dogicka
05.04.07,14:09
Prosím o radu. Slovenská s.r.o., platiteľ DPH, si prenajíma na základe zmluvy auto od poľskej s.r.o. registrovanej pre daň v Poľsku. Prišla mi faktúra za prenájom auta 31.12.2006, vystavená aj s DPH. Na faktúre je poznačené od predcházdajúcej účtovníčky, že DPH sa môže z Poľska žiadať naspäť do 30.6.2007. Je to tak správne? A na základe akého §? Ešte som sa s takýmto prípadom nestretla a bola by som vďačná za vysvetlenie. Ďakujem
DušanČ
05.04.07,12:17
Fa je správna. Patrí to medzi výnimky, viď § 15, ods. 8/f zákona o DPH. DPH si môžeš za určitých podmienok žiadať späť od na to povereného daňového úradu v Poľsku. Treba si ale zistiť, aký celkový limit pre Poľsko platí, od ktorého sa tam DPH vracia.
dogicka
05.04.07,12:42
Fa je správna. Patrí to medzi výnimky, viď § 15, ods. 8/f zákona o DPH. DPH si môžeš za určitých podmienok žiadať späť od na to povereného daňového úradu v Poľsku. Treba si ale zistiť, aký celkový limit pre Poľsko platí, od ktorého sa tam DPH vracia.

Ale §15, ods.8/f vraví: okrem nájmu dopravných prostriedkov. Tak neviem.....
DušanČ
05.04.07,13:08
Ale §15, ods.8/f vraví: okrem nájmu dopravných prostriedkov. Tak neviem.....

Však to je práve ten dôvod, že sa fakturuje s DPH. U ostatných vymenovaných služieb v tomto odseku sa fakturuje bez DPH, keďže je pri prenájme MV "okrem" , znamená to, že miesto dodania služby (hlavné kritérium) je miesto dodávateľa, teda príjemca dane je ten členský štát, v ktorom má dadávateľ sídlo.
dogicka
10.04.07,05:54
Však to je práve ten dôvod, že sa fakturuje s DPH. U ostatných vymenovaných služieb v tomto odseku sa fakturuje bez DPH, keďže je pri prenájme MV "okrem" , znamená to, že miesto dodania služby (hlavné kritérium) je miesto dodávateľa, teda príjemca dane je ten členský štát, v ktorom má dadávateľ sídlo.

No ja si asi stojím na kábli. Prosím vás vysvetlite mi po "lopate", ktorý § hovorí o oslobodení od dane pri službách, ktoré sú uvedené v § 15, ods.8, písm.f. Neviem sa z toho vymotať. Ďakujem
Milan Benka
10.04.07,06:08
No ja si asi stojím na kábli. Prosím vás vysvetlite mi po "lopate", ktorý § hovorí o oslobodení od dane pri službách, ktoré sú uvedené v § 15, ods.8, písm.f. Neviem sa z toho vymotať. Ďakujem

§15/7 hovorí, kedy je pri "katalógových" službách (§15/8) miestom dodania krajina odberateľa. To znamená, že v uvedených prípadoch bude dodaná služba predmetom dane v krajine odberateľa a v krajine dodávateľa služby nebude predmetom dane ( nebude oslobodená od DPH, ale nebude predmetom dane).


Prosím o radu. Slovenská s.r.o., platiteľ DPH, si prenajíma na základe zmluvy auto od poľskej s.r.o. registrovanej pre daň v Poľsku. Prišla mi faktúra za prenájom auta 31.12.2006, vystavená aj s DPH. Na faktúre je poznačené od predcházdajúcej účtovníčky, že DPH sa môže z Poľska žiadať naspäť do 30.6.2007. Je to tak správne? A na základe akého §? Ešte som sa s takýmto prípadom nestretla a bola by som vďačná za vysvetlenie. Ďakujem

Ako už bolo uvedené v predchádzajúcich príspevkoch: Posúdiš miesto dodania služby. Podľa §15/7 a §15/8f nie je miestom dodania krajina odberateľa a teda platí základné pravidlo pri určení miesta dodania služby - §15/1 - krajina dodávateľa. Poľská strana postupovala správne.
ALBO
10.04.07,06:28
Prosím o radu. Slovenská s.r.o., platiteľ DPH, si prenajíma na základe zmluvy auto od poľskej s.r.o. registrovanej pre daň v Poľsku. Prišla mi faktúra za prenájom auta 31.12.2006, vystavená aj s DPH. Na faktúre je poznačené od predcházdajúcej účtovníčky, že DPH sa môže z Poľska žiadať naspäť do 30.6.2007. Je to tak správne? A na základe akého §? Ešte som sa s takýmto prípadom nestretla a bola by som vďačná za vysvetlenie. Ďakujem

Predpokladám, že auto si len prenajímate a nejde teda o lízing nového dopravného prostriedku -tam by mohla byť fakturácia bez DPH a u vás nadobudnutie a samozdanenie podľa § 11/3.
Takže riešme len službu, že si auto len požičiavate:
V § 15 máte povedané, kde je miesto dodania služby. Ak je miesto dodania služby na slovensku podľa tohto paragrafu, potom sa daň odvádza u nás. Ak je miesto dodania mimo, daň sa odvedie v krajine, kde je miesto dodania. Predstavte si, že poliak má takýto istý § a podľa neho určuje, kde je miesto dodania. Príde na § 15/8/f , ten len špecifikuje § 15/7. V § 15/7 sa píše, že miesto dodania služby uvedenej v § 15/8 je tam, kde má odberateľ sídlo. T.j. prenájom strojov by poliak fakturoval bez DPH a vy by ste ich podľa § 69 samozdanili.
Ale v § 15/8/f je s výnimkou dop. prostriedkov, takže, pre dopravné prostriedky neplatí § 15/7 a teda miesto dodania nie je sídlo odberateľa .
V takomto prípade sa riadite §15/1, ktorý hovorí , že miesto dodania je sídlo dodavatela, s výnimkou v odsekoch nižšie (a z odseku 8 vám vylúčili prenájom aut) .Takže miesto dodania je pre poliaka Polsko a preto vám fakturuje s polskou DPH.
Vy si ju môžete pýtať, ale musíte sa zoznámiť s podmienkami v polskom zákone (obdoba našeho § 56).
dogicka
10.04.07,06:39
Veľmi pekne všetkým ďakujem za výborné vysvetlenie, už som to pochopila. Ešte by som sa chcela spýtať ako postupujem u nás. Mám nárok na odpočet DPH z tejto faktúry? Uvádzam ju v daňovom priznaní? Predpokladám, že pokiaľ môžem v Poľsku žiadať o vrátenie DPH, na Slovensku nárok na odpočet nemám.
Ďakujem za trpezlivosť, ešte som sa zatiaľ nestretla s dodávkou služieb zo zahraničia.
ALBO
10.04.07,06:54
Veľmi pekne všetkým ďakujem za výborné vysvetlenie, už som to pochopila. Ešte by som sa chcela spýtať ako postupujem u nás. Mám nárok na odpočet DPH z tejto faktúry? Uvádzam ju v daňovom priznaní? Predpokladám, že pokiaľ môžem v Poľsku žiadať o vrátenie DPH, na Slovensku nárok na odpočet nemám.
Ďakujem za trpezlivosť, ešte som sa zatiaľ nestretla s dodávkou služieb zo zahraničia.

Požiadať môžete len v polsku (lebo tá daň bola odvedená poliakom do ŠR Polska). Musíte asi zohnať tlačivo -polské - na vrátenie DPH a postupovať podľa ich zákona.=obdoba našeho §56-58.
U nás to do DP vôbec nejde, malo by to byť v evidencii podľa § 70.
Do nákladov účtujete v sume s polskou DPH.
dogicka
10.04.07,07:48
Požiadať môžete len v polsku (lebo tá daň bola odvedená poliakom do ŠR Polska). Musíte asi zohnať tlačivo -polské - na vrátenie DPH a postupovať podľa ich zákona.=obdoba našeho §56-58.
U nás to do DP vôbec nejde, malo by to byť v evidencii podľa § 70.
Do nákladov účtujete v sume s polskou DPH.

Ďakujem pekne, prajem pekný deň :)