GABAZ
05.04.07,06:46
Sme druhý odberateľ v rámci trojstranného obchodu. K pôvodnej faktúre sme dostali ťarchopis - doúčtovanie. Na ťarchopise je uvedené trojstranný obchod. Nie som si istá, či mám tento ťarchopis vykázať v DP ako opravu základu dane, alebo v riadkoch, kde sa vykazuje trojstranný obchod. Ak má niekto s tým skúsenosť, privítam radu. Ďakujem.
emgeton
05.04.07,05:42
Sme druhý odberateľ v rámci trojstranného obchodu. K pôvodnej faktúre sme dostali ťarchopis - doúčtovanie. Na ťarchopise je uvedené trojstranný obchod. Nie som si istá, či mám tento ťarchopis vykázať v DP ako opravu základu dane, alebo v riadkoch, kde sa vykazuje trojstranný obchod. Ak má niekto s tým skúsenosť, privítam radu. Ďakujem.

Tento prípad posudzujte ako trojstranný obchod.
GABAZ
05.04.07,07:30
Aj ja by som to tam vykazala, len neviem o ktory § zakona o DPH sa opriet.
emgeton
05.04.07,08:23
Aj ja by som to tam vykazala, len neviem o ktory § zakona o DPH sa opriet.


Čím viac pozerám na §§, tým je mi to nejasnejšie.

Ak pozriem bližšie na situáciu, tento ťarchopis už nie je priamo naviazaný na trojstranný obchod aj keď s ním súvisí. V prípade ťarchopisu (aj dobropisu) už nemôžeme hovoriť o nadobudnutí tovaru prvým odberateľom, už k nemu nedochádza. Tu už musíme hovoriť o oprave základu dane.

Ospravedlňte ma za prvý príspevok, s veľkou pravdepodobnosťou som sa mýlil.

Po odležaní problému musím korigovať pôvodný názor. Osobne by som to uviedol v DP ako opravu základu dane (r.23 a 24)