vaanja
09.04.07,19:43
priatelia, chcel by som vas poprosit o radu, co treba urobit, ak mal SZCO uraz, vyzera to bohuzial tak, ze bude najmenej 3mesiace PN. V nemocnici dostal papiere na PN, tie som zaniesol jeho lekarke a ta mi kazala ist do socialnej poistovne zaniest tie zvysne papiere od PN. dalej by som vraj mal nahlsit nieco aj do zdrav.poistovne, aby vraj SZCO nemusel za dobu na PN platit odvody. neviete mi prosim povedat, co konkretne mam ist vybavit do Soc.poistovne a do Zdrav. poistovne? (konkretne tlaciva a pod.). Naozaj nemusi za dobu PN platit poistne? dakujem.
Zita4
09.04.07,18:44
Počas PN sa neplatia odvody na sociálne ani na zdravotné poistenie. Treba odniesť PN-ku na Sociálnu poisťovňu a nahlásiť začiatok a koniec aj na zdravotnú poisťovňu.
Jana Motyčková
10.04.07,13:24
Počas PN sa neplatia odvody na sociálne ani na zdravotné poistenie. Treba odniesť PN-ku na Sociálnu poisťovňu a nahlásiť začiatok a koniec aj na zdravotnú poisťovňu.
Nie celkom.
Pre SP :
- ak je SZČO povinne poistená, nemusí počas PN platiť poistné do SP (ZSP_§140_ods.3)
- ka je SZČO dobrovoľenenmocensky poistená, neplatí do SP za obdobie, kedy sa jej poskytuje nemocenské.

Pre ZP je to zložitejšie, v princípe preddavky počas PN platí, ale neuplatňuje sa pri platení preddavkov minimálny základ. T.j. ak je celý mesiac PN a štandardne platí preddavky z minima, tak bude platiť iba sumu, ktorá mu vyšla v ročnom zúčtovaní ZP za rok 2005 v p.64 tlačiva B, alebo v p.B44 listu SB alebo v p.B64 listu XB.
Anja111
10.04.07,13:49
Keď je zamestnanec dlhodobo PN, tak Oznámenie zamestnávateľa na ZP vypíšete len na začiatku PN a potom po ukončení PN? Alebo to nejako oznamujete ZP aj priebežne? Teda, za každý mesiac zvlášť?
Totiž, na ZP ma informovali dve pracovníčky a ani oni sa nevedeli dohodnúť...
Pepa
10.04.07,14:29
Keď je zamestnanec dlhodobo PN, tak Oznámenie zamestnávateľa na ZP vypíšete len na začiatku PN a potom po ukončení PN? Alebo to nejako oznamujete ZP aj priebežne? Teda, za každý mesiac zvlášť?
Totiž, na ZP ma informovali dve pracovníčky a ani oni sa nevedeli dohodnúť...
Oznamuješ začiatok a koniec - priebežne nie.
Anja111
10.04.07,14:39
Oznamuješ začiatok a koniec - priebežne nie.

Pomohlo. Ďakujem a oceňujem.
Andikaa
12.01.12,09:07
Ahojte, chcela som sa spytat ci to ma nejaky vplyv na dlhodobu PNku, cize ci aj vtedy plati to ze nemusi platit odvody ak pocas svojej PNky vykonava pracu doma, napr praca cez pocitac. Nadalej by to robil na zivnost. A ci mu potom z toho vyplyvaju nejake specialne povinnosti. dakujem
veronikasad
12.01.12,09:18
Ahojte, chcela som sa spytat ci to ma nejaky vplyv na dlhodobu PNku, cize ci aj vtedy plati to ze nemusi platit odvody ak pocas svojej PNky vykonava pracu doma, napr praca cez pocitac. Nadalej by to robil na zivnost. A ci mu potom z toho vyplyvaju nejake specialne povinnosti. dakujem
Počas PN-ky SZČO môže mať príjem, len musí dodržiavať liečebný režim.

V tvojom prípade je ale namieste otázka, z akého dôvodu je vypísaný na PN, keď chce počas nej vykonávať prácu v rovnakom rozsahu ...

počas PN (s nárokom na výplatu nemocenského), je platitelom zdr.poistenia štát. V takomto prípade ale môže vzniknúť pri dlhodobejšej PN-ke a vyššom príjme nedoplatok v RZZP.
Katy a R
12.01.12,09:22
.. len ešte doplním Veroniku, že treba to aj ZP preukázať .. potvrdením o poberanní nemocenskej dávky (dostaneš v SP). Inak by ťa evidovali ako neplatiča.
great.zv
12.01.12,09:27
tiež by som potrebovala poradiť... brat je SZČO - od 04/2011 DNP, od 11/2011 je PN. má poplatené ZP aj SP za celý rok 2011 - t.j. platil aj počas PN. preddavky na ZP sa vysporiadajú v RZZP 2011, ale čo so SP? bolo nutné to platiť počas PN? ak nie je možné sa dohodnúť so SP na "zápočte" do obdobia po ukončení PN? ďakujem.
Katy a R
12.01.12,09:29
tiež by som potrebovala poradiť... brat je SZČO - od 04/2011 DNP, od 11/2011 je PN. má poplatené ZP aj SP za celý rok 2011 - t.j. platil aj počas PN. preddavky na ZP sa vysporiadajú v RZZP 2011, ale čo so SP? bolo nutné to platiť počas PN? ak nie je možné sa dohodnúť so SP na "zápočte" do obdobia po ukončení PN? ďakujem.
.. a má platenú PNku? .. ak má platenú .. tak si to môže započítať - alebo môže požiadať o vrátenie poistného (§145). toto platí pre SP. Pre ZP - v predch príspevku. a vysporiadajú mu to ce RZZP.
Ale ak ju nemá platenú - tak poistné platiť musí.
Andikaa
12.01.12,09:33
Dakujem pekne za odpoved. Na PN je vypisany zivnostnik z dovodu ze ma vazne zdravotne problemy (poskodenie pecene a zlcnika) a svoju profesiu holic uz nemoze vykonavat, a nakolko nevie dokedy bude PN alebo ako to bude dalej rad by si nieco malo zarobil aspon pracou doma cez pocitac, nejake graficke prace alebo tak. Nic narocne a praca len na hodinku dve denne. Aby mohol dodrziavat liecbu. Nahlaseny uz vsade je nakolko je vypisany uz dva mesiace. Cize vsade zahlaseny je, papiere ma vypisane a na vsetky potrebne urady podane, pocas svojej praxe platil aj odvody aj vsetko cize nema ziadne pozdlznosti. Akurat momentalne sa posudzuje jeho zdravotny stav komisiou ci ho odporucia na invalidny dochodok nakolko ma uz 57 rokov alebo co bude. Ale kym sa tieto veci doriesia tak by si aspon takto doma privyrobil.
great.zv
12.01.12,09:38
ďakujem. áno, PN-ku odniesol na SP a má ju platenú - ako DNP platí mesačne cca 21€
Andikaa
12.01.12,09:44
Dakujem za odpovede, na PNku je vypisany z dovodu ze ma vazne zdravotne problem (chronicke zapaly a ochorenia zlcnika a ipecene) a svoju profesiu holica uz nemoze vykonavat, cize to moze zavesit ako sa hovori na klinec. Momentalne chodi na rozne vysetrenie a ma predpisanu dlhodobu liecbu a dlhodobu pn. Ale nakolko neviem ako dlho potrva kym sa jeho stav zlepsi ak sa vobec zlepsi tak by si za ten cas rad privyrobil nejaku tu korunku aspon doma cez pocitac ako grafik, cize praca max na dve hodky s postele s notebookom na nohach a tympadom neporusuje ziadne liecebne podmienky kedze z domu by nesiel nikam, vsetko by vybavoval cez pocitac. Odvody aj zdravotne vzdy platil cize ziadne nedoplatky ani dlzoby nema, papiere na vsetky potrebne urady ma uz tiez odovzdane lebo je pn uz par mesiacov ale nakolko to vyzera ze ho komisia posle do invalidneho dochodku tak by si aspon rad privyrobil. Tak by chcel vediet ci bude mat nejaky vplyv na jeho povinnosti a ci ked bude ma nejaky mali prijem ja neviem povedzme 40 euro za mesiac. Respektive ci bude musiet pocas PN nieco kvoli tomu priplatit ci uz do Socialky alebo kde. dakujem
veronikasad
12.01.12,10:06
Dakujem za odpovede, na PNku je vypisany z dovodu ze ma vazne zdravotne problem (chronicke zapaly a ochorenia zlcnika a ipecene) a svoju profesiu holica uz nemoze vykonavat, cize to moze zavesit ako sa hovori na klinec. Momentalne chodi na rozne vysetrenie a ma predpisanu dlhodobu liecbu a dlhodobu pn. Ale nakolko neviem ako dlho potrva kym sa jeho stav zlepsi ak sa vobec zlepsi tak by si za ten cas rad privyrobil nejaku tu korunku aspon doma cez pocitac ako grafik, cize praca max na dve hodky s postele s notebookom na nohach a tympadom neporusuje ziadne liecebne podmienky kedze z domu by nesiel nikam, vsetko by vybavoval cez pocitac. Odvody aj zdravotne vzdy platil cize ziadne nedoplatky ani dlzoby nema, papiere na vsetky potrebne urady ma uz tiez odovzdane lebo je pn uz par mesiacov ale nakolko to vyzera ze ho komisia posle do invalidneho dochodku tak by si aspon rad privyrobil. Tak by chcel vediet ci bude mat nejaky vplyv na jeho povinnosti a ci ked bude ma nejaky mali prijem ja neviem povedzme 40 euro za mesiac. Respektive ci bude musiet pocas PN nieco kvoli tomu priplatit ci uz do Socialky alebo kde. dakujem
To je OK, v prvom príspevku si nenapísala, že ide o iný druh práce ako mal živnosť.
Odvody do SP neplatí, preddavky na ZP tiež nie. Pri takejto výške príjmu mu nedoplatok na zdr.poistení nevyjde.
Andikaa
12.01.12,10:07
dakujem pekne za tuto informaciu :) a prajem pekny zvysok dna!
katka 23
29.02.12,11:52
Pekný deň prajem,potrebujem poradiť. SZČO povinne platí odvody do SP + ZP, od 01.01.12 do 23.02.12 bol PN, prečítaním tejto témy som pochopila, že odvody nemusí platiť , za 01/12 - odvody 0, a za 02/12 tiež 0 alebo len pomernú časť ? Ak pomernú časť ako ju správne vyrátam?Ďakujem pekne za odpoveď.
veronikasad
29.02.12,13:02
Pekný deň prajem,potrebujem poradiť. SZČO povinne platí odvody do SP + ZP, od 01.01.12 do 23.02.12 bol PN, prečítaním tejto témy som pochopila, že odvody nemusí platiť , za 01/12 - odvody 0, a za 02/12 tiež 0 alebo len pomernú časť ? Ak pomernú časť ako ju správne vyrátam?Ďakujem pekne za odpoveď.
Za február platí pomernú časť = mesačný vymer.základ /29 x počet dní bez PN. Dostaneš pomerný mesačný VZ a vypočítaš odvod do každého fondu samostatne.

Rovnaký postup je pri výpočte preddavkov do ZP, kde však musíš predložiť potvrdenie zo SP o výplate nemocenského.
katka 23
29.02.12,13:43
Ďakujem pekne veronikasad, poprosím ešte o upresnenie a kontrolu výpočtu (neviem ako mám zaokrúhliť na centy hore alebo dole )
Platí z minim. 339,89 € , pomerný vym.základ = 70,322, nem. 4,4%= 3,094, starobné 18%= 12,657, invalid.6%=4,219, rez.fond 4,75% = 3,34

a ZP je tiež 70,322 x ?
veronikasad
29.02.12,14:46
Ďakujem pekne veronikasad, poprosím ešte o upresnenie a kontrolu výpočtu (neviem ako mám zaokrúhliť na centy hore alebo dole )
Platí z minim. 339,89 € , pomerný vym.základ = 70,322, nem. 4,4%= 3,094, starobné 18%= 12,657, invalid.6%=4,219, rez.fond 4,75% = 3,34

a ZP je tiež 70,322 x ?
§ 138 Zákona o sociálnom poistení


(13) Ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo v kalendárnom mesiaci sú obdobia podľa § 140, vymeriavací základ uvedený v odsekoch 5 až 7, 9 a 10 sa upraví podľa počtu dní, za ktoré sa platí poistné. Vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol.

Sadzba zdr.poistenia je 14 %, SZČO so zdr.postihnutím 7 %