ondrejvla
05.04.07,15:26
Príjemné veľkonočné pečenie všetkým gazdinkám z Porady. Aj pre mňa by bolo ešte príjemnejšie, keby sa mi podarilo zohnať niekde recept na rezy Bohémky.
Som presvedčená, že niektorá z vás ho určite má a vyskúšaný. Podeľte sa prosím so mnou o tento recept, urobíte mi veľkú radosť, lebo som presvedčená, že ho dokážem premeniť aj na diabetický koláčik.
Ďakujem všetkým vopred.
Jana Motyčková
05.04.07,17:49
Bohémky.

Cesto :
45 Dg hladkej múky
15 Dg masla
4,5 PL práškového cukru
1 1/2 vajca
3 PL kakaa
šťava z citróna
3/4 bal. prášku do pečiva
trochu mlieka
Cesto na doske vypracujeme, rozdelime na 3 časti, vyvaľkáme a na obrátených plechoch upečieme (plech namastím a vysypem hladkou múkou).

Plnka :
3 dl mlieka
2 PL maizeny
25 Dg margarínu
25 Dg práškového cukru
2 PL kakaa
rum
Maizenu s mliekom uvaríme a miešame do vychladnutia. Margarín, cukor a kakao vymiešame, prichutíme rumom a postupne primiešame do mliečneho základu. Vychladnuté pláty potrieme plnkou, spojíme, polejeme čokoládou. ozdobíme šľahačkou.
ondrejvla
05.04.07,18:41
Janka ďakujem, už som si ich skopírovala. Skúsim ich urobiť, ale tie skutočné majú v kréme sekané oriešky, tak asi ich tam pridám.
petra9478
19.12.11,08:52
Originál Bohémky 1964

Cesto:
12 bielkov
250g cukru
120 g mandlí
120 g čokolády alebo 2 PL kakaa
vynilkový cukor
na špičku noža kypriaci prášok

Plnka:
250 g masla
200 g cukru
2 1/2 dcl mlieka
2 PL kakaa
2 žĺtky
2 PL krupicovej múky

Poleva:
140 g cukru
7 PL vody
30-40 g kakaa
60 g stuženého tuku

POSTUP:
Cesto: Do tuhého snehu po čiastkach zašľaháme preosiaty cukor a potom zľahka vareškou zamiešame pomleté mandle s čokoládou (kakaom), vanilkovým cukrom a kypriacim práškom. Cesto upečieme v troch tenkých (na 3-krát). Plech musíme dobre vymastiť masťou a vysypať hladkou múkou. Pečieme v mierne teplej rúre.
Upečené cesto rýchlo oddelíme dlhým nožom od plechu a presunieme na dosku.
Plnka: Z mlieka, kakaa, múky, žĺtkov a polovice cukru uvaríme hustý krém, ktorý necháme vychladnúť, pričom ho spočiatku miešame, aby sa na vrchu neurobila kôrka.
Čerstvé maslo dobre vymiešame do penista, pridáme druhú polovicu cukru a po malých čiastkach vychladnutý krém.
Potom plnku rozdelíme na polovice, potrieme pláty a spojíme.
Poleva: Cukor zalejeme vodou a varíme 5-7 minút. Do misky dáme kakao, stužený tuk, ktorý na okraji sporáka dobre vymiešame, prilievame sirup (cukor+voda) a vymiešame do hladka. Keď poleva začne hustnuť, rýchle ju dlhým nožom rozotrieme na rezy. Zvyšok polevy môžeme zoškrabať, trochu nahriať a po dĺžke postriekať rezy pomocou papierového kornútka.