bea
03.04.07,10:53
Máme dôchodkyňu, ktorá bola PN od 19. do 31.3.2007. Vyplatili sme jej náhradu príjmu za 10 kal. dní. Po ukončení PN som myslela, že lekár jej ukončí PN 31.3.2007, ale na moje prekvapenie mi doniesla potvrdenie od lekárky s ukončením 1.3.2007 s tým, že lekárka mala kontrolu (LPK alebo neviem čo...) a dôchodcom nemôžu dať PN dlhšie ako 10 dní. A teraz čo? Mám problém, ako dokážem, že celý marec bola PN a nebola na neplatenom voľne. Neviete mi prosím poradiť, ako to ozaj podľa zákona má byť? A ak by to malo byť tak, ako si myslím ja, teda do 31.3.2007, na čo sa mám odvolať, keď budem požadovať opravu dátumu?
jankasm
03.04.07,09:08
Máme dôchodkyňu, ktorá bola PN od 19. do 31.3.2007. Vyplatili sme jej náhradu príjmu za 10 kal. dní. Po ukončení PN som myslela, že lekár jej ukončí PN 31.3.2007, ale na moje prekvapenie mi doniesla potvrdenie od lekárky s ukončením 1.3.2007 s tým, že lekárka mala kontrolu (LPK alebo neviem čo...) a dôchodcom nemôžu dať PN dlhšie ako 10 dní. A teraz čo? Mám problém, ako dokážem, že celý marec bola PN a nebola na neplatenom voľne. Neviete mi prosím poradiť, ako to ozaj podľa zákona má byť? A ak by to malo byť tak, ako si myslím ja, teda do 31.3.2007, na čo sa mám odvolať, keď budem požadovať opravu dátumu?

Nech ti povie podľa akého zákona a § nesmie byť dôchodca na PN dlhšie ako 10 dní. :confused: :eek:
Dôchodca môže byť na PN ako dlho chce, bohužiaľ ju nemá platenú. Zamestnávateľ mu preplatí tak ako píšeš prvých 10 dní náhradu príjmu a potom je zamestnanec bez príjmu. PN od lekára slúži čiste len na vykrytie dní neprítomnosti v práci, pretože prečo by mal mať zamestnanec neplatené voľno a ešte si počas neho aj platiť odvody, keď je vlastne PN.
Ja mám invalidnú dôchodkyňu, ktorá je bežne aj 3 mesiace na PN, a lekár nemá žiadny problém s vystavením PN. ;)
bea
10.04.07,08:29
Konečne som sa nakontaktovala s lekárkou našej dôchodkyne. A to som si vypočula všetko možné ....
Vraj dôchodcovia nikdy nechcú PN a že táto pani ju chcela, lebo zamestnávateľ jej povedal (teda ja ;)) a veď načo by aj mali PN, veď dostávajú dôchodok ... :mee:
A už nevie ako to bolo, ale mali posudkovú kontrolu a tá im povedala, že dôchodca má nárok len 10 dní a teda načo držať otvorenú PN .
Keď som sa snažila vysvetliť, že zamestnávateľ musí za ten mesiac platiť odvody, tak mi povedala, že či sme na tom tak zle, že to nemôžeme zaplatiť :confused:. A že veď ona vie, koľko sa platí, lebo za seba odvádza mesačne. Takže firmu to predsa nemôže zruinovať. A že oni ako lekári aké majú slabé príjmy atď., atď. :o
Darmo som dôvodila tým, že správne je to tak ako ja hovorím, vraj oni tieto zamotané a komplikované súvislosti nevedia.
Nakoniec sme sa dohodli, že prídem za ňou ja (lebo s našou pani dôchodkyňou sa vraj nedá poriadne rozprávať) a prepíše mi dátum na PN-ke. A vraj nech sa majiteľ zadrhne s tými peniazmi, keď je taký ...:mad:
Teda chyba je myslím si aj v tom, že pracujúci dôchodcovia ozaj asi nechcú PN, lebo zamestnávateľ im 10 dní nechce preplácať možno práve preto, že "veď majú dôchodok" :mee:. A lekári nemusia evidovať otvorené PN-ky, ktorých vraj aj tak majú preveľa.
stels
05.10.07,10:54
Nech ti povie podľa akého zákona a § nesmie byť dôchodca na PN dlhšie ako 10 dní. :confused: :eek:
Dôchodca môže byť na PN ako dlho chce, bohužiaľ ju nemá platenú. Zamestnávateľ mu preplatí tak ako píšeš prvých 10 dní náhradu príjmu a potom je zamestnanec bez príjmu. PN od lekára slúži čiste len na vykrytie dní neprítomnosti v práci, pretože prečo by mal mať zamestnanec neplatené voľno a ešte si počas neho aj platiť odvody, keď je vlastne PN.
Ja mám invalidnú dôchodkyňu, ktorá je bežne aj 3 mesiace na PN, a lekár nemá žiadny problém s vystavením PN. ;)
dobrý
ja by som mala tiež otázku ked sa dôchodcovi počas PN zaplatí 10 kalendárnych ale praocvných? dní potom ked maroduje ďalej čo máme dať do výkazu - neplatené voľno? Náš dôchodca maroduje od zač. sept. doteraz
prosíme o rýchlu radu!
mandula
05.10.07,11:07