Dada
05.04.07,08:09
Som prečítala kadečo o trojstrannom obchode, ale stále mi to nejako nedochádza :rolleyes:
1.) Talian dodáva tovar do Čiech, ale fakturuje ho Slovákovi a Slovák ho fakturuje Čechovi. Všetci sú registrovaní pre DPH vo svojich krajinách. Prepravu tohto tovaru platí Čech. Ako to v DPH vysporiadať?
2.) Talian dodáva tovar do Čiech, ale fakturuje ho Slovákovi a Slovák ho fakturuje Čechovi. Všetci sú registrovaní pre DPH vo svojich krajinách. Prepravu tohto tovaru platí Slovák. Ako to v DPH vysporiadať?

Mám z toho guláš, prosím o radu či je to trojstranné, či čo to je :confused:
emgeton
05.04.07,07:16
Som prečítala kadečo o trojstrannom obchode, ale stále mi to nejako nedochádza :rolleyes:
1.) Talian dodáva tovar do Čiech, ale fakturuje ho Slovákovi a Slovák ho fakturuje Čechovi. Všetci sú registrovaní pre DPH vo svojich krajinách. Prepravu tohto tovaru platí Čech. Ako to v DPH vysporiadať?Nie je to trojstranný obchod.
2.) Talian dodáva tovar do Čiech, ale fakturuje ho Slovákovi a Slovák ho fakturuje Čechovi. Všetci sú registrovaní pre DPH vo svojich krajinách. Prepravu tohto tovaru platí Slovák. Ako to v DPH vysporiadať? Toto je trojstranný obchod.

Mám z toho guláš, prosím o radu či je to trojstranné, či čo to je :confused:

Trojstranný obchod - pozrite §17/4 a §45 Z DPH.
Dada
05.04.07,07:33
Ak by platil prepravu Slovák už mi je to jasné, čo s tým. Ale čo s tým prvým prípadom, kedy platí prepravu Čech, čo s DPH, ako postupovať?
emgeton
05.04.07,07:58
Ak by platil prepravu Slovák už mi je to jasné, čo s tým. Ale čo s tým prvým prípadom, kedy platí prepravu Čech, čo s DPH, ako postupovať?


Nákup od taliana bude nadobudnutím tovaru - " samozdanenie"

Predaj do ČR - §43
Dada
05.04.07,09:06
Nákup od taliana bude nadobudnutím tovaru - " samozdanenie"

Predaj do ČR - §43

Čiže postupujem tak, ako keby som ten tovar kúpila na Slovensko a predala ho do Čiech? Tak tomu mám rozumieť?
emgeton
05.04.07,09:47
Čiže postupujem tak, ako keby som ten tovar kúpila na Slovensko a predala ho do Čiech? Tak tomu mám rozumieť?

Znovu musím korigovať svoj názor (prísp. 4), dnes už druhý krát a znovu pri trojstrannom obchode.

V prípade prepravy tovaru druhým (českým) odberateľom je miestom nadobudnutia tovaru pre vás ČR. Následne dochádza k predaju českému platiteľovi DPH.
Z toho mi vychádza, že dôjde k uskutočneniu dodania tovaru, kde sa stávate osobou pivinnou platiť daň v zmysle českého zákona ( nakoľko tam uskutočníte zdaniteľné plnenie).

Záver:
V tomto prípade ste povinný sa registrovať pre DPH v ČR a následne predať tovar českému odberateľovi s českou DPH.
Dada
05.04.07,10:30
Takže aby sme sa nemuseli registrovať pre DPH v ČR, tak zaplatíme prepravu my a bude to považované za trojstranný obchod.
emgeton
05.04.07,10:31
Takže aby sme sa nemuseli registrovať pre DPH v ČR, tak zaplatíme prepravu my a bude to považované za trojstranný obchod.


Tiež mi to tak vychádza.
Dada
05.04.07,10:33
Tiež mi to tak vychádza.

Ďakujem.

A v prípade trojstranného obchodu čo treba uvádzať na faktúru?
emgeton
05.04.07,10:36
Ďakujem.

A v prípade trojstranného obchodu čo treba uvádzať na faktúru?

Treba uviesť, že sa jedná o trojstranný obchod a odvolávku na oslobodenie podľa § 45.
Dada
05.04.07,10:53
Treba uviesť, že sa jedná o trojstranný obchod a odvolávku na oslobodenie podľa § 45.

Super.
A čo s prepravou? Český prepravca prevezie ten tovar z Talianska do Čiech, faktúru zašle nám. Tá faktúra bude bez DPH? A my budeme refakturovať dopravu Čechovi tiež bez DPH?
emgeton
05.04.07,10:59
Super.
A čo s prepravou? Český prepravca prevezie ten tovar z Talianska do Čiech, faktúru zašle nám. Tá faktúra bude bez DPH? A my budeme refakturovať dopravu Čechovi tiež bez DPH?

Radšej by som dopravu zahrnul do základu dane pri dodaní tovaru ( aj zákon tak hovorí : §22/2b;).

Podľa § 45 doprava by mala ísť na účet dodávateľa, alebo prvého odberateľa. Nie som si istý ako by sa na to pozerala príp. kontrola, ak by tú prepravu následne faktúroval prvý odberateľ druhému.
Dada
05.04.07,11:04
Radšej by som dopravu zahrnul do základu dane pri dodaní tovaru ( aj zákon tak hovorí : §22/2b;).

Podľa § 45 doprava by mala ísť na účet dodávateľa, alebo prvého odberateľa. Nie som si istý ako by sa na to pozerala príp. kontrola, ak by tú prepravu následne faktúroval prvý odberateľ druhému.

Ten §22/2b hovorí, čo sa zahŕňa do základu dane. A tú faktúrovanú prepravu by sme predsa zahrnuli do základu dane. Prečo by sa nemohla faktúrovať zvlášť preprava s odvolávkou na §15 resp. 16 ?
emgeton
05.04.07,11:15
Ak to budete mať zmluvne dohodnuté takto, vyfakturujte to.

Otázkou však potom bude:
Tá vyfaktúrovaná preprava bude faktúrou za prepravu, alebo opravou základu dane k faktúre za tovar?
Dada
05.04.07,11:19
Ak to budete mať zmluvne dohodnuté takto, vyfakturujte to.

Otázkou však potom bude:
Tá vyfaktúrovaná preprava bude faktúrou za prepravu, alebo opravou základu dane k faktúre za tovar?

Faktúra za prepravu to bude. Prečo za opravu základu dane???
Dada
05.04.07,11:20
Faktúra za prepravu to bude. Prečo za opravu základu dane???

Veď na jednej faktúre bude hneď vyfakturovaný tovar (s uvedením §45, že ide o trojstranný obchod) a v druhej položke preprava (s §15 resp. 16).

Nemôže to takto byť?
Dada
10.04.07,07:12
A kam v priznaní DPH uviesť faktúru od Taliana, ak to je teda trojstranný obchod?
emgeton
10.04.07,15:11
A kam v priznaní DPH uviesť faktúru od Taliana, ak to je teda trojstranný obchod?

fa od taliana - r.33
fa pre čecha - r.34
grušina
10.04.07,15:33
My to robíme ešte aj tak že na konci roka nám vyfakturuje odberatel z CR dopravu za cely rok a my jemu marketingove služby v porovnatelnej cene.
Dada
12.04.07,04:52
fa od taliana - r.33
fa pre čecha - r.34

Jasné, čiže tu nerobím samozdanenie.
Dada
12.04.07,05:23
A predpokladám, že to nedávam ani do intrastatu....
Dada
12.04.07,10:46
Súrne potrebujem vedieť, či sa do priznania DPH uvádza preprava pri trojstrannom obchode, a ak refakturujem tú prepravu ďalej, či aj toto sa niekde uvádza.... Ďakujem.
Dada
13.04.07,06:06
Nikto nemá trojstranný obchod s prepravou?
zienka
05.09.07,09:36
fa od taliana - r.33
fa pre čecha - r.34

A čo ak som už faktúru od taliana dala v DP do riadku 04, nakoľko som ešte nevedela že pôjde o trojstranny obchod? Mám teraz podať opravné? A dať to do riadku 33?
Čo keby som to tak nechala (fa mám v 07) a predaj čehovi sa uskutoční v 09? Len neviem ako by to bolo s prepravou, keby sme ju platili my asi by mi to neprešlo, pravda? A prepravné papiere musia byť k fa?