nonna8
04.04.07,06:09
ma niekto dobry recept na velkonocnu pasku(kolac)?? dakujem ;)
fifi
04.04.07,06:21
Nie som si istá, či Ti napíšem ten recept ktorý práve hľadáš, ale u nás robíme sirky pečené a varené.
Pečená sirka:1/2kg bôčika uvariť,pomlieť,cibuľu,10 žltkov,l krabica suchár,petržlen,soľ,pepr,vegeta a sneh z 10 bielkov.K tomu 10 dkg groždia a dať na teplé miesto.Vymastiť plech a posypať strúhankou.
sgm
04.04.07,07:36
Pridám aj ja niečo z nášho "súdka":
Pečka:
1kg-1,5 kg údeného mäsa (s obľubou používam údené kolená a rebierka) uvaríme, vývar si odložíme. Mäsko nakrájame na menšie kocky, pridáme k nim 10-15 nakrájaných čerstvých rožkov, žĺtky z 10-15 vajíčok (v zásade koľko rožkov, toľko vajec), mleté čierne korenie podľa chuti, zopár strúčikov pretlačeného cesnaku a zalejeme trochou vývaru - tak, aby zmes bola vlhká, pridáme sneh z bielkov, nasekanú čerstvú petržlenovú vňať (aj mrazená urobí službičku) a poprípade trošku dosolíme vegetou (ale skutočne máličko, aby sa nepresolilo). Vymastíme pekáč, vysypeme strúhankou, zmes vylejeme na pekáč a pomaly upečieme pri teplote okolo 200 st.C. Vychladnuté pokrájame ako koláč - mňamky:--- :--- :--- . Dá sa skladovať v chladničke, ale u nás sa nedá, lebo sa rýchlo zje...:rolleyes:
Všetkým prajem krásnu Veľkú noc a dobrú chuť do pripravených dobrôt. A v utorok šup-šup zasa do práce:o .
Bea ;)
nonna8
04.04.07,08:32
dakujem za navody .. ale to nie je paska(pascha) aspon teda u nas nie :)
chcela som recept na velkonocny pleteny kolac z kys. cesta :)
ci nahodou niekto doma nerobi taky mnam mnam :)
tonkat
04.04.07,12:38
dakujem za navody .. ale to nie je paska(pascha) aspon teda u nas nie :)
chcela som recept na velkonocny pleteny kolac z kys. cesta :)
ci nahodou niekto doma nerobi taky mnam mnam :)
Ja robím doma, ale recept je tiež doma, a ja v práci, takže až večer prilepím. Je to z kysnutého cesta, podobné ako vianočka, vypletená, veľmi pekná a tiež chutná. Jeme to k údenému mäsku s chrenom a kyslou smotanou, alebo k šunke a pod. Deti to majú veľmi radi aj na sladko s maslom a lekvárom. Vždy na sviatky musím upiecť z 3kg múky.
tonkat
04.04.07,20:55
Prikladám recept na vianočku - ja pečiem z dvojitej dávky a dám ju na veľký hlboký plech. Kto nemá rád hrozienka, alebo mu vadia tie mandle, nemusí ich tam dávať, ja tiež robím pre syna bez hrozienok, lebo má k nim odpor. Ako tuk dávam olej - asi 1,5 dcl -2 dcl na 2 dávky. Ináč všetko presne podľa receptu. Vyskúšajte!
Marína
04.04.07,21:28
Ja vám ponúkam recepty, aké pečiem ja.

Mazanec
400 g polohrubej múky, 100 g masla, 70 g cukru, 20 g droždia, 2 dl mlieka, 3 žĺtky, 1 vanilkový cukor, štipka soli, vajce, hrozienka, mandľové lupienky
Vypracujeme cesto, vmiešame hrozienka a necháme aso 1 hod. kysnúť. Z cesta urobíme bochník a dáme ho na vymastený plech. Necháme ho ešte chvíľku nakysnúť. Vrch bochníka nakrojíme do kríža, potrieme vajíčkom, posypeme mandľami(nemusí byť) a pečieme cca 40 minút pri 180-190 st.

Veľkonočný pletenec
500 g polohr. múky, 30 g droždia, 50 g tuku, 250 ml mlieka, 2 vajcia, 1 KL soli, 3 KL mletej červenej papriky, petžlenová vňať, pažítka, 2 PL smotany, rasca, mak, sezamové semienka
Pripravíme cesto a necháme vykysnúť. Cesto premiesime a rozdelíme na 3 rovnaké časti. Do jednej zapracujeme papriku, do druhej nasekanú pažítku a petržlen. Tretiu necháme bez príchute. Všetky tri sformujeme do valca a upletieme ako vianočku. Vajce rozšľaháme so smotanou a potrieme cesto. Striedavo posypeme makom, rascou a semienkami. Pečieme pri cca 180-190 st.
cuernavaca
07.04.07,06:10
Tu je recpt na kysnuty velkonocny kolac ako robim ja:

8 zemli,mlieko, 1/2 kg vopred uvareneho br. pliecka alebo stehna, drozdie, 18 vajce, hladka a hruba muka, sol, cierne ml. korenie, trochu udenej slaninky, petrzlenova vnat.

Zemle namocimedo vlazneho mlieka, dopolovice ich vyzmykame a rozdrvi do vlkeho hrnca. Pridaj vsetky vajcia, nadrobno nakrajane maso, osol, okoren, pridaj rozmrvene drozdie. Vsetko vymiesame rukou. Nakoniec pridame tolko hladkej a hrubej muky, aby sa vytvorilo polotuhe cesto, skor huste ako riedke, pridame petrzlenovu vnat.Pekac vymazeme mastou a vysypeme hrubou mukou, vylejeme don cesto a 30-40 minut nechame podkysnut. Upecieme do hneda - na vrchu sa musi vytvorit tmavohneda korka.
Meggi 1
07.04.07,20:57
Mazanec
400 g polohrubej múky, 100 g masla, 70 g cukru, 20 g droždia, 2 dl mlieka, 3 žĺtky, 1 vanilkový cukor, štipka soli, vajce, hrozienka, mandľové lupienky
Vypracujeme cesto, vmiešame hrozienka a necháme aso 1 hod. kysnúť. Z cesta urobíme bochník a dáme ho na vymastený plech. Necháme ho ešte chvíľku nakysnúť. Vrch bochníka nakrojíme do kríža, potrieme vajíčkom, posypeme mandľami(nemusí byť) a pečieme cca 40 minút pri 180-190 st.



Marína, ďakujem za výborný recept, dnes som upiekla mazanec podľa tvojho receptu, je výborný. Asi budem musieť upiecť ďalšiu dávku, lebo z neho skoro nič nezostalo ;)