jozef35
26.01.05,22:14
Slovenská spoločnosť XYZ leasing predáva slovenskému občanovi - nepodnikateľovi loď (nie na leasing). Loď sa však nenachádza na území SR, ale Chorvátska, čiže krajiny mimo EU. Má XYZ leasing vystaviť faktúru s alebo bez DPH?
pozn. jedná sa plavidlo, nie námornú loď oslobodenú od dane podľa § 47 ods. 8. Zároveň to nie je nový dopravný prostriedok v zmysle § 11 ods. 12 b.

Môj názor je, že DPH by sa tam nemala účtovať, podľa § 47, ods. 12 ...., a ďalej je oslobodené od dane obstaranie tovarov a služieb uskutočnené mimo územia európskych spoločenstiev, ak sa obstaranie vykoná v mene a na účet inej osoby.

Za vaše rady vopred ďakujem.
accad
27.01.05,05:11
Podľa mňa by to mala faktúrovať s DPH, nakoľko to predáva slovenskému občanovi, aj napriek tomu, že loď je v prístave v Chorvátsku. Ja si myslím, že ide o klasiciký predaj tovaru.
Kristian
27.01.05,06:50
dakujem za radu, pekný deň
jozef35
28.01.05,06:37
Včera som počul ďalší názor, podstatné je vraj miesto kde sa tovar nachádza v čase dodania, a to je tretí štát, a preto by to malo byť vraj bez DPH.
Iné by bolo vraj ak by sa tá loď prepravila na Slovensko. Obstáravteľ by musel postupovať podľa pravidiel o dovoze tovaru z tretích státov-colné konanie, atď.
accad
28.01.05,07:23
Včera som počul ďalší názor, podstatné je vraj miesto kde sa tovar nachádza v čase dodania, a to je tretí štát, a preto by to malo byť vraj bez DPH.
Iné by bolo vraj ak by sa tá loď prepravila na Slovensko. Obstáravteľ by musel postupovať podľa pravidiel o dovoze tovaru z tretích státov-colné konanie, atď.A kto v tomto prípade vystupuje ako odberateľský subjekt, ktorý to zdaní? Niekde daň musí byť odvedená, aj keď Chorvátsko nie je členom EU, ale princíp tzv.pridanej hodnoty majú aj oni. Tak ako to ty popisuješ, slovenský subjekt by mal odviesť tú daň v Chorvátsku.
Najlepšie si je zadať túto otázku na DU-oddelenie pre styk s verejnosťou.
JLF
20.02.06,14:52
Ako by sa postupovalo, ak by sa ta lod nachadzala v clenskej krajine EU?
ondrejvla
20.02.06,15:00
Ako by sa postupovalo, ak by sa ta lod nachadzala v clenskej krajine EU?

Som presvedčená, že najkvalitnejšiu odpoveď v tomto by určite podala AVO, môj názor je, že v prípade že by bola v členskej krajine EÚ malo by dôjsť
k samozdaneniu, v prípade Chorvátska by mala byť daň zaplatená v tejto krajine, čiže by malo dôjsť k colnému konaniu.
bepo
20.02.06,15:10
Ako by sa postupovalo, ak by sa ta lod nachadzala v clenskej krajine EU?
Konfiškáciou lode pre nezaplatenie dane :D