VJURO
16.06.04,14:21
Vykonávame prepravu tovaru a súvisiace služby /prekládka/ pre odberateľa mimo EU.Ide o služby spojené s dovozom tovaru z Ukrajiny do EU/Maďarsko/ cez SR.
Tieto služby vykonávame iba na územi SR. Prepravovaný tovar je colne vybavený v Maďarsku.
Ako fakturovať tieto služby odberateľovi mimo EU /DPH ?/
Ktorý paragraf zákona o DPH sa uplatňuje v tomto prípade ?

Ď.
Zuzka
16.06.04,16:11
Pozri si §15 ods. 5
Miestom dodania doplnkových prepravných služieb tovaru ako nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.
Toto neplatí, ak ide o doplnkové prepravné služby pri preprave tovaru medzi členskými štátmi a odberateľ je identifikovaný pre daň v inom členskom štáte. Vtedy je miestom dodania služieb členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň. § 16 ods.3
Môj názor je, keďže nerobíte pre osobu identifikovanú pre daň, službu vykonávate na Slovensku, takže vystavíte faktúru včetne DPH 19 %.
VJURO
17.06.04,03:22
My však zabezpečujeme aj prepravu ma územi SR/cez špedičnú firmu/.Prekládka je súčasťou prepravy. Platia tieto pravidla aj pre zdaňovanie prepravy ?
Ď.
Zuzka
17.06.04,05:28
Ak je špedičná firma slovenská a ona si u Vás objednáva tieto prepravné služby, a objednala si ich pod svojim IC SKxxxxxxxx tak jej to vyfakturujete s DPH. Dôležité je vedieť odkiaľ je tá šped. firma, či je slovenská alebo zo štátu EU.
VJURO
17.06.04,07:08
Myslim , že sme sa nepochopili,
my sme si objednali službu u šped.firmy, ona nám fakturuje za prepravu a my
následne fakturujeme všetky služby odberateľovi mimo EU /prepravu+prekládku/.
Ď.
Zuzka
18.06.04,17:02
Myslim , že sme sa nepochopili,
my sme si objednali službu u šped.firmy, ona nám fakturuje za prepravu a my
následne fakturujeme všetky služby odberateľovi mimo EU /prepravu+prekládku/.
Ď.
Tak potom ide o vývoz služieb a je to § 47. Niekde sa už tento problém na porade preberal ak ma pamäť neklame.