovosť). Na prácu zamestnanca sa vzťahuje zákonník práce, nie nejaká dohoda o hmotnej zodpovednosti.
rmr
02.04.07,17:51
RE: Katarina.J

ja som si to precitala :) toto je ale len prechodny stav. kedze chodim externe do skoly a mam skolu aj piatok, je pre mna velmi tazke si najst pracu, kde by mi skolu tolerovali. pretoze studujem odbor uctovnictvo, ziskam aj nejaku tu prax.. takze v tomto pripade su tie peniaze tak povediac "druhorade", inak by som nemala ziadne. aj ked viem, je to na hlavu postavene...
jaja99
02.04.07,19:01
Hmotnú zodpovednosť poznáme rôznu:
1./ všeobecnú HZ - ak poruším pracovné povinnosti a vznikne škoda, tak som zodpovedná aj bez dohody vo výške trojnásobku priemerného zárobku. Zamestnávateľ musí preukázať, že zavinenie (okrem bodu 2 a 3)
2./ HZ za zverené hodnoty: peniaze, karty, lístky, zásoby - môže ísť len o hodnoty určené na obrat (nie napr. hmotný majetok) - ak je dohoda podpísaná a niečo sa stratí, zamestnávateľ nemusí nič dokazovať - zamestnanec zodpovedá za celú spôsobenú škodu (alebo pri spoločnej HZ podľa dohody)
3./ HZ za zverené predmety: nástroje, ochranné pracovné pomôcky - zamestnanec môže zodpovedať len za stratu predmetov (nie napr za poruchu ...) - ak je podpísaná HZ zamestnanec zodpovedá v plnej výške
Juliska2
02.04.07,19:10
RE: Katarina.J

ja som si to precitala :) toto je ale len prechodny stav. kedze chodim externe do skoly a mam skolu aj piatok, je pre mna velmi tazke si najst pracu, kde by mi skolu tolerovali. pretoze studujem odbor uctovnictvo, ziskam aj nejaku tu prax.. takze v tomto pripade su tie peniaze tak povediac "druhorade", inak by som nemala ziadne. aj ked viem, je to na hlavu postavene...
ja by som ti neradila podpisovať žiadnu hmotnú zodpovednosť ak neprichádzaš do styku s peniazmi, teda ako pokladníčka, čo by si ani ako účtovníčka nemala, /možnosť sprenevery/, pretože žiadna účtovníčka, mzdová ani finančná nemá nikde v podniku podpísanú hmotnú zodpovednosť. U nás vo firme ju má len pokladník/financie/, pracovník skladu /tovar/ ap. Nedaj sa obalamutiť.
megyzah
03.03.08,15:48
Prosím Vás a ako je to u zodpovednosti pri dohode o vykonaní práce? Daňový úrad nám totiž vyrúbil pokutu za nesprávny odvod DPH, ktoré robila predchádzajúca účtovníčka pracujúca len na dohodu s mesačným platom 1200 Sk hrubého. Dá sa jej to nejako zosobniť? A do akej výšky? Pokuta je vo výške cca 29 500 Sk.
evina
03.03.08,16:00
Prosím Vás a ako je to u zodpovednosti pri dohode o vykonaní práce? Daňový úrad nám totiž vyrúbil pokutu za nesprávny odvod DPH, ktoré robila predchádzajúca účtovníčka pracujúca len na dohodu s mesačným platom 1200 Sk hrubého. Dá sa jej to nejako zosobniť? A do akej výšky? Pokuta je vo výške cca 29 500 Sk.
Je dôležité, čo bolo predmetom dohody.
Môj názor - ak si vo firme cenili prácu účtovníčky na 1200 SK hrubého, rozmýšľať ešte o náhrade :eek:. :confused:
Johanka
03.03.08,16:12
Prosím Vás a ako je to u zodpovednosti pri dohode o vykonaní práce? Daňový úrad nám totiž vyrúbil pokutu za nesprávny odvod DPH, ktoré robila predchádzajúca účtovníčka pracujúca len na dohodu s mesačným platom 1200 Sk hrubého. Dá sa jej to nejako zosobniť? A do akej výšky? Pokuta je vo výške cca 29 500 Sk.
:eek:
Nechcem byť sprostá, ale tak Vám treba. Tých cca 29.500 Sk berte ako poučenie do dôb budúcich. Ak niekto robí účtovníctvo platiteľovi DPH za 1200 Sk hrubého - sebakriticky ohodnotil svoje kvality :--- a Vás pekne "otiahol".
Zodpovedenosť účtovníka sa pri podpisovaní zmluvy preukazuje poistnou zmluvou ;).
JankaO
03.03.08,16:17
Prosím Vás a ako je to u zodpovednosti pri dohode o vykonaní práce? Daňový úrad nám totiž vyrúbil pokutu za nesprávny odvod DPH, ktoré robila predchádzajúca účtovníčka pracujúca len na dohodu s mesačným platom 1200 Sk hrubého. Dá sa jej to nejako zosobniť? A do akej výšky? Pokuta je vo výške cca 29 500 Sk.

Podľa môjho názoru ide o všeobecnú zodpovednosť zamestnanca za škodu. Pri dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa zodpovednosť riadi § 225
(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril dohodu podľa § 223, za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce okrem prípadov podľa § 182 až 185.

Čo ale nebude v poriadku je to, že na základe dohody o vykonaní práce.vykonávala sústavnú činnosť, s mesačnou odmenou. ( nie platom) ( Účtovníctvo pre platcu DPH s odmenou 1200 Sk mesačne a chcieť náhradu škody? Niektorý subjekt nebude v poriadku.)
Johanka
03.03.08,16:19
:D:D:D tretina odmeny ....
megyzah
03.03.08,17:39
:eek:
Nechcem byť sprostá, ale tak Vám treba. Tých cca 29.500 Sk berte ako poučenie do dôb budúcich. Ak niekto robí účtovníctvo platiteľovi DPH za 1200 Sk hrubého - sebakriticky ohodnotil svoje kvality :--- a Vás pekne "otiahol".
Zodpovedenosť účtovníka sa pri podpisovaní zmluvy preukazuje poistnou zmluvou ;).

Johanka, ved preto teraz robim papiere ja, hoci priznam sa prisla som k tomu len nahodou. Niezeby som sa citila ako expert, to nie je velka firma, len zhodou okolnosti ten posledny kvartal na ktory prisla kontrola bol silnejsi. Cize ak som rozumela dobre, tak jediny postih je mozny do vysky tretiny jej odmeny, cize do vysky 400 Sk? Inak, moja odmena je 3 300 Sk mesacne pri 3 hodinovom uvazku na denne , Tiez to nie je bohvieco, ale som rada ze si mozem privyrobit a zapracovat sa. Tak si myslim, ze ak budem mat poradu za chrbtom, tak toto by som zvladnut mala.
romanpp
03.03.08,17:57
Prosím Vás a ako je to u zodpovednosti pri dohode o vykonaní práce? Daňový úrad nám totiž vyrúbil pokutu za nesprávny odvod DPH, ktoré robila predchádzajúca účtovníčka pracujúca len na dohodu s mesačným platom 1200 Sk hrubého. Dá sa jej to nejako zosobniť? A do akej výšky? Pokuta je vo výške cca 29 500 Sk.

Ak Vám daňový úrad vyrúbil pokutu za nesprávny odvod DPH, kto rozhodol, že za to zodpovedá účtovníčka? Nemyslím si, že je tu priama súvislosť.
Ingrid Ondruskova
03.03.08,18:07
Mńa by zase zaujímalo, o aký veľký nedostatok v prípade nesprávne odvedenej DPH išlo, keď ide o pomerne veľkú pokutu...
evina
03.03.08,18:13
Mńa by zase zaujímalo, o aký veľký nedostatok v prípade nesprávne odvedenej DPH išlo, keď ide o pomerne veľkú pokutu...

Výška pokuty sa odvíja od sumy nesprávne odvedenej DPH, takže môže byť aj miliónová- vyrubuje sa súčin trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a danej sumy...
megyzah
04.03.08,13:20
Ak Vám daňový úrad vyrúbil pokutu za nesprávny odvod DPH, kto rozhodol, že za to zodpovedá účtovníčka? Nemyslím si, že je tu priama súvislosť.

Ja myslím že je, lebo išlo o odpočet DPH z nákupu strojov na leasing a vyslovene tu ona urobila chybu.
mysimis
04.03.08,13:26
A ja sa opýtam, Vám tých 400,- Sk, ktoré jej chcete dať k náhrade pomôže vyriešiť tento problém? Koľko je vlastne dodanenie tej DPH a koľko pokuta?
megyzah
04.03.08,13:33
A ja sa opýtam, Vám tých 400,- Sk, ktoré jej chcete dať k náhrade pomôže vyriešiť tento problém? Koľko je vlastne dodanenie tej DPH a koľko pokuta?

Mne konkrétne to nepomôže nijako, len vyvstal taký problém a mna zaujalo, ako sa vlastne v takých prípadoch postupuje a aká veľká môže byť moja vlastná spoluvina, ak by som ( dúfam že nie ) taký problém niekedy riešila. To je jediný dôvod pre ktorý do toho toľko " rýpem ".
evina
04.03.08,13:38
Ja myslím že je, lebo išlo o odpočet DPH z nákupu strojov na leasing a vyslovene tu ona urobila chybu.
Ak nemala zakotvené nič o zodpovednosti za nesprávne konanie v súvislosti s daňovo-účtovnými predpismi veľa toho nespravíte. Za účtovníctvo je zodpovedný majiteľ, /konateľ/ a zodpovednosť účtovníčky voči nemu mala byť premietnutá v dohode. On jej zodpovednosť ohodnotil na 1200 SK hrubého a mne pripadá priam nemorálne uvažovať s náhradou v prípade pokuty takmer 30 000 /ak to je celé pokuta a nie je v tom zahrnutá i daň/ od tejto pracovníčky, ťažko povedať, či účtovníčky...
evina
04.03.08,13:39
Mne konkrétne to nepomôže nijako, len vyvstal taký problém a mna zaujalo, ako sa vlastne v takých prípadoch postupuje a aká veľká môže byť moja vlastná spoluvina, ak by som ( dúfam že nie ) taký problém niekedy riešila. To je jediný dôvod pre ktorý do toho toľko " rýpem ".

Podľa Zmluvy, ktorú máš podpísanú a podľa Zákonníka práce...Na Porade nájdeš témy o poistení účtovníkov....
megyzah
04.03.08,17:38
Podľa Zmluvy, ktorú máš podpísanú a podľa Zákonníka práce...Na Porade nájdeš témy o poistení účtovníkov....

Ďakujem všetkým za rady. Poisteni je fajn ale pri tom plate aký mám teraz je to pre mňa privysoký výdavok. Ale aspoň som v obraze.
Zoltán Kovács
04.03.08,17:44
Ďakujem všetkým za rady. Poisteni je fajn ale pri tom plate aký mám teraz je to pre mňa privysoký výdavok. Ale aspoň som v obraze.

Ak máš pracovnoprávny vzťah, teda zamestnanie, a nerobíš to na živnosť, tak poistenie zodpovednosti voči vzniknutým škodám zamestnávateľovi ročne je iba "pár" 100 korún. Iné je poistenie účtovníkov - živnostníkov.
megyzah
04.03.08,18:08
Ak máš pracovnoprávny vzťah, teda zamestnanie, a nerobíš to na živnosť, tak poistenie zodpovednosti voči vzniknutým škodám zamestnávateľovi ročne je iba "pár" 100 korún. Iné je poistenie účtovníkov - živnostníkov.

Áno, to som si prečítala v príspevkoch, ja si však aidem od 1.3. založiť živnosť a tam by sa mi positenie asi aj zišlo, bohužiaľ, len niet na to kde teraz vziať.
Zoltán Kovács
04.03.08,18:44
Áno, to som si prečítala v príspevkoch, ja si však aidem od 1.3. založiť živnosť a tam by sa mi positenie asi aj zišlo, bohužiaľ, len niet na to kde teraz vziať.

Existuje poistenie účtovníka už od 5 tisíc Sk. A myslím si, že s poišťovňami sa dá dohodnúť na 1/4 ročných splátkach.
megyzah
05.03.08,18:43
Existuje poistenie účtovníka už od 5 tisíc Sk. A myslím si, že s poišťovňami sa dá dohodnúť na 1/4 ročných splátkach.

No tak mne by tak bodli tie 1/4 splátky, poobzerám sa po tom.