Socha
27.01.05,10:16
Mám taký problémik.
Dodávame tovar do Poľska, ale predtým, než ho dodáme konečnému zákazníkovi, ho dávame do poľskej pozinkovane pozinkovať - jedná sa o kovové konštrukcie. Jedná sa tu o dodanie tovaru alebo služby? Ide vlastne o akési zhodnotenie alebo také niečo. Tovar ako taký sa nemení, len stúpne jeho hodnota. Neviem vlastne, kam to mám zaradiť. Myslím, že toto posúdenie je aj rozhodujúce pre to, či nám má poľský dodávateľ - pozinkovňa fakturovať s DPH alebo bez. Lebo keby išlo o dodanie služby, miestom plnenia je SR. Dúfam, že sa nemýlim. Len neviem, ako by to bolo, pokiaľ by šlo o tovar...? Môžu nám to fakturovať aj bez DPH?
Minulého roku nám to fakturovali bez DPH, lebo tovar odchádzal z Poľska do Nemecka. Ale teraz v tom Poľsku má aj zostať. Neviem si poradiť a ani na našom daňovom úrade v Poprade mi nevedeli dať jednoznačnú odpoveď a odkázali ma na daňové riaditeľstvo....http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif
Vie mi niekto poradiť?
saman
27.01.05,09:28
Tak si to ujasnime. Tovar urceny pre odberatela A (do akeho statu?) ide najprv do Polska (nas dodavatel), kde sa pozinkuje - sluzba, resp. prace na majetku. Potom ide kam ten pozinkovany tovar spat k nam alebo inde?
Socha
27.01.05,12:07
Konečný odberateľ je v Poľsku, dodávateľ sme my - SR, a pozinkovávať nám to bude tiež poľská firma identifikovaná pre DPH v Poľsku.
jozef35
27.01.05,13:33
par.15 odst.1, ak sa zhodneme, že ide o službu miestom dodania služby je miesto kde má dodávateľ služby svoje sídlo, t.j. Poľsko. To znamená poľský dodávateľ faktúruje s DPH platnou v Poľsku, ak si ju chce slovenský odberateľ odpočítať, musí sa zaregistrovať pre DPH v Poľsku a tam si ju vyžiadať.
syamlee
27.01.05,17:50
§ 16 ods. 7 hovorí presne o tomto...
Danuska
31.01.05,08:51
par.15 odst.1, ak sa zhodneme, že ide o službu miestom dodania služby je miesto kde má dodávateľ služby svoje sídlo, t.j. Poľsko. To znamená poľský dodávateľ faktúruje s DPH platnou v Poľsku, ak si ju chce slovenský odberateľ odpočítať, musí sa zaregistrovať pre DPH v Poľsku a tam si ju vyžiadať.

toto je hovadina, jozef lepšie si prečítaj zákon o mieste dodania
Danuska
31.01.05,08:57
1.pozinkovanie= premiestnenie tovaru, fa príde z poľska ak je dodávateľ plátca DPH, bude bez dph s právom na odpočet,
2.dodanie tovaru do poľska fa oslobodená od DPH ceny navýšené o pozinkovanie

nie je dôvod uvažovať pri pozinkovaní, že konečný príjemca je poľsko
syamlee
31.01.05,09:24
1.pozinkovanie= premiestnenie tovaru, fa príde z poľska ak je dodávateľ plátca DPH, bude bez dph s právom na odpočet,
2.dodanie tovaru do poľska fa oslobodená od DPH ceny navýšené o pozinkovanie

nie je dôvod uvažovať pri pozinkovaní, že konečný príjemca je poľsko

... až na malý problémik tovar nepríde naspäť na Slovensko....!!!!!!
... ostáva už len tvrdiť, že ÁNO.:cool:
Danuska
01.02.05,12:46
to predsa nevadi, evidencne ho musi vyviest do pl, potom naskladnit v sr+pozinkovanie a az potom vystavit fa do pl, teda papierovo sa vrati do sr,
zakon hovori o mieste dodania sr aj vtedy ak tovar prevezies z cr do srn alebo inde v eu, treba si to predstavit papierovo a nie hmatatelne
syamlee
01.02.05,15:56
to predsa nevadi, evidencne ho musi vyviest do pl, potom naskladnit v sr+pozinkovanie a az potom vystavit fa do pl, teda papierovo sa vrati do sr,
zakon hovori o mieste dodania sr aj vtedy ak tovar prevezies z cr do srn alebo inde v eu, treba si to predstavit papierovo a nie hmatatelne
... ja rozumiem čo tým chceš povedať, veď som to tvrdil v predchádzajúcom príspevku. Treba tvrdiť, že sa tovar vrátil. .... len poznamočka... naskladniť asi sotva v sr... iba ak by sa nejak zvláštne premiestnil.;)
Socha
02.02.05,10:15
A nebudú potom daňováci odo mňa vyžadovať aj nejaký doklad o preprave, že to naozaj prišlo späť?
syamlee
02.02.05,10:20
A nebudú potom daňováci odo mňa vyžadovať aj nejaký doklad o preprave, že to naozaj prišlo späť?
veď práve to... všetko ukáže až prax. Je pravda, že sa to papierovo dá urobiť, tak ako bolo spomenuté hore. Ale ak by sa mal dodržiavať zákon.... ohhhhhhhh!!!
Ja osobne by som to dal bez DPH! Len to nejako podložiť... ;)
Danuska
02.02.05,11:25
... ja rozumiem čo tým chceš povedať, veď som to tvrdil v predchádzajúcom príspevku. Treba tvrdiť, že sa tovar vrátil. .... len poznamočka... naskladniť asi sotva v sr... iba ak by sa nejak zvláštne premiestnil.;)
musis ho naskladnit, pretoze musis uctovat o aktivacii tovaru, inac by si nemohol zauctovat to pozinkovanie a bude tam isto aj doprava za dovoz tovaru
a este nieco, predstav si, ze taketo sluzby sa ti robia v troch clenskych statoch a konecny prijemca je npr portugalsko, ako mu chces vystavit fa ked ten tovar vydas dodacim listom alebo vydajkou do polska npr za 150,- sk za meter, vsetky vedlajsie naklady na opracovanie su 100,-sk za meter, ako chces naskladnit tych 100,- sk a dat ich do spotreby? opracovanie mozes uctovat ako subdodavku, ale zaroven musis materiac ci tovar aktivovat tak by to malo byt v podvojnom spravne

mozes mat posledne slovo, ja sa uz potom nevyjadrim, peknu pracu
syamlee
02.02.05,11:36
musis ho naskladnit, pretoze musis uctovat o aktivacii tovaru, inac by si nemohol zauctovat to pozinkovanie a bude tam isto aj doprava za dovoz tovaru
a este nieco, predstav si, ze taketo sluzby sa ti robia v troch clenskych statoch a konecny prijemca je npr portugalsko, ako mu chces vystavit fa ked ten tovar vydas dodacim listom alebo vydajkou do polska npr za 150,- sk za meter, vsetky vedlajsie naklady na opracovanie su 100,-sk za meter, ako chces naskladnit tych 100,- sk a dat ich do spotreby? opracovanie mozes uctovat ako subdodavku, ale zaroven musis materiac ci tovar aktivovat tak by to malo byt v podvojnom spravne

mozes mat posledne slovo, ja sa uz potom nevyjadrim, peknu pracu
Danuška, kľuďne môžeš mať posledne slovo :) . Nechcel som Ťa ani rozhnevať a ani uraziť. V podstate máš pravdu. Jedna sa o subdodávku. Lenže práve teraz si rozobrala problematiku z dvoch strán. Jedna je dodanie služby priamo v PL a tovar tam už aj ostáva. A niečo iné je dodanie viacerých služieb vo viacerých členských štátoch nakoľko v tom prípade nie je splnená podmienka, že sa tovar neodoslal alebo neprepravil mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali. Len toľko k problematike z pohľadu DPH. Naozaj by som to riešil spôsobom ako aj Ty. Len to sa nedá len papierovo v účtovníctve spoločnosti. Aj Tebe pekný dník a prácu ;)
Danuska
02.02.05,11:55
je to super, ja sa nehnevam, neviem co to je, ja viem iba vynadat
musim sa k tomu vratit teda k tomu pohladu:
predstav si ze mas tovar v nemecku a predavas ho do cr, vastavis fa sk-cz, prepravu mas srn, cz vezie ti to pl:
aj napriek tomu, ze akrem teba su vsetci z eu, dph za dopravu od pl si budes uplatnovat v sr doprava je tiez sluzba zakon je postaveny tak, aby vsetky tie omacky boli nepodstatne a v nasom pripade je podstatna akurat to pozinkovanie , ktore robi platca dph v pl pre dplatcu dph sk, takuto ma podstatu dnesny zakon

ty si iste v praci ze, aj ja, ale s internetom moc neviem pracovat, pretoze som sa k tomu dostala len minuly rok v decembri, ucime sa vsak cely zivot a z hrozou zistujem ze som stale blbsia
syamlee
02.02.05,12:14
je to super, ja sa nehnevam, neviem co to je, ja viem iba vynadat
musim sa k tomu vratit teda k tomu pohladu:
predstav si ze mas tovar v nemecku a predavas ho do cr, vastavis fa sk-cz, prepravu mas srn, cz vezie ti to pl:
aj napriek tomu, ze akrem teba su vsetci z eu, dph za dopravu od pl si budes uplatnovat v sr doprava je tiez sluzba zakon je postaveny tak, aby vsetky tie omacky boli nepodstatne a v nasom pripade je podstatna akurat to pozinkovanie , ktore robi platca dph v pl pre dplatcu dph sk, takuto ma podstatu dnesny zakon

ty si iste v praci ze, aj ja, ale s internetom moc neviem pracovat, pretoze som sa k tomu dostala len minuly rok v decembri, ucime sa vsak cely zivot a z hrozou zistujem ze som stale blbsia
Plne s Tebou súhlasim. Mam to stastie / ci skôr nešťastie, že robím aj jednu menšiu dopravu+špedička/. V doprave máš jednoznačne pravdu. To aj upravuje § 16 ods.1 až ods.5 ;) . Prípad, ktorý však rozoberáme má jednoznačne špecifikum t.j. práce na hnuteľnom hmotnom majetku. Tovar vyveziem do PL. Na ňom sa uskutočnia práce a tovar tam ostane § 16 ods. 7;)

....takže obaja máme internet v práci.... aspoň v niečom zamestnávatelia nešetria....:(
Danuska
07.02.05,07:43
§16, odst1-5, strašil ma celý týždeň, kým som prišla na to, v čom je problém:
PREMIESTNENÝ TOVAR ZOSTÁVA NA ÚZEMÍ PL len vtedy, ak ho tam premiestním podľa §8, odst 4 na môj vlastný účet, pre moje podnikanie. To znamená, že ak nepodnikám v pl, premiestnený tovar tam nezostáva.
/Ak ty hovoríš, že tovar ostáva PL, musel by si ho účtovať ako dodanie tovaru do EU a dať do výkazu DPH/
A ako to dokázať dokladovo? Od poľskej fi, ten tovar prevezmeš potvrdením prevzatia na dod.liste, pretože aj oni potrebujú doklad o tom, že to robili pre slovenskú firmu, aby mohli fakturovať oslobodenie od DPH. A ešte to budeš mať potvrdené aj úhradou do PL.
Toto považujem za veľmi dobrú diskusiu, rada si ju niekedy zopakujem
syamlee
07.02.05,08:57
§16, odst1-5, strašil ma celý týždeň, kým som prišla na to, v čom je problém:
PREMIESTNENÝ TOVAR ZOSTÁVA NA ÚZEMÍ PL len vtedy, ak ho tam premiestním podľa §8, odst 4 na môj vlastný účet, pre moje podnikanie. To znamená, že ak nepodnikám v pl, premiestnený tovar tam nezostáva.
/Ak ty hovoríš, že tovar ostáva PL, musel by si ho účtovať ako dodanie tovaru do EU a dať do výkazu DPH/
A ako to dokázať dokladovo? Od poľskej fi, ten tovar prevezmeš potvrdením prevzatia na dod.liste, pretože aj oni potrebujú doklad o tom, že to robili pre slovenskú firmu, aby mohli fakturovať oslobodenie od DPH. A ešte to budeš mať potvrdené aj úhradou do PL.
Toto považujem za veľmi dobrú diskusiu, rada si ju niekedy zopakujem
V prípade, že je to skutočne tak ako píšes v hore uvedenom odstavci, prečo § 8 ods. 4 písm. f hovorí presne o tom o čom sa rozprávame? :)
Danuska
07.02.05,13:32
Bože, bože, celú ma dopletieš, ja s týmto premiestnením tovaru robím 10x do mesiaca a teraz som si už nie istá, že je to dobre, a to si dovoľujem povedať, že ten krepý zákon aj napriek tomu ako je napísaný sa mi zdal veľmi zrozumiteľný. Tak včiľ buď múdry, mám celý rok prerobiť DPH po mesiacoch, alebo som to robila dobre?
syamlee
07.02.05,17:55
už som domka, takže sa zajtra pozriem, ako by som to robil ja. Je to podľa mňa naj........... zákon aký kedy videl tento štát. Ale uvediem Ti zajtra aj jeden špeciálny prípad, ktorý sa v skutočnosti stal a potom to môžme posúdiť..... :)
Danuska
08.02.05,06:35
Fantázia, milujem takéto debaty, nechceš sa pozrieť aj na môj problém, krorý sa mi omylom v prvopočiatkoch podarilo uložiť do zásob a dala som mu názov EU a colnice?
Socha
10.02.05,06:09
Tak dnes mi došla odpoveď z Poradcu, kde som si tiež napísala dotaz. Tu je:

Pri uplatnení DPH je potrebné v prvom rade určiť miesto dodania tovaru alebo služby, pretože predmetom DPH v SR je podľa § 2 ods. 1 zák. č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov

a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,

b) poskytnutie služby (ďalej len “dodanie služby") za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,

c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len “členský štát"),

d) dovoz tovaru do tuzemska.

Miestom dodania služby pozinkovania konštrukcie je podľa § 16 ods. 6 zákona o DPH Poľsko. Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.

Slovenský platiteľ dodáva tovar /konštrukcie/ spolu s montážou, keď miestom dodania je Poľsko /miesto, kde je tovar zmontovaný - § 13 ods. 1 písm. b//. Ak povinnosť platiť daň z tejto dodávky prechádza v Poľsku na odberateľa, potom slovenskému platiteľovi nevzniká povinnosť registrácie v Poľsku. DPH uplatnenú poľským dodávateľom pri službe pozinkovania si môže slovenský platiteľ požiadať poľský finančný úrad o vrátenie, keď každý členský štát bol povinný implementovať zo Šiestej smernice ustanovenia týkajúce sa vrátenia dane zahraničným osobám /§ 56 až § 58 zákona o DPH/.

Slovenský platiteľ dane môže zvoliť i iný postup, keď požiada o registráciu za platiteľa dane v Poľsku. Následne si bude môcť uplatnenú DPH poľským dodávateľom služby pozinkovania odpočítať v daňovom priznaní a súčasne bude musieť uplatniť poľskú DPH na dodanie tovaru s montážou. Premiestnenie konštrukcie zo Slovenska do Poľska nie je podľa § 8 ods. 4 písm. a/ zákona o DPH dodaním za protihodnotu, čo znamená, že slovenský platiteľ neuvedie toto premiestnenie do daňového priznania a ani do súhrnného výkazu.

Včera mi už zároveň aj došli faktúry z tej pozinkovne a obidve sú bez DPH. V konečnom dôsledku je to asi v poriadku - aspoň teda nemusím žiadať o vrátenie DPH, keď mi ju tam nevyfakturovali. Čo vy na to?:confused:

Vopred ďakujem za Vás názor!!!;)
syamlee
10.02.05,08:02
.... takže presne ako som hovoril .... :) A až teraz nastáva otázka ako to vyriešiť. Jednoznačne PL dodávateľ služby /pozinkovania/ nemohol a nie je dôvod prečo by mal byť informovaný o tom čo s danou konštrukciou hodláte robiť. Predať, vrátiť na Slovensko, vyviezť do iného členského štátu. Postupoval nesprávne keď faktúroval bez PL dph, lenže na základe jemu známych skutočností, nakoľko nevedel že tovar ostáva v PL, by som postupoval tak isto - bez DPH. A kedže sa mne osobne nepáči ani jeden zo spôsobov z Poradcu :mad: . Snažil by som sa to riešiť dovozom na SK - ako spomenula Danuska. A nasledným vývozom. Veď existuje toľko dopravcov / určite jazdia aj pre Vás / čo dopíšu pár riadkov naviac na faktúru a určite vedia aj čo s CMR :) .... Je to len otázka ustretovosti.... ale to už je na každom z nás :o
lenkav
10.02.05,09:47
dala by som za pravdu Danuske, ale treba este uvazovat o tom, ci konecny prijemca tovaru / v Polsku/je ten isty t.z. ten co prevádza pozinkovanie.Treba pouvayovat i o tom ci to nespada do tzv. trojstranneho obchodu. Hela
Socha
10.02.05,09:49
Konečný príjemca je firma X so sídlom v Poľsku a pozinkovňa je firma Y tiež so sídlom a prevádzkárňou v Poľsku. Zainteresované sú len dve krajiny. SK+PL
syamlee
10.02.05,10:29
dala by som za pravdu Danuske, ale treba este uvazovat o tom, ci konecny prijemca tovaru / v Polsku/je ten isty t.z. ten co prevádza pozinkovanie.Treba pouvayovat i o tom ci to nespada do tzv. trojstranneho obchodu. Hela
Hela, do trojstranneho určite nie.... :) . A treba si prečítať aj príspevky predtým... :)