H.B.
04.04.07,19:19
Prosím Vás, mohol by mi niekto vysvetliť, aký je rozdiel medzi vymeriavacím základom podľa §13 a celkovým príjmom, ktorý je predmetom výpočtu VZ. Robím totiž výkazy na zdravotné poisťovne. Ten vymeriavací základ viem, čo je, ale neviem ten celkový príjem. Robila som výplaty v programe od firmy HOUR a tie sumy boli stále rovnaké. Teraz robím od firmy KROS - OLYMP a tam do celkového príjmu zaratáva aj PN a príspevok zo soc.fondu na dopravu. Čo je vlastne správne?...
vikinka
04.04.07,17:57
Celkový príjem,ktorý je predmetom výpočtu VZ je úhrn celých príjmov zamestnancov,za ktorých je vypočítaný preddavok.Podľa § 13 ods.4 do zákl.dane sa nezapočítava príspevok zo soc.fondu ani PN.
H.B.
04.04.07,18:00
Takze v tom celkovom príjme nemá byť PN a ani príspevok zo soc. fondu na dopravu?
vikinka
04.04.07,18:03
Vo VZ nebude prísp.zo soc.fonde a PN,ale v celkovom príjme sa prejaví celá suma zamestnanca aj s príspevkom alebo náhradou príjmu.
H.B.
04.04.07,18:14
Aha, ďakujem. Vo vym. zákl.viem, že nebude, len som chcela vedieť, ako to je v tom celkovom príjme.
endrju
04.04.07,19:01
"Celkový príjem" je pojem, ktorý nevyplýva zo všeobecne záväzných predpisov. Je to "pomocný" pojem ktorý používajú tvorcovia mnohých mzdových softvérov.
Je to obvykle súčet všetkých peňažných plnení, ktoré zamestnávateľ "preženie" cez výplatnú pásku zamestnanca.
V každom softvére tento súčet býva "poskladaný" trochu iným spôsobom.

Niektorý softvér tu má zahrnutú mzdu, náhrady mzdy a náhradu príjmu za PN po odpočítaní odvodov a preddavkov dane.
Iný softvér tam má pripočítané aj peňažné odmeny zo SF. Iný tam má pripočítané aj cestovné náhrady vyplácané zamestnancovi.
Iný softvér ...
Odporúčam vyjasniť si obsah pojmu "celkový príjem" najmä s dodávateľom mzdového softvéru. :cool:
Jozef Mihál
04.04.07,20:04
Zle...vysvetlím zajtra.
Jozef Mihál
05.04.07,06:10
Na úvod zdôrazním, že v tejto téme sa bavíme o pojmoch celkový príjem a vymeriavací základ tak, ako sa používajú vo výkaze preddavkov na ZP.

Celkový príjem = všetok započítateľný príjem zamestnanca v danom mesiaci. Tj. príjem, ktorý sa započítava do VZ na zdravotné poistenie podľa § 13 ods.1 až 4 zákona 580/2004. Pritom sa tu nezohľadňuje minimálny VZ ani maximálny VZ. Do celkového príjmu sa samozrejme nezapočítava náhrada pri PN ani príjmy, ktorých zdrojom je sociálny fond.

Vymeriavací základ = to isté ako celkový príjem avšak pri zohľadnení minimálneho VZ a maximálneho VZ.

Napr. ak celkový príjem v marci 2007 je 50000 Sk, vymeriavací základ je 47475 Sk. Ak celkový príjem je nula, lebo zamestnanec bol celý mesiac na dohodnutom nepl.voľne, VZ je 7600. Ak celkový príjem je 5000 Sk, lebo zamestnanec bol 3 týždne PN, VZ je 5000.

Záver - čudujem sa, že tak renomované SW ako HOUR a KROS si s tým nevedia poradiť.
vema
17.10.07,14:59
Mám zamestnanca, ktorý mal skončenie pracovného pomeru 9.9.2007. Odpracoval 9 dní kalendárnych z toho 5 pracovných. Jeho hrubá mzda bola 3071 Sk, ale program mu strhol 985 sk za prečerpanú dovolenku -1,5 dňa. Do zdravotnej pois. dal program vym.základ 2086 a do socialnej 2281.- Ja si myslím, že sa nemal upravovať vym.základ do soc.poisť., nakoľko už raz boli odvody za dovolenku keď ju čerpal.Neviem či je to zrozumitelné. Prosím o Váš názor. Alebo sa mýlim?