beatar
09.04.07,16:04
Vie mi niekto poradiť, ak SZČO vlastní reštauračné zariadenie, má nárok i on na stravné vo vlastnom zariadení? Momentálna čiastka je 89,- Sk čo sa dokladuje fa za stravné šeky alebo blokom z restaurácie, on má samozrjeme len bloky za nákupy surovín. Čo v jeho prípade?
Reálne by mi vychádzalo, že náklady na suroviny na jeho stravné/obedy/, neprevyšujúce dennú hodnotu 89,- Sk by mali ísť do réžie ako náklad na stravné podnikateľa.
Kto má aký názor?
Vladimír Ozimý
10.04.07,11:38
no podľa mňa do nákladov by mala ísť hodnota stravy cene 89 Sk...to jest ak ponúkate v reštaurácii rezeň za 89 Sk dáte si ho do nákladov nie maso v tejto hodnote a spravíte z toho 4 rezne...podľa môjho názoru cena stravy a nie surovín...
beatar
10.04.07,16:10
Dakujem za odpoved, len stale mi nie je jasné, aký doklad k tomu dám, ked nemam ani fa, ani blok z pokladne.
ondrejvla
10.04.07,16:52
Vie mi niekto poradiť, ak SZČO vlastní reštauračné zariadenie, má nárok i on na stravné vo vlastnom zariadení? Momentálna čiastka je 89,- Sk čo sa dokladuje fa za stravné šeky alebo blokom z restaurácie, on má samozrjeme len bloky za nákupy surovín. Čo v jeho prípade?
Reálne by mi vychádzalo, že náklady na suroviny na jeho stravné/obedy/, neprevyšujúce dennú hodnotu 89,- Sk by mali ísť do réžie ako náklad na stravné podnikateľa.
Kto má aký názor?

Bločky z nákupu surovín do kuchyne sú nákupom materiálu, z nákupu tovaru, ktorý nemení svoj tvar ďalším spracovaním je nákupom tovaru, samozrejme, že hovorím o JÚ, na náklady, resp. v JÚ výdaje si vyhotov interný doklad, kde rozpíšeš jednotlivo do výdajov za podnikateľa (SZČO)
z dôvodu, že nepoužiješ SF pre zamestnávateľa, ale len pre zamestnancov,
a zvlášť rozpíšeš za zamestnancov, no a nezabudni pri tomto použiť aj čerpanie sociálneho fondu. Ak si platiteľ DPH, v tom prípade v príjmoch (tržbách) nezabudni na odvod DPH z čiastky, ktorú uhrádza zamestnanec, no a potom následne príjem od zamestnancov do pokladnice, prípadne cez mzdu.
ilona
11.04.07,03:54
V tej reštaurácii predsa musia byť aj nejakí zamestnanci,ako učtuješ stravné im? Predsa v tom nemusí byť žiaden rozdiel,tak ako učtuješ zamestnancom aj majiteľovi.
Vladimír Ozimý
11.04.07,04:56
ale je v tom rozdiel a veľký predsa SZČO má nárok do nákladov 89 Sk kdežto zamestnanec tam prepláca max. hodnotu 55% zo stravného 89 Sk pričom časť môže hradiť zamestnanec a časť so SF...takže rozdiel tam určite je...plne súhlasím s príspevkom ONDREJVLA
beatar
11.04.07,16:33
V tej reštaurácii sú aj zamestnanci, u ktorých je vytvorená interná smernica o výške stravného lístka, z ktorého 55% dávam interným dokladom z nákupu materiálu, tovaru, do réžie , 5% zo sf do príjmu bez dph a zároveň 40% do príjmu ako platbu za lístky od zamestnancov + dph./ dph sa muselo však vypočítať zo základu dane 45% ceny stravného lístka. Po daň. kontrole som vedela, že to mám v poriadku. Len teraz keď si chce i on dávať stravné lístky tak som ostala v pomykove, že či len interným dokladom preúčtovať výšku stravného do réžie, alebo by mal i on časť uhradiť sám sebe, čo sa mi zdalo hlúpe. Keďže internou smernicou výška lístka je 60.Sk pre zamestnancov, tak mi z toho vychádza, že nie, pretože nárok SZČO v roku 2007 je 89.-Sk.
beatar
11.04.07,16:35
ďakujem ondrejvla za odpoved, mám rovnaký názor,