Lekon
04.04.07,09:52
Dobrý deň, našla som si v poradách, že je možné na motorku odpočítať DPH a uplatňovať odpisy do nákladov II. odpisová skupina a rovnako, že nie je potrebné zaplatiť daň z motor. vozidiel? Je to tak? Trošku mi chýba logika v tom, že na osobné automobily sa nemôže uplatňovať DPH, aj keď tam je teoreticky možné tovar prevážať, kdežto na motorku je možný odpis DPH a slúži jednoznačne len na prepravu. Ďakujem za vysvetlenie
betka
04.04.07,09:12
tinaM
20.07.07,07:15
Prosím o Váš názor.

Podnikateľ zakúpil motorku na podnik. účely.
Zároveň si zakúpil aj výstroj na motorku v hodnote asi 25000 Sk /prilba, kombinéza/.
Je táto výstroj súčasťou OC motorky, alebo nie?
Orsz
20.07.07,07:17
Prosím o Váš názor.

Podnikateľ zakúpil motorku na podnik. účely.
Zároveň si zakúpil aj výstroj na motorku v hodnote asi 25000 Sk /prilba, kombinéza/.
Je táto výstroj súčasťou OC motorky, alebo nie?

Nie je je súčasťou OC motorky.
Tweety
20.07.07,07:17
Určite nie.
tinaM
20.07.07,07:23
Ďakujem. Tiež som si myslela, ale lepšie sa je poradiť.
Do VOZD to zahrniem. Dúfam, že si to podnikateľ bude vedieť dostatočne obhájiť.
betka
20.07.07,11:14
Hmmm, dobrá otázka.
V tomto prípade by som najskôr zaradila motorku do používania, a potom by som účtovala o týchto nákladoch ako VOZD. Obhájiteľné to musí byť ako VOZD.....
tinaM
20.07.07,11:21
Hmmm, dobrá otázka.
V tomto prípade by som najskôr zaradila motorku do používania, a potom by som účtovala o týchto nákladoch ako VOZD. Obhájiteľné to musí byť ako VOZD.....
Betka, práve preto som nad tým uvažovala, lebo motorka bola zakúpená súčasne s výstrojou./Výstroj od iného dodávateľa ako motorka./
Výstroj sa využíva súčasne s motorkou. Tá prilba je tam povinná. Motorkár by mal byť aj patrične oblečený./To neviem, či to predpis vyžaduje/.
duficek
20.07.07,11:36
vystroj nevstupuje do obstarvacej ceny - nie je to suhrn veci, ta vystroj sa da pouzivat aj mimo motorky (aj ked by blbo vypadalo ist nakupovat do samoobsluhy s kozenej kombineze :)).
v zakone je povinna iba helma, ostatna vystroj ostava na dobrovolnosti konkretneho jazdca.

ako obhajit taketo oblecenie? zaradit to ako "bezpecnostne", pracovne alebo ake?
Jana Acsová
20.07.07,11:40
Na odľahčenie v piatok popoludní:

...lebo motorka bola zakúpená súčasne s výstrojou. No a keď naraz kúpime budovu a do toho konferenčný stolík bude to súčasť nehnuteľnosti? Nebude. Vôbec nie je dôležité, že to bolo obstarané súčasne, ale či to je možné považovať za súbor vecí. A to nemôžeme. Motorka nebude s prilbou jazdiť ani rýchlejšie, ani inak sa nezmenia jej jazdné vlastnosti, či technické parametre.

Výstroj sa využíva súčasne s motorkou.Ani nie ... súčasne s motorkárom. Nenasadíme to na motorku, ale na motorkára. .-)

Motorkár by mal byť aj patrične oblečený.Mal, mal ... a ak to slúži na jeho ochranu, nemal by byť ani problém s obhajobou. Obhájiť si však treba súvislosť motorky s podnikaním ... potom nie je problém obhájiť prilbu a odev ... ak sa jedná o OOPP (ochranné osobné ...)
betka
20.07.07,11:55
Kombinéza je špeciálne oblečenie na motorku, v prípade pádu sa až tak možno nedotlčiem, motorka mi slúži na podnikanie, slúži mi na moju bezpečnosť pri jazde, nepoužívam ju na reprezentáciu, slúži len v súvislosti s použitím motorky, nepôjdem s ňou na rokovanie, vidím súvislosť len s motorkou.

Ak si na ňu dá podnikateľ svoje obchodné označenie, pôjde nielen o bezpečnosť....., ale aj o reklamu....:rolleyes:
tinaM
20.07.07,12:16
Kombinéza je špeciálne oblečenie na motorku, v prípade pádu sa až tak možno nedotlčiem, motorka mi slúži na podnikanie, slúži mi na moju bezpečnosť pri jazde, nepoužívam ju na reprezentáciu, slúži len v súvislosti s použitím motorky, nepôjdem s ňou na rokovanie, vidím súvislosť len s motorkou.

Ak si na ňu dá podnikateľ svoje obchodné označenie, pôjde nielen o bezpečnosť....., ale aj o reklamu....:rolleyes:

No skúsim ešte zistiť, či oblečenie na motorku je predpísané-povinné.
Ak áno, dám ju do OC motorky.
Ak nie, neviem, či by sa pri takomto obhajovaní daňového výdavku nepovažovalo toto oblečenie za osobnú potrebu daňovníka.Ani WC papier použitý pre podnikateľa v práci nemôže byť VOZD:confused: . /No to už zachádzam priďaleko/.

Tá "somarina" čo Vás napadla sa mi páči najviac:D . To by som mu aj mohla navrhnúť.
duficek
20.07.07,12:17
betka mas pravdu, ale uz su aj motorkarske textilne bundy s chranicmi, niektore maju pridavok "city" a vypadaju uplne civilne, takze sa kludne v tom da ist aj mimo motorku nieco vybavit...to len mimo temy :)
je to urcite bezpecnejsie ako lietat na skutri v kratkom tricku, aj ked v tychto teplach je to hrozne + nervozny vodici robia viac kiksov a lahko prehliadnu motorku...
duficek
20.07.07,12:19
No skúsim ešte zistiť, či oblečenie na motorku je predpísané-povinné.

povinna je len riadne upevnena helma, navyse homologovana. nic ine z oblecenia povinne nie je.
Johanka
20.07.07,12:25
Dávať oblečenie na motorku do OC motorky :eek: ???
Skôr by som to "obkecávala" ako výdavok na bezpečnosť pri práci ....
tinaM
20.07.07,12:28
Po prečítaní príspevkov to fakt nedám do OC motorky.
Ohľadom motorky je dosť málo publikácie. Zatiaľ sa kupovali len autá:) .
Ďakujem všetkým.
Orsz
20.07.07,12:28
Kombinéza je špeciálne oblečenie na motorku, v prípade pádu sa až tak možno nedotlčiem, motorka mi slúži na podnikanie, slúži mi na moju bezpečnosť pri jazde, nepoužívam ju na reprezentáciu, slúži len v súvislosti s použitím motorky, nepôjdem s ňou na rokovanie, vidím súvislosť len s motorkou.

Ak si na ňu dá podnikateľ svoje obchodné označenie, pôjde nielen o bezpečnosť....., ale aj o reklamu....:rolleyes:

Betka, tvoja úvaha ma fakt zaujala. Ale nemôžeš spájať kombinézu len s motorkou - a konkrétnou motorkou, môžem ju použiť aj pri riadení inej motorky, je to samostatná vec, a môžem ju použiť a nemusím, nezvyšuje mi ani hodnotu motorky. To máš napríklad ako pracovný odev pilčíka (ktorý píli drevo) - tiež v tom nejde na rokovanie, alebo po meste, ale používa to len pri práci s pílou, ale nemožno to prirátať k OC píly. Cenu kombinézy by sm v žiadnom prípade nezarátala do OC motorky ;) .
betka
20.07.07,12:40
Nie do OC ale ako bezpečnostný odev k motorke, VOZD.....
betka
20.07.07,12:46
mimotemy
myslím si, že by sme obhájili ako VOZD aj nejaký skafander so zabudovanou klímou, pretože v tomto teple sa nedá rozmýšľať..., i keď nejde o pracovné oblečenie....:D
Kazu
20.07.07,13:06
Prosila by som jeden skafander tiež. Ale veľkokapacitný. Súrne potrebujem ochladiť 100 kilo živej váhy.
duficek
29.07.07,14:04
chcel by som ozivit temu podotazkou.

co v pripade, ze motocykel pouziva zamestnanec a je mu poskytnuty aj na sukromne ucely. v mzde bude mat nepenazny prijem z OC motocykla.
co ale so spominanym specialnym oblecenim - ostava v nakladoch 100%, alebo naklady treba kratit ako PHM, podla knihy jazd a podielu firemnych a sukromnych jazd?
duficek
01.08.07,07:06
posuvam, naozaj nikto neprida nazor?
ANNAP
23.08.07,13:11
mám od mája motocykel na firme, mám faktúru , využíva sa na jazdy v teréne
ale nie je ešte prihlásený na dopravnom inšpektoráte a neviem či vôbec bude,
nemá zatiaĺ pridelené evidenčné číslo a teraz neviem či môžem jazdy dávať do nákladov a uplatniť si odpočet alebo je to podmienené registráciou na dopravnom inšpektoráte, doteraz som DPH neuplatnila.... poraďte kto vie ....
duficek
23.08.07,13:24
DPH by som uplatnil, to ze nema EC nie je dovod nedat to do nakladov. terenna stvorkolka, ktora nesplna nejaku homologizaciu na prevadzku na pozemnych komunikaciach (teda nedostane EC a nemoze na cesty), predsa moze byt pouzivana na podnikanie - ak je napriklad pouzivana iba v terene. ak sluzi na podnikanie, nebal by som sa toho...