nikolett007
03.04.07,11:18
:confused: Ahojte poraďáci!!!

Mám veľký problém!

Môj šéf včera vyhodil nášho vedúceho výroby. Ja som mu pripravila papiere (dohodu o rozviazaní PP). Dnes prišiel a povedal, že to nepodpíše, kým mu šéf nezaplatí, čím mu je dlžný. No lenže ja by som ho mala odhlásíť zo Soc. poisť.
Šéf mu je dlžný niekoľko tisíc korun a ani nevyčerpané dovolenky nie sú zaplatené.
Existuje nejaký zákon, ako postupovať pri takomto prípade?
Tweety
03.04.07,09:20
:confused: Ahojte poraďáci!!!

Mám veľký problém!

Môj šéf včera vyhodil nášho vedúceho výroby. Ja som mu pripravila papiere (dohodu o rozviazaní PP). Dnes prišiel a povedal, že to nepodpíše, kým mu šéf nezaplatí, čím mu je dlžný. No lenže ja by som ho mala odhlásíť zo Soc. poisť.
Šéf mu je dlžný niekoľko tisíc korun a ani nevyčerpané dovolenky nie sú zaplatené.
Existuje nejaký zákon, ako postupovať pri takomto prípade?
Ak šéf vyhodil, nech dá výpoveď zo strany zamestnávateľa podľa prísl. § ZP.
ajobs
03.04.07,09:23
:confused: Ahojte poraďáci!!!

Mám veľký problém!

Môj šéf včera vyhodil nášho vedúceho výroby. Ja som mu pripravila papiere (dohodu o rozviazaní PP). Dnes prišiel a povedal, že to nepodpíše, kým mu šéf nezaplatí, čím mu je dlžný. No lenže ja by som ho mala odhlásíť zo Soc. poisť.
Šéf mu je dlžný niekoľko tisíc korun a ani nevyčerpané dovolenky nie sú zaplatené.
Existuje nejaký zákon, ako postupovať pri takomto prípade?


Ak to nepodpíše, znamená, že dohoda o rozviazaní PP nebola uzatvorená (čiže zo SP ho neodhlásiš - jeho pracovný pomer trvá naďalej), takže existuje už iba možnosť dať mu výpoveď, ovšem iba z taxatívne uvedených dôvodov v zmysle ZP.
nikolett007
03.04.07,09:25
Lenže on bol na dobu neurčitú, tak by mu musel platiť aj odstupné. A oni sa aj dohodli včera, že máme vypísať len dohodu a rozv. PP. No a dnes prišiel a povedal, že to nepodpíše
ajobs
03.04.07,09:28
Lenže on bol na dobu neurčitú, tak by mu musel platiť aj odstupné. A oni sa aj dohodli včera, že máme vypísať len dohodu a rozv. PP. No a dnes prišiel a povedal, že to nepodpíše

Čo sa dohodli ústne, to neplatí. Platí to, čo je na papieri. Takže ak ho nechcete ďalej zamestnávať, treba mu dať výpoveď - odstupné sa neplatí, ak ide o výpoveď napr. z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny.
rika7
03.04.07,09:59
Ak by porušil pracovnú disciplinu, musel by byť na ňu najprv písomne upozornený až potom by mohol dať zamestnavateľ výpoveď, nezabudnite na výpovednú dobu §62
nikolett007
03.04.07,10:09
ďakujem Vám :)
nikolett007
11.06.07,10:58
Ahoj všetci!!!
Znova píšem, lebo môj veľký problém sa ešte stále nevyriešil.
Takže, mali sme, vlastne ešte aj máme vedúceho výroby. Do 25.4.2007 si vyčerpal dovolenku. So šéfom sa dohodli, že 26.4.2007 podpíšu dohodu o rozviazani PP. Nakoniec si to rozmyslel. To znamená, že pracovný pomer mu nebol ukončený, no mi sme ho odvtedy vôbec nevideli. Niekedy v polovičke mája mi zavolal, že od 11. 5. 2007 je na PN. Papiere doniesol až neskôr. Ja som poslala 1.6.2007 výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny. Veď dohodu nepodpísal, ale ani pracovať neprišiel, a ani nedal o sebe vedieť. Lenže on sa nám teraz vyhráža, že nás dá na súd, lebo počas PN mu nemôžeme dať výpodveď. No ale pracovnú disciplínu porušil ešte pred PN, tak by to malo byť takto v poriaku nie?
Čakám na Vaše rady a vopred Vám veľmi pekne ďakujem!!!!!!!!
Chobot
11.06.07,12:54
Ahoj všetci!!!
Znova píšem, lebo môj veľký problém sa ešte stále nevyriešil.
Takže, mali sme, vlastne ešte aj máme vedúceho výroby. Do 25.4.2007 si vyčerpal dovolenku. So šéfom sa dohodli, že 26.4.2007 podpíšu dohodu o rozviazani PP. Nakoniec si to rozmyslel. To znamená, že pracovný pomer mu nebol ukončený, no mi sme ho odvtedy vôbec nevideli. Niekedy v polovičke mája mi zavolal, že od 11. 5. 2007 je na PN. Papiere doniesol až neskôr. Ja som poslala 1.6.2007 výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny. Veď dohodu nepodpísal, ale ani pracovať neprišiel, a ani nedal o sebe vedieť. Lenže on sa nám teraz vyhráža, že nás dá na súd, lebo počas PN mu nemôžeme dať výpodveď. No ale pracovnú disciplínu porušil ešte pred PN, tak by to malo byť takto v poriaku nie?
Čakám na Vaše rady a vopred Vám veľmi pekne ďakujem!!!!!!!!

Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú pre porušenie pracovnej disciplíny.

dátumov, čo vidím, mi vychádza, že pracovať prestal 26.4. ale na PN išiel až 11.5. Ak nedokáže vysvetliť, či podložiť neprítomnosť v tomto období, tak to môžete považovať za porušenie prac. disciplíny a dať u absenciu. To mu teraz nepomôže, že sa hodil na maródku.
nikolett007
11.06.07,13:06
Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú pre porušenie pracovnej disciplíny.

dátumov, čo vidím, mi vychádza, že pracovať prestal 26.4. ale na PN išiel až 11.5. Ak nedokáže vysvetliť, či podložiť neprítomnosť v tomto období, tak to môžete považovať za porušenie prac. disciplíny a dať u absenciu. To mu teraz nepomôže, že sa hodil na maródku.

Aj ja si to takto myslím, možno že teraz je na PN, ale pracovnú disciplínu hrubo porušil.
Viacerí mi ináč odpísali,že výpoveď je neplatná, lebo je v ochrannej dobe. Tak ale potom čo by bolo keby každý zamestnanec sa stratil na dva týždne a potom zrazu sa objavil s PNkou. Myslím si, že inak by som to nevedela vyriešiť len s výpoveďou.
Chobot
11.06.07,13:39
Aj ja si to takto myslím, možno že teraz je na PN, ale pracovnú disciplínu hrubo porušil.
Viacerí mi ináč odpísali,že výpoveď je neplatná, lebo je v ochrannej dobe. Tak ale potom čo by bolo keby každý zamestnanec sa stratil na dva týždne a potom zrazu sa objavil s PNkou. Myslím si, že inak by som to nevedela vyriešiť len s výpoveďou.

Ako som už vyššie napísal, zákaz výpovede neplatí pre výpoveď podľa § 63 os. 1 písm. a) a e) - viď § 64 ods.3.
rada
11.06.07,14:23
Výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny
ZP pozná dva výpovedné dôvody uvedené v § 63 ods. 1 písm. e):
• závažné porušenie pracovnej disciplíny – ide o dôvody, kedy zamestnávateľ môže so zamestnancom okamžite skončiť pracovný pomer; zamestnávateľ sa môže rozhodnúť, či uplatní výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru
• menej závažné porušenie pracovnej disciplíny – v tomto prípade možno dať zamestnancovi výpoveď, len ak bol v posledných 6 mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny už raz písomne upozornený na možnosť výpovede (môže ísť o rôzne prípady porušenia, nemusia byť rovnaké – napr. prvýkrát príde neskoro do práce; druhýkrát nezapíše svoj odchod z pracoviska počas pracovnej doby ...) " target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/
Či sa jedná o závažné alebo menej závažné porušenie pracovnej disciplíny zamestnávateľ posudzuje podľa okolnosti, za ktorých zamestnanec porušil pracovnú disciplínu, prihliada na výšku škody a tiež aj na to, ktorý zamestnanec pracovnú disciplínu porušil (napr. ak v prípade svedomitého zamestnanca, ktorý si stále riadne plní svoje povinnosti došlo raz k oneskorenému prípadu do práce - zaspal, nebolo by primerané, ak by s ním zamestnávateľ okamžite skončil pracovný pomer).
Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, jednak musí preukázať, že zamestnanec skutočne porušil pracovnú povinnosť a jednak je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu, aby sa k tomuto dôvodu vyjadril.
Zamestnávateľ môže dať výpoveď len v lehote 2 mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel (tzv. subjektívna lehota), najneskôr však do 1 roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol (tzv. objektívna lehota).
Okrem iných v zákonníku práce uvedených prípadoch zákaz výpovede neplatí
• ak zamestnávateľ dáva výpoveď pre závažné porušenie pracovnej disciplíny(platí však zákaz, že zamestnankyni na materskej dovolenke a zamestnancovi na rodičovskej dovolenke zamestnávateľ nesmie dať výpoveď),
• ak zamestnávateľ dáva výpoveď pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny (platí však zákaz, že ak ide o tehotnú zamestnankyňu, zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu/zamestnanca na rodičovskej dovolenke, zamestnávateľ nesmie dať týmto zamestnancom výpoveď).
nikolett007
11.06.07,14:39
Ďakujem Vám za vašu radu. Veľmi ste mi pomohli ;)