Anairda
26.01.05,15:49
Vie niekto niečo o dani z predaja cigariet?
Excise Duty
01.02.05,12:44
Žiadna daň z predaja cigariet neexistuje.
Muška
01.02.05,13:56
Ale mysím, že je neaké ohlasovacia, alebo oznamovacia povinnosť:confused:
Janca
01.02.05,14:02
Znami maju vecierku v jednej obci a viem, ze dali len ohlasovaciu povinnost na obecnom urade, skus sa popytat tam, lebo to su aj cigarety aj alkohol a myslim pivo.
Muška
01.02.05,14:14
Alkohol sa robí každý mesiac Oznamovacia povinnosť na Colný úrad, kde sa píše stav na sklade, príjem, výdaj alkoholu. Pivo, víno sa neoznamuje.

Cigeraty neviem. Ale viem, že v Metre sa ma pýta či ich kupujem na vlastnú spotrebu, alebo za účelom podnikania /vtedy by mi ich predala lacnejšie/, ale, že ma musia nahlásiť. Z toho vyplýva, že sa asi niekde niečo musí ohlasovať aj za cigarety.
Anairda
02.02.05,11:48
Ďakujem, máte pravdu. Už som si na MÚ zistila, že daň z predaja cigariet nie je. Len z alkoholu.
Pekný deň.
Muška
02.02.05,11:58
Anairda, teraz si ma zneistila. Do 30.4.2004 sa na MÚ platili poplatky z predaja alkoholu a cigariet. Od 1.5.2004 je už len tzv. Oznamovacia povinnosť o predaji liehu, ktorá sa posiela na Colný úrad. Stále hovorím o predajcovi nie o výrobcovi. Podľa mňa Daň z alkholu odvádzajú len výrobcovia ... pálenice, atd.

Pre predajcov, reštaurácie je len Oznamovacia povinnosť - mesačne /čo sa týka alkoholu/.
Cigarety - neviem, ale myslím si, že aj tu je neaká Oznamovacia povinnosť.
Anairda
02.02.05,12:12
Ano, ano, oznamovaciu povinnosť colnému úradu som myslela. Sory, zle som sa vyjadrila. Ja tie cigarety oznámim pri zahájení prevádzky spolu s predajom sudového vína a časopisov, hádam to tak bude stačiť. Však na vagóny sa toho nebude predávať, keď sú také drahé. Mňa tiež pomýlil jeden čašník, ktorý nám povedal, že nepredávajú cigarety v podniku pre vysokú daň mestu, že sa im to neoplatí. Že vraj budú mať na ne automat. No ale ja si myslím, že na tom budú s tým automatom horšie. Za tie sa určite platí.
Muška
02.02.05,12:51
Tie cigarety by ma zaujímala. Moji krčmári tiež zrušili predaj cigariet, ale neviem prečo. Len viem, že krčmár /predajca/ kúpi cigarety lacnejšie, musí ich predávať za cenu stanovenú zákonom, samozrejme musí o týchto cigaretách účtovať, odvedie daň z príjmu, ale aké má iné povinnosti, poplatky alebo čo to neviem.

Ak to niekto vie prosím info.
Excise Duty
02.02.05,17:08
Cigarety v Slovenskej republike podliehajú spotrebnej dani z tabakových výrobkov, a to podľa zákona č. 106/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov a dani z pridanej hodnoty podľa zákona č. 222/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov, okrem týchto dvoch daní cigarety už nepodliehajú žiadnym iným daniam a poplatkom. Poplatky z predaja alkoholických nápojov a tabakových výrobkov, ktoré sa vyberali na základe zákona č. 544/1990 Zb. o miestnych poplatkoch v znení neskorších predpisov boli zrušené jeho poslednou novelou č. 218/2004 Z.z. ku dňu nadobudnutia platnosti zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii, teda 1. mája 2004. Dôvodom zrušenia týchto poplatkov bola skutočnosť, že spôsob ich výberu a rozpočtové určenie nebolo v súlade s ustanovením čl. 3 ods. 2 smernice Rady č. 92/12/EHS o všeobecnom systéme, držbe, preprave a kontrole tovarov podliehajúcich spotrebným daniam, okrem toho vo veľmi podobnej veci v minulosti rozhodol Európsky súdny dvor v prípade Rakúskej republiky, ktorá musela na základe jeho rozsudku zrušiť nápojovú daň uplatňovanú na alkoholické nápoje podobným spôsobom, ako boli naše poplatky z predaja alkoholických nápojov a tabakových výrobkov. Treba si uvedomiť, že tieto poplatky vlastne predstavovali tretiu daň uplatňovanú na uvedené tovary.

Pokiaľ ide o oznamovacie povinnosti v súvislosti s predajom tovarov podliehajúcich spotrebným daniam, takáto povinnosť je uložená iba zákonom č. 105/2004 Z.z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších predpisov, konkrétne v § 44 a týka sa iba tovarov kódu KN 2007 a 2208, pokiaľ si neviete poradiť, sú to tie, ktoré musia byť označené kontrolnou známkou. Teda žiadne pivo, víno a ani cigarety či ostatné tabakové výrobky.

Cigarety sa od 1. mája 2004 zdaňujú tzv. kombinovanou sadzbou dane, pričom základom dane je počet kusov cigariet v spotrebiteľskom balení a cena cigariet uvedená na kontrolnej známke, podrobnosti upravuje § 5 a 6 zákona č. 106/2004 Z. o spotrebnej dani tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov. Z tohto dôvodu nemôže predajca cigarety predávať za inú cenu, ako je uvedená na kontrolnej známke, v prípade predaja za vyššiu cenu by došlo k vzniku daňovej povinnosti vo výške rozdielu medzi oboma cenami a v prípade zistenia takéhoto predaja aj k uplatneniu sankcie a v prípade predaja za cenu nižšiu naopak k porušovaniu pravidiel hospodárskej súťaže. Pokiaľ používam pojem predajca, mám na mysli konečného predajcu, ktorý predáva cigarety priamo ich spotrebiteľom. Takýto predajca okrem povinnosti predávať cigarety za cenu uvedenú na kontrolnej známke nemá už žiadne iné povinnosti. V prípade Metra však ide o veľkoobchodný systém, ktorý predáva svoje tovary predovšetkým podnikateľom na účely ich ďalšieho predaja a prípadne aj na ich súkromnú spotrebu, z tohto dôvodu má v súlade so zákonom dve rôzne cenové relácie cigariet. Ak predáva cigarety podnikateľom na účely ich ďalšieho predaja, predajná cena je nižšia, ako cena uvedená na kontrolných známkach, pričom cenový rozdiel predstavuje rabat poskytnutý predajcovi, ak predajca kupuje cigarety len pre svoju spotrebu, musí ich nakúpiť za cenu uvedenú na kontrolnej známke. Aby nedochádzalo k zneužívaniu rozdielnych cien, iba z tohto dôvodu „mapuje“ Metro predaj cigariet pre potreby správcu dane, a to na základe ustanovenia § 39 ods. 3 písm. f) zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov.

Nie je rozhodujúce, čo kde povedal niekto na nejakom Miestnom úrade, nejaký čašník alebo nejaký krčmár, rozhodujúce je to, čo hovorí zákon. Podľa Ústavy Slovenskej republiky čl. 2 ods. 3 každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá. Preto sa Ťa Anairda pýtam, na základe čoho a z akého dôvodu chceš oznamovať colnému úradu predaj cigariet, sudového vína a dokonca i časopisov, ktoré ani len nepodliehajú spotrebným daniam?

Muška, pokiaľ ide o „Tvojich“ krčmárov, dôvod je jasný je to chamtivosť, kým profitovali bezdôvodne na obrovskom rozdiele medzi nadobúdacou cenou cigariet a predajnou cenou tak sa im cigarety predávať „oplatilo“. Dnes sa cigarety predávajú všade za rovnaké ceny a všetci majú takmer rovnaký rabat, prečo by teda cigarety mali byť v krčme drahšie? Že to tak bolo v minulosti, keď bývalý režim zaviedol rôzne cenové skupiny? To je už dávno za nami a okrem toho, ako som uviedol, boli zrušené aj poplatky z predaja alkoholických nápojov a tabakových výrobkov, pýtam sa, o koľko zlacnelo pivo, víno a liehoviny u Tvojich krčmárov? Ja som si myslel, že ak niekto predáva cigarety, predovšetkým chce poslúžiť, samozrejme, že to nebude robiť nikto zadarmo, ak nechce poslúžiť, zákazník si nájde iný zdroj. Ja viem, že nie je jednoduché a ľahké podnikať na Slovensku, ale postoj Tvojich krčmárov je smutnou vizitkou nášho pohostinstva, ktoré asi nechce hostiť ale hrabať.
Muška
02.02.05,22:23
Ak môžu nakúpiť lacnejšie cigarety a predať drahšie /teda za cenu stanovenú zákonom/ nebol to dôvod na zrušenie predaja. Aj keď tá cena je určite nižšia ako predtým. Ale ak si chcú udržať klientov určite sa im aj nízky zisk z predaja cigariet oplatí. Myslela som si, že im z toho vyplývajú neaké povinnosti ako pri predaji liehovín. Keďže sa tu o tom rozpútala diskusia, chcela som byť iba informovaná.
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, už som opäť múdrejšia, neviem či to sama zo sebou vydržím:confused:
Už viem prečo zrušili predaj - budú nefajčiarska krčma.;)
Anairda
06.02.05,17:54
Nechcem oznamovať predaj colnému úradu, len na mesto pri otvoreí prevádzky.
evuša
06.02.05,20:39
Predaj cigariet sa dnes už nikde neohlasuje. Musíte mať však v živnostenskom liste uvedené, že budete predávať aj cigarety, pretože nemôžete predávať tovar, na predaj ktorého nemáte živnostenské oprávnenie.