monnica
05.04.07,08:55
Prosím Vás o radu...

Kúpili sme auto do firmy od neplatcu DPH za 167000,- OC čiže bez DPH.
Zmluva aj platba je k 04. 04. 2007. Prihlásené bude / prepísane / do konca budúceho týždňa najneskôr do 13. 04. 2007.
- K akému dátumu ho treba zaradiť do účta a podať daň z mot. voz. ???

Ako a čo všetko treba účtovať a dávať do nákladov?????

Prosím poraďte , ešte sme auto vo firme nemali a nemám s tým žiadne skúsenosti. účtujem v JU.:confused:
vikinka
05.04.07,06:59
Auto zaradiť do majetku dňom platby,t.j.4.4.v obstaráv.cene,podať daň z MV do 15 dní od prepisu na DI a zaplatiť daň z MV.Do nákladov pri zaradenom aute v majetku,účtovať spotrebu PL,podľa najazd.km,opravy,údržby,daň z MV,zák.poistné.
monnica
05.04.07,07:12
Ďakujem si super,
čiže auto zaradím do majetku dňom platby, čiže 04. 04. 2007.
Prepísať sa pôjdeme až v stredu budúci týždeň - a od vtedy do 15 dní podať DPz MV a zaplatiť.

Vieš len neviem ako je to s tým benzínom , auto bude na firmu ale bude používane aj na súkromné účely. Viem že sa musí viesť kniha jázd ale čo tam reba písať každú trasu alebo proste celý deň? a keď sa ide z domu do práce a zase domov to už je súkromna jazda. - no proste neviem.

A bločky od benzínu môžem dávať do účta normálne všetky? na tú sumu ktorá je na bločku? tie bločky sa nejako špeciálne zakladajú a nemá to súvis so spotrebou? Ja proste neviem ani ako sa to robí konkrétne v praxi.....už som toho popozerala aj tu na porade ale neviem sa z toho vysomáriť:mee:
Richard
05.04.07,07:17
prosím keby ste mysleli aj naostatných keď zadávate názov témy ... podľa toho ako ste ho zadali nikto nenajde to čo téma obsahuje...
vikinka
05.04.07,07:22
Do výdavkov dávaš spotrebu benzínu len na podnikat.účely,podľa knihy jázd,kde sa vykazujú najazdené km za účelom dosiahnutia zisku,súkromné jazdy sa na konci roka prepočítajú % a o sumu súkr.jázd sa zníži ročný odpis.Do knihy zaznamenať každú jazdu v ten deň,v ktorý auto jazdí.Bločky od benzínu na konci mesiaca na základe najazdených km,prepočítaš priemer.spotr.podľa tech.preukazu a vyjde ti koľko litrov dáš do nákladov.Podľa toho priložíš bločky a zaúčtuješ do výdavkov-prevádz.réžia.
monnica
05.04.07,07:48
Ospravedlňujem sa za tú tému.

Ako percentom prepočítam súkromné jazdy?

Budem si značiť súkromné jazdy niekam bokom a na konci roka ponížim odpis?

Len neviem ako sa to počíta. Asi Vás priveľmi zaťažujem čo? ale mám v tom naozaj hokej a porada je jediná super pomôcka akú poznám , skúsenosti a prax sú neoceniteľné....
vikinka
05.04.07,08:12
Spočítať na konci roka kilometre spolu zapísané v knihe jázd,kde sa uvádzajú aj súkromné a km v rámci podnikania,km najazdené v podnikaní určíš % na celkový počet km,napr.najazd.spolu 5 000 km z toho 3 000,.služobných a 2 000 súkr.je to 66,7 % z celk.počtu km.Z roč. odpisu si uplatníš len 66,7% do výdavkov.
monnica
05.04.07,10:15
Ešte mám ozázočku,

ak je auto na firmu a všetko sa účtuje a dáva do nákladov firmy ale to auto sa používa predsa aj na súkromné účely .

Je nutné to priznať???? Dá sa to zistiť a ak áno ako a čo to znamená pre daňovákov?
betka
05.04.07,10:27
Ako napísala Vikinka s odpismi 66.7% náklady, tak isto benzín, opravy v tejto alikvotnej časti, tj. výdavky kt. vzniknú s používaním auta rozdelíte týmto koef. na VOZD a VNZD.
renča1
05.04.07,10:30
Prosím Vás o radu...

Kúpili sme auto do firmy od neplatcu DPH za 167000,- OC čiže bez DPH.
.:confused:

Pokiaľ ste platiteľmi dph, tak v tomto prípade je nutné aj krátiť o dané % nárok na odpočet dph pri nákupe PHM, opravy, atď...
monnica
05.04.07,10:37
Panebože čo to znamená krátiť DPH ako?

No DPH si uplatniť nemôžem pretože je od neplatcu DPH a ani nebudem ale výdavky na auto / opravy, benzín, ....ktoré sú s DPH / - nemôžem odpočítať celú DPH ......?????????

Prosím o nejaký príklad.

Stane sa niečo ak nevykážem súkromné jazdy / proste auto sa používa len na podnikanie / a normálne odpisujem a nič neponižujem o žiadne percento ....stane sa niečo??
jajko50
05.04.07,10:43
Panebože čo to znamená krátiť DPH ako?

No DPH si uplatniť nemôžem pretože je od neplatcu DPH a ani nebudem ale výdavky na auto / opravy, benzín, ....ktoré sú s DPH / - nemôžem odpočítať celú DPH ......?????????

Prosím o nejaký príklad.

Stane sa niečo ak nevykážem súkromné jazdy / proste auto sa používa len na podnikanie / a normálne odpisujem a nič neponižujem o žiadne percento ....stane sa niečo??


ak sa auto používa len na podnikanie , tak sa nestane nič--môžeš to tak robiť.
monnica
05.04.07,10:54
Ako je s tou DPH ??????? Keď je auto kúpene od neplatcu ale výdaje na auto sú s DPH a sme platcami DPH čo sa to vlastne robí inak ako normálne??
renča1
05.04.07,11:10
Panebože čo to znamená krátiť DPH ako?

No DPH si uplatniť nemôžem pretože je od neplatcu DPH a ani nebudem ale výdavky na auto / opravy, benzín, ....ktoré sú s DPH / - nemôžem odpočítať celú DPH ......?????????


Ja som nemyslela dph pri kúpe os.automobilu. Myslela som dph z kúpených PHM, z opráv, .... Tak ako cenu bez dph rozúčtuješ 66,6% na VOZD a zbytok na VNZD, tak aj dph podľa 66,6% si uplatníš do odpočtu a zbytok nemáš nárok. Nárok nemáš preto, lebo os.automobil budeš používať na súkromné účely pre vlastnú potrebu.





Stane sa niečo ak nevykážem súkromné jazdy / proste auto sa používa len na podnikanie / a normálne odpisujem a nič neponižujem o žiadne percento ....stane sa niečo??

Ak by ti prišli na to , že jazdy boli na súkr.účely, tak vtedy by ti dodanili rozdiel o neponížené náklady. Určite si položíš otázku a ako by mi na to môhli prísť? No naňu si už musíš odpovedať sama.
monnica
05.04.07,11:14
Už rozumiem , ďakujem

no ale ako sa dá na to prísť??
vikinka
05.04.07,11:31
Už rozumiem , ďakujem

no ale ako sa dá na to prísť??
Tak na túto otázku odpoveď nedostaneš,na to porada neslúži!!!:rolleyes:
renča1
05.04.07,11:37
Už rozumiem , ďakujem

no ale ako sa dá na to prísť??

Tak, ako som ti už odpovedala na konci v príspevku č.14, tak ti aj teraz na ňu odpoviem:

na túto otázku si musíš sama odpovedať....
monnica
05.04.07,12:25
Ste super že mi tak radíte ...opýtam sa inak...oplatí sa vôbec staršie auto písať na firmu alebo je lepšie na FO a poprípade využívať aj na podnikanie

je pravda, že ak je to staršie auto a chceme ho napísať na firmu potrebujeme znalecký posudok? - ohodnotenie auta čiže za koľko je kúpene vôbec nie je podstatné?
vikinka
05.04.07,13:31
Pri obstaraní auta a zaradení do majetku je podstatná cena,za ktorú bolo kúpené,nie ja potrebné mať znalecký posudok.Ak sa rozhodne FO auto nezaradiť do majetku a používa ho na podnik.účely a jedná sa o jeho vlastné auto,može uplaňovať zákl.náhr.6,20,-Sk za km a spotrebu benzínu.
monnica
20.04.07,05:51
Ahojte,
to auto sme nakoniec dali na súkromnú osobu a nie na firmu - vraj staré auto sa neoplatí dávať na firmu.

Chcem sa uistiť - čiže chceme ho používať aj na podnikateľské aj na súkromné účely.
Takže zaplatíme cestnú daň - môžem to urobiž kedykoľvek?
A potom to budem účtovať ako:

bude to - priemerná spotreba x km / 100 x cena benzínu ? - to do nákladov.

a potom ešte - 6,20 x km ? - to tiež do nákladov?

robí sa to ročne alebo mesačne? Priemerná spotreba je podľa TP a cena benzínu podľa čoho? Prosím aké bločky alebo čo potrebujem papierovo ukladať do účta.
betka
20.04.07,06:34
Do nákladov ide náhrada 6.2 +PHM, na základe spotreby, ako si napísala.
Najlepšie je priebežne, keby ste to robili ročne, viete si predstaviť ten guláš?

Daň z MV - ste povinná podaľ DP na DU do 15 dní od vzniku daňovej povinnostialebo do 15 dní od zmeny skutočností..., dan si sám vypočítať a zaplatiť. Dan. povinnosť vzniká, keď sa auto začína používať na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním
monnica
20.04.07,06:49
Ďakujem pekne

a neporadíš mi prosím čo a ako sa robí papierovo ? Myslím nejakú konkrétnu evidenciu na papiery čo sa zakladá.
Zoltán Kovács
20.04.07,06:53
Ďakujem pekne

a neporadíš mi prosím čo a ako sa robí papierovo ? Myslím nejakú konkrétnu evidenciu na papiery čo sa zakladá.

Musiš viesť evidenciu o prevádzke vozidla osobnej dopravy, kam zapisuješ jazdy (aj súkromné). Na konci mesiaca vyčísliš služobné km a prepočítaš si náhradu za ubehnuté km.
monnica
20.04.07,07:03
Čiže stačí viesť evidenciu jázd. - žiadne bločky z tankovania neodkladám?

A DPH z tankovania neuplatňujem.
renča1
20.04.07,07:09
Čiže stačí viesť evidenciu jázd. - žiadne bločky z tankovania neodkladám?

A DPH z tankovania neuplatňujem.


Prečítaj si túto tému, ktorá tu bola už mnohokrát rozoberaná.

http://www.porada.sk/t50260-p2-uplatnenie-dph-z-blockov-za-phm.html#post446544
333_lucy
03.03.09,13:22
Dobrý den. Potrebujem poradiť. Ak mám živnostenský list ako poisťovateľ a minulý rok som si kúpila ojazdené auto ako ho mám zaúčtovať a čo všetko si môžem dať do nákladov. Dakujem