majkla
02.04.07,08:22
Moj sef vykonaval práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=2) zvaračskeho inziniera v ČR. Potrebujem im vystavit za to fakturu,len neviem ci to bude s DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=2) alebo bez.Dakujem
Jana Acsová
02.04.07,06:34
Moj sef vykonaval práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=2) zvaračskeho inziniera v ČR. Potrebujem im vystavit za to fakturu,len neviem ci to bude s DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=2) alebo bez.Dakujem
Môj šéf .-) Nie firma? T.j. firma firme na objednávku pod IČ DPH? A aké práce? Čoho sa týkali? Prác na nehnuteľnom majetku, prác na hnuteľnom majetku? Bez uvedenie podrobností nie je možné stanoviť správne zdanenie ani určiť miesto dodania, čo je nevyhnutné.
emgeton
02.04.07,06:54
Práce zváračského inžiniera - zaradil by som k §15/8b ( inžinierske, technické a iné podobné).
Miesto dodania služby - ČR (ak odberateľ je osobou, kt. podniká, nemusí byť identifikovaná pre daň (DPH)).
Daňová povinnosť sa prenáša na odberateľa.
Faktúrujete mimo DPH. Na slovensku uvedená služba nebude predmetom dane.
majkla
02.04.07,12:52
fakturujeme to ako firma,bola to služba vykonana v CR
Jana Acsová
02.04.07,13:25
fakturujeme to ako firma,bola to služba vykonana v CRAk chcete presnejšiu odpoveď je potrebné presnejšie zadanie. Čo obnášala práca zváračského inžiniera? Čo presnejšie bolo predmetom dodania? Pri službe nie je vždy podstatné, kde bola vykonaná, ale podstatné je aj kým a aká služba. Podľa toho sa stanoví miesto dodania služby. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u Vás bude jednať o miesto dodania v ČR, ale ostatné povinnosti spojené s fakturáciou, uvedením správnych odvolávok ako aj postupov podľa zákona platného v ČR možno posúdiť po doplnení zadania.
Je dôležité:
- kto vykonal (platiteľ registrovaný v tuzemsku)
- čo vykonal (aký druh služby - dodania)
- pre koho to vykonal (zahraničného podnikateľa, osobu registrovanú pre daň v inom členskom štáte, inú osobu...).
majkla
02.04.07,14:48
My sme registrovany pre dan,aj česka firma je registrovana v Cechach pre dan.Vykonaval prace zvaracskeho technologa - kontrola dokumentacie a kontrola výrobnych priestorov.Je to faktura za mesiac marec, v ktorej je zahrnuty mesačny pausal/na zaklade zmluvy/,doprava a počet odpracovaných hodin.
emgeton
03.04.07,05:11
My sme registrovany pre dan,aj česka firma je registrovana v Cechach pre dan.Vykonaval prace zvaracskeho technologa - kontrola dokumentacie a kontrola výrobnych priestorov.Je to faktura za mesiac marec, v ktorej je zahrnuty mesačny pausal/na zaklade zmluvy/,doprava a počet odpracovaných hodin.

Odpoveď v prísp. 3.
EXPE
17.05.07,06:34
Ja mám podobný problém, len som si nie istá, či horeuvedené riešenie platí aj pre mňa. Podnikateľ - servisný technik registrovaný pre DPH v SR vykonal servisné práce na drevoobrábacom stroji (u výrobcu tohto zariadenia) (1 deň) v Rakúsku. Zároveň fakturuje súvisiace náklady (cestovné náklady). Tiež sa jedná o technické služby? Pod akým kódom klasifikácie produkcie tieto služby môžem zaradiť?
Milan Benka
17.05.07,06:45
Ja mám podobný problém, len som si nie istá, či horeuvedené riešenie platí aj pre mňa. Podnikateľ - servisný technik registrovaný pre DPH v SR vykonal servisné práce na drevoobrábacom stroji (u výrobcu tohto zariadenia) (1 deň) v Rakúsku. Zároveň fakturuje súvisiace náklady (cestovné náklady). Tiež sa jedná o technické služby? Pod akým kódom klasifikácie produkcie tieto služby môžem zaradiť?


servisné práce na drevoobrábacom stroji = práce na hnut. hm. majetku

§15/(6) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=91) na hnuteľnom hmotnom majetku, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú, s výnimkou podľa § 16 ods. 7.

§16/(7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=91) na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.



Na presnú odpoveď treba doplniť:

Kto objednal práce?
Je objednávateľ služby osobou identifikovanou k dani v niekt. štáte EU? (je platcom DPH v niekt. čl. štáte?)
EXPE
17.05.07,08:06
Áno, objednávateľ služby je osobou identifikovanou k dani v Rakúsku.
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.
Beata2
17.05.07,11:57
Zdravím všetkých Poraďákov. Ja by som tiež mala jednu otázku. SZCO má uzatvorenú zmluvu s obchodným partnerom v Taliansku, týka sa reklamnej a propagačnej činnosti, technického poradenstva, sprostredkovania obchodu to všetko s miestom výkonu na Slovensku. SZČO im mesačne faktúruje tieto služby.Uvažuje však o tom, že sa stane dobrovoľným platcom DPH. Bude mať povinnosť faktúrovať DPH zahraničnému partnerovi? Nemám info o tom, či je partner v Taliansku registrovaný pre daň.
ALBO
17.05.07,12:17
Zdravím všetkých Poraďákov. Ja by som tiež mala jednu otázku. SZCO má uzatvorenú zmluvu s obchodným partnerom v Taliansku, týka sa reklamnej a propagačnej činnosti, technického poradenstva, sprostredkovania obchodu to všetko s miestom výkonu na Slovensku. SZČO im mesačne faktúruje tieto služby.Uvažuje však o tom, že sa stane dobrovoľným platcom DPH. Bude mať povinnosť faktúrovať DPH zahraničnému partnerovi? Nemám info o tom, či je partner v Taliansku registrovaný pre daň.

Podľa toho čo ste vymenovali miesto dania týchto služieb je taliansko.pozrite § 15/7 a § 15/8a,b,. T.j. miesto kde má odberateľ sídlo. Takže slovenská DPH nie. Patrí tam talianska DPH a to znamená, že ak talian je platiteľ dane prenesie sa na neho daňová povinnosť a on odvedie daň v taliansku(vy fakturujete bez DPH). Ak neni platiteľ tak sa treba riadiť podľa ich zákona, ktorý mozno prenáša DP na neplatiteľa (tak ako je to u nás) alebo vám vznikne povinnosť registrovať sa v taliansku a posielať tam daň priz a odvádzať daň.
Beata2
17.05.07,12:27
Ďakujem, Albo, tie paragrafy si pozriem.
Prenesenie daňovej povinnosti asi bude nutné prekonzultovať s talianskym obchodným partnerom.
Alebo má niekto jednoduchší nápad?