moke
09.04.07,14:26
Ahojte,
mam prosbicku. Prisla mi faktura za sluzby z Ciech a su na nej 2 rozdielne datumy. Datum zdanitelneho plnenia je 3.3. a datum vystavenia faktury je 8.3. Do DPH to ide ktorym datumom? A samozdanenie je v marci, ze? Lebo softver mi dava dan v aprili a odpocet v marci. A do uctovnictva to prepocitavam akym kurzom? Faktura mi prisla 10.3.
Dakujem pekne.
koňo
09.04.07,14:48
Pre samozdanenie musíš použiť kurz dňa vystavenia faktúry. Tam nemáš možnosť voľby (pozri § 19 ods. 2 zákona o DPH). Právo na odpočítanie máš v mesiaci, kedy ti vznikla povinnosť a daň je zaevidovaná v záznamoch (pozri § 51 ods. 1 písm. b). Všetko sa teda odohrá v marci. Účtuješ 343/343.
Určite by som neuplatnil odpočítanie v marci a úhradu v apríli.
Čo sa týka ocenenia dodávky služby, musíš postupovať podľa toho, čo si stanovíš v internej smernici. Tam žiaden predpis postup nestanovuje. Účtuješ 518/321.
betka
09.04.07,17:02
Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo naddobudnutí tovaru v tuzemsku z iného ČŠ v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia ZD na slovenskú menu kurzom NBS platným v deň vzniku DP. (par.26).
Odpočítanie DPH by som uskutočnila v marci.
eop
12.04.07,10:00
Ahojte, aj ja mám problém s fa z CZ za počítač. Sme platci dph aj firma z CZ je platca Dph. Fa nám vystavili bez dph.
Vystavená: 28.3.2007
zd. plnenie: 28.3.2007
splatnosť : 03.4.2007 dobierkou
Dobierka aj s tovarom a faktúrou nám prišla 2.4.2007, kedy sme aj zaplatili.
Aké kurzy mám použiť?
(fa vyhotovená pred dodaním tovaru, daňová povinnosť vzniká 15-tym dňom kal.mesiaca následujúceho po dodaní.)
To mám použiť kurz 15.5??? Ja tomuto vôbec nerozumiem.
Do DPH-čky mi pôjde táto fa do 1.q 2007?
Jozef I
12.04.07,10:25
Ahojte, aj ja mám problém s fa z CZ za počítač. Sme platci dph aj firma z CZ je platca Dph. Fa nám vystavili bez dph.
Vystavená: 28.3.2007
zd. plnenie: 28.3.2007
splatnosť : 03.4.2007 dobierkou
Dobierka aj s tovarom a faktúrou nám prišla 2.4.2007, kedy sme aj zaplatili.
Aké kurzy mám použiť?
(fa vyhotovená pred dodaním tovaru, daňová povinnosť vzniká 15-tym dňom kal.mesiaca následujúceho po dodaní.)
To mám použiť kurz 15.5??? Ja tomuto vôbec nerozumiem.
Do DPH-čky mi pôjde táto fa do 1.q 2007?
Myslím že tu je to presne opačne:
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká :
a) 15. deň kal. mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b)dňom vyhotovenia fa. ak bola fa. vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a)

Zaúčtoval by som to s dátumom 28.3.
eop
12.04.07,11:23
Myslím že tu je to presne opačne:
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká :
a) 15. deň kal. mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b)dňom vyhotovenia fa. ak bola fa. vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a)

Zaúčtoval by som to s dátumom 28.3.

Moc ďakujem. Ja som z týchto dátumov ... :eek: :eek:...
Aj kurzy použijem platné pre dátum 28.3?
Pekný deň!
jenny7
13.04.07,05:04
Ahoj, ja by som tiež kludne zaúčtovala do DPH s dátumom 28.3. a čo sa týka prepočtu faktúry do účtovníctva - ja používam dátum, kedy mi prišiel tovar,po väčšine mi to chodí narovnako s faktúrou, takže druhý dátum zaúčtovania faktúry - 2.4.2007 a z tohoto potom vyčíslovať kurz.rozdiel úhrada - zaev.faktúry.
eop
13.04.07,05:19
Ďakujem. A ešte 1otázočka - pri zaevidovaní došlej fa dávaš členenie DPH - PN, alebo PD nad EU?
Lebo som tu našla dva názory, tak neviem.
Ďakujem.
jenny7
13.04.07,05:31
Pri nadobudnutí dávam PDnadEU. a ešte k tomu kurzu zaúčtovania faktúry - bolo o tom veľa popísané a niektorí účtovníci si proste stanovia v inter.smernici, že budú používať 1kurz čiže rovnaký aj pre DPH a pre zaúčtovanie a v tom prípade by si použila pre faktúru dátum 28.3. Ja som si to zatiaľ nedávala do smernice a používam 2kurzy, i keď by to bolo možno jednoduchšie.. ale takto sa mi zdá, že sú lepšie zachytené oba účt.prípady pre DPH aj pre účtovn.
Pekný deň;)
eop
13.04.07,05:35
Pri nadobudnutí dávam PDnadEU.

Ďakujem.
Aj ja som dávala PDnadEU
a pri samozdanení:
- samozdanenie DDnadEU
- odpočet PDnadEU
:)
jenny7
13.04.07,05:45
áno, už keď si v tabulke ZÁZNAM a robíš samozdanenie,tak to robím tak, ako si napísala. Robím to tak isto, akurátne, že tam ešte mením dátum, keď používam tie dva kurzy.