margaretka100
08.04.07,10:26
ahojte
poradte mi prosim:

mám faktúru:
1.) webhosting od 1.2.2007 do 31.1.2008 (1 rok) 450,- Sk
2.) registrácia sk domény-poplatok správcovi (1 rok) 1200,- Sk

webhosting si časovo rozlíšim na rok 2007 a rok 2008
moja otázka znie:
musím časovo rozlíšiť aj poplatok správcovi? (ide o jednorazový poplatok na začiatku)
Anna1974
08.04.07,08:45
ten poplatok správcovi nemusíš časovo rozlišovať, aj ked tvoj opis, že poplatok správcovi (1 rok) dosť mýli. Webhosting vydelíš sumou 12, čiže 37,5 Sk je mesačný poplatok. Sumu 412,50 dáš na učet 518 a sumu 37,5 dáš na 381 učet a je to. Ja to robievam priamo ked učtujem vstupnú došlú faktúru, tam to priamo rozúčtuješ a je to...;-)
Doporučujem si preto učet 381 analyticky rozlíšiť na ostatne poplatky, poistky, nájomné, atd...;-)
margaretka100
08.04.07,08:49
ten poplatok správcovi nemusíš časovo rozlišovať, aj ked tvoj opis, že poplatok správcovi (1 rok) dosť mýli. Webhosting vydelíš sumou 12, čiže 37,5 Sk je mesačný poplatok. Sumu 412,50 dáš na učet 518 a sumu 37,5 dáš na 381 učet a je to. Ja to robievam priamo ked učtujem vstupnú došlú faktúru, tam to priamo rozúčtuješ a je to...;-)
Doporučujem si preto učet 381 analyticky rozlíšiť na ostatne poplatky, poistky, nájomné, atd...;-)

ja tu účtujem vystavene faktury, takže ich účtujem na 602 a 384, a rozpočítam ich aj na dni, niekedy maju napr. od 15.3.2007 do 14.2.2008, tak faktúry rozpočítavam presne na dni.
ja som časovo rozlišovala aj poplatok správcovi...?! majú tam totiž napísané 1 rok, niekedy na ne napíšu aj časové rozlíšenie (od 15.3.2007 do 14.3.2008), tak preto som to časovo rozlišovala..
je to nesprávne??
Anna1974
08.04.07,09:21
Ja si myslím,že pokial sa jedná len o jednorázový vstupný poplatok, ktorý sa nebude opakovať, tak ten by som dala do výnosov v tom období, kedy účtujem jendorázovo. Ty píšeš, že niekedy je to ohraničené dátumom, potom sa jedná poplatok na určité obdobie a asi po ukončení toho obdobia, mi logicky pripadá, že bymal byť další..nie? Ak je to takto, tak to časovo rozlišuješ dobre. To, že to rozpočítavaš na dni nie je chyba. Nikde som zatial nenašla v zákone ako sa má správne rozlišovať časovo, lebo niekto to robí na mesiace, niekto na dni...dá sa aj na hodiny, no nie? :-))) Takto oponoval danový poradva danovej kontrole, ked nám vytkli jedno časové rozlíšenie. Ale na dni je to najpresnejšie si myslím.
margaretka100
08.04.07,16:50
dakujem anka
ten poplatok je jednorazovy, ale plati len vlastne na to obdobie 1 roka, kym plati domena, potom, ak si domenu neobnovia, nefunguje, ak si chcu predlzit platnost domeny, musia znova na rok zaplatit poplatok..
tak ja ho pre istotu rozpočitavam presne ako domenu, na r. 2007 a r.2008
Anna1974
08.04.07,16:52
Je to uplne v pohode a robíš to dobre, pretože ako si napísala, že je tam podmienenosť predlženia platnosti domeny, čiže poplatok sa obnovuje a tým aj časové rozlišovanie máš dobre...;-)
margaretka100
08.04.07,16:54
dakujem ti pekne za pomoc:-)
ahoj
zabka83
14.12.07,08:56
Dobrý den, chcem sa len opytat ci to je spravne prisla mi Fa za mobily, v tej fakture je 7 mobilov..ked to casovo rozlisujem ako sa to zaokruhluje? napr.
zakl.DPH je 7674,60
DPH 1458,30
Halier.vyr. 0,60
Spolu 9133,50

r.07 6436,74
r.08 1237,86

Je to spravne? a ako to zauctujem aj to DPH? rozlisuje sa iba zakl.DPH?
Dakujem
Tweety
14.12.07,08:59
Dobrý den, chcem sa len opytat ci to je spravne prisla mi Fa za mobily, v tej fakture je 7 mobilov..ked to casovo rozlisujem ako sa to zaokruhluje? napr.
zakl.DPH je 7674,60
DPH 1458,30
Halier.vyr. 0,60
Spolu 9133,50

r.07 6436,74
r.08 1237,86

Je to spravne? a ako to zauctujem aj to DPH? rozlisuje sa iba zakl.DPH?
Dakujem
Môže byť- to účtovanie, dph časovo nerozlišujeme.
KvetkaK
14.12.07,09:00
DPH si celú uplatníš v tom mesiaci, keď Ti vznikne nárok. A ja by som to zaokrúhlila na celé haliere, čižte 6436,70 a 1237,90.
Mickya
06.01.08,10:13
ahojte, prosím, ja by som sa k tejto téme chcela ešte spýtať - to čo vlastne uvádzala margaretka100 - ohľadom časového rozlíšenia domény.
Môj názor je tiež, že by sa mala doména časovo rozlíšiť, ale čo v prípade, ak registrátor domény vlastne berie peniaze len za to, že doménu zaregistruje (alebo predĺži) u hlavného správcu domény (SK-NICu), ktorý túto doménu poskytuje na 1 rok.
môže sa to potom v tomto prípade účtovať tak, že v nákladoch registrátora sa to časovo rozlíši (keďže hlavný správca SK domén SK-NIC to rozpisuje na faktúrach) a vo výnosoch (keďže tú doménu fakturuje zase zákazníkovi) sa to dá všetko (bez časového rozlíšenia)? - keďže registrátor neberie peniaze za správu domény - lebo vlastne zákazník môže s ňou kedykoľvek vlastne prejsť inému registrátorovi (ten pôvodný registrátor, ktorý doménu zaregistroval, to nemusí ani spozorovať).
Prosím, aký máte názor, ak sa doména časovo nerozlišuje, dá sa to nejako obhájiť? Ďakujem
sway
06.01.08,10:18
ahojte, prosím, ja by som sa k tejto téme chcela ešte spýtať - to čo vlastne uvádzala margaretka100 - ohľadom časového rozlíšenia domény.
Môj názor je tiež, že by sa mala doména časovo rozlíšiť, ale čo v prípade, ak registrátor domény vlastne berie peniaze len za to, že doménu zaregistruje (alebo predĺži) u hlavného správcu domény (SK-NICu), ktorý túto doménu poskytuje na 1 rok.
môže sa to potom v tomto prípade účtovať tak, že v nákladoch registrátora sa to časovo rozlíši (keďže hlavný správca SK domén SK-NIC to rozpisuje na faktúrach) a vo výnosoch (keďže tú doménu fakturuje zase zákazníkovi) sa to dá všetko (bez časového rozlíšenia)? - keďže registrátor neberie peniaze za správu domény - lebo vlastne zákazník môže s ňou kedykoľvek vlastne prejsť inému registrátorovi (ten pôvodný registrátor, ktorý doménu zaregistroval, to nemusí ani spozorovať).
Prosím, aký máte názor, ak sa doména časovo nerozlišuje, dá sa to nejako obhájiť? Ďakujem

Podľa mňa ťa nezaujíma druhá strana - teda poskytovateľ, Ty si musíš uvedomiť, že doménu využívaš napr. 12 mesiacov, ak je to od 7/2007 do 6/2008 celkom určite ju využívaš na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov v roku 2007 len 6 mesiacov - teda je nutné ju časovo rozlíšiť a do roku 2008 dať zvyšných 6 mesiacov, lebo ten náklad sa týka zasa dosiahnutia príjmov v roku 2008.
môj názor.;)
betka
06.01.08,10:27
Možno doplním:
Registráciu domeny-518
Web hosting rok 2007-518
Webhosting rok 2008-381

Ak máte na Fa registráciu, ide o jednorazovy poplatok roku 2007
Mickya
06.01.08,10:27
no, ja by som to tiež časovo rozlišovala, ale bolo mi "zhora" povedané, že to nemám časovo rozlíšiť, že nebudeme zamestnávať ďalších 20 účtovníčok, aby sa to stihlo :-(
..tak to časovo nerozlišujem
...preto sa pýtam, či sa to dá nejako obísť a obhájiť
Mickya
06.01.08,10:28
Možno doplním:
Registráciu domeny-518
Web hosting rok 2007-518
Webhosting rok 2008-381

Ak máte na Fa registráciu, ide o jednorazovy poplatok roku 2007

no, na faktúre je vlastne uvedené, že ide o registráciu domény alebo predĺženie domény, ale každý rok sa tento poplatok opakuje
Zoltán Kovács
06.01.08,10:39
no, ja by som to tiež časovo rozlišovala, ale bolo mi "zhora" povedané, že to nemám časovo rozlíšiť, že nebudeme zamestnávať ďalších 20 účtovníčok, aby sa to stihlo :-(
..tak to časovo nerozlišujem
...preto sa pýtam, či sa to dá nejako obísť a obhájiť

Neviem ako by si obhajovala, keď na faktúre máš presné dátumy, ktoré prechádzajú z jedného roka do druhý. A na časové rozlišovanie prečo by ste potrebovali "ďalších" 20 účtovníčok podľa panstva z hora?
betka
06.01.08,10:46
Rada: ČR
Osobný postoj: ak rozlíšite, bude to v poriadku, ak nerozlíšite, je to Vaša vec. Radilo sa však ČR.

Mňa ako účtovníka by trápilo, že som to nechala tak (bez ČR), keď je to nesprávne.
Mickya
06.01.08,10:56
Neviem ako by si obhajovala, keď na faktúre máš presné dátumy, ktoré prechádzajú z jedného roka do druhý. A na časové rozlišovanie prečo by ste potrebovali "ďalších" 20 účtovníčok podľa panstva z hora?
asi som sa zase nevyjadrila zrozumiteľne, ospravedlňujem sa za to.
Sk-Nic je hlavný správca domén, ten nám (registrátorovi) vystaví faktúru, ktorú časovo rozlišujem (od neho nám príde faktúra, ktorú musím časovo rozlíšiť na dni) - a na nej je vyše 1 000 domén - takých faktúr mám viacej + aj ďalších hlavných správcov z iných krajín).
aby sme sa my ako registrátor vyhli časovému rozlíšeniu na výstupe, zákazníkovi už na faktúre neuvádzame presné dátumu od kedy do kedy je doména registrovaná, ale uvádzame na nej registračný poplatok za doménu alebo predlžovací poplatok.
šéf mi dal príkaz, že nemám to ani na vstupe časovo rozlišovať - ale tam je presne uvedené obdobie, takže to si ozaj netrúfam a časovo to rozlišujem - až také riziko si na seba nechcem vziať.
máme moc tissíc faktúr (dajú sa rátať na desiatky) za rok, a nie je možné to všetko stihnúť - preto časovo rozlišujeme len webhosting na výstupe.
preto ma dosť trápi, či sa to dá nejako obhájiť
Ďakujem
KEJKA
06.01.08,11:09
pokiaľ viem, teraz to v rýchlosti nenájdem, ale poskytovateia domén, registrátori nemusia časovo rozlišovať. Pre nich je vstup-nákup niečo ako tovar, ktorý ďalej predávajú. Takže vstup=náklady, výstup=výnosy v okamihu dodania.
ČR by museli rozlíšiť len také domeny, ktoré neboli "umiestnené", teda neboli vyfakturované.........
príklad = porovnanie s predajom tovaru napr. nábytku alebo PC ...............
tiež má dlhú dobu spotreby, ale predajcu to nezaujíma
nakupuje a predáva.
Mickya
06.01.08,11:23
pokiaľ viem, teraz to v rýchlosti nenájdem, ale poskytovateia domén, registrátori nemusia časovo rozlišovať. Pre nich je vstup-nákup niečo ako tovar, ktorý ďalej predávajú. Takže vstup=náklady, výstup=výnosy v okamihu dodania.
ČR by museli rozlíšiť len také domeny, ktoré neboli "umiestnené", teda neboli vyfakturované.........
príklad = porovnanie s predajom tovaru napr. nábytku alebo PC ...............
tiež má dlhú dobu spotreby, ale predajcu to nezaujíma
nakupuje a predáva.
jéééj, ďakujem ďakujem ďakujem ti veľmi pekne, prosím, ak budeš mať čas, môžeš sa na to pozrieť, kde by som to mohla nájsť?
keď som volala do poradcu podnikateľa, tam mi povedala vstup čas. rozlíšiť a vystup nie, ale tiež to ukončila, že nevie to určite.
hm, ale čo v prípade, že prijmeme peniaze - napr. ešte v tomto roku (v 100%nej výške), ale zákazník neuzavrie zmluvu s hlavným správcom Sk-nicom a zaregistrujeme ju až v budúcom roku - hm, čo vtedy? ako to účtovať?
Mickya
06.01.08,14:11
pokiaľ viem, teraz to v rýchlosti nenájdem, ale poskytovateia domén, registrátori nemusia časovo rozlišovať. Pre nich je vstup-nákup niečo ako tovar, ktorý ďalej predávajú. Takže vstup=náklady, výstup=výnosy v okamihu dodania.
ČR by museli rozlíšiť len také domeny, ktoré neboli "umiestnené", teda neboli vyfakturované.........
príklad = porovnanie s predajom tovaru napr. nábytku alebo PC ...............
tiež má dlhú dobu spotreby, ale predajcu to nezaujíma
nakupuje a predáva.

Kejka, prosím, registrátori nemusia ani vtedy časovo rozlišovať vstup, aj keď im jasne hlavný správcovia napíšu obdobie domény - napr. od 1.12.2007 do 30.11.2008?
----
a tiež, na faktúre, ktorá je na výstupe, mám uvádzať obdobie, na ktoré je doména registrovaná, keďže to celé hádžem do výnosov?
ďakujem
KEJKA
06.01.08,15:01
no zapojila som sa do témy, pričom v nej sama nemám jasno. A neviem to najsť, resp. nemámčas hľadať.
Hlavný správca napíše obdobie...a následne Vy to fakturujete ďalej na to isté obdobie?, alebo nie?
Lebo ak sa obdobia zhodujú, tak rozlišovanie je zbytočné, máš výnos hneď vdaka tomu "umiestneniu".
Ale ak sa to nestane, máte prijazú iba zálohu, tak odvediete DPH a evidujete ako prijatú zálohu, a príslušnú doménu treba z nákladov vyňať, kedže na tento náklad nie je výnos.....to som mala na mysli, ked som spomenula "neumiestnené domény".
........................
a čo sa týka OF, tam to obdobie treba uvádzať, kvôli zákazníkovi. Lebo on musí rozlišovať náklady.
Mickya
06.01.08,17:30
no zapojila som sa do témy, pričom v nej sama nemám jasno. A neviem to najsť, resp. nemámčas hľadať.
Hlavný správca napíše obdobie...a následne Vy to fakturujete ďalej na to isté obdobie?, alebo nie?
Lebo ak sa obdobia zhodujú, tak rozlišovanie je zbytočné, máš výnos hneď vdaka tomu "umiestneniu".
Ale ak sa to nestane, máte prijazú iba zálohu, tak odvediete DPH a evidujete ako prijatú zálohu, a príslušnú doménu treba z nákladov vyňať, kedže na tento náklad nie je výnos.....to som mala na mysli, ked som spomenula "neumiestnené domény".
........................
a čo sa týka OF, tam to obdobie treba uvádzať, kvôli zákazníkovi. Lebo on musí rozlišovať náklady.

áno, je to na to isté obdobie.
a to nebude problém, ak ja síce na faktúre uvediem obdobie, ale časovo to nerozlíšim? Bojím sa kontroly jak čert kríža :)
Prosím, aspoň si nespomínaš v akej literatúre si to mohla nájsť? odoberám aj Dúpp aj poradcu
Ďakujem za odpoveď
KEJKA
10.01.08,21:37
ak ty časovo nerozlíšiš - tak sa nič nedeje, máš náklad aj výnos v rovnakom období.
Neprenášaš výnosy do dalšieho obdobia. A v nasl.období s tými príjmami nebudeš mať ani dalšie náklady, tak si myslím, že je to v poriadku.
Kontrola ti to nenapadne.
Len si riadne skontroluj, aby si mala k všetkým nákupom výnos zaúčtovaný, a naopak.
Len "nesprárované " položky budeš časovo rozlišovať.
tiki
17.01.08,13:57
Musím sa zapojiť do tejto diskusie.
Beriem, že domény mojej firmy by som mal časovo rozlíšiť.

Ale čo s doménami zákazníkov?
Niekde to fakturujeme rovnako ako z SK-NICKu čiže tam problém nie je, 518 pri došlej fa z SK-NICK a 602 pri vyšlej fa na zákazníka.

Ale čo v prípade, že máme zákazníkov, ktorým poskytujeme komplexnú správu IT, ich domény zaplatíme, ale im už doménu nefaktúrujeme, proste to majú v rámci správy IT ako správa domény xxx. Nechať poplatok za ich doménu celý na 518 ? Lebo, kde mám zaručené, že budeme im poskytovať služby IT až do skončenia platnosti domény. Podľa mňa asi nechať na 518

A ešte jedna otázka ak doména je za obdobie 21.12.2007 - 20.12.2008 tak koľko ide do 2007 a koľko do 2008? Rozbiť na dni alebo na mesiace? Ak na mesiace tak do 2007 dať 1 mesiac alebo 0 ?
KEJKA
17.01.08,17:00
Ale čo v prípade, že máme zákazníkov, ktorým poskytujeme komplexnú správu IT, ich domény zaplatíme, ale im už doménu nefaktúrujeme, proste to majú v rámci správy IT ako správa domény xxx. Nechať poplatok za ich doménu celý na 518 ? Lebo, kde mám zaručené, že budeme im poskytovať služby IT až do skončenia platnosti domény. Podľa mňa asi nechať na 518

A ešte jedna otázka ak doména je za obdobie 21.12.2007 - 20.12.2008 tak koľko ide do 2007 a koľko do 2008? Rozbiť na dni alebo na mesiace? Ak na mesiace tak do 2007 dať 1 mesiac alebo 0 ?
tiež zaujímavé............:)
ak fakturuješ služby správy IT, tak nákup domény je tvoj náklad v zmysle zmluvy. súhlasím s Tvojim záverom.

platnosť domény, rovnako ako poistné a pod. rozlišujem na dni.
Resp. pri audite rešpektujem internú smernicu.
Mickya
25.01.08,11:46
Musím sa zapojiť do tejto diskusie.
Beriem, že domény mojej firmy by som mal časovo rozlíšiť.

Ale čo s doménami zákazníkov?
Niekde to fakturujeme rovnako ako z SK-NICKu čiže tam problém nie je, 518 pri došlej fa z SK-NICK a 602 pri vyšlej fa na zákazníka.

Ale čo v prípade, že máme zákazníkov, ktorým poskytujeme komplexnú správu IT, ich domény zaplatíme, ale im už doménu nefaktúrujeme, proste to majú v rámci správy IT ako správa domény xxx. Nechať poplatok za ich doménu celý na 518 ? Lebo, kde mám zaručené, že budeme im poskytovať služby IT až do skončenia platnosti domény. Podľa mňa asi nechať na 518

A ešte jedna otázka ak doména je za obdobie 21.12.2007 - 20.12.2008 tak koľko ide do 2007 a koľko do 2008? Rozbiť na dni alebo na mesiace? Ak na mesiace tak do 2007 dať 1 mesiac alebo 0 ?
mne tu na porade poskytli prílohu v exceli, v ktorom sa to dá časovo rozlíšiť na dni. skúš pohľadať, ak nenájdeš, pomôžem ti to nájsť
Zoltán Kovács
25.01.08,11:48
mne tu na porade poskytli prílohu v exceli, v ktorom sa to dá časovo rozlíšiť na dni. skúš pohľadať, ak nenájdeš, pomôžem ti to nájsť

Čo tak hneď pricapiť?
Mickya
25.01.08,11:51
Čo tak hneď pricapiť?

ja by som aj rada, ale ešte som sem prílohu nedávala:(
práve som skúsila, ale či to prejde neviem :-(
to pricapnuté - ak sa to teda podarí je na rok 2007, aj na r. 2008 mám, ak by si to nevedel zmeniť.
Zoltán Kovács
25.01.08,11:53
Ide ti to!
Mickya
25.01.08,11:54
Ide ti to!
:o
tiki
25.01.08,22:43
Som to rozbil po dňoch len davajte pozor tento rok ma 366 dni :)
marta68
16.12.09,11:32
ahoj,

má niekto skúsenosti s domenami aj hostingom, neviem si rady, som tiež registrátor domén, doslé FA od SK-nicu časovo rozlíšim všetky, či som vlastík alebo registrátor 518 a 381 a vyšlé FA nerozlišujem hoci dávam na FA dátum ako SK nic, robím to správne, VFA asi dávať bez dátumu, aby sme sa vyhli ČR poraď . Ďakujem