lefty
03.04.07,06:30
Milí Poraďáci,

rád by som počul názor na jednotlivé stavebné materiály (tehla, pórobetón, velox)- skôr nevýhody, ktoré ste zistili. Najviac ma zaujíma velox, prípadne ak niekto býva v dome postaveného z veloxu už pár rokov. Ďakujem.
katarina.j
03.04.07,05:10
Ahoj lefty, ja ti poviem moj názor bez skusenosti- ja by som chcela iba murovaný dom.Nehovorim,že iný musí byť zlý, ale ja by som sa tam zle cítila a keď si predstavím, že keď v USA troška zafúka a hneď je dom preč- však preto je tam toľko domov poválaných po víchrici, lebo nie sú murované a BETÓN JE BETÓN a TEHLY SÚ TEHLY.Takže, jedine murovaný
sunborn
03.04.07,12:09
Ja suhlasim s Katkou
Videl som ako sa robia niektore montovane domy, kde bola pouzita mineralna vlna. Videl som skladovanie a prepravu sendvicov na miesto stavby pocas dazda a povedal som nikdy by som do montovaneho domu ako do investicie nesiel.
Namoknutim mineralnej vlny dochadza k jej deformacii a k strate vlastnosti, ktore by mala mat, cize tepelno izolacne vlastnosti. A navyse s nadsazkou hovorim, ze ak sa opity chlap s motorovou pilou rozbehne oproti montovanemu domu tak ho zastavis az v zahrade ;-)
katarina.j
03.04.07,12:20
Sunborn, súhlasiš so mnou a súhlas nikde???xixi.Ale nie, to ja len zo srandy
sunborn
03.04.07,12:31
Katka, uz som ti ho tam vrucil ;-)
katarina.j
03.04.07,12:38
Dík, xixi.Ale inak fakt- bývať niekde ako v unimobunke. Aj keď je pravda, že tie montované domy sú že vraj (to neviem,čítala som to) menej náročné na energie ale keď si všimneš, že ceny postavenia sú približne rovnaké- tak je to jednoznačne tak ako v mojom prvom príspevku.Normálne mám strach, že si túto tému všimne niekto kto býva v montovanom dome ako ma zjazdí jak takého školáka.Uvidím, čo bude.
Jana Motyčková
03.04.07,12:49
My máme dom z veloxu, stavali sme sami - dobre sa to stavalo. Nemáme s tým žiaden problém, dobre izoluje - je v tom 11 cm polystyrén. Bývame 9 rokov.
lefty
03.04.07,14:28
Zatiaľ ďakujem,
for all: velox sú štiepkocementové dosky medzi ktorými je polystyrén (hrúbka podľa voľby a požadovaného odporu) a 15 cm betónu. Nie je to len "domček z karát".

for somij: naozaj ďakujem, nemáte problémy s vlhkosťou (+ vlhkosťou štiepkocementových dosiek)? pach?, použili ste sieťku pod omietky? + nepraskajú Vám steny?, Prosím úprimne: Rozhodli by ste sa stavať opäť z veloxu?, čo je najproblematickejšie? vopred ďakujem...
Jana Motyčková
03.04.07,18:52
Zatiaľ ďakujem,
for all: velox sú štiepkocementové dosky medzi ktorými je polystyrén (hrúbka podľa voľby a požadovaného odporu) a 15 cm betónu. Nie je to len "domček z karát".

for somij: naozaj ďakujem, nemáte problémy s vlhkosťou (+ vlhkosťou štiepkocementových dosiek)? pach?, použili ste sieťku pod omietky? + nepraskajú Vám steny?, Prosím úprimne: Rozhodli by ste sa stavať opäť z veloxu?, čo je najproblematickejšie? vopred ďakujem...
S vlhkosťou žiadne problémy, pach neviem aký má byť, žiaden nie je ani nebol, pod ometku sme použili sieťku, steny nepraskajú. V Považskej Bystrici je jeden činžiak pri ceste z veloxu, má popraskané steny (zvonku) - môj muž hovorí, že nebol dobre zasieťkovaný, ja sa v tom až tak nevyznám. O nejakom probléme neviem. Z hľadiska nás ako stavebníkov bolo výhodné, že sme nepotrebovali murárov a vyrezali sme si podľa potreby čo bolo treba - v týždni po robote si manžel nachystal jednu vrstvu, v sobotu naliali betón. Výhodou je, že sa to postaví a je to už zaizolované - tehly musíš vymurovať a na to dať ešte izoláciu. Ale keď som sa pýtala manžela, že ak by ešte staval, pre aký materiál by sa rozhodol - tehlu alebo velox, povedal, že to je ťažko rozhodnúť. Asi tak, mierne výhody pre nas boli v procese stavania, ale keby nám to stavala firma, alebo nejaká partia, tak sú to nezaujímavé výhody. Počas bývania si myslím, že je skoro jedno, či máme zateplený tehlový dom alebo velox. Ešte výhodou je, že máme tenšie steny oproti tehlám - ale to je tiež zanedbatelná výhoda.
lefty
04.04.07,08:27
S vlhkosťou žiadne problémy, pach neviem aký má byť, žiaden nie je ani nebol, pod ometku sme použili sieťku, steny nepraskajú. V Považskej Bystrici je jeden činžiak pri ceste z veloxu, má popraskané steny (zvonku) - môj muž hovorí, že nebol dobre zasieťkovaný, ja sa v tom až tak nevyznám. O nejakom probléme neviem. Z hľadiska nás ako stavebníkov bolo výhodné, že sme nepotrebovali murárov a vyrezali sme si podľa potreby čo bolo treba - v týždni po robote si manžel nachystal jednu vrstvu, v sobotu naliali betón. Výhodou je, že sa to postaví a je to už zaizolované - tehly musíš vymurovať a na to dať ešte izoláciu. Ale keď som sa pýtala manžela, že ak by ešte staval, pre aký materiál by sa rozhodol - tehlu alebo velox, povedal, že to je ťažko rozhodnúť. Asi tak, mierne výhody pre nas boli v procese stavania, ale keby nám to stavala firma, alebo nejaká partia, tak sú to nezaujímavé výhody. Počas bývania si myslím, že je skoro jedno, či máme zateplený tehlový dom alebo velox. Ešte výhodou je, že máme tenšie steny oproti tehlám - ale to je tiež zanedbatelná výhoda.

Naozaj ďakujem za info. Už mi len ostáva nechať porovnať ceny. Žiaľ na svojpomoc nebudem mať čas, ale cena na výstavbu myslím že by mohla byť nižšia ako pri murovaných domoch.
Orim
04.04.07,19:07
somij nie je to moc slabé. Myslím tým odolnosť proti vniknutiu zvonku.
Jana Motyčková
05.04.07,05:59
somij nie je to moc slabé. Myslím tým odolnosť proti vniknutiu zvonku.
Nerozumiem, to je otázka? Neviem, čo tým myslíš odolnosť proti vniknutiu zvonku. V priereze to vyzerá tak - zvonku velox, potom polystyrén, potom cement (cca 15 cm, neviem presne, závisí aj od výšky stavby kôli statike), potom velox.
Candy
12.04.07,05:54
S vlhkosťou žiadne problémy, pach neviem aký má byť, žiaden nie je ani nebol, pod ometku sme použili sieťku, steny nepraskajú. V Považskej Bystrici je jeden činžiak pri ceste z veloxu, má popraskané steny (zvonku) - môj muž hovorí, že nebol dobre zasieťkovaný, ja sa v tom až tak nevyznám. O nejakom probléme neviem. Z hľadiska nás ako stavebníkov bolo výhodné, že sme nepotrebovali murárov a vyrezali sme si podľa potreby čo bolo treba - v týždni po robote si manžel nachystal jednu vrstvu, v sobotu naliali betón. Výhodou je, že sa to postaví a je to už zaizolované - tehly musíš vymurovať a na to dať ešte izoláciu. Ale keď som sa pýtala manžela, že ak by ešte staval, pre aký materiál by sa rozhodol - tehlu alebo velox, povedal, že to je ťažko rozhodnúť. Asi tak, mierne výhody pre nas boli v procese stavania, ale keby nám to stavala firma, alebo nejaká partia, tak sú to nezaujímavé výhody. Počas bývania si myslím, že je skoro jedno, či máme zateplený tehlový dom alebo velox. Ešte výhodou je, že máme tenšie steny oproti tehlám - ale to je tiež zanedbatelná výhoda.

Poprosím, máte aj rekuperačnú jednotku? Ak áno kadiaľ ste viedli rozvody? A krb? Teplovodný, .., otvorený?