veja55
10.04.07,11:11
Chcela by som sa opýtať, mám živnosť ale nemám vodičák chodím na tovar vozí ma manžel- nie je živnostník. Môžem mu vyplatiť cestovné ak uzatvorím s ním dohodu napriek tomu, že nemá zaplatenú cestnú daň alebo musí mať zaplatenú cestnú daň. Nie je to každý deň, tak neviem ako to robiť.
liba2
10.04.07,09:25
Chcela by som sa opýtať, mám živnosť ale nemám vodičák chodím na tovar vozí ma manžel- nie je živnostník. Môžem mu vyplatiť cestovné ak uzatvorím s ním dohodu napriek tomu, že nemá zaplatenú cestnú daň alebo musí mať zaplatenú cestnú daň. Nie je to každý deň, tak neviem ako to robiť.
Ak to bude dohoda o vykonaní práce, a v dohode bude uvedené, že sa mu poskytnú náhrady PHL pri použití vlastného motorového vozidla pri plnení úlohy v zmysle zákona o CN, potom sa bude posudzovať ako zamestnanec a môže si tlačivom "Vyúčtovanie pracovnej cesty" uplatniť všetky náhrady podľa zákona o CN. Zamestnanec nemusí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel.
Chobot
10.04.07,11:04
Chcela by som sa opýtať, mám živnosť ale nemám vodičák chodím na tovar vozí ma manžel- nie je živnostník. Môžem mu vyplatiť cestovné ak uzatvorím s ním dohodu napriek tomu, že nemá zaplatenú cestnú daň alebo musí mať zaplatenú cestnú daň. Nie je to každý deň, tak neviem ako to robiť.

Pokiaľ on nie je právnická osoba, nemá prečo platiť daň z MV. Iné je to u teba. Ak by si používala auto (predpokladám, že je písané na manžela - potom ak máte BSM, tak si tiež vlastníkom toho auta) na podnikateľské účely môžeš si uplatniť náhrady (PHM + paušál). Máš však zároveň povinnosť uhradiť DzMV ty. To, že nemáš VP a vozí ťa manžel, na veci nič nemení.