Lubkka
02.04.07,15:20
ahoj poradaci,
mam jeden problem s ktorym sa sa zatial nikdy nestretla...
s.r.o. uzatvorila zmluvu o spravcovstve s vlastnikom bytu, v nej sa stanovilo ze bude za vlastnika robit spravu bytu. Vlastnik bytu ma najomnu zmluvu s tretou osobou. Tato tretia osoba bude platit najomne na ucet s.r.o. a ta po odpocitani svojej odmeny a nakladov za dany mesiac "preposle" tuto čistu platbu vlastnikovi bytu.
Moja otazka znie, ako sa bude uctovat, ked vo fakturach nebude figurovat s.r.o. ktora vykonava spravu ale vlastnik bytu? A nie je to problem ze s.r.o. bude prijimat platbu a posielat dalej vlastnikovi....?
Prosim o akykolvek odkaz na literaturu pripadne za vase skusenosti.
Dakujem moc
zlatica76
05.04.07,10:31
Vlastník nerobí správu bytu.

Pokiaľ je predmetný byt v činžiaku, tak správu všetkých bytov robí buď SVB alebo správca bytov. Je daná s.r.o. správcom všetkých bytov v danom činžiaku?

Podľa mňa to postavili uplne blbo (ale zrejme závisí od personálneho spojenia s.r.o. a FO). Ale - platiť za služby má len a len vlastník bytu (či ho už ďalej prenajíma alebo nie, je jeho problém). Tzn. že je potrebné donútiť vlastníka, nech si on prijíma peniaze od nájomcu a on platí tie služby, ktoré mu správca bytu predpísal.

BTW: prečo by mal správca vedieť, koľko vlastník zarába na vlastníctve bytu???

P.S. Účtovala by som to cez pohľadávky a záväzky, do výnosov by som dala len to, čo sa ma týka:
pohľadávka voči vlastníkovi ........311 / 60*
príjem peňazí:......................... 221 / 379
"započítanie" pohľadávky ......... 379 / 311
"odovzdanie" peňazí majiteľovi.... 379 / 221

Ale prečo si to komplikovať??