mirkaby
10.04.07,09:21
Caute,

po ústnej dohode o kúpe motorového vozidla som uhradil predajcovi časť kúpnej ceny ako zálohu, s tým, že ak od zmluvy odstúpim, vráti mi preddavok celý.
Po odstúpení od zmluvy si voči môjmu preddavku zarátal výmenu oleja (na tom sme sa nedohodli) a kurzové straty. Auto zrejme predal do zahraničia a kurz bol pre neho nevýhodnejší, než v dobe, ked auto držal mne.
Vykonal toto započítanie oprávnene? Podla mna nie. Ak s tým máte skúsenosti, prosím, ozvite sa. Diky
josh
10.04.07,07:27
Zavisi od vasej dohody. V pripade, ak tu dohodu porusi a dobrovolne ti nesplni to co ma, musis ho zalovat.
Mysli ale na to, ze sa ti dost tazko budu pred sudom dokazovat ustne dohody.
Ustne dohody su platne a uplne bezne medzi čestnymi ludmi, ktori si stoja za slovom, nie medzi predajcami aut :) (aj ked nie vsetci su rovnaki)
rada
10.04.07,16:30
Caute,

po ústnej dohode o kúpe motorového vozidla - zákon síce nepredpisuje písomnú formu pri kúpe motorového vozidla, ale je to veľmi riskantné som uhradil - neexistuje aspoň nejaké potvrdenie o prevzatí preddavku ??? predajcovi časť kúpnej ceny ako zálohu, s tým, že ak od zmluvy odstúpim z uvedeného vyplýva, že aj odstúpenie bolo dojednané ústne ???, vráti mi preddavok celý.
Po odstúpení od zmluvy si voči môjmu preddavku zarátal výmenu oleja (na tom sme sa nedohodli) a kurzové straty. Auto zrejme predal do zahraničia a kurz bol pre neho nevýhodnejší, než v dobe, ked auto držal mne.
Vykonal toto započítanie oprávnene? Podla mna nie. Ak s tým máte skúsenosti, prosím, ozvite sa. Diky A bolo to skutočne započítanie ? Z čoho to vyplynulo ? Existuje niečo písomne alebo sa všetko udialo iba v ústnej podobe ? K započítaniu dochádza vtedy ak veriteľ a dlžník majú vzájomné pohľadávky, ktorých plnenie je rovnakého druhu (najčastejšie peniaze) a vzájomne sa kryjú. K započítaniu môže dôjsť buď jednostranným úkonom alebo vzájomnou dohodou. Podľa môjho názoru ak ste sa ako strany na tom nedohodli nemohlo nastať započítanie.
Ale keďže ste sa dohodli na odstúpení treba postupovať podľa príslušných paragrafov o tomto úkone. Odstúpením od zmluvy či už z dôvodu uvedenom v občianskom zákonníku, inom zákone alebo dohodnutého účastníkmi (čo je tento prípad) sa zmluva zrušuje od začiatku čo znamená, že nastane stav ako keby nedošlo k uzavretiu žiadnej zmluvy. Pritom si však strany musia vrátiť vzájomné plnenia. To znamená, že predajca by Vám mal vrátiť preddavok, ktorý ste mu poskytli a Vy by ste mu mali vrátiť to čo ste od neho dostali (ak ste vôbec niečo dostali). V opačnom prípade nastupuje inštitút bezdôvodného obohatenia. To vtedy ak by Vám predajca nechcel vrátiť preddavok.
Ovšem ak Vy ste odstúpením od zmluvy spôsobili porušením nejakej povinnosti predajcovi škodu má právo na náhradu tejto škody. Aj keď sa nezdá Váš prípad nie je jednoduchý. Najmä z dôvodu, že neexistujú podklady v písomnej forme. V takomto prípade potom nastupuje tvrdenie proti tvrdeniu rôzny podozriví svedkovia ...
Osobne by som napísala list, uviedla všetky podstatné skutočnosti a žiadala o vrátenie preddavku v poskytnutej výške odvolávajúc sa na príslušné ustanovenia občianskeho zákonníka s poznámkou ak nezaplatí do x-dní budem nútená vymáhať si sumu cestou súdu. A záleží na Vás či by ste súd v takejto dôkaznej neistote riskovali.