eddy
03.04.07,12:09
Ahojte,

máte sa? Jani nič moc, lebo sa kazdý deň presviedčam o slovensej povahe, keď ide o peniaze. Ale k veci. Mám projekt, zatiaľ iba v hlave a týka sa výstavby rodinných domov. Nie čo teraz ponúka väčšina, tie hnusné krabice a plot skoro od cesty s max. metrovým chodníkom. Ja mám ten projekt už niekoľko krát prejdený, už som sa tam aj prechádzal a videl som aj tie domy, každý je iný a krásna ulica, kde sa hrajú deti a tak. Jediný problém je ten, ako začať. Mám spoločnosť, ktorá mi vyhľadá aj developera, aj financujúcu banku, ale náklady spojené z týmto projektom sú už na začiatku. Napr. odkúpenie pozemku, asi ornej pôdy a následné preklasifikovanie a rozdelenie na stavebné parcely, ale aj náklady na celkový projekt. Samotné rodinné domy mám už prehliadnuté asi všetky a jednalo by sa o katalógové domy s menšími úpravami, ale aby to tvorilo aj nejaký celok, ktorý mám v predstavách, nie len postaveniť rod. dom, predať a rýchlo zbohatnúť, tak je treba aj hlavného architekta, ktorý tú moju vizualizáciu z hlavy prenesie na papier...

Ak s týmto projektom prídem do spoločnosti, ktorá sa zaoberá výstavbou, tak ma pošlú do ... a ten projekt si urobia sami. Samozrejme aj ja chcem na tomto projekte zarobiť nejakú korunu, ale chcem tu nechať aj nejaký odkaz, niečo, na čo môžem ukázať a povedať, že to bol môj nápad.:)

Poraďte mi prosím, ako sa do toho pustiť, resp. ako by ste postupovali VY, ak zrovna nie ste stavebný žraloci.

Ďakujem za akýkoľvek názor.

P.S.: neviem, či to riešiť cez už existujúcu sro s malým obratom, alebo založiť novú na tento projekt.:mad:

Vďaka
Leontin
08.04.07,06:03
No ja si myslim, ze problem je niekde inde ako to, ci to riesit cez malu SRO, ale zalozit si novu. Ides a chces ist do projektu, kde uz su, akosi spravne poznamenal "zraloci" a tento segment trhu je v sucasnosti dost zraloci. Nie zeby Ta do neho niekto nepustil, lebo je to slobodny trh, ale problem su znamosti a financie. A myslim, ze ty mas problem v oboch. Ak chces stavat, potrebujes prv vybavit pozemky ako si poznamenal. A to, ze si najdes niekde ornu podu, neznamena, ze sa tam da a bude dat stavat. Na to potrebujes uz joo konexie. Vies ako sa to robi? Treba prv pozriet uzemny plan obce, pozriet sa, kde sa uvazuje o budovani a zacat sa zaujimat o tie pozemky. Tie pozemnyk maju hodnotu cca 5-10Sk/m2, ked je tam orna poda. Ak uz je tam vypracovany uzemny plan, ich hodnota uz ide od 50-100Sk/m2 a pomaly, ked uz ich zacne niekto skupovat, ostatni vlastnici sa uz o tom dozvedia a pokial nie su dochodcovia, ukecas ich este za cenu cca 100-200Sk/m2. Ale tych troska znalych problemov ledva ukecas na 200-300Sk/m2. A myslim, ze tam bude behat i cena 500Sk/m2 a to vsetko BEZ INZINIERSKYCH SIETI !!!
Tak rataj. Mas pozemok o velkosti cca 200x200m, to znamena 4hektare. Cena pozemku je priemer od 50-250Sk, takze 40 000 x 150Sk = 6mil Sk. a to je bez sieti. Na m2 inz.siete to vychadza cca 600-800Sk, takze 40000 x 700Sk= 28mil Sk.
Takze prv nez zacnes premyslat o projektoch, musis vynalozit cca 34mil Sk !!
A to este nemas ani projekt, ani si nekopol do zeme.

Takze uz vies, preco je to biznis pre "zralokov" a preco ta hned poslu domov, ked sa objavis u nich v kancelarii???

Drzim palce, ale moc nadejne to nevidim. Ak chces radu, zacni stavat max 2-3domky naraz a ked to pojde, pomaly sa prirodzene rozrasties sam. Ziskas renome, ziskas kontakty a ... mozno raz budes stavat vysneny "beverly hills" :-)