MatejK
02.04.07,10:58
Ahoj, prosím poraďte. Od dnes sme sa stali platcami DPH. Dnes musím vyfaktúrovať prvú faktúru aj s DPH. Môže byť preddavková fa bez DPH, len čisto na sumu služby a dodatočne táto DPH dofakatúrovaná v zúčtovacej fa? Akým spôsob je najvhodnejšie realizovať fakturáciu? Preddavkovú fa aj s DPH a následne zúčtovaciu fa s nulovou hodnotou, alebo po častiach, hodnotu služby v preddavkovej fa a DPH v zúčtovacej fa.

Ďakujem :)
ayya
02.04.07,09:18
Ahoj, prosím poraďte. Od dnes sme sa stali platcami DPH. Dnes musím vyfaktúrovať prvú faktúru aj s DPH. Môže byť preddavková fa bez DPH, len čisto na sumu služby a dodatočne táto DPH dofakatúrovaná v zúčtovacej fa? Akým spôsob je najvhodnejšie realizovať fakturáciu? Preddavkovú fa aj s DPH a následne zúčtovaciu fa s nulovou hodnotou, alebo po častiach, hodnotu služby v preddavkovej fa a DPH v zúčtovacej fa.

Ďakujem :)

ja skusim, ale tusim som si uz odvykla :-)
takze: preddavkova faktura je asi doklad, na ktorom informujes odberatela, kolko, za co a na aky ucet ma zaplatit peniaze... zakial nezaplati a vy mu nic nedodate, tak preddavkova fa je iba kus papiera ...
zaujimava zacne byt situacia, ked odberatel bud zaplati, alebo vy ste si to rozmysleli a dodate mu tovar (sluzby) aj bez zalohy ... vtedy totiz nastane "zdanitelne plnenie" ...

1.) ta jednoduchsia situacia: dodali ste mu tovar aj bez zalohy ... pokracujes normalne - vystavenu zalohovu fakturu kludne "ignoruj" ... iba si ju vytlacenu niekde zaloz podla cisla a daj si na nu poznamku, ze zaloha nebola uhradena: tovar je vyfakturovany na fa. c ... atd...

2. ak zaplati ... v tom momente je to pre teba den "zdanitelneho plnenia" a tym dnom si povinny prijatu dan odviest (v termine danoveho priznania) ... ale, k tomu treba doklad, ze? :-) ... mozu nastat takeho situacie:
a.) mate dlhu dodaciu lehotu a nestihnete tovar dodat do 15 dni ... vtedy si povinny vystavit danovy doklad na prijatu zalohu, v ktorom prijatu sumu rozdelis pomerom 100:19 ... daj potom bacha pri odpocitavani uz uhradenej casti faktury ... takze vtedy musis vystavit dva danove doklady ... jeden na penaznu ciastku a druhy na zbytok dodavky ...
b.) stihate dodat tovar do 15 dni a vtedy mozes vystavit iba jeden doklad ... zatial je ti to jasne? lebo ... aj ten doklad mozes vystavit dvoma sposobmi ...na plnu sumu dodavky, alebo s odpocitanou zalohou ..

mne napr. pocitac nechce zobrat fakturu, ktora je vystavena na "doplatok" nula korun... to potom musim vselijake finticky robit, aby som ho presvedcila...

este to nie je cele, depehacka je dost zlozita odkedy sme v eu ... takze kusok po kusku, niekto ma iste doplni, alebo aj opravi
:-)
pekny den
monnica
02.04.07,09:30
Ahoj,

Vystavíš predfaktúru bez DPH.

Hneď ako ju odberateľ uhradí musíš vystaviť faktúru na túto sumu s DPH.

A potom vystavuješ zúčtovaciu faktúru na celú sumu s DPH a uhradenú sumu z predfaktúry dáš do položky ako uhradená záloha mínusovou položkou aj DPH .

Malo by to tak byť:)