luluhaha
02.04.07,12:52
Potrebujem sa poradiť - odberateľ nám omylom zaplatil faktúru druhý krát v januári 2007, môžem túto sumu odrátať z faktúr ktoré u nás má, ale sú vystavené až v marci 2007? Nebude s tým nejaký problém, že som mala peniaze skôr ako som predala tovar..
dakujem za pomoc
Katarina
02.04.07,10:59
Urobte vzájomný zápočet pohľadávok a záväzkov v marci 2007.Nebude z toho žiadny problém.
renča1
02.04.07,11:09
Nemusíš zasielať vzájomný zápočet pohľadávok a závazkov, stačí poslať z vašej strany len oznámenie o priradení preplatku k ďalších rozpísaným faktúram.
betka
02.04.07,18:05
Platbu môžete aj vrátiť, je viac variantov, ako sa rozhodnete ....
Monikov
02.04.07,18:10
No ja neviem, či to z hľadiska DPH nie je ako prijatá záloha. Ja by som im tú sumu radšej vrátila.
betka
02.04.07,18:26
No ja neviem, či to z hľadiska DPH nie je ako prijatá záloha. Ja by som im tú sumu radšej vrátila.

Vplyv na DPH to nemá.
Fa č. XX1 - vyšlá FA, zaplatená 2x. Tovar zoberie odberateľ až v marci, keď mu bude vystavená FA xx2. A s touto Fa si započíta, prijatú platbu. Z pohľadu DPH, mi vzniká DP dňom dodania tovaru, keďže mi v januári, nebol dodaný žiadny tovar, tak prečo .... vplyv na DPH, tovar mi bude dodaný v marci, vtedy až DPH na výstupe.
Monikov
02.04.07,18:36
Ja som myslela, nato, že v § 19 ods.4 je ďalej napísané: Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z*prijatej platby dňom prijatia platby.
Zita5
02.04.07,18:36
No ja neviem, či to z hľadiska DPH nie je ako prijatá záloha. Ja by som im tú sumu radšej vrátila.

Ja by som to považovala za omylnú duplicitnú úhradu , s DPH to nemá nič spoločné .__Také niečo sa dosť často stáva v praxi , hlavne u tých čo priebežne nevedú účto a potom nevedia ani čo už zaplatili a čo nie , alebo z nejakých iných príčin .....neporiadok v dokladoch ;)
Zoltán Kovács
02.04.07,18:37
No ja neviem, či to z hľadiska DPH nie je ako prijatá záloha. Ja by som im tú sumu radšej vrátila.

Nie je to prijatá záloha, a ani sa o úhrade neúčtuje ako záloha. Zaúčtoval by som ako 321/221, a kým nevystavím ďalšiu fa budem evidovať ako duplicitnú úhradu, až potom oznámim odberateľovi, že som použil jeho mylnú platbu na úplnú alebo čiastočnú úhradu faktúry.

Opravujem po upozornení, že sme v JÚ. ďakujem
Monikov
02.04.07,19:00
Mala som tam napísať namiesto prijatej zálohy "prijatá platba vopred", keďže som povinná neoprávnenú platbu okamžite vrátiť. Ja si nemyslím, že s DPH to nesúvisí, ale je to čisto len môj názor :))
Zita5
02.04.07,19:04
Mala som tam napísať namiesto prijatej zálohy "prijatá platba vopred", keďže som povinná neoprávnenú platbu okamžite vrátiť. Ja si nemyslím, že s DPH to nesúvisí, ale je to čisto len môj názor :))

Monikov , ale v prípade zadávateľky to podľa môjho názoru nemôže byť prijatá platba vopred , nakoľko ju nemá s čím spárovať a v skutočnosti sa ani nejedná o zálohovú platbu resp.prijatú zálohu vopred.;) Na BU má 2x platbu za pohľadávku pod rovnakým VS.

Potom už asi tomu nerozumiem , alebo sa nerozumieme .
Monikov
02.04.07,19:10
Ja viem, že sa do toho zamotávame, ale práve preto som myslela, že to má vrátiť a nie naďalej evidovať. Napr. keby dodali ďalší tovar nie v marci, ale len v októbri, nevrátili by 2 x uhradenú faktúru? Keď je to malá suma, nevadí, ale neviem si predstaviť, keby sa jednalo o niekolko 100 tis. Sk.
betka
02.04.07,19:16
Vyzerá to tak, že ich odberateľsko-dodvateľské vzťahy fungujú stále, a fungovať budú. Keď odberateľ neustále kupuje tovar u tohto partnera. Odberateľ tu má akýsi "preplatok", kt. si potom započíta. Ak by nefungovali ich vzťahy, potom by mu to vrátil. Nevidím problém, že dochádza k omylným platbám. Mne sa tiež stáva, že dvakrát uhradím FA, a započítame s ďalším nákupom.
Zita5
02.04.07,19:17
Ja viem, že sa do toho zamotávame, ale práve preto som myslela, že to má vrátiť a nie naďalej evidovať. Napr. keby dodali ďalší tovar nie v marci, ale len v októbri, nevrátili by 2 x uhradenú faktúru? Keď je to malá suma, nevadí, ale neviem si predstaviť, keby sa jednalo o niekolko 100 tis. Sk.


S týmto výkladom s Tebou súhlasím , ale to musí posúdiť zadávateľka otázky , v akom časovom intervale dodávajú tovar odberateľovi .
To skutočne musí posúdiť , ale ak by mala už vystavenú ďalšiu fa , tak som dala súhlas v príspevku od renča , že stačí oznámiť listom , že uvedená platba bude použitá na úhradu fa č ....... .Myslím že aj Smith sa v tomto smere vyjadril .

Inak ja osobne v takomto prípade sa vždy skontaktujem telefonicky s odberateľom , že má zaplatenú pohľadávku 2x a požiadam ho o zaslanie listu vo forme žiadosti o zaslanie omylnej platby späť , aby som pri účtovaní výdavku z BU mala tento pohyb podložený .O duplicitnej platbe účtujem aj v záväzkoch a zo záväzkov ju odúčtujem dňom vrátenia platby .
Monikov
02.04.07,19:24
Ja v podstate s Vami súhlasím, jednalo sa mi hlavne o podporu v zákone o DPH a následne o to, ako by to posudzovala kontrola. Ale je to fajn, že to vieme takto rozoberať :).
jaja99
02.04.07,19:37
Tiež si myslím, že mylná platba sa nepovažuje za platbu prijatú vopred, a preto sa na ňu nevzťahuje povinnosť odvádzať DPH na výstupe. My sme boli usmernení daňovým poradcom, že platba prijatá vopred musí mať základ v zmluve/dohode/objednávke na konkrétny tovar/službu. Inak by som z každej platby, ktorú nevieme identifikovať musela odvázať DPH na výstupe.
betka
02.04.07,19:44
Kontrola to nebude nijako posudzovať ....pretože ide o omylnú platbu.
Zrejme ste čítali par.71, kde je napísané: platiteľ je povinný vyhotoviť Fa aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým ako je dodanie služby uskutočnené.
Ak mi niekto šupne PP na účet za službu, vyhotovím mu FA, pričom dňom dodania je keď som prijala platbu.
To isté platí aj v prípade tovaru. Tu by mala najprv niečo objednať, tovar mi príde napr. o týždeń a odberateľ mi už zaplatil, tak vtedy sa vyhotoví FA.
Ale ak mi niekto šupne na účet peniaze za niečo, prečo mám vystaviť daňový doklad a pre koho, načo, za aký tovar,
Keď mu v januari zaplatil odberateľ PP na účet - nemôžem si to spájať s vetou v zákone: je povinný vyhotoviť FA aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru...(veď som si ešte nič neobjednal, ...). Ja neviem, že si vôbec niečo objednám v marci u tohto dodavateľa, tak načo dańový doklad...
Monikov
02.04.07,19:48
Ale neidentifikovateľné platby je potrebné vrátiť platiteľovi, sú to neoprávnené príjmy, takže z nich DPH nebudeme odvádzať. Tu sa jednalo o to, že bola zaplatená 2x faktúra, a 1x sa použila na úhradu faktúry, ktorá bola vystavená o 2 mesiace neskôr a o dva mesiace neskôr bol asi tovar aj dodaný. Ja viem, že v praxi sa to spáruje na základe dohody, ale prax je aj taká, že napr. moji klienti mali preplatok u dodávateľa presne z 2x uhradených faktúr. Jednu faktúru nemali uhradenú a dodávateľa to nezaujímalo, že tam mali preplatky, nedodali im tovar, lebo nemali zaplatenú jednu faktúru.
betka
02.04.07,19:54
To je Váš prípad. A takto si to vysvetľujete vy.
Ale bežne v praxi to fičí zápočtami, a málokedy sa vracajú omylné platby. Skúsenosti Vám už podali a ako sa to má robiť: Katarina, Renča, Zitka, Betka, Jaja99, a Vikinka, Paula, Smith to potvrdzujú.... Nič v zlom, Váš názor je Váš, a naše sú naše ....KAždý máme svoj názor, ale potešili by sme sa všetci, keby sa omylné platby vracali...
luluhaha
04.04.07,10:40
dakujem všetkým za názory, platbu sa mi nechce vracať, lebo zbytočne platíme banke poplatky, a keďže som nato došla v čase, keď už mal odberateľ vystavenú dalšiu faktúru, tak som po telefonickom dohovore pristúpila k zápočtu.. len som si chcela overiť či to nemôže byť vyčítané..
Niuška
04.04.07,11:50
nebude to žiadny problém. urobte zápočet.