Justina
04.04.07,08:24
Dobrý deň všetkým,

chcela by som Vás poprosiť o radu, či nevie niekto v zmysle čoho má zamestnávateľ povinnosť zrážať zamestnancovi zrážky zo mzdy na súkromné záležitosti - napr. DDS, životné poistenie. Zamestnávateľ nechce mať zvýšené náklady na bankové poplatky, účtovníctvo, mzdy len z toho dôvodu, že zamestnanec je aktívny v uzatváraní zmlúv so spoločnosťami poskytujúcimi splátkový predaj, či poistenie.

Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoveď!
vikinka
04.04.07,06:29
§ 131 Zák.práce-Zrážky zo mzdy a poradie zrážok odst.3,písomná dohoda
Justina
04.04.07,06:40
Ďakujem za odpoveď. Mne sa však jedná o to, že zamestnávateľ neuzatvoril žiadnu dohodu so zamestnancom o zrážkach zo mzdy. Má zamestnávateľ zákonnú povinnosť túto dohodu uzatvoriť alebo je to na zamestnávateľovej slobodnej vôli, či je ochotný platiť za zamestnanca jeho súkromné záležitosti alebo nie?

Vopred ďakujem!
vikinka
04.04.07,06:52
Je to na jeho dobrovolnosti ak ho zamestnanec písomne požiada,može aj nemusí vyhovieť Zák.práce to naukladá ako povinnosť.Ale bežne sa to robí pre zamstnancov,ako napr.sporenie,požičky a pod.
endrju
04.04.07,06:59
Zamestnávateľovi vyplýva povinnosť iba v prípade bezhotovostného poukazovania mzdy.
Ak zamestnanec požiada o bezhotovostné poukazovanie mzdy, zamestnávateľ musí vyhovieť takejto žiadosti. Zamestnávateľ však zamestnanca nesmie nútiť k tomu, aby si nechával posielať mzdu bezhotovostne.
Ostatné zrážky (sporenia, splátky pôžičiek, poistky a pod.) zamestnávateľ vykonáva na žiadosť zamestnanca iba vtedy, ak sa so zamestnancom dohodne. Povinnosť "dohodnúť sa" so zamestnancom zamestnávateľ v tomto prípade nemá.
Kedysi to bolo bežné, ale v súčasnosti čoraz viac firiem kvôli fiančnej a administratívnej náročnosti začína ustupovať od iných zrážok ako je poukazovanie mzdy.
Jedným z dôvodov takého správania zamestnávateľov je aj to, že problémy spôsobuje aj "banálny" nedostatok prostriedkov na poukazovanie v prípade dlhodobejšej nemoci (nemocenské vypláca sociálna poisťovňa a zamestnanec máva nulový príjem). Nepoukázanie zrážky je potom zdrojom zbytočných konfliktov medzi zamestnávateľom a zamestnancom.
Nezpalatenie poistky môže mať za následok zrušenie poistnej zmluvy, nezaplatenie splátky pôžičky môže mať za následok zvýšenie úrokových sadzieb a ...
Zamestnávateľ sa v takých prípadoch pre vlastnú dobrotu dostáva na žobrotu :(
Katka M
29.11.07,10:14
Dobrý deň,
mohla by som vás poprosiť o radu? Dostali sme Výzvu na výkon zrážok zo mzdy zamestnanca na 2000,- Sk mesačne od Home Credit. Zamestnanec im podpísal Dohodu o zrážkach zo mzdy. Podľa §551 Obč. zákonníka sme mu ako platiteľ mzdy povinný pravidelne zrážať dohodnuté zrážky. Lenže podľa §131 Zákonníka práce zamestnávateľ mu môžem vykonávať zrážky takéhoto druhu "len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy". Keď nám zamestnanec takúto dohodu nepodpíše, tak máme vykonávať zrážky alebo nie?
Jana Motyčková
29.11.07,10:31
Na dohodu o zrážkach zo mzdy podľa §551 postúpenú zamestnávateľovi sa vzťahujú rovnaké pravidlá ako na zrážky na základe Občianskeho súdneho poriadku - zamestnávateľ to musí zrážať a výška zrážky nesmie presiahnuť výšku neprednostnej zrážky podľa OSP. Ďalšia dohoda so zamestnancom sa nepodpisuje.
Katka M
29.11.07,11:31
Ďakujem, takže mu to budeme zrážať.
O týždeň na to sme však dostali na neho aj Príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy. Tu sa neuvádza koľko mesačne. Najprv mu máme zraziť čiastky pre Home Credit a po splatení tohto dlhu začať splácať exekútorovi? Alebo mu môžeme robiť obidve zrážky naraz? A exekútorovi máme posielať akú čiastku?
Jana Motyčková
29.11.07,12:16
Najskôr musíš zistiť, či exekúcia je prednostná alebo neprednostná - buď je to napísané na príkaze na začatie exekúcie, alebo je tam napísané že je to z 1 tretiny (nepredn.) alebo z 2 tretín (prednostná), alebo je tam napísané, na čo ide tá zrážka a potom pozri do §71 Exekučného poriadku, tam je uvedené čo je prednostná pohľadávka.
Ak je to neprednostná, tak vypočítaš výšku prvej tretiny, odpoćítaš 2000 (na Home Credit) a zvyšok pošleš na exekúciu.
Ak je prednostná, vypočítaš aj 2.tretinu a zvyšok prvej tretiny a druhú tretinu pošleš exekútorovi.

Poznámka : Príkaz na začatie exekúcie znamená, že treba začať zrážať, ale až keď ti príde exekučný príkaz (príkaz na vykonanie exekúcie), pošleš zrazené peniaze oprávnenému.
brm
29.11.07,15:24
na chlapa čo má minimálku došla exekúcia na 22 miliónov...koľko rokov by musel ešte žiť?:D
Katka M
30.11.07,08:04
A aké minimum mu musí zostať? Má pracujúcu manželku, syna nad 18 rokov ktorý študuje a druhého syna ktorý už pracuje. Všetci žijú v jednej domácnosti.
Jana Motyčková
30.11.07,13:33
Prečítaj si tému :
http://www.porada.sk/t26710-vykony-rozhodnutia-zrazky-zo-mzdy.html?highlight=zr%E1%BE%2A
Ak bude ešte niečo nejasné, potomsa pýtaj.
Katka M
03.12.07,08:44
Zase som sa dozvedela niečo nové. Takže pre Home Credit mám zrážať podľa Občianskeho súdneho poriadku? Potom čistá mzda = hrubá mzda - daň zo mzdy. Potom 1/3 zrážky mi vyjde na 2239,- Sk. Podľa toho tých 2000,- Sk mesačne viem zraziť.
Neskôr nám prišiel ten Príkaz na začatie exekúcie - tieto zrážky tiež nie sú prednostné, len obyčajné. Tieto zrážky mám počítať podľa Exekučného poriadku? Potom čistá mzda = hrubá mzda - poistné fondy - daň zo mzdy. S týmto výpočtom mi vyjde 1/3 zrážky na 1658,-. Taktže túto čiastku by som mu už zrážať nemala, keď obidve zrážky sa mi do 1/3 nezmestia? Mám napísať exekútorovi list, že zamestnancovi už zrážame niečo iné?
Jana Motyčková
03.12.07,08:56
Úplne správne.
Katka M
03.12.07,10:57
Ďakujem pekne! Veľmi si mi pomohla!
Jolie
03.12.07,11:18
Mne prišiel exekučný príkaz aj príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy a to vymoženie pohľadávky vo výške... a jej príslušenstva vo výške... aby sme dotyčnému začali zrážať z jednej tretiny povinného zrážky a zrazené sumy nevyplácal povinnému. Ako mám postupovať? Má čistú mzdu cca 15 816,- ženatý, 2 deti...
Ja som postupovala takto 60% zo ŽM= 3 078 nepostihn. časť na neho
1 283 na manželku
1 283 na dieťa
1 283 na dieťa
3 078+1283+1283+1283=6 927 nepostih. časť a k tomu ešte 1/3
5130x150:100=7 695:3=2 565
6 927+2 565= 9 492
15 816-9 492= 6 324,- je čiastka ktorá sa musí poslať ako zrážka
Jana Motyčková
03.12.07,11:53
1. Na vyživovanú osobu je 1282 (zaokrúhľuje sa nadol).
2. Nepočíta sa to, čo mu má ostať, ale to čo sa mu má zraziť.
T.j. nepostihnuteľná časť je 3078+3x1282 =6924.
Zvyšok čistej mzdy : 15816-6924= 8892
Nad 7695 sa zráža všetko (do 1.tretiny) = 1197
1.tretina = 1/3 z 7695 +1197 = 3762.
Zrazí sa teda 3762.

PS. Niekde je tu excelovská tabuľka od Zita4, tam sa to dá pekne spoćítať.
Jolie
04.12.07,06:33
Ďakujem pekne za pomoc.
wlados22
19.07.10,16:06
Dobry den,
prosil by som o pomoc v tejto zalezitosti.
V zmysle Uverovych podmienok mi za pouzivanie kred. karty Home credit a omeškanie jednej splatky v období 2 mesiacov uvalili zrazky zo mzdy v zmysle obc. zakonnika. SPlatka mesacne kred. karty HK je 28 eur, uvalili mi sumu 56 eur - teda za 2 mesiace.
Podal som ziadost na zrusenie zrazok zo mzdy, pretoze mi to komplikuje zivot a viem splacat svoje zavazky nacas. V liste ako odpoved na moju ziadost mi napisali ze do splatenia uveru mi ostanu zrazky z dovodu ze som porusil ich Uverove podmienky. Chcem sa spytat ci je tento postup zakonny, normalny, moralny a ci je mozne takto zamietat moju ziadost. Uverove podmienky som nedostal podpisat, a keby mi ich jasne definovali, bol by som sa vyhol takejto neprijemnej situacii. Da sa prinutit alebo najst sposob okrem zaplatenia zostatku uver. sumy , aby firma akceptovala moju ziadost o zrusenie zrazok zo mzdy??
Dakujem za odpovede