hugo2004uk
06.04.07,19:46
Zdravim vas .Dozvedel som sa ze zas ako vzdy sa menia zakony a tak sa pytam ci vie niekto poradit ohladom danoveho priznania za rok 2006.
Od 28.8 do 15 .12.2006 som pracoval v UK.Kde som aj podaval priznanie po skonceni prace a vypocitali mi preplatok dane.
Ale ze vraj som mal podat priznanie na slovensku pretoze ze sa zas nejaky.... zakon zmenil.Kedze mna slovenska republika v celku nezaujima a vonkocnom nie zmeny zakonov tak vie niekto ako to je ked clovek sice pracuje v anglicku 3,5mesiaca a zbytok casu nevykonavl pracu ani v SR ani inde.Ide o nejaku zmenu a to daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou a s obmedzenou.Kedze som danove priznanie na slovensku nepodal pretoze sa nenachazdam na slovensku.Da sa asi predpokladat ze mozem dostat pokutu za nepodanie danoveho priznania.Avsak urady pouzivaju take nieco ako neznalost zakona neospravedlnuje ale na druhej strane ziadny zakon neprikazuje znalost zakona a toboz nie sledovat cely rok ci sa nieco zmeni alebo nie.SR som neobral o ziadne dane .
Cital som zakony ale je tam toho dost vela a aj uctovnik by to musel precitat cele aby tomu porozumel.
Tak co mam teraz robit ked niesom na slovensku ,nepodal som priznanie a na slovensko tak skoro nepridem.viem ze je mozne aj podat dodatocne priznanie ale zaujima ma ci bude mi ulozena nejek pokuta za nepodanie priznania v termine.Ak mi aj danovy urad da pokutu urcite sa proti nej odvolam nedam len tak lahko statu svoje prachy.Mna zezaujimaju slovenske zakony ked som prave mimo SR .
dik za reakcie.
jamis
06.04.07,17:54
Daňové priznanie si mal podať do 2.4.2007 a priznať v ňom celosvetové príjmi. Príjmi z UK sú príjmami vyňatými a daň na Slovensku by si z nich neplatil. Za oneskorené podanie daňového priznania DU vyrubuje pokutu. Ak sa na Slovensku nenachádzaš do 19.3.2007 si mal možnosť požiadať daňový úrad o odklad podania DP. Dodatočné DP sa podáva po termíne, ale len vtedy ak bolo podané riadne DP.
Mimochodom: a myslíš si, že na teba DU príde, že si mal podať DP ?
tinaM
06.04.07,18:06
Daňové priznanie si mal podať do 2.4.2007 a priznať v ňom celosvetové príjmi. Príjmi z UK sú príjmami vyňatými a daň na Slovensku by si z nich neplatil. Za oneskorené podanie daňového priznania DU vyrubuje pokutu. Ak sa na Slovensku nenachádzaš do 19.3.2007 si mal možnosť požiadať daňový úrad o odklad podania DP. Dodatočné DP sa podáva po termíne, ale len vtedy ak bolo podané riadne DP.
Mimochodom: a myslíš si, že na teba DU príde, že si mal podať DP ?
Súhlasím s Jamis, no som zvedavá, ktorý z našich spoluobčanov pracujúcich napr. v Českej republike DP podáva. ;) /Zastávam názor, že ho treba podať./
Myslíte, že voľačo s nimi urobia?
Jozef Mihál
06.04.07,18:32
Urobia - tj. dostanú pokuty. je to len otázka času. Na ich mieste by som túto situáciu nepodceňoval a svoje povinnosti si plnil.

Mimochodom odvolávanie sa na neustále zmeny zákona v tomto prípade je od veci, pretože zákon v tomto bol naposledy zmenený k 1.1.2004.
jamis
06.04.07,19:00
Ja osobne mám syna, ktorý pracuje v UK a pozabudla som na to požiadať DU o odklad podania DP. Nakoľko na DU pracuje moja priateľka, bola som sa s ňou poradiť čo robiť a ona sama mi povedala vetu, ktorú som citovala v príspevku č. 2.
Jozef Mihál
06.04.07,19:11
Asi ani priateľky na DÚ netušia, že existujú medzinárodné zmluvy, podľa ktorých DÚ štátu, v ktorom pracuje a podáva daňové priznanie občan, ktorý nemá daňový domicil v danom štáte, nahlasuje údaje o príjme tohto občana daňovému úradu jeho "materského" štátu.
jamis
06.04.07,19:19
No čo už, nech to dopadne ako to dopadnúť má. Podá DP až príde v auguste domov. A o tej zmluve mi hovorila.
Jozef Mihál
06.04.07,19:30
Odporúčam nakuknúť napríklad do zákona č.76/2007 Z.z. o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní...

...rátajte so mnou - ak len 100000 Slovákov, ktorí pracovali v zahraničí, nepodalo daňové priznanie za rok 2006, hoci mali túto povinnosť, tak pri najmenšej možnej pokute 2000 Sk to robí 200 miliónov Sk pre štátny rozpočet. A z toho sa už dá napr. postaviť 1 km skromnejšej diaľnice.
jamis
06.04.07,19:38
Tak aspoň syn na tú diaľnicu niečim prispeje. Aspoň niečo urobí pre Slovensko.