duficek
04.04.07,14:48
Ako prosim vyuctujem zamestnancovi marcovu mzdu, ked mu z RZD vysiel preplatok 1400 Sk?

1 - v marcovej mzde mu vyde preddavok na dan 500 sk. do kolonky "nedoplatok/preplatok" mu uvediem sumu 500 sk (postupne budem kazdy mesiac rozpustat sumu 1400 sk), alebo mu rovno vratim tych 1400 ?

2 - dam mzdy zauctovat, program mi vytvori zavazkove doklady, v tom pre DU prepisem sumu z 500 na 0 Sk?

3 - vyplnim tlacivo prehlad, kde za 3. mesiac do r.1 uvediem sumu preddavku na dan, t.j. 500 sk a do r.2 uvediem sumu -500 sk, vyde mi teda v r. 4 a 6 danova povinnost 0

Urobim to dobre? Vdaka
Anna1974
04.04.07,12:51
Ja by som postupovala podla toho prvého bodu, pretože daň za bežný mesiac je jedna vec a daň z minulého obdobia druhá.Takže mu nechaj pekne zrazený preddavok 5OO Sk ako vyšlo a do kolonky preplatok-nedoplatok tam dopln 1400 Sk z ročného vyúčtovania a vyplať mu to jednorázovo. V kvartálnom hlásení treba tieto dane rozlišovať.
katkaj
04.04.07,12:55
Určite treba do konca apríla vyplatiť zamestnancovi celý preplatok na dani ;)
duficek
04.04.07,13:23
dakujem za odpovede. ale ak mu cely preplatok vratim v marcovej mzde, tak ako budem vyplnat prehlady za 1. a 2. kvartal?
kedze v pouceni o vyplnani noveho tlaciva prehladu sa k riadku 2 pise:
"Riadok 2 ►uvádza sa suma zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-)
z ročného zúčtovania preddavkov na daň (bez vplyvu daňového bonusu) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie,
o ktoré bol zvýšený (znížený) odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac vykazovaného štvrťroka.
Ak je úhrn daňových nedoplatkov vyšší ako úhrn daňových preplatkov, uvádza sa znamienko +.
Ak je úhrn daňových preplatkov je vyšší ako úhrn daňových nedoplatkov, uvádza sa znamienko -.
O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca
kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1,
upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3."


to znamena, ze ak by som mu v marcovej vyplate vratil cely preplatok 1400, musel by som ho uviest v prehlade za 1.Q, co ale nemozem...
katkaj
04.04.07,13:25
dakujem za odpovede. ale ak mu cely preplatok vratim v marcovej mzde, tak ako budem vyplnat prehlady za 1. a 2. kvartal?
kedze v pouceni o vyplnani noveho tlaciva prehladu sa k riadku 2 pise:
"Riadok 2 ►uvádza sa suma zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-)
z ročného zúčtovania preddavkov na daň (bez vplyvu daňového bonusu) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie,
o ktoré bol zvýšený (znížený) odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac vykazovaného štvrťroka.
Ak je úhrn daňových nedoplatkov vyšší ako úhrn daňových preplatkov, uvádza sa znamienko +.
Ak je úhrn daňových preplatkov je vyšší ako úhrn daňových nedoplatkov, uvádza sa znamienko -.
O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca
kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1,
upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3."


to znamena, ze ak by som mu v marcovej vyplate vratil cely preplatok 1400, musel by som ho uviest v prehlade za 1.Q, co ale nemozem...

A preddavky z marcových miezd za všetkých zamestnancov budú nižšie ako tých 1400 ?
duficek
04.04.07,13:38
ano, len jednemu zamestnancovi vychadzaju mesacne preddavky (ostatni maju preddavky 0), to je tych 500 sk a ten isty zamestnanec ma z RZD preplatok 1400.
katkaj
04.04.07,13:50
ano, len jednemu zamestnancovi vychadzaju mesacne preddavky (ostatni maju preddavky 0), to je tych 500 sk a ten isty zamestnanec ma z RZD preplatok 1400.

Zamestnancovi treba vyplatiť celý preplatok a postupne si mesačne vyrovnávať sumu preplatku s DÚ. Čiže prvý mesiac je preddavok 500 - 500 z preplatku RZD čiže odvod = 0, druhý mesiac preddavok 500 - 500 z preplatku = odvod 0, tretí mesiac preddavok 500 - 400 z preplatku RZD = odvod 100.
duficek
04.04.07,15:24
ano, tak by som vyplnil to tlacivo, to je v poriadku. ale stale mi vrta v hlave ten riadok 2 :Riadok 2 ►uvádza sa suma zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-)
z ročného zúčtovania preddavkov na daň (bez vplyvu daňového bonusu) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie,
o ktoré bol zvýšený (znížený) odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac vykazovaného štvrťroka., konkretne to hrube. kedze ja mu preplatok vratim cely v marcovej vyplate, uz mu v dalsich vyplatach nebudem ponizovat preddavky o 500 a 400 sk a teda by som to nemal uvadzat ani v prehlade 2.Q v 4. a 5. mesiaci....
je to v podstate iba "kozmeticky" problem, pretoze vysledok bude rovnaky....
duficek
04.04.07,16:21
tak aby som to uzavrel, preplatok vratim zamestnancovi v marcovej vyplate cely a v prehlade budem nasledne znizovat preddavky a preplatky v sumach 500, 500, 400.
vdaka
katkaj
04.04.07,16:29
tak aby som to uzavrel, preplatok vratim zamestnancovi v marcovej vyplate cely a v prehlade budem nasledne znizovat preddavky a preplatky v sumach 500, 500, 400.
vdaka

Tak ako to budeš ponižovať z odvodu firmy tak to budeš uvádzať v prehladoch.
Dúfam že sa chápeme ;)
duficek
04.04.07,18:21
ano, tak ako si to napisala v prispevku c.7 :)