Elena Navrátilová
06.04.07,18:14
Nenašla som niečo o kvietkoch v kvetináči, tak aspoň takto trochu tej krásy....
Meggi 1
29.04.07,21:52
Skúsim priložiť niečo zo svojej mini záhradky za oknom:)
Z vonkajšej strany okna vidieť kúsok balkónovej zelene:)
Elena Navrátilová
30.04.07,03:42
Krásne... ;)
Meggi 1
30.04.07,20:08
Ďakujem :) Niektoré fialky sú už bez kvietkov; škoda, že som ich neodfotila, keď boli všetky rozkvitnuté :mee: Ale aj tak bez kvietkov mám z nich radosť :D
riasch
30.07.07,16:59
pozná niekto tento kvet, dostala som ho asi pred rokom a neviem ako teraz s ním ďalej.
Elena Navrátilová
30.07.07,17:05
Malo by to byť niečo ako vresea. Po dokvitnutí by sa mala tvoriť odnož a tá by mala po potrebnom raste zas zakvitnúť. Takže nevyhadzuj. Je krásna. ;)
riasch
30.07.07,17:14
:)Ďakujem, kvet som dostala asi pred rokom, keď sa kamarátka sťahovala a takto ma prekvapil.
lorelei
31.07.07,06:11
pozná niekto tento kvet, dostala som ho asi pred rokom a neviem ako teraz s ním ďalej.

Tiez ju mam, uz asi 4 roky. Ale ked mi odkvitla, odvtedy nechce zakvitnut. Mas ju nadhernu -klobuk dolu. Vie mi niekto tiez poradit, co s nou treba robit? Mozno treba nieco specialne pridat na kvet. Neviem, ma len listy.
Andyke
31.07.07,18:04
Kvetina sa volá Aechmea fasciata (pásikovaná ) a patrí do čeľade bromélií, každá rastlina kvitne iba raz, postupne vytvára malé kvety, ktoré vydržia pomerne dlho. Po odkvitnutí kvetov sa ružica stáča a odumiera, ale miesto seba vytvára 2-3 dcérske ružice. Pôvodnú ružice možno vyrezať a dcérske rozsadiť. Trvá rok alebo aj viac, kým nové rastliny vykvitnú.

Voda: udržiavať dostatočnú vlahu, najmä pred kvitnutím , zalievať asi 2x do týždňa.
V stredovej ružici by malo byť asi 2,5 cm vody. Tá by sa mala každé 3 týždne vymieňať
(vyliať a doplniť novú). Používať radšej dažďovú vodu.
Hnojenie: nie je nevyhnutné.
Svetlo : veľmi odolná rastlina, neprekáža jej priame slnečné žiarenie ani nepriame svetlo.
Rozmnožovanie: vysádzaním nových mladých odnoží po odumretí pôvodnej ružice. S delením a presádzaním je veľmi dôležité počkať, pokiaľ sa listy „rodičovskej“ rastliny
úplne nestočia. Odnože musia mať vlastné korienky. Ak ich nemajú, nebudú rásť.
Životnosť: ružica po odkvitnutí postupne odumiera. Dĺžka života každej rastliny je 2-3 roky v závislosti od toho, ako skoro vykvitne.

Môj príspevok je trošku dlhý, dúfam, že pomôže . Vyčítala som to z mojej múdrej knihy.
Elena Navrátilová
31.07.07,18:16
Veľmi múdra kniha. Mám doma taký krásny kvietok... už má krásne puky nahodené, keď sa rozvijú a podarí sa mi to prilepiť tak môžeš múdru knihu otvoriť. :D;)
Andyke
31.07.07,18:41
Pozná niekto túto kvetinu? Mám ju na balkóne, ale tento rok už nemám
takú peknú ako bola vlani. Ako často treba polievať ?
Paula
31.07.07,18:55
Pozná niekto túto kvetinu? Mám ju na balkóne, ale tento rok už nemám
takú peknú ako bola vlani. Ako často treba polievať ?

Mám ju na vnútorných parapetoch oblokov (východ, juh, sever), za 1 a pol roka som ju x-krát ostrihala "dohola" a z odstrihnutých kúskov namnožila hádam stovku mláďat a väčšinu porozdávala . Vo vode veľmi rýchlo pustia korene. Rastlinky mi kvitnú po celý rok (aj tie, ktoré zostanú iba vo vode a nezasadím ich) . Zalievam ich tak akurát, aby nemali celkom sucho, vlastne každý deň doprajem všetkým svojim rastlinkám okrem milého slova aj poldeci, deci, či dve :)
skhanka
07.10.07,06:58
Mohla by to byť akási crassula????
Elena Navrátilová
07.10.07,07:12
Podľa mňa to je niečo zo sukulentov.
VladoaKatka
07.10.07,11:44
Prikládam tiež moje fialky.15633
Marta V
09.10.07,03:58
Prosím Vás, pozná niekto tento kvietok? Dostala som ho, a neviem ako sa mám oň starať. Ani v knihách som ho nikde nenašla.
Eulalia
14.10.07,09:44
Prosím Vás, pozná niekto tento kvietok? Dostala som ho, a neviem ako sa mám oň starať. Ani v knihách som ho nikde nenašla.

Skús sa popýtať po kvetinárstvach, ak ho nikde nenájdeš, dones aspoň fotku, určite poradia. Ale je veľmi zaujímavý, keď zistíš, čo je zač, daj vedieť:)
Marta V
14.10.07,19:30
Prave dnes som sa dozvedela,ze je to nejaky druh draceny,ze nepotrebuje vela vody, ma byt umiestneny na svetlom mieste,ale nie na priamom slnku.Ja som mu davala vela vody a zacali mu padat listky.Dufam ze sa preberie.
Katy a R
16.10.07,18:32
Kvetina sa volá Aechmea fasciata (pásikovaná ) a patrí do čeľade bromélií, každá rastlina kvitne iba raz, postupne vytvára malé kvety, ktoré vydržia pomerne dlho. Po odkvitnutí kvetov sa ružica stáča a odumiera, ale miesto seba vytvára 2-3 dcérske ružice. Pôvodnú ružice možno vyrezať a dcérske rozsadiť. Trvá rok alebo aj viac, kým nové rastliny vykvitnú.

Rozmnožovanie: vysádzaním nových mladých odnoží po odumretí pôvodnej ružice. S delením a presádzaním je veľmi dôležité počkať, pokiaľ sa listy „rodičovskej“ rastliny
úplne nestočia. Odnože musia mať vlastné korienky. Ak ich nemajú, nebudú rásť.
Životnosť: ružica po odkvitnutí postupne odumiera. Dĺžka života každej rastliny je 2-3 roky v závislosti od toho, ako skoro vykvitne.

Môj príspevok je trošku dlhý, dúfam, že pomôže . Vyčítala som to z mojej múdrej knihy.

Ja priložím moju ..
Už som z nej aj oddelila 2 nové rastlinky, jedna je celkom mličká. Zakorenili dobre. Zatiaľ rastú.:)
VladoaKatka
28.10.07,11:19
Toto sú naše kaktusy.
piry
28.10.07,16:34
Toto sú naše kaktusy.15494154951549615498154991550015501

Sú krásne, evidentne máš tajný recept, nepodelíš sa?;)

mimotemyA len tak okrajom - piry je on:D:D:D
VladoaKatka
28.10.07,17:46
[quote
mimotemyA len tak okrajom - piry je on:D:D:D[/quote]

No vidíš u mňa je to jedno či ma oslovia on alebo ona:D:D:D

Kaktusy máme od apríla do konca októbra na oknách, slnečná strana,zalievame ich podľa potreby.
Základom kvitnutia kaktusov je, že v zime sú v tme ( u nás garáž) cca 5-8 stupňov, a hlavne "nezalievať". Všetky sú vypestované u nás, prvé kusy boli cca vo veľkosti ping-pong-ovej loptičky, ten najväčší má priemer 50 cm. V lete Vám sem prilepím aj ostatné v najväčšom kvete.
Zuzka10
17.11.07,10:29
Tie kaktusy sú prekrásne!!!!!
miro_l
14.12.07,20:42
A toto je moja záhradka ;) :
kitky
14.12.07,21:19
A toto je moja záhradka ;) :

naaadhera :)
miro_l
14.12.07,21:35
Toto sú naše kaktusy.

Škoda že ste tie obrázky až tak zmenšili. Rastliny sú pekné a nevyniknú.
Mohli ste ich nechať aspoň na 40 KB
tina1
15.12.07,05:17
A toto je moja záhradka ;) :
Tie sukulenty su nadherne. Vidim tam vecne kamene, chcem sa spytat ci vydrzia aj mrazy, ake maju naroky na pestovanie a kde ich dostat kupit. V jednej relacii som videla, ze sa rozmnozuju semenami poliatim vody priamo na sukulent a oni po chvilke zo stredu pustia semena
miro_l
15.12.07,19:46
Tie sukulenty su nadherne.
Ahoj.
Ďakujem aj mne sa páčia preto som ich začal pestovať.
Lithopsy sú sukulentné rastliny, ktoré nie su mrazuvzdorné.
Rozmnožujem ich zo semien, ktoré som objednával od pestovateľov z Čiech. Je to trochu zdĺhavejšie, ako si zakúpiť dospelú rastlinu. Ale o tom je to pestovanie. 80% rastlín z obrázku sú z mojich výsevov a to človeka poteší.

V jednej relacii som videla, ze sa rozmnozuju semenami poliatim vody priamo na sukulent a oni po chvilke zo stredu pustia semena Tu je vysvetlenie: V suchej tobolke plodu sú uveznené semená a aj chránené pred krutým africkým slnkom. V prípade navlhčenia sa tobolka roztvorí a semená sú vyplavované preč. Príroda si to zariadila tak, že sa semená nositelia novej rastlinky dostanú do zeminy v niekoľkých etapách v období dažďa. Roztvorenie tobolky závisí od množstva navlhčenia. Múdra to príroda.... :)
Prikladám velmi stručný návod na pestovanie sukulentov:
VladoaKatka
16.12.07,06:09
Moje vianočné kaktusy, dostala som ich minulý rok.
VladoaKatka
16.12.07,06:29
Tento vianočný kaktus má už viac ako 10 rokov. Posadila som odlomky tiež z takého veteránu, ktorého objedli andulky, spadol na zem, celý sa dolámal, zostalo z neho len torzo.
Každý rok ho mám na dvore a na zimu ho dávam na schodisko, pod strešné okno. Kvitne cca 2 mesiace.Teraz len začína. Priemer kvetu je viac ako 1 m.
tina1
16.12.07,17:29
Ahoj.
Ďakujem aj mne sa páčia preto som ich začal pestovať.
Lithopsy sú sukulentné rastliny, ktoré nie su mrazuvzdorné.
Rozmnožujem ich zo semien, ktoré som objednával od pestovateľov z Čiech. Je to trochu zdĺhavejšie, ako si zakúpiť dospelú rastlinu. Ale o tom je to pestovanie. 80% rastlín z obrázku sú z mojich výsevov a to človeka poteší.
Tu je vysvetlenie: V suchej tobolke plodu sú uveznené semená a aj chránené pred krutým africkým slnkom. V prípade navlhčenia sa tobolka roztvorí a semená sú vyplavované preč. Príroda si to zariadila tak, že sa semená nositelia novej rastlinky dostanú do zeminy v niekoľkých etapách v období dažďa. Roztvorenie tobolky závisí od množstva navlhčenia. Múdra to príroda.... :)
Prikladám velmi stručný návod na pestovanie sukulentov:

Dakujem za navod na pestovanie, tiez sa mi velmi pacia tieto rastlinky.Mozno aj preto ze vystihuju povahu cloveka /nenarocnost, skromnost/. Mozes byt pravom pysny na svoje raslinky. Ak mozes upresnit adresu pestovatela z Cieh, alebo budem rada ak sa podelis so svojimi vlastnymi sukulentami. Velmi ma to potesi:)
Ninna
16.12.07,17:35
Tento vianočný kaktus má už viac ako 10 rokov. Posadila som odlomky tiež z takého veteránu, ktorého objedli andulky, spadol na zem, celý sa dolámal, zostalo z neho len torzo.
Každý rok ho mám na dvore a na zimu ho dávam na schodisko, pod strešné okno. Kvitne cca 2 mesiace.Teraz len začína. Priemer kvetu je viac ako 1 m.
Veľmi vďačná rastlina. Celé leto ju aj ja mám vonku pod altánom čiastočne. Zavlažovaná je dažďovou vodou. Keď sa ochladí preložím ju na schodisko kde je teplota okolo 15 C. Kvitne každý rok.
Elena Navrátilová
16.12.07,17:36
Krásne si to napísala, úplne perfektne. Vidno, že cez kvietky si mnoho ľudí krásne rozumejú. ;)
Elena Navrátilová
16.12.07,17:40
Moje vianočné kaktusy, dostala som ich minulý rok.
Tento mám aj červený aj bielo-ružový... aj som nafotila, ale kým som priložila stihol sa mi telefon pokaziť a už asi nezachránim krásne zábery. :mee:
Ninna
16.12.07,17:44
Ten kaktus je úplne fantastický v tom že kvitne aj napriek tomu že si ho celé leto ani len nevšimnete. A na vianoce keď vám pochybí farebný obzor krajiny je to lahôdka pre oko.
VladoaKatka
16.12.07,17:47
Ten kaktus je úplne fantastický v tom že kvitne aj napriek tomu že si ho celé leto ani len nevšimnete. A na vianoce keď vám pochybí farebný obzor krajiny je to lahôdka pre oko.

Práve preto kvitnú, lebo v lete ich máme vonku a v zime vo vnútri.

Kaktus, ktorý je stále v rovnakej klíme, málokedy kvitne - výnimka potvrdzuje pravidlo, tým chcem povedať, že môže aj v panelovom byte, ale to neni až také nádherné. Práve stým, že majú aj chlad, aj teplo, občas dážď - to im vyhovuje.
miro_l
16.12.07,20:41
Práve preto kvitnú, lebo v lete ich máme vonku a v zime vo vnútri.
Viete o tom, ako prinútiť tieto epifyty kvitnúť aj inokedy? V odbornej literatúre sa píše, že rastlinám musíme postupne skracovať deň , čiže ich oklamať a oni nahodia puky aj v iné obdobie, ako zvyknú kvitnúť.


Dakujem za navod na pestovanie,
Niet zač. Skúsenosti?
Hlavne to nepreháňať so starostlivosťou. Pestujem to, ako sa hovorí "natvrdo " Ja som objednával od p. Pavelku z Přibrami. Ak máš zbytočných 60 000,- Sk tak si môžeš do Afriky zabehnúť cez dovolenku. Tam poriadali Pavelkovci cestopisné výpravy. :)
Lithopsy sú nepichľavé a to mi vyhovuje. Mám kaktusy, ktoré nepríjemne pichajú. Veš o tom že niektorý druh kaktusu má také pevné ostne, že dokáže preraziť aj kopyto koňa? !! A čo potom naše mäkké nohy. :)
Semená Pleispilosov, Lithopsov a niektorých kaktusov mám aj ja doma nie je problém ich zaslať na odskúšanie.

Linka na sukulenty http://www.palkowitschia.cz/sukulenty/index.htm
tina1
17.12.07,18:53
Niet zač. Skúsenosti?
Hlavne to nepreháňať so starostlivosťou. Pestujem to, ako sa hovorí "natvrdo " Ja som objednával od p. Pavelku z Přibrami. Ak máš zbytočných 60 000,- Sk tak si môžeš do Afriky zabehnúť cez dovolenku. Tam poriadali Pavelkovci cestopisné výpravy. :)
Lithopsy sú nepichľavé a to mi vyhovuje. Mám kaktusy, ktoré nepríjemne pichajú. Veš o tom že niektorý druh kaktusu má také pevné ostne, že dokáže preraziť aj kopyto koňa? !! A čo potom naše mäkké nohy. :)
Semená Pleispilosov, Lithopsov a niektorých kaktusov mám aj ja doma nie je problém ich zaslať na odskúšanie.

Linka na sukulenty http://www.palkowitschia.cz/sukulenty/index.htm[/quote]

Vdaka za stranku. Nemam skusenosti s pestovanim. Pacia sa mi pre ich nenarocnost a ich vdacnost, kt. pri minimalnej starostlivosti sa vedia odmenit krasnym kvetom.
Tiez mam rada sukulenty bez ostnov. "A čo potom naše mäkké nohy". :) dokáže preraziť aj kopyto koňa? !! Verim, pretoze mala som jeden kaktus, kt. som sa popichala a to nebol ani zdaleka ten najpichlavejsi. Uz ho nemam. :eek:
Ak bude aktualne na zaslanie niektorych sukulentov na odskusanie daj vediet. Velmi ma to potesi.
miro_l
17.12.07,20:02
Niet zač. Skúsenosti?


Pestovanie zo semien treba skúsiť. O to viac ťa potešia výsledky. Na začiatok by som ti odporúčal vysiať niečo nenáročné, napr mamillárie, alebo rebútie. Jeden kaktusár mi rozprával o výsevoch kaktusov do pareniska !!! Nikdy by som tomu neveril, lebo sa jedná o kaktusy, ktoré si spájame s púšťou a krajinou chudobnou na vlahu, ale je to tak. Aj tak sa dá pestovať.
LillySK
25.12.07,20:05
Skúsim priložiť niečo zo svojej mini záhradky za oknom:)
Z vonkajšej strany okna vidieť kúsok balkónovej zelene:)


ahoj,posles mi aspon jeden listok z modrej fialky? je kraaasna :)
arizona
05.05.08,18:51
Zopár mojich kaktusov:)
kukurička
07.05.08,14:10
Zopár mojich kaktusov:)
Máš krásne kaktusy, my máme na okne všelijaké, no nechcú kvitnúť, hoci jeden druh kvitol, ale nie u nás. Asi by ich bolo dobré aj hnojiť a ja som to už dávno nerobila. Ty ich hnojíš?:)
arizona
07.05.08,18:01
Máš krásne kaktusy, my máme na okne všelijaké, no nechcú kvitnúť, hoci jeden druh kvitol, ale nie u nás. Asi by ich bolo dobré aj hnojiť a ja som to už dávno nerobila. Ty ich hnojíš?:)
Hnojím ich bežným kaktusovým hnojivom a kvitnú celé leto. Používam aj originál kaktusovú zeminu.
Ja som roky bývala na činžiaku,kde som mala problém s prezimovaním(v zime potrebujú chlad) a s poobedným slnkom. Mala som ich asi 70 a kvitli jedine mamilárie,iné nič.:mad:
Teraz v RD ich mám na doobednom slnku. A od polovice apríla do začiatku novembra sú vonku.Ale podarím Ti jednu fintu,ktorú mám od svokra kaktusára.Na jar ich ponorím s celým črepníkom až po vrch do vody, nech nasajú vody,až do premočenia.Vyskúšaj, ako opeknejú:):):)
kukurička
08.05.08,07:02
Hnojím ich bežným kaktusovým hnojivom a kvitnú celé leto. Používam aj originál kaktusovú zeminu.
Ja som roky bývala na činžiaku,kde som mala problém s prezimovaním(v zime potrebujú chlad) a s poobedným slnkom. Mala som ich asi 70 a kvitli jedine mamilárie,iné nič.:mad:
Teraz v RD ich mám na doobednom slnku. A od polovice apríla do začiatku novembra sú vonku.Ale podarím Ti jednu fintu,ktorú mám od svokra kaktusára.Na jar ich ponorím s celým črepníkom až po vrch do vody, nech nasajú vody,až do premočenia.Vyskúšaj, ako opeknejú:):):)

...ďakujem za rady, vyskúšam s nimi niečo podobné...;)
annina
10.05.08,16:33
Arizona---nadhera,nádhera,nádhera
arizona
10.05.08,17:25
ďakujem za moje kaktusky:):):)
Dav
10.05.08,20:57
Moje fialky:)
Peterika
12.05.08,10:17
tulipány trošku ináč....
maria7
05.06.08,10:29
Skúsim priložiť niečo zo svojej mini záhradky za oknom:)


Tá modrá fialka je nádherná, aj ja by som takú chcela. Ak by sa dalo z nej poslať budem veľmi rada. Vopred ďakujem.
rede
09.06.08,12:44
Pridávam moje fialky
Elena Navrátilová
09.06.08,12:55
Sú krásne.... to ich máš v šáločkách? Vyzerá to super. Aj moje sú krásne... aj lístky im vytŕčajú a prevísajú z kvetináčikov ako moje. Gratulujem.
Modroocko
10.06.08,10:29
A čo takto záhradka vo fľaši?
Jara
10.06.08,11:08
To je krásna záhradka. Veľmi milé a také si urobím aj ja. Vďaka za krásny nápad. Aj to občas otváraš, alebo máš dierky v tom vrchnáčiku?
Elena Navrátilová
10.06.08,11:10
A čo takto záhradka vo fľaši?

Aj takto sa dá pestovať pílea strieborná? Je krásna. Gratulujem.
Modroocko
10.06.08,11:20
To je krásna záhradka. Veľmi milé a také si urobím aj ja. Vďaka za krásny nápad. Aj to občas otváraš, alebo máš dierky v tom vrchnáčiku?

Toto som posadila len nedávno, prvý mesiac až dva potrebuje tento typ záhradky aj odvetrávať (len kým sa rosia steny, keď lepšie pozrieš na fotku, práve ju odvetrávam) a potom už ju treba len zavrieť a orosiť zhruba raz za polrok (aj to len preto, že rastlinky rastú a väčšie rastliny majú aj väčšie nároky) . Rastlinky v tomto prostredí sú sebestačné, žijú z vody, ktorú dostali na začiatku (nepolievať, len rosiť), cez deň produkujú kyslík, ktorý potrebujú v noci, keď ho dýchajú. Podmienky vo fľaši sú stabilné, prostredie je teplé a vlhké, preto je vhodné práve pre rastliny, ktoré vyžadujú takéto podmienky - pilea, peperómia, fitónia, peprovník - rastlinky pekné listom.
Nevýhodou je, že keď rastlinky vyrastú, buď ich musíte presadiť do väčšej fľaše alebo omladiť a opäť zasadiť len tie mladé, maličké, čo je na druhej strane aj výhoda, lebo tie mladé sú vždy najkrajšie.
Jara
10.06.08,11:25
Ďakujem modroočko, škoda, že sa to nedá oceniť bodíkom. Veľmo krásne
arizona
11.06.08,12:59
prikladám aj ja zopár fotočiek- rastliniek pestovaných v kvetináči:)
Elena Navrátilová
11.06.08,17:52
http://www.hoxa.hu/pic/kepeslapok/0000000116.jpg Sú len požičané pre potešenie...
kukurička
22.06.08,06:21
Ja mám takú bylinkovú záhradku na balkóne v kvetináčoch a sem tam aj zakvitne...
beba13
29.06.08,10:36
Mne takto začínajú kvitnúť fialky........
medvedik21
29.06.08,10:49
Mne takto začínajú kvitnúť fialky........

Nádherné, kiežby aj moje tak kvitli ... :mee:
nidoh
29.06.08,11:14
arizona
29.06.08,12:05
prikladám zopár na kvitnutie skromných kvietkov,ale inak s pekných listami...
Modroocko
08.07.08,16:03
Moje poklady
Olice
08.07.08,16:27
Moje poklady
Tak, to sú ozaj poklady, máš tie kvietky veľmi pekné, maj z nich radosť aj naďalej, a my spolu s Tebou :)
beba13
11.07.08,10:57
Niečo z mojích muškátov...
VieraHu
10.09.08,15:15
Veľmi pekné fialky. Ja som mala tiež také, ale sa niečo s nimi stalo. Už rok nekvitli ani nerástli, len v strede fialky sa vytvoril zhluk malých listov. Niekde som sa dopočula, že to zapríčinili roztočce a tak som ich všetky vyhodila. Má niekto takéto skúsenosti?

Posielam zopár kvietkov, čo ma nesklamali.
Elena Navrátilová
10.09.08,15:41
Vierka, kvietky máš krásne... nevieš ako sa volá tretí v poradí? Aj ja ho mám ale neviem ako sa volá. ;)
Zitulda
10.09.08,16:43
Vierka
Pripájam sa aj ja k Elenkynmu hodnoteniu Tvojich kvietkov.
V spodnom rade stredný kvietok ak dobre som videla je Madagaskarský jazmín. Ja som ho dostala minulého roku od syna a tento rok mi kvitne ostošesť, vyháňa nové dlhé výhonky aj na nich sa už objavujú púčiky. Zatáčam ich ako viem do oblúka, lebo do gule sa mi z dôvodu umiestnenia (na parapete okna) nedá ináč. Zaujímalo by ma či sa dajú robiť odrezky na rozmnožovanie, ak áno tak ako.
Prosím poradiť. Ďakujem vopred
Elena Navrátilová
11.09.08,15:47
Prikladám z mojich kvietkov... nebudete veriť ale mne v lete tak kvitol "vianočný kaktus" ... :rolleyes:
wagner
11.09.08,16:18
Elenka sú nádherné:)
Elena Navrátilová
11.09.08,16:24
Elenka sú nádherné:)

Ďakujem Zdenka. ALe Ty Tvoje moja prilož... to je krása určite ako vždy. ;)
Rozalka
11.09.08,16:30
Prikladám z mojich kvietkov... nebudete veriť ale mne v lete tak kvitol "vianočný kaktus" ... :rolleyes:
Elenka, priznaj sa, ty si už písala Ježiškovi ......... ;)
Elena Navrátilová
11.09.08,16:33
Elenka, priznaj sa, ty si už písala Ježiškovi ......... ;)

Rozálka si ma odhalila... :D každučký deň niekoľkokrát. ;):D
wagner
11.09.08,16:40
Teraz nemám čas fotiť, ale však je tu dosť mojich výtvorov. Hlásia prízemné mrazy na nedeľu a ochladenie, tak asi ich už zazimujem, aby boli pekné aj na budúci rok:)
VieraHu
12.09.08,14:08
Vierka
Pripájam sa aj ja k Elenkynmu hodnoteniu Tvojich kvietkov.
V spodnom rade stredný kvietok ak dobre som videla je Madagaskarský jazmín. Ja som ho dostala minulého roku od syna a tento rok mi kvitne ostošesť, vyháňa nové dlhé výhonky aj na nich sa už objavujú púčiky. Zatáčam ich ako viem do oblúka, lebo do gule sa mi z dôvodu umiestnenia (na parapete okna) nedá ináč. Zaujímalo by ma či sa dajú robiť odrezky na rozmnožovanie, ak áno tak ako.
Prosím poradiť. Ďakujem vopred
Kvet sa volá " vencovec kvetnatý - Stephanotis floribunda ". Od januára do marca si môžeš narobiť odrezky z výhonkov. Zakoreňujú v zmesi rašeliny a piesku pri 25 °C asi po šiestich týždňoch. Aby vzduch zostal vlhký, mala by si črepník prikryť igelitovým frecúškom. Voda na zalievanie alebo rosenie nesmie obsahovať vápnik . Nemal by sa veľmi často otáčať a premiestňovať aby nezačali opadávať puky.

Odkaz pre Elenku - neviem, ako sa kvet volá. V knihách som ho doteraz nevidela, ani v kvetinárstvach. Môj mi narástol v minulom roku z 10 cm odrezku.
Elena Navrátilová
12.09.08,14:47
Vierka aj ja ho mám vypestovaný z odrezku. Ani ja som ho nikdy v kvetinárstve nevidela preto som sa pýtala na názov kvietku. Je veľmi vďačný a krásne kvitne.
Zitulda
16.10.08,14:52
Vierka aj ja ho mám vypestovaný z odrezku. Ani ja som ho nikdy v kvetinárstve nevidela preto som sa pýtala na názov kvietku. Je veľmi vďačný a krásne kvitne.


Kvet sa volá " vencovec kvetnatý - Stephanotis floribunda ". Od januára do marca si môžeš narobiť odrezky z výhonkov. Zakoreňujú v zmesi rašeliny a piesku pri 25 °C asi po šiestich týždňoch. Aby vzduch zostal vlhký, mala by si črepník prikryť igelitovým frecúškom. Voda na zalievanie alebo rosenie nesmie obsahovať vápnik . Nemal by sa veľmi často otáčať a premiestňovať aby nezačali opadávať puky.

Odkaz pre Elenku - neviem, ako sa kvet volá. V knihách som ho doteraz nevidela, ani v kvetinárstvach. Môj mi narástol v minulom roku z 10 cm odrezku.

Prosím dievčence pomôžte zachrániť mi kvietok :mee::mee::mee:, každý kto prišiel k nám ho obdivoval aj spolu s orchideami. Neviem, čo sa mohlo stať tomu môjmu kvieku, floribunde, ale s veľkou hrôzou sledujem už od pondelka, že každý deň pribuda, počet ožľtnutých lístkov. V pondelok mal dva lístky zožľtnuté a dnes je ich už deväť je mi do plaču prečo-začo-čo sa mu mohlo stať. Teraz som vyhľadala tú etiketu. (správny názov???!!) čo bol pri kúpe zavesený a tam k názvu Stephanotis je ešte uvedené ( jazmín de madagaskar).
Elena Navrátilová
16.10.08,15:01
http://byvanie.tvojdom.sk/interiery/rastliny-zimneho-trendu-a-starostlivost-o.aspx
Zitka popozeraj... neotvorili ste okno a nešlo to práve na kvietok? Alebo čo aj krátkodobý prievan?
miro_l
25.10.08,08:02
prikladám zopár na kvitnutie skromných kvietkov,ale inak s pekných listami...
Ahoj rastliny sú pekné.
Prikladám link aké pekné tvary prvej rastliny s názvom Plectranthus ernstii. Tá tvoja rastlina by mala byť tzv. pamašovaná forma. Po zaštipnutí koncov vetvičiek alebo ich rezom sa dajú dosiahnuť takéto tvary rastliny. Je vhodná na pestovanie sukulentných bonsajov.
Link: http://public.fotki.com/plumo/plectranthus/
Elena Navrátilová
22.11.08,15:13
Takže prikladám v tomto zimnom snežení môj rúžový kaktus. Už rozkvitá aj červený aj ďalší rúžový.
wagner
22.11.08,20:44
Elenka, sú nádherné:)
Elena Navrátilová
23.11.08,05:48
Elenka, sú nádherné:)

Zdenka, to je len jeden kvetináč ale kol dookola rozkvitnutý. Jedna veľká guľa kvietkov. ;)
wagner
23.11.08,13:38
Elenka, tie výhonky čo si mi dala kvitnú, ale len na koncoch, lebo sú ešte malé a musia sa rozrásť. Už sa teším, že keď sa rozrastú, budú kvitnúť ako aj Tvoje - teda dúfam:)
Elena Navrátilová
23.11.08,13:48
Zdenka, tie kaktusy predsa kvitnú len na koncoch "článočkov". Ale ja keď som ich kupovala... to bola len jedna vetvička. Takže neboj, ono sa rýchlo rozrastú a budeš ich mať tiež také krásne rozkvitnuté. ;)
wagner
23.11.08,13:54
Ďakujem Elenka, potešila si ma
Meggi 1
23.11.08,15:03
Mne zas, dievčatá, rozkvitli obidve čínske ruže. Jedna kvitla celé leto, a odkedy som ich preniesla z balkóna do bytu, zakvitla aj tá druhá.
(Nemám foto stiahnuté do počítača, priložím, keď stiahnem.)
zena
09.04.09,11:12
Mne takto krasne zakvitla fialka a kalanchoe. Tinlandia este len nahadzuje fialove puciky a ked rozkvitne hodim sem foto.
elpka
09.04.09,11:33
Úplná nádhera, proste úžasné. Normálne ti závidím, mne sa fialkám vôbec nedarí.:rolleyes:
zena
09.04.09,11:41
Úplná nádhera, proste úžasné. Normálne ti závidím, mne sa fialkám vôbec nedarí.:rolleyes:
Dakujem :) Stacilo iba trosku prihnojit a takto krasne zakvitla a stale este vytvara nove puciky.
Olice
09.04.09,12:23
Mne takto krasne zakvitla fialka a kalanchoe. Tinlandia este len nahadzuje fialove puciky a ked rozkvitne hodim sem foto.
Máš prekrásne kvietky.
Presne takú istú fialku mám rozkvitnutú v práci, aj tak veľa kvietkov má. A ešte aj môj vianočný kaktus mal asi 5 pukov, som zvedavá, keď prídem po sviatkoch do práce, či bude úplne rozkvitnutý.
Olice
29.05.09,14:23
Toto mi kvitne v práci, ani neviem ako sa tento kvietok volá, ale má poriadne pichliače. Kvietky by si odomňa zaslúžili viac pozornosti, bolo by ich treba popresádzať, ale bohužiaľ akosi stále chýba čas.
MAISI
14.09.09,07:25
a takýto kaktus mi zakvitol tento rok
Elena Navrátilová
14.09.09,07:37
Toto mi kvitne v práci, ani neviem ako sa tento kvietok volá, ale má poriadne pichliače. Kvietky by si odomňa zaslúžili viac pozornosti, bolo by ich treba popresádzať, ale bohužiaľ akosi stále chýba čas.

Olinka, mal by sa volať prýštec. Ak to teda dobre "evidujem". Aj ja som ho kedysi pestovala ale už ho bohužiaľ nemám.
Olice
14.09.09,07:48
Olinka, mal by sa volať prýštec. Ak to teda dobre "evidujem". Aj ja som ho kedysi pestovala ale už ho bohužiaľ nemám.
Vypestujem Ti:), len musím popresádzať aj tie, ktoré mám, zaslúžia si odomňa viac pozornosti.
Elena Navrátilová
14.09.09,07:49
Vypestujem Ti:), len musím popresádzať aj tie, ktoré mám, zaslúžia si odomňa viac pozornosti.

Olinka ďakujem... vyzerajú ako keby si ich minimálne každý deň obdarovávala svojou pozornosťou. ;)
balunka
07.04.10,03:50
nevie niekto ,ako sa volá tento kvet
emka5
07.04.10,05:27
nevie niekto ,ako sa volá tento kvet
ahoj....mala by to byt "streptokarpus" česky "tořivka"....ked si date do prehliadača toto meno, tak Vám vyhlada všetko čo potrebuje
andersenka
08.04.10,07:50
nevie niekto ,ako sa volá tento kvet
tento kvet sa volá "streptokarp", je to také obdobné ako fialka. Ja mám taký modro-fialkový, ale biely je tiež krásny, hneď by som brala...
andersenka
08.04.10,07:52
nevie niekto ,ako sa volá tento kvet
ešte som zabudla - dá sa množiť aj listom, zapichnúť ho šikmo a hlbšie do zeminy a trpezlivo čakať kedy výdu nové lístky, on medzi tým sa môže zdať, že list bude schnúť, ale nadalej aj tak polievať, alebo ak máme už väčsí "trs",tak oddeliť a tým si namnožíme...
balunka
09.04.10,11:56
ešte som zabudla - dá sa množiť aj listom, zapichnúť ho šikmo a hlbšie do zeminy a trpezlivo čakať kedy výdu nové lístky, on medzi tým sa môže zdať, že list bude schnúť, ale nadalej aj tak polievať, alebo ak máme už väčsí "trs",tak oddeliť a tým si namnožíme...
to je môj,mám iba tento biely,ale našla som na nete aj iné farby
mama Kami
16.07.10,14:39
Skúsim priložiť niečo zo svojej mini záhradky za oknom:)
Z vonkajšej strany okna vidieť kúsok balkónovej zelene:)
poprosím--ako sa starat o africké fialky ??
Meggi 1
16.07.10,21:05
poprosím--ako sa starat o africké fialky ??
Nič špeciálne. Polievam ich len do misky, nie do kvetináča, tak 2-3x do týždňa. Nie veľa vody, aby nezačali hniť korienky. Okrem toho prihnojujem. Dávam pozor, aby sa voda nedostala na lístky - možné fľaky. Sú na parapete, musia mať dostatok svetla, ale nie priame slnko. To svetlo asi robí svoje, lebo keď som ich nemala na parapete, nekvitli. Kvetináč má byť primerane veľký, aby sa rastlina v ňom nestratila, ale listy prečnievali cez jeho okraj.
A nakoniec...pozitívny prístup :)