Lubkka
03.04.07,13:27
ahoj poradaci,
uz som svoju otazku pisala aj do uctovnictva ale nikto nevedel poradit....

s.r.o. uzatvorila zmluvu o spravcovstve s vlastnikom bytu (nespravuje cely panelak), v nej sa stanovilo ze bude za vlastnika robit spravu bytu. Teda platit energie, zabezpecovat opravy....
Vlastnik bytu ma najomnu zmluvu s tretou osobou. Tato tretia osoba bude platit najomne na ucet s.r.o. a ta po odpocitani svojej odmeny a nakladov za dany mesiac "preposle" tuto čistu platbu vlastnikovi bytu.
Moja otazka znie, ako sa bude uctovat a zdanovat, ked vo fakturach nebude figurovat s.r.o. ktora vykonava spravu ale vlastnik bytu? A nie je to problem ze s.r.o. bude prijimat platbu a posielat dalej vlastnikovi....? Myslim ze s.r.o. by mala zdanit iba svoju prirazku ale ako to dosiahnut ?
Prosim o akykolvek odkaz na literaturu pripadne za vase skusenosti.
Dakujem moc
Vladimír Ozimý
03.04.07,11:35
no každopádne vy nemáte čo evidovať podľa mňa v účtovníctve faktúry vášho klienta ale len vaše provízie ktoré vám pôjdu do výnosov...takže príjatú platbu by som delil na prijatú zálohu pre klienta ktorú som povinný vyplatiť a zvyšok na 602 ako províziu za vykonávanie správcovských služieb...
Elena Navrátilová
03.04.07,12:01
Tak po prvé treba špecifikovať kto je vlastník bytu. Na základe akej dohody sa vykonáva správa? Je založené SVB? Kto je uvedený na LV ako vlastník bytu? Trochu zvláštny, špecifický prípad, resp. nesprávne špecifikované, štylizované...
Lubkka
03.04.07,12:04
Vlastnik bytu je FO pripadne PO ktore tieto byty prenajimaju - podnikaju s nimi. Su zapisani aj na LV.
SVB zalozene nebolo, pretoze s.r.o. sa stara napr iba o jeden byt z celeho panelaka....
Bola uzatvorena zmluva o spravcovskej cinnosti medzi s.r.o. a vlastnikom bytu.
Vlastnik bytu a najomca uzavreli najomnu zmluvu. Nakolko majitel bytu a najomca chcu mat so vsetkym svaty pokoj, tato s.r.o. za nich vsetko zabezpecuje.... bude platit vsetky naklady zo svojho uctu a az ked zinkasuje peniaze od najomcu, odpocita od ich tieto vydavky a svoju proviziu a rozdiel posle majitelovi bytu...
Elena Navrátilová
03.04.07,12:17
Špecifické... teda skôr by mi to pripadalo ani nie ako správca klasický, ale len sprostredkovateľstvo, nakoľko v zákone sa toto určite ani nepribližuje k správcovstvu. Zmluva je mandátna? Skôr sa treba prispôsobiť zneniu OZ. Ale spôsob účtovania, zdaňovania mal byť riešený už v predmetnej uzatvorenej zmluve. Ja by som odčleňovala jednotlivé platby už od nájomcu. Odmenu "správcu" na účet s.r.o. a poplatky za služby spojené s bývaním na účet zabezpečovateľa služieb spojených s bývaním.
Lubkka
03.04.07,12:37
Ja by som odčleňovala jednotlivé platby už od nájomcu. Odmenu "správcu" na účet s.r.o. a poplatky za služby spojené s bývaním na účet zabezpečovateľa služieb spojených s bývaním.

Dakujem moc, takze by ste vobec neuctovali o nakladoch ? Rozmyslam ze ci by to nemohlo byt napr takto:
- uhrada enerie, vodneho atd 50sk
315 / 221 (pohl.voci vlastnikovi bytu)
- inkaso najomneho od najomcu 100sk
221 / 325 (záv.voci vlastnikovi bytu)
- provizia za sprostredk.cinnost 10sk
315 / 602 (pohl.voci vlastnikovi bytu)
= rozdiel uhradeny vlastnikovi bytu 40sk
325 / 221
a 60sk by sa cez interny doklad zuctovalo 395 / 315 a 325 / 395 a tak by sa vlastne vyrovnal cely mesacny pohyb.... len ci je to tak spravne ?
Elena Navrátilová
03.04.07,12:59
Treba pozrieť ešte či to nie je špecifikované v zmluve. Ak nie jaby som ešte spracovala dodatok, na základe toho potom už by to bolo v poriadku aj takto.
Lubkka
03.04.07,13:06
Zmluva to prave vobec neriesi, ta iba hovori o vztahoch a platobnych podmienkach .... myslite ze by som mala k nej dat vypracovat nejaky dodatok ? Ze naklady ma v uctovnictve vlastnik aj ked to zanho uhradza druha osoba ?