Zuziana
05.04.07,18:31
Zamestnávateľ chce zamestnancom zraziť zo mzdy za nedeodržanie pracovnej disciplíny 500,- Sk. Dá sa také niečo zo mzdy zúčtovať? Je mi to jasné, ak majú zamestnanci prémie - vtedy krátim prémie. U týchto je mesačná mzda, mzda za nadčas, nadčasový príplatok, u niektorých mesačná odmena. Ešte by sa dala pokrátiť mesačná odmena, ale čo u tých, ktorí ju nemajú?

Vďaka za názory:)
vladan
06.04.07,21:16
Zamestnávateľ chce zamestnancom zraziť zo mzdy za nedeodržanie pracovnej disciplíny 500,- Sk. Dá sa také niečo zo mzdy zúčtovať? Je mi to jasné, ak majú zamestnanci prémie - vtedy krátim prémie. U týchto je mesačná mzda, mzda za nadčas, nadčasový príplatok, u niektorých mesačná odmena. Ešte by sa dala pokrátiť mesačná odmena, ale čo u tých, ktorí ju nemajú?

Vďaka za názory:)

myslím, že nemáš veľa možností :( ... riešenie vidím v písomnej dohode o zrážkach, čo ti asi sotva podpíše :rolleyes:
Axel Wers
06.04.07,22:00
No v našej firme sme si vraj nezarobili na seba, tak starému nerobilo problém nám z výplat postrhať po 300 Sk.
dana9
06.04.07,22:23
No v našej firme sme si vraj nezarobili na seba, tak starému nerobilo problém nám z výplat postrhať po 300 Sk.

Tak to bolo maximalne nezakonné, a nebolo by od veci datť anonymny tip na IP, pretože podľa

§ 131

(1) Zo mzdy zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie, poistného na zdravotné poistenie, príspevku na poistenie v nezamestnanosti, príspevku na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, nedoplatku na dani, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov.

(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len

a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo orgánom štátnej správy,
c) peňažné tresty (pokuty), ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok dôchodkového zabezpečenia, nemocenského poistenia, štátnych sociálnych dávok a dávok sociálnej pomoci, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhrady sťahovacích a iných výdavkov, ktoré sa zamestnancovi vyplatili a ktoré je zamestnanec povinný podľa pracovnoprávnych predpisov vrátiť,
g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
h) neprávom prijatú podporu v nezamestnanosti alebo preddavok na podporu v nezamestnanosti, ak je zamestnanec povinný ho vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu.

(3) Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy.
dana9
06.04.07,22:31
No a v mojom predchadzajucom prispevku je zaroven odpoved na zadanu otazku. Zo "zakladnej" mzdy nie je mozne vykonat zrazky, okrem pripadov taxativne uprevenych v ZP, v § citovanom v predchadzajucom prispevku.
Axel Wers
06.04.07,22:31
dana9 ďakujem. Určite to budeme riešiť a tento príspevok sa mi hodí.
adv
07.04.07,06:30
a akuze extra mzdu platite zamestnancom.... ? prajem navstevu IP.
Zuziana
07.04.07,12:47
Vďaka za názory, mne je to viacmenej jasné:D aj ZP poznám v utorok majú byť mzdy hotové, ešte ich budem konzultovať so zamestnávateľom. Verím, že aj od vás chcú veci možné aj nemožné:D
STRELEC
07.04.07,12:54
... Verím, že aj od vás chcú veci možné aj nemožné:DČi klient, či zamestnávateľ - všetko jedno. Česť rozumným výnimkám. Ostatní chcú viac, či menej často aj bludy. Niekedy sa mi zdá, že "vyhovoriť" niekomu jeho scestné predstavy stojí viac námahy, ako normálna práca samotná.
Ale to som možno len chytil pesimistickú náladu. Po jarnom upratovaní. :)