bendži
02.04.07,17:45
Ahojte poraďáci,

verím že už všetci máte úspešne po daňových priznaniach a zároveň že Vám zostalo trochu síl, aby ste mi poradili v nasledovnej otázke:

Zahraničná osoba podnikajúca v Holandsku, tam má sídlo a tam je registrovaná pre DPH, chce na Slovensku prevádzkovať sklad, ktorý bude zásobovať vlastnými výrobkami a tie tu na Slovensku bude predávať rôznym odberateľom, registrovaným pre DPH tu na Slovensku.

Moja otázka je, ako by tento proces mal byť zastrešený administratívne. Vyplýva holandskej firme povinnosť registrácie pre DPH v SR? Má povinnosť viesť intrastat? Prípadne ďalšie povinnosti?

Prechádzajúc zákon o DPH mi to vychádza na §11 ods.8, ale priznám sa, že z toho nie som o nič múdrejšia :confused:

Prosím o rýchle odpovede... vopred všetkým ďakujem
bendži
03.04.07,07:03
prosim, môže mi niekto z vás poradiť?.... je to dost surne...Ďakujem
bendži
03.04.07,07:18
to sa skutočne ešte nikto s takýmto prípadom nestretol???
bendži
03.04.07,07:58
poradaci, fakt vas prosim strasne moc o vasu pomoc
emgeton
03.04.07,08:21
Ahojte poraďáci,

verím že už všetci máte úspešne po daňových priznaniach a zároveň že Vám zostalo trochu síl, aby ste mi poradili v nasledovnej otázke:

Zahraničná osoba podnikajúca v Holandsku, tam má sídlo a tam je registrovaná pre DPH, chce na Slovensku prevádzkovať sklad, ktorý bude zásobovať vlastnými výrobkami a tie tu na Slovensku bude predávať rôznym odberateľom, registrovaným pre DPH tu na Slovensku.

Moja otázka je, ako by tento proces mal byť zastrešený administratívne. Vyplýva holandskej firme povinnosť registrácie pre DPH v SR? Má povinnosť viesť intrastat? Prípadne ďalšie povinnosti?

Prechádzajúc zákon o DPH mi to vychádza na §11 ods.8, SÚHLASÍM.

Prosím o rýchle odpovede... vopred všetkým ďakujem

Povinnosť platiť daň nemôže preniesť na nikoho iného. Nebude sa jednať o predaj do iného čl. štátu. Takže buď sa zaregistruje dobrovoľne hneď, alebo po dosiahnutí obratu povinne.
bendži
03.04.07,08:45
emgeton ďakujem za reakciu, žiaľ danému paragrafu nie veľmi rozumiem, súhlas si vážim, len reálne stále neviem aké kroky majú byť spravené...

zatiaľ som zistila nasledovné:

1. sklad je považovaný za prevádzku, čiže:
a/ každá prevádzka by mala byť nahlásená - kde všade?
b/ podľa §4 odst 1 zákona o DPH po dosiahnutí obratu sa musí registrovať ako platiteľ DPH (dobrovoľne sa môže aj skôr)

2. zároveň 74 odst 1 zákona o DPH dáva hranicu hodnoty nadobudnutého tovaru z iného členského štátu, zrejme by sa ich mala týkať, čím znižuje celkovú hranicu, kedy je povinnosť registrovať sa ako platiteľ DPH

3. opäť teda §11 odst. 8 - akým spôsobom sa má tento paragraf reálne premietnuť v praxi? znamená no, že dovezú tovar na Slovensko a z celej hodnoty zaplatia DPH?

4. kedy a pod ktorým IČ DPH aké doklady majú vystavovať?
bendži
03.04.07,09:26
.......................................???
emgeton
03.04.07,10:00
emgeton ďakujem za reakciu, žiaľ danému paragrafu nie veľmi rozumiem, súhlas si vážim, len reálne stále neviem aké kroky majú byť spravené...

zatiaľ som zistila nasledovné:

1. sklad je považovaný za prevádzku, čiže:
a/ každá prevádzka by mala byť nahlásená - kde všade? min. na DU
b/ podľa §4 odst 1 zákona o DPH po dosiahnutí obratu sa musí registrovať ako platiteľ DPH (dobrovoľne sa môže aj skôr)
ÁNO
2. zároveň §4 odst 1 zákona o DPH dáva hranicu hodnoty nadobudnutého tovaru z iného členského štátu, zrejme by sa ich mala týkať, čím znižuje celkovú hranicu, kedy je povinnosť registrovať sa ako platiteľ DPH
ÁNO, správna úvaha.
3. opäť teda §11 odst. 8 - akým spôsobom sa má tento paragraf reálne premietnuť v praxi? znamená no, že dovezú tovar na Slovensko a z celej hodnoty zaplatia DPH?
Znamená to, že ak sa nezaregistrujú ako platitelia DPH, ich odberatelia na Slovensku (platitelia DPH) budú mať nákupy od nich drahšie o DPH ( kt. pri premiestnení tovaru z Holandska do SR je povinná Holandska firma odviesť doma v Holandsku.)
4. kedy a pod ktorým IČ DPH aké doklady majú vystavovať?
Kým sa na slovensku nezaregistrujú pre DPH, vystupujú ako neplatitelia (v tomto konkrétnom riešenom prípade) a preto nemajú ani IČ DPH. Ich prevádzkareň (sklad) je neplatiteľom DPH.


zvýraznené.