cupi71
04.04.07,05:11
Nie som platca DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) a chcem predat tovar do Rakuska.
1. Na fakture asi uvadzam iba jednu cenu bez DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) aj keby bol
prijmatel platca alebo neplatca ked ja som neplatca DPH?
2. Mam pridelene len DIC nie SK DIC pre DPH mam na fakture
uvadzat svoje DIC ako VAT nr. alebo nie?
3. Mam uvadzat ze nie som platcom DPH aj v cudzom jazyku
ake neplatic VAT?
4. V zivnosti mam velkoobchod maloobchod nemam tam dopravu
nie som dopravca. Mozem na fakture vycislit okrem ceny za
tovar ako zvlast polozku aj prepravne naklady?
5. Mam na fakture uvadzat aj nejake paragrafy ako odvolavky
na zakony?

Dakujem za pripadne odpovede miky
betka
04.04.07,05:15
Vaša Fa bude obsahovať: tovar, a môžete si tu uviesť i prepravné náklady, avšak keď nie ste plátca DPH, o DPH sa vo FA nezmieňujete. Vytsvujete Fa ako pre Slovákov. (len odberateľ je Rakušan, a uvediete na FA jeho identifikaciu so prefixom AU)
vikinka
04.04.07,05:22
Faktúra bude obsahovať cenu bez DPH,nakoľko nie ste plat.DPH,vaše IČO,DIČ,názov tovaru,množstvo a cenu,všetko tak ako fa.vystavená na Slovensku.Treba uviesť že nie ste platcom DPH,fa.bude vystavená v slov.jazyku.Prepravné náklady budú súčasťou fa.Odvolávku na § neuvádzate.
daniek
04.04.07,05:24
Nie som platca DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) a chcem predat tovar do Rakuska.
1. Na fakture asi uvadzam iba jednu cenu bez DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) aj keby bol
prijmatel platca alebo neplatca ked ja som neplatca DPH?
iba cenu bez DPH to by bol problém keby neplatca fakturoval s dph
2. Mam pridelene len DIC nie SK DIC pre DPH mam na fakture
uvadzat svoje DIC ako VAT nr. alebo nie?
uveďte ho ako DIČ
3. Mam uvadzat ze nie som platcom DPH aj v cudzom jazyku
ake neplatic VAT?
môžete - nemusíte
4. V zivnosti mam velkoobchod maloobchod nemam tam dopravu
nie som dopravca. Mozem na fakture vycislit okrem ceny za
tovar ako zvlast polozku aj prepravne naklady?
môžete
5. Mam na fakture uvadzat aj nejake paragrafy ako odvolavky
na zakony?
môžete - nemusíte

Dakujem za pripadne odpovede miky

odpovede zvýraznené - podčiarknuté
Natka
01.06.07,12:05
Ja tiež má vystaviť faktúru za právne služby do Rakúska, sme platcami DPH, ale Rakúšan je fyzická osoba nepodnikateľ. V zohľadnení na § 15, 16 neviem posúdiť, či to bude bez DPH, alebo s DPH. Keby to bola rakúska spoločnosť, tak viem, že faktúrujem bez DPH a rakušania si tam DPH odvedú aj uplatnia. Ale čo taká osôbka, ktorá nie je podnikateľom?
ALBO
01.06.07,12:21
Ja tiež má vystaviť faktúru za právne služby do Rakúska, sme platcami DPH, ale Rakúšan je fyzická osoba nepodnikateľ. V zohľadnení na § 15, 16 neviem posúdiť, či to bude bez DPH, alebo s DPH. Keby to bola rakúska spoločnosť, tak viem, že faktúrujem bez DPH a rakušania si tam DPH odvedú aj uplatnia. Ale čo taká osôbka, ktorá nie je podnikateľom?
Ak fakturujete právne služby pre rakúšana nepodnikateľa tak fakturujete so slovenskou daňou. V § 15/7 je , že miestom dodania týchto služieb do EU je sídlo odberateľa ak podniká. Ten váš nepodniká, nemôžete teda použiť § 15/7 a musíte sa vrátiť na §15/1, podľa ktorého miestom dodania je sídlo dodávateľa= slovensko = slovenská DPH.
Natka
04.06.07,05:20
Ak fakturujete právne služby pre rakúšana nepodnikateľa tak fakturujete so slovenskou daňou. V § 15/7 je , že miestom dodania týchto služieb do EU je sídlo odberateľa ak podniká. Ten váš nepodniká, nemôžete teda použiť § 15/7 a musíte sa vrátiť na §15/1, podľa ktorého miestom dodania je sídlo dodávateľa= slovensko = slovenská DPH.Súhlasím a ešte dodám, že sme poskytli právne služby a poradenstvo ohľadne vysporiadania pozemkov na území SR, tak by som mohla ísť aj podľa § 15 ods. 2 "miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť.... je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza". Takže pri vystavovaní faktúry budem postupovať takto: s DPH a nedám odvolávku na § 15 a 16 podľa §73-faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu, kde ods. 2 písm. i) odkazuje na § 15 a 16 ale iba ak by vznikla povinnosť platiť zákazníkovi daň v inom čl.štáte ako má sídlo dodávateľ.