sarinka99
09.04.07,08:19
Prajem Vám všetkým krásny deň, potrebovala by som pomôcť pri chybe pokladníčky. Prevzali sme tovar od dodávateľa, ktorý doniesol faktúru dodatočne. Problém je v tom, že faktúra je s dátumom 30.3.2007 a on ju doniesol 5.4.2007 kedy mu bola z pokladne aj faktúra zaplatená. To znamená, že nám nesedí pokladňa z knihou, pretože sme túto faktúru museli zaúčtovať do marca ale peniaze boli vyplatené v apríli z pokladne. Prosím kto s tým máte skúsenosti poraďte. Ďakujem
betka
09.04.07,06:54
Došlá FA, v evidencii závazkov: deň dodania 30.3. 131/321. Uhrada, apríl 321/211.
Na dátum 30.3. Vám doniesol doklad ako deň úhrady???? Ak ano, Poproste dodavateľa, nech Vám vystaví nový PPD, pretože ste mu zaplatili za FA v apríli, nie v marci, peniaze Vám odišli 5.4., kedy ich aj prijal.
Paula
09.04.07,07:04
Ak bola faktúra dodaná / doručená v apríli, účtovala by som o nej v apríli, veď 30.3. som ju ešte nemala ... takže som nemala na základe čoho ...
sarinka99
09.04.07,10:04
Faktúru doniesol v apríli aj zaplatené mu bolo v apríli ale pokladníčka si nevšimla, že dátum na faktúre bol marcový. A teda podľa dátumu faktúry musíme ju naúčtovať v marci, ale peniaze z pokladne odišli v apríli. A náš milý dodávateľ na našu žiadosť odpovedal, že jemu účtovníctvo sedí a tak nemá dôvod meniť dátum na faktúre.
betka
09.04.07,10:30
Dátumy na FA sú správne. Zrejme tam máte: dátum vystavenia, dodania.. 30.3. Na FA nebudete mať dátum zaplatenia, kedy ste zaplatili a dátum úhrady bude na PPD, kt Vám vystavil dodavateľ, asi sa nerozumieme .....

To nevadí, že sú tam dátumy marcové, ani nevadí to, že Vám FA priniesol, až v apríli, veď to nie sú chyby.
Ani nevidím dôvod, že by mal meniť dátumy na FA, t.j. tovar Vám dodal v marci, aj vystaviť FA mohol v marci. Dodavateľ je povinný vystaviť FA do 15 dní od dodania tovaru.
Mala som dojem, že vám vystavil PPD (príjmový pokladničný doklad) s dátumom úhrady 30.3????????. A PP ste mu s pokladne dali v apríli????????
FA si zaevidujte do došlých FA (závazkov) ako máte na dod. FA, ..... a dátum prijatia FA 5.4.

popíšte bližšie, aké nejasnosti máte, lebo potom otázke nerozumiem .... Mne sa zdá FA správna-daňový doklad. Účtovný doklad je doklad, kt. Vám vystaví dodavateľ (t.j. PPD) a na ňom je aký dátum .....???
sarinka99
09.04.07,12:13
Aj na faktúre aj na PPD sú rovnaké dátumy. A problém je v tom, že pokladňa mi nesedí s pokladničnou knihou. Ako sa to dá napraviť, okrem prepísania faktúry a PPD?
Paula
09.04.07,12:27
Mne nie je stále jasné, prečo musí byť faktúra zapísaná v marci. V prvom príspevku sa uvádza, že bola doručená v apríli a v apríli aj uhradená.....takže mala byť zapísaná / zaúčtovaná faktúra v apríli a následne jej úhrada....prečo to treba komplikovať marcom, kedy faktúru účtovník ani pokladník ešte nevidel ?
sarinka99
09.04.07,12:45
Pretože napriek tomu, že bola faktúra donesená v apríli dátum na nej je marcový tak isto ako aj na PPD.
katkaj
09.04.07,12:56
Pretože napriek tomu, že bola faktúra donesená v apríli dátum na nej je marcový tak isto ako aj na PPD.


Pokiaľ sa už nedá vstupovať do marcovej pokladne tak by som ten blok neakceptovala s marcovým dátumom. Žiadala by som blok s aktuálnym dátumom úhrady ;)
Paula
09.04.07,13:02
Jedno riešenie by ešte bolo....zaúčtovať príjmový doklad ako preddavok na danú faktúru a faktúru potom zaúčtovať s odpočítaním preddavku.....nie je to ale čistá práca.
sarinka99
09.04.07,13:11
Paula môžeš mi to povedať aj číslami účtov? Ináč čo sa týka tej neakceptácie nebola som pri tom keď to pokladníčka prevzala ale dodávateľ je max. spokojný pretože jemu papiere sedia a "nemusí ho zaujímať" že nám narobil problémy.
Paula
09.04.07,13:19
314/211......preddavok

faktúra pri spôsobe "B"

504,343/321
- 314/ - 321.....resp. 321/314
sarinka99
09.04.07,13:25
Paula ďakujem veľmi pekne za pomoc:), veľmi si mi svojou odpoveďou pomohla.
betka
09.04.07,13:26
Mne nie je stále jasné, prečo musí byť faktúra zapísaná v marci. V prvom príspevku sa uvádza, že bola doručená v apríli a v apríli aj uhradená.....takže mala byť zapísaná / zaúčtovaná faktúra v apríli a následne jej úhrada....prečo to treba komplikovať marcom, kedy faktúru účtovník ani pokladník ešte nevidel ?

Pauli, nepochopili sme sa ...
Pochopila som to tak, že sú zlé FA: vystavenie, dodania tovaru a tak, a že chce zadávateľka témy prepracovať dátumy, dodania, vystavenia....Nevidím problém, prečo by mala byť zlá FA (daňový doklad), veď si ich hodí do evidencie v apríli...
mne sa len vidí, že dotyčný človek nerozlišuje, čo sú daňové doklady a účtovné doklady. A podstatné je, čo je na účtovnom doklade, aký je tam dátum ......a nie na danovom doklade, tak načo prepisovať FA...
Mne zo zadania vyznelo, že dodavateľ vystavil i jeho PPD na dátum 30.3. a doniesol ho na zaúčtovanie v apríli s tým, že na účtovných dokladoch bol dátum marcový a vyplatené z pokladne bolo v apríli......(už sa rozumieme?;))
Paula
09.04.07,13:37
No, ja mám z toho už tiež troška mišung...v 1. a 4. príspevku sa zdá, že peniaze boli vyplatené v apríli, ale v 8. príspevku sa uvádza, že v marci :)

Preto som začala uvažovať o preddavku (akože)
bepo
09.04.07,14:57
Faktúru doniesol v apríli aj zaplatené mu bolo v apríli ale pokladníčka si nevšimla, že dátum na faktúre bol marcový. A teda podľa dátumu faktúry musíme ju naúčtovať v marci, ale peniaze z pokladne odišli v apríli. A náš milý dodávateľ na našu žiadosť odpovedal, že jemu účtovníctvo sedí a tak nemá dôvod meniť dátum na faktúre.
Sedí to jemu aj vám, vyrábate zbytočný problém.Ak niekto vyrobí faktúru 30.marca a pošle to napr. poštou,každému to príde aj zaplatí v apríli. Nikto tu nerozumie čo vám v účtovníctve nesedí,aká kniha s akou pokladňou?
betka
09.04.07,17:21
Pokiaľ sa už nedá vstupovať do marcovej pokladne tak by som ten blok neakceptovala s marcovým dátumom. Žiadala by som blok s aktuálnym dátumom úhrady ;)

Katka, ide o FA, správny daňový doklad. Nie ERP, tu vznikajú omyly, zadávateľa témy.
betka
09.04.07,17:30
Pokladníčka nemá zrejme problém s pokladňou, od začiatku poukazujem na to, že Sarinka zrejme nerozlišuje pojem daňový doklad a účtovný doklad. FA je správna, a PPD dodavateľa bude vystavený určite s dátumom 5.4. (tak načo sa tu pletie prepisovanie FA, veď sú správne..)
Sarinka. Daňový doklad- FA, bločky z ERP, zmluvy......
Účtovný doklad: vystavujem k daňovému dokladu, ak je úhrada v hotovosti, vystavuje sa príjmový PD (dodavateľ), výdavkový PD (odberateľ), s dátumom, kedy sa PP vyplatili.
Pri bezhotovostnom platobnom styku, je mojim účtovným dokladom výpis z účtu..
Keď k pohybu PP nedochádza, môžem účtovať na základe interného dokladu (napr. odpisy na konci roka), ID je tiež môj účtovný doklad..

Bepo, to zrejme tiež takto pochopil, ..
betka
09.04.07,17:37
Pretože napriek tomu, že bola faktúra donesená v apríli dátum na nej je marcový tak isto ako aj na PPD.

Sarinka, FA neprepisovať, je správna. Dodanie bolo uskutočnené v marci. Ak ste vyplatili 5.4., dodavateľ Vám vystavil zlý PPD, pretože ste PP vyplatili v apríli, nech Vám prepíše PPD, kedy boli PP skutočne vyplatené, potom to budete mať správne.
Ak si to on zaúčtoval do pokladne ku dnu 30.3., vtedy nemal ešte PP, a hotovosť v pokladni by mu nesedela, pretože PP fyzicky nemal.
sarinka99
12.04.07,08:58
Takže po overení informácií ktoré som dostala ústne ospravedlňujem sa za mylné informácie. Od dodávateľa sme dostali doklad z RP s dátumom 29.03.2007 a dodací list s tým istým dátumom. Náš doklad výdavkový je s dátumom 5.4.2007 a teda aj peniaze z našej pokladne boli vyplatené v tomto dátume. Ako to zaúčtovať tak aby mi sedela pokladničná kniha s pokladňou?
Dana K.
12.04.07,09:41
Takže po overení informácií ktoré som dostala ústne ospravedlňujem sa za mylné informácie. Od dodávateľa sme dostali doklad z RP s dátumom 29.03.2007 a dodací list s tým istým dátumom. Náš doklad z RP je s dátumom 5.4.2007 a teda aj peniaze z našej pokladne boli vyplatené v tomto dátume. Ako to zaúčtovať tak aby mi sedela pokladničná kniha s pokladňou?

A vy ste vystavili aký doklad z RP? Ak RP je registračná pokladňa, tak tomu nerozumiem. Vy ste si mali predsa vystaviť výdavkový pokladničný doklad.
Jozef I
12.04.07,11:07
Takže po overení informácií ktoré som dostala ústne ospravedlňujem sa za mylné informácie. Od dodávateľa sme dostali doklad z RP s dátumom 29.03.2007 a dodací list s tým istým dátumom. Náš doklad z RP je s dátumom 5.4.2007 a teda aj peniaze z našej pokladne boli vyplatené v tomto dátume. Ako to zaúčtovať tak aby mi sedela pokladničná kniha s pokladňou?
Tak ale fakt tomuto už nerozumiem vôbec. Ako napísala Dana K. ak je RP=registračná pokladnica, tak potom nechápem ako ste pri nákupe moli vystaviť doklad z RP aj vy?????
Podľa mňa ste mali dňa 5.4. vystaviť výdavkový pokladničný doklad. K nemu pripnúť doklad do dodávateľa teda z RP + dodací. A všetko zaúčtovať dňa 5.4. Je normálne že nejaký váš zamestnanec nakúpil tovar alebo materiál u zákazníka za svoje peniaze a vyúčtovanie vo firme spravil až 5.4. Normálne náklad zaúčtujete 5xx,343 / 211 (alebo 111,343/211) do pokladne z dátumom 5.4. Nevidím v tom žiaden probém.