mariannak
02.04.07,21:51
Kedy mám do do priznania DPH uviesť osobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, ak KZ bola podpísaná 1.2.2007, a kúpna cena bola po častiach doplatená dňa 30.3.2007. Vklad do katastra ešte nebol povolený, bude povolený až v apríli 2007. V zmluve je uvedené, že vlastníctvo prechádza až povolením vkladu. Ale už pri zaplatení 2. spl. sme im dali kľúče od bytu, ale papierovo to nie ošetrené. T.j. v 1.Q.07 došlo k zaplateniu celej kúpnej ceny, takže to mám uviesť v 1.Q. alebo v 2.Q.kedy bude povolený vklad? Ď.
jaja99
02.04.07,20:04
Nehnuteľnosť sa považuje za tovar - platí § 19 ods. 1 z o DPH. DPH odvádzaš v čase prevzatia nehnuteľnosti alebo v čase prevodu na katastri, podľa toho, čo nastalo skôr.
Ak si prijala platbu pred dodaním tovaru, musíš odviesť v období prijatia platby z prijatej platby (nie z celej kúpnej ceny, ak nebolo všetko uhradené). AK je platieb viac, stačí vyhotoviť jednu faktúru na všetky čiastkové úhrady vykonané pred odovzdaním/prevodom.
Nedošlo podpisom zmluvy aj k prevzatiu bytu? (nie v prevodu ale k odovzdaniu).
katarina.j
02.04.07,20:11
Nadobudnutie nehnuteľnosti neznamena len vyplatenie ale aj papierovo,teda vkladom do katastra je nehnutelnost vaša aj napriek tomu ze to bolo uhradene, ja by som to uctovne dala zatial do VNZD /uhrady-splatky/ a az po zapise na katastri je oficialne nehnutelnost vasim vlastnictvom /samozrejme ak nie je uložene založne pravo v banke/.mimochodom nehnutelnost je asi vo vyssej sume tak na odpisy na 30 rokov /ak je to budova/ a dph dat v 2.Q. po zapise na katastri.
jaja99
02.04.07,20:14
Asi hovoríme o dvoch rôznych veciach. V otázke sa pýta predávajúci na DPH a Ty si odpovedala na kupujúceho a daň z príjmu.
mariannak
02.04.07,20:29
Nehnuteľnosť sa považuje za tovar - platí § 19 ods. 1 z o DPH. DPH odvádzaš v čase prevzatia nehnuteľnosti alebo v čase prevodu na katastri, podľa toho, čo nastalo skôr.
Ak si prijala platbu pred dodaním tovaru, musíš odviesť v období prijatia platby z prijatej platby (nie z celej kúpnej ceny, ak nebolo všetko uhradené). AK je platieb viac, stačí vyhotoviť jednu faktúru na všetky čiastkové úhrady vykonané pred odovzdaním/prevodom.
Nedošlo podpisom zmluvy aj k prevzatiu bytu? (nie v prevodu ale k odovzdaniu).

Predaj nehnuteľnosti (bytu) je osobodeným predajom. Faktúru vystavovať nemusím. V zmluve nie je špecifikované prevzatie bytu. Čiže úhrada v 1.Q. ale prechod vlastníctva, t.j. povolenie vkladu až v 2.Q.07. Tak kedy to mám uviesť na riadok 06 DP DPH ?
ALBO
03.04.07,07:17
Predaj nehnuteľnosti (bytu) je osobodeným predajom. Faktúru vystavovať nemusím. V zmluve nie je špecifikované prevzatie bytu. Čiže úhrada v 1.Q. ale prechod vlastníctva, t.j. povolenie vkladu až v 2.Q.07. Tak kedy to mám uviesť na riadok 06 DP DPH ?

V § 19 máte pre nehnuteľnosť 3 možnosti:
1) zápis v katastri
2)odovzdanie -povolenie užívať nehnuteľnosť
3) platba vopred

Asi je neh. už 5 rokov po kolaudácii tak ste sa rozhodli predať ju ako oslobodenú § 38.

Z toho vyplýva, že možnosť 3) platba vopred môžete vylúčiť ,to vám vyplýva z § 78/7-druhá veta.

Teraz sa musíte rozhodnúť, či 1) alebo 2). Ak to odovzdanie klúčov pred zápisom do katastra nemáte zazmluvnené, alebo nemáte oddovzdávací protokol, alebo to nemáte skôr varadené z učto, kôli tomu odovdaniu vopred, tak sa riaďte výpisom z katastra.