inngrid
10.04.07,10:55
Ak som predala pozemok ktory som vlastnila viac ako 10 rokov dan z neho platit nemusim hej?


a co sa tyka prenajmu?
vyplatili mi najom za tri roky a co teraz do kedy treba zapltit dan z prenajmu alebo staci na konci rocneho zuctovania?
ako sa to robi?
poradte

alebo aky zakon o tom pise precitam si skusim trosku zalistovat
betka
10.04.07,11:20
Príjem je oslobodený z predaja nehnuteľnosti a to po uplynutí 5 rokov od jeho nadobudnutia, ak bol zaradený do OM, oslobodenie naň sa vzťahuje po uplynutí 5 rokov od jeho vyradenia z OM.

Ak ste mali vyplatený prenájom na 3 roky dopredu, musíte si ho časovo rozlíšiť.
Pr. ak Vám vyplatili nájom 1.4. 2007 na 3 roky dopredu (t.j. 1.4.2007-31.3.2010 - 36 mesiacov) a výška nájomného je napr. 300 tis. Sk, Vašim príjmom z prenájmu bude:
v roku 2007 - 75000, Sk
vroku 2008 - 100 000?-Sk
v roku 2009 - 100 000, Sk
v roku 2010 - 25 000? Sk.
Teda nájomné časovo rozlišujete, nemôžete si celú výšku, kt. naraz dostanete daˇť do príjmov.
Treba uzatvoriť NZ, kde sa zmieňujete o cene nájomného, že nájomné je vyplatené na 3 roky vopred, aká je cena nájmu za mesiac .......
Vladimír Ozimý
10.04.07,12:34
no ak ste fyzická osoba časovo nerozlišujete pri prenájme...ak ste právnicka osoba časovo rozlišujete...
betka
10.04.07,17:33
no ak ste fyzická osoba časovo nerozlišujete pri prenájme...ak ste právnicka osoba časovo rozlišujete...

Aj FO časovo rozlišujú platby za prenajom prijaté dopredu.
skaspa
10.04.07,18:44
no ak ste fyzická osoba časovo nerozlišujete pri prenájme...ak ste právnicka osoba časovo rozlišujete...
§ 19 ods. 4 zákona o dani z príjmov: Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
inngrid
11.04.07,06:53
No ono ide skor oto ze nam vyplatili najom teraz v aprili 2007 za roky 2004-2005-2006
a sme normal fyzicka osoba ziadny podnikatel ziadna pravnicka osoba nic
normalne zamestnana som.

Ale neviem ako z toho odviest dan?
ci teraz alebo na konci roka? ci si mozem nieco uplatnit z toho? aj ked nie som na zivnost alebo ako to je?


dakujem
renča1
11.04.07,07:15
Príjem je oslobodený z predaja nehnuteľnosti a to po uplynutí 5 rokov od jeho nadobudnutia, ak bol zaradený do OM, oslobodenie naň sa vzťahuje po uplynutí 5 rokov od jeho vyradenia z OM.

Ak ste mali vyplatený prenájom na 3 roky dopredu, musíte si ho časovo rozlíšiť.
Pr. ak Vám vyplatili nájom 1.4. 2007 na 3 roky dopredu (t.j. 1.4.2007-31.3.2010 - 36 mesiacov) a výška nájomného je napr. 300 tis. Sk, Vašim príjmom z prenájmu bude:
v roku 2007 - 75000, Sk
vroku 2008 - 100 000?-Sk
v roku 2009 - 100 000, Sk
v roku 2010 - 25 000? Sk.
Teda nájomné časovo rozlišujete, nemôžete si celú výšku, kt. naraz dostanete daˇť do príjmov.
Treba uzatvoriť NZ, kde sa zmieňujete o cene nájomného, že nájomné je vyplatené na 3 roky vopred, aká je cena nájmu za mesiac .......


§ 19 ods. 4 zákona o dani z príjmov: Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.


Ľudia, ale veď Ingrid dosiahla príjem a nie výdavok. Príjem sa časovo nerozlišuje u FO.:confused:
renča1
11.04.07,07:19
No ono ide skor oto ze nam vyplatili najom teraz v aprili 2007 za roky 2004-2005-2006
a sme normal fyzicka osoba ziadny podnikatel ziadna pravnicka osoba nic
normalne zamestnana som.

Ale neviem ako z toho odviest dan?
ci teraz alebo na konci roka? ci si mozem nieco uplatnit z toho? aj ked nie som na zivnost alebo ako to je?


dakujem

O aký prenájom išlo? Ide o príjem z prenájmu za hnut.,nehnut. majetok patriaci v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.? Aká výška príjmu z prenájmu bola vyplatená???

Príjem vyplatený za r.2004,2005,2006 v r.2007 sa zdaní v r.2007 podaním daňového priznania za zdaňovacie obdobie roka 2007 k 31.3.2008 spolu aj s ostatnými príjmami.
betka
11.04.07,07:20
Ľudia, ale veď Ingrid dosiahla príjem a nie výdavok. Príjem sa časovo nerozlišuje u FO.:confused:

Renči, ja som písala o príjme. Ak niekto dosiahne príjem na viac rokov dopredu, tiež ho musí rozlíšiť pri nájme. Ako sa rozlišujú výdavky, tak rozlišujem aj príjmy. MAla som tento prípad, tiež som mala za nájom vyplatené dopredu na 5 rokov.
betka
11.04.07,07:25
O aký prenájom išlo? Ide o príjem z prenájmu za hnut.,nehnut. majetok patriaci v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.? Aká výška príjmu z prenájmu bola vyplatená???

Príjem vyplatený za r.2004,2005,2006 v r.2007 sa zdaní v r.2007 podaním daňového priznania za zdaňovacie obdobie roka 2007 k 31.3.2008 spolu aj s ostatnými príjmami.

Nejasná otázka. Ingrid na začiatku nenapísala, za aké obdobie. Teraz je to jasné. Ak by to bolo na 3 roky vopred, tak ako som napísala v príspevku 2. Ale to je vyplatené pozadu....tak príjem bude v roku 2007.
renča1
11.04.07,07:28
Renči, ja som písala o príjme. Ak niekto dosiahne príjem na viac rokov dopredu, tiež ho musí rozlíšiť pri nájme. .

A ktorý § o tom hovorí???:confused: :) Ja som sa nad príjmom z prenájmu nikdy nezamýšlala... Výdavky viem, že treba čas.rozlíšiť a viem že v PÚ sa príjem teiž čas.rozlišuje ale u FO???? Môžeš mi napísať odvolávku na §.
betka
11.04.07,07:34
Mala som tento problém a riešila som ho. FO dostala príjem na 5 rokov dopredu, (v roku 2005) zisťovala som si to, lebo sa mi nezdalo hodiť takú vysokú sumu do príjmov, keď sa týkala budúcnosti. Preštudovala som si ohľadne toho dostupnú literatúru, mala som to odobrené poradcami, že sa príjem časovo rozlišuje u FO.
Renči nestraš ma, ..... Išlo nie o 1OO tis., ale o vysoké sumy....
betka
11.04.07,08:13
Kedy príjem zaplatený na viac rokov dopredu časovo rozlišujem?
par.17 odsek 12.
súčasťou ZD daňovníka s príjmami podľa par.6, kt. účtuje v JU alebo kt. vedie evidenciu podľa par.6 odsek 11, alebo kt. uplatňuje výdavky padľa par.6 ods.10, je:
poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom ZO, v kt. došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo ich plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

Ak som mala prijatý preddavok na 5 rokov dopredu (60 mesiacov), je potrebné ho časovo rozlíšiť, kedy dôjde k splneniu služby. Služba je splnená na urč.počet mesiacov v roku, nie na celé obdobie 5 rokov, preto ČR..
renča1
11.04.07,08:21
Kedy príjem zaplatený na viac rokov dopredu časovo rozlišujem?
par.17 odsek 12.
súčasťou ZD daňovníka s príjmami podľa par.6, kt. účtuje v JU alebo kt. vedie evidenciu podľa par.6 odsek 11, alebo kt. uplatňuje výdavky padľa par.6 ods.10, je:
poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom ZO, v kt. došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo ich plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

Ak som mala prijatý preddavok na 5 rokov dopredu (60 mesiacov), je potrebné ho časovo rozlíšiť, kedy dôjde k splneniu služby. Služba je splnená na urč.počet mesiacov v roku, nie na celé obdobie 5 rokov, preto ČR..

Áno, .... myslela som ale nedomyslela.:D :) Súhlasím...
inngrid
11.04.07,08:26
Takze ak to spravne chapem teraz nemusim robit nic ked mi prisli peniazky na ucet
ide o sumu 50tis. korun z prenajmu pody

a ked sa bude robit danove priznanie za rok 2007 k 31*3*2008 dam si do danoveho priznania tento prijem
takze si budem musiet urobit danove priznanie sama
a z tej sumy 50tis korun vlastne zaplatit 19% dan spravne to chapem?

aj ked sa da ze odpocitatelna polozka na danovnika ale to mi nepomoze lebo zase to mi vykryje prijem zo zamestnania
spravne to chapem?


dakujem
betka
11.04.07,08:34
NA sumu 50 000, Sk ako prenájom budete mať ešte podľa zákona nárok na oslobodenie (v roku 2006 bola výška 23650,- Sk.) Rok 2007 bude vyššia. K výške oslob. príjmov si ponížite pomerne i výdavky.... Takže celá suma 50 000, Vám nepojde do príjmov
Marína
11.04.07,08:39
Z príjmu si odpočítaš oslobodené príjmy podľa ZoDP_§9_ods.1_pism.h do výšky päťnásobku životného minima, uplatníš si výdavky buď vo výške 40%(paušálne) alebo skutočné výdavky, t.z. tie, ktoré sa Ti viac oplatia.
Dodatok: Betka, si šikovnejšia o 5 minút.;)
inngrid
11.04.07,10:16
mozem si uplatnit 40% pausalne vydavky ak nie som fyzicka osoba ako na zivnost?

a kde si betka nasla tych 23...tis nieco
ktory zakon ? nevies mi poradit nech sa mam od nieco odpichnut


prepacte mi moju neznalost
betka
11.04.07,10:22
Ingrid, netrápte sa teraz s tým. Máte rok času.:)
Ak ste občan, tak Vám plynú príjmy z prenájmu podľa par.6 odsek 3. Váš príjem sa zníži o 5.nas.život.minima platného v danom roku (v roku 2006 bolo 23650, Sk. Tento rok Vám nepoviem, pretože ma to ešte nejako nezaujíma ...). Máte nárok na paušálne výdavky vo výške 40%. Písala o tom Marína.
inngrid
11.04.07,10:24
dakujem kocky obom
Leontin
11.04.07,10:38
Kedy príjem zaplatený na viac rokov dopredu časovo rozlišujem?
par.17 odsek 12.
súčasťou ZD daňovníka s príjmami podľa par.6, kt. účtuje v JU alebo kt. vedie evidenciu podľa par.6 odsek 11, alebo kt. uplatňuje výdavky padľa par.6 ods.10, je:
poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom ZO, v kt. došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo ich plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

Ak som mala prijatý preddavok na 5 rokov dopredu (60 mesiacov), je potrebné ho časovo rozlíšiť, kedy dôjde k splneniu služby. Služba je splnená na urč.počet mesiacov v roku, nie na celé obdobie 5 rokov, preto ČR..

Ja nesuhlasim, nakolko neuctuje v JU, nevedie si evidenciu a ani si neuplatnuje ziadne vydavky. A preto sa podla mna nerozlisuje CR :)
betka
11.04.07,11:15
Ja nesuhlasim, nakolko neuctuje v JU, nevedie si evidenciu a ani si neuplatnuje ziadne vydavky.- aj paušálny výdavok je výdavok A preto sa podla mna nerozlisuje CR :)

Chcela by som vedieť, kt. FO (občan) si neuplatnuje výdavky. Prenájom si dávame:

Veď zákon jasne hovorí. 6/1 - vediem JU
6/3-. paušálne výdavky 6/10
6/3 - preukázateľné výdavky 6/11

Kde máte problém Leontin. Ak mi poviete, kt. Slovák si neuplatňuej výdavky jedným z týchto spôsobov vyššie, a len tak si zdaní celý príjem z prenájmu, nevzťahujúc sa na oslobodenia, nároky na výdavky:eek: Ak by ste to chceli šupnúť do par.8, tak to by správne nebolo, sem to nepatrí.

... udajte mi dôvod, prečo nesúhlasíte a príklad, potom môžeme súhlasiť s Vami my.
renča1
11.04.07,11:48
mimotemy Žeby sa tu zasa rozvírila vášniva debata:D ? Do komplet zostavy nám tu chýba ešte Muška:rolleyes: :)
inngrid
11.04.07,12:10
Babenky pozerala som si ten par. 6 ods. 3 ako ste mi pisali
ale tam je napisane

Prijmy z prenajmu ak nejde o prijmy uvedene v odsteku 1 a v par.5, su prijmy z prenajmu nehnutelnosti

poda - pozemok sa rata ako predaj nehnutelnosti?


a kde v ktorom paragrafe sa docitam otom ze si mozem odpocitat pat nasobok ziv. minima aj ked nepodnikam ?
betka
11.04.07,12:53
Čo sú nehnuteľnosti?
Hmotný majetok:
1. hnuteľný - auto, počítač...
2. nehnuteľný a. odpisovany: budovy, haly, .....
b. neodpisovaný: pozemky

Oslobodené príjmy: par.9 odsek 1 pís.h - podľa par. 6/3 .... .. ... ak takto vymedzené príjmy dosiahnú 5.nas.ŽM, do ZD sa zahrňajú len príjmy .....
Marína
11.04.07,14:09
inngrid, prosím, písala som Ti v prísp.č.17 a teraz aj Betka. Zákon o dani z príjmu, § 9 ods. 1 písm. h)
Leontin
11.04.07,14:18
Chcela by som vedieť, kt. FO (občan) si neuplatnuje výdavky.

... udajte mi dôvod, prečo nesúhlasíte a príklad, potom môžeme súhlasiť s Vami my.

Betka, asi sme sa zle pochopili. Prepac.
Ja som nemyslel, ze by si nemala uplatnovat vydavky, ci nieco podobne. Ja som sa len odvolaval na to, ze ide o bezneho smrtelnika, ktory ma pozemok(nehnutelnost) a neuplatnoval si ziadne vydavky s tym suvisiace.
Bez debaty to pojde do 6/3 ako prijem. Ja som sa len debatoval o tom, ci to treba casovo rozlisit.