sokrateska
02.04.07,15:06
Dobrý deň všetkým poraďákom. Už pár hodín "brúsim" po porade a stále neviem najsť rady, ktoré by som tak veľmi potrebovala. Preto prosím, nehnevajte sa, že som otvorila novú tému, ale potrebovala by som pomôcť nie s účtovaním predaja, ale s konkrétnym predajom firmy. Už viackrát som našla na stránkach porady radu k svojmu problému, no tento je zo všetkých najhorší /aspoň teda pre mňa/.
Moja /naša - zdedená po starom otcovi/ firma sa zaoberá veľkoobchodným predajom. Na trhu pôsobíme už 16-ty rok. Nemáme, chvalabohu, žiadne úvery, dlhy, nedoplatky - vôbec žiadne záväzky absolutne voči nikomu. Momentálne zamestnávam 8 ľudí, z toho polovicu dôchodcov. Máme už svoju stálu klientelu, /po utrasení/ zákazníkov síce menších, ale slušných a platiacich. Ale ja, zo zdravotných dôvodov, už nemám silu viesť hoci aj zabehnutú firmu ďalej. Pri poslednej návšteve lekára som mala nástojčivo doporučené skutočne odísť do plného invalidného dôchodku, kým ma choroba a stres nezložia úplne. Už by som tých lekárov aj poslúchla, keby som len nemala strach z ukončenia, či predaja firmy. Keďže je nás pár a už roky spolu robíme, máme akési rodinné vzťahy. Poznám "svojich" ľudí, aj ich
problémy a nerada by som ich pripravila o prácu. Ale vážne už nevládzem ďalej :(.
Lenže naša firma má vlastne priestory u "nás doma". Kancelárie zaberajú časť rodinného domku, kde žijeme. Skladové priestory sú provizorne postavené v záhrade, tiež z rôznych plechových skladov, prerobenej garáži a dielne, atď, atď, z čoho vyplýva, že firmu možem predať iba bez
nehnuteľnosti a skladových priestorov. Už aj z tohto vidieť, že tu nemáme žiadne súkromie, nedá sa "újsť" pred telefonátmi a vyzváňaním /a to ani, keď vám je "na umretie"/. Takže v podstate mám na "predaj" tovarové zásoby, niektore DKP, dodávkový automobil, 4 až 6 zamestnancov
/rozumej nie ako "otrokov", len aby neprišli o prácu :o/ a fakt dobré dodavateľsko-odberateľské kontakty.
Myslíte, že by sa takto dala firma "predať"? Ak áno, kam sa obrátiť? Existuje
nejaký seriózny sprostredkovateľ, alebo dať naslepo inzerát? Vedel by dakto poradiť, čo by urobil na mojom mieste?
Veľmi pekne ďakujem za každú radu a dúfam, že sa nejaké nájdu, lebo nie
vždy mám na odpovede šťastie. Asi že sa moje otázky vždy vymykajú z bežného rámca :confused:.
Takže vďaka a ešte raz vďaka
rickman
02.04.07,14:02
Vacsinou dlhe prispevky necitam, ale pri tomto som spravil vynimku :).

Urcite sa tu neskor najdu aj lepsie nazory, pripomienky a rady, ale nedovoli mi nezapojit sa.

Mozno by nebolo nutne firmu predavat - obzvlast ked prosperuje a ma na trhu meno.
Pokial to rozpocet dovoluje, prestahovat ju mimo domova. Najst jej nove kancelarske a skladove priestory.
Zamestnat na post riaditela niekoho schopneho a dat mu volnu ruku s tym, ze spominanych zamestnancov nebude moct prepustit po dobu 2,3 - 5 rokov...
Majitelmi by ste nadalej ostali Vy s nejakym tym prilepsenim na konci uctovneho obdobia :)

No najst taku schopnu osobku, ktora by mala chut do riaditelovania, bude asi tazke.
liba2
02.04.07,16:06
a tiež to musí byť človek, ktorému sa dá dôverovať.
k.i.n.o.
02.04.07,16:32
Pripájam sa k predchádzajúcim príspevkom. Predaj podniku je až tá ďalšia možnosť, najskôr by som skúsil "len" sa vyvliecť z pracovného kolobehu. Na Slovensku podnikanie znamená pre väčšinu podnikateľov samozamestnávanie, čiže podnikateľ sa vo svojom podniku nadrie zo všetkých najviac. A to má od kapitalizmu ďaleko. Takže skúste byť "kapitalista", vlastnite podnik, majte z neho zisk, ale nepracujte v ňom, šetrite svoje zdravie. Len sa musíte naučiť oddeliť vlastnícky post od manažérskeho, a to bude asi to najťažšie. Neriešiť, nerozhodovať, len sa sem-tam zaujímať, prípadne poradiť.
No a dôležité je správne obsadiť manažérsku stoličku, nájsť si za seba vhodnú náhradu, ako uviedli poradcovia predo mnou. Ak som správne pochopil charakter vašej firmy, vychádza mi jednoznačne niekto zvnútra firmy - rozumie sa problematike, pozná štruktúru a fungovanie firmy, pozná zamestnancov, dodávateľov, odberateľov, má vašu dôveru - ak ste v tom popise spoznali niekoho z vašej "firemnej rodiny", tak máte riešenie. Bude jednoduchšie nájsť nového pracovníka na uvoľnený post po povýšenom pracovníkovi, ako hľadať manažéra zvonku.
No a riešenie technických vecí - oddelenie kancelárskych a skladových priestorov od súkromia - zostáva na vás. Určite existuje viac možností, ale keďže nepoznám vašu situáciu, nebudem písať nezmysly.
sokrateska
02.04.07,18:14
Milí poraďáci, ďakujem za všetky reakcie, z ktorých cítiť skutočný záujem i snahu pomôcť, ale ako by povedala Ildiko /v susedoch/ - to by nem dopadlo dobre! Nie som obchodník, nikdy som nim nebola a k tejto praci som bola /hoci
s dobrym úmyslom st.otca/ prinútená, no nemam k nej vlohy a neznášam ju.
Neprinaša mi radosť ani keď sa darí a tie obdobia sú už dávno preč... Nedokážem riskovať, čo je v obchode, zdá sa, nevyhnutnosťou, a preto zarábame len toľko, aby sme "prežili". Nemôžem si dovoliť prenajať priestory, nemôžem oddeliť firmu od súkromia. A som príliš úzkostlivá a nedôverčivá, pribrať do "svojho súkromia" ďaľšieho človeka. Prílíš sa bojim sklamania. A nemyslím, že by ktokoľvek z mojich ľudí dokázal toľko drieť, len aby udržal chod firmy nad vodou. K úmyslu predať obchod som dospela po dllllllllllhom uvažovaní a verte, že som prebrala viacero variant... Predaj vidim ako lepšiu
variantu ako pre mňa, tak i pre zamestnancov, bo pri šikovnom priebojnom človeku, by firma mohla napredovať, pretože jej základy sú dobré a poctivé.
Ak sa mi to nepodarí, budem musieť skôr či neskôr firmu zrušiť, zásoby bez zisku rozpredať, ľudí prepustit.../A starý otec sa bude v hrobe obracať/.
Tak, teraz skúste poradiť, keď človeka už nielen telo ale aj psychika zrádza, ako ďalej?!
Zita5
02.04.07,18:28
Milí poraďáci, ďakujem za všetky reakcie, z ktorých cítiť skutočný záujem i snahu pomôcť, ale ako by povedala Ildiko /v susedoch/ - to by nem dopadlo dobre! Nie som obchodník, nikdy som nim nebola a k tejto praci som bola /hoci
s dobrym úmyslom st.otca/ prinútená, no nemam k nej vlohy a neznášam ju.
Neprinaša mi radosť ani keď sa darí a tie obdobia sú už dávno preč... Nedokážem riskovať, čo je v obchode, zdá sa, nevyhnutnosťou, a preto zarábame len toľko, aby sme "prežili". Nemôžem si dovoliť prenajať priestory, nemôžem oddeliť firmu od súkromia. A som príliš úzkostlivá a nedôverčivá, pribrať do "svojho súkromia" ďaľšieho človeka. Prílíš sa bojim sklamania. A nemyslím, že by ktokoľvek z mojich ľudí dokázal toľko drieť, len aby udržal chod firmy nad vodou. K úmyslu predať obchod som dospela po dllllllllllhom uvažovaní a verte, že som prebrala viacero variant... Predaj vidim ako lepšiu
variantu ako pre mňa, tak i pre zamestnancov, bo pri šikovnom priebojnom človeku, by firma mohla napredovať, pretože jej základy sú dobré a poctivé.
Ak sa mi to nepodarí, budem musieť skôr či neskôr firmu zrušiť, zásoby bez zisku rozpredať, ľudí prepustit.../A starý otec sa bude v hrobe obracať/.
Tak, teraz skúste poradiť, keď človeka už nielen telo ale aj psychika zrádza, ako ďalej?!

Sokrateska vidieť , že máš dobrý prístup k riešeniu problémov a čo si najviac vážim , že ľudsky pristupuješ aj voči zamestnancom , to je v dnešnej dobe veľmi obdivuhodné a treba si to vážiť .Preto ma aj zaujal Tvoj príspevok .
Ak je to tak ako píšeš , skutočne ešte nerob ten krok , ktorý chceš spraviť a ešte skús porozmýšľať o niekom , kto by Ti mohol byť tou pravou rukou , na ktorého sa môžeš spoľahnúť .

V prípade rozhodnutia predaja , by som odporúčala , neoslovuj k predaju fy nejakému sprostredkovaleľovi , myslím , že ak skutočne chceš skoncovať so všetkým , tak si to dotiahni do zdarného konca sama aj s predajom zásob a podobne .

Želám Ti veľa pevného zdravia a síl dokončíť svoju prácu úspešne .
adv
03.04.07,10:38
urobte z toho dcersku spolocnost BMG innvest a ostatne za Vas uz vsetko hladko zariadi sud a spravca konkurznej podstaty
rickman
03.04.07,13:28
urobte z toho dcersku spolocnost BMG innvest a ostatne za Vas uz vsetko hladko zariadi sud a spravca konkurznej podstaty

mimotemy :)
sunborn
03.04.07,18:07
Firma sa da urcite predat zalezi za akych podmienok a za aku ciastku.
Oslovit siroku verejnost asi nema zmysel pretoze pustis k firemnym cislam aj ludi, ktori nemusia mat ciste umysly. Konkurencii na trhu ju tiez nema zmysel ponukat - ta velmi rychlo obehne tvojich zakaznikov a ak ponukne zhodne podmienky a zneisti tvojich klientov prestane platit, ze mas stalu klientelu aj ked si ju budovala dlhodobo. Neviem akych mas zamestancov po charakterovej stranke, ci by ich tvoja ponuka vyhecovala k tomu aby tahali za jeden povraz a dokazali sa dohodnut na spolocnom pokracovani vo firme ako aj nejakej hierarchii vyhovujucej vsetkym zucastnenym alebo tam mas cloveka, ktory obehne tvojich klientov, dohodne sa s nimi a rozbehne svoj vlastny kseft s nizsimi personalnymi nakladmi. Urcite nemas lahke rozhodovanie a dosiahnut toho aby si si oddychla po psychickej a fyzickej stranke a zaroven predala firmu v dobrej cene a zaroven zachovala kontinuitu zamestnanosti a funkcnosti tradicie teda odkazu tvojich predkov nebude jednoduche. Bude to plne kompromisov a navyse druha strana ked zaciti tvoju neistotu polozi ta na kolena. Vacsina ludi v obchode nie su ziadni dobraci a aj najmensie zavahanie im dava do ruk zbran proti tebe.Musim potvrdit ze dobry obchodnik vie byt aj seriozny a chovat sa s ohladom na skutocnosti. Treba vsak brat na zretel ze pre obchodnikov su najcitlivejsim miestom peniaze.
Ak pojdes cestou ktoru ti poradila Zita5 cize dotiahnutie predaja zasob, majetku per partes (v podstate vstup do likvidacie) caka ta pekne dlha cesta.
Ibaka
04.04.07,20:11
Sokrateska, z Tvojich reakcií na dobre mienené rady skúsených poraďákov je jasné, že pre teba je jediné východisko predaj firmy. Oceňujem Tvoj ľudský prístup k svojim zamestnancom, podľa tvojich vyjadrení máš však sama zdravotné problémy a podnikať za takýchto podmienok, ak ťa podnikanie zároveň nevie naplniť, asi nemá veľký význam.
Ja podnikám v oblasti, z ktorej mám pravideľný príjem, mám stálu klientelu, až sa mi niekedy zdá, že sa dostávam do stereotypu, čo tiež nepovažujem za dobré. Istý čas som uvažoval o rozširení oblasti podnikania. Nechcem Ti dávať falošné nádeje, ale ak napíšeš trochu bližšie info o oblasti podnikania (produkty) resp. sídlo firmy, stálo by aspoň na zamyslenie (spolu s kolegom) čo ďalej. Ak Ti to lepšie vyhovuje, napíš súkromnú správu.