Bea Š.
04.04.07,11:38
Od novembra 2006 si platím DNP ( zároveň som zamestnaná). Od marca 2007 som na PN. Musím platiť DNP aj počas PN ? Dávky PN mi plynú zo zamestnania. Je mi jasné že nemám nárok na PN z DNP, lebo nie som poistená 270 dní. Ide mi o moje platby DNP počas PN.
endrju
04.04.07,12:17
Od novembra 2006 si platím DNP ( zároveň som zamestnaná). Od marca 2007 som na PN. Musím platiť DNP aj počas PN ? Dávky PN mi plynú zo zamestnania. Je mi jasné že nemám nárok na PN z DNP, lebo nie som poistená 270 dní. Ide mi o moje platby DNP počas PN.
Zákon o sociálnom poistení

"§ 140 Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom

...
(4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské."

Nič sa tu nehovorí o tom, že nemocenské musí byť platené z dobrovoľného poistenia, takže si myslím, že aj keď nemocvenské máte vyplácané z povinného nem,ocenského poistenia zamestnanca, netreba platiť počas takejto práceneschopnosti ani poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie.
Odporúčam však takýto prípad prekonzultovať aj v Sociálnej poisťovni, aby potom nedošlo k nejakým problémom pri uplatnení nároku na nemocenské alebo materské z dobrovoľného poistenia (predpokladám, že to dobrovoľné poistenie je uzavreté najmä kvôli plánovanej materskej dovolenke v blízkej budúcnosti).
Sociálna poisťovňa už niekoľkokrát preukázala dosť svojrázny prístup k aplikácii niektorých ustanovení zákona o sociálnom poistení. ;)
ajobs
04.04.07,19:30
Poistné na DNP, ak nemocenské nie je uznané aj z tohto poistného vzťahu je potrebné platiť. Nie je to síce v zákone nikde explicitne uvedené, ale ide o realizovanú prax vo všetkých (mne známych) pobočkách SP.
Jozef Mihál
04.04.07,19:46
Zamyslime sa však nad tým, či má platiť poistné dobr.dôch.poistená osoba, ak poberá nemocenské?!
Jozef Mihál
04.04.07,20:09
Z dobr.dôch.poistenia totiž nikdy nikto nemocenské dostávať nemôže.
Jozef Mihál
04.04.07,20:13
...ale môže ho dostávať len a len z iného poistenia - napr. z povinného nem.poistenia zam.ca
endrju
04.04.07,21:14
No, ale sociálna poisťovňa možno ešte toto nezistila :D
Jozef Mihál
05.04.07,13:17
Súhlasím, zákon o SP skrýva pre mnohých ešte rôzne netušené tajomstvá.