moniq81
10.04.07,13:16
Čaute poraďáci,

nastala mi takáto situácia. Lekáreň sa tranformovala z FO na PO. Aj FO aj PO je platcom DPH. FO si používala pri DPH koeficient, pretože mala aj oslobodené plnenia. Od 01.03. však už nemá licenciu a teda oslobodené plnenia neposkytuje, no funguje ďalej na ostatné činnosti v živnosti. Musím túto zmenu oznámiť daňovému úradu a už nepoužívať koeficient???
PO je nástupníkom a bude používať predbežný koeficient.

Napíšte mi prosím k tomu Váš názor a postrehy. Vopred ďakujem.
felama67
23.06.11,18:51
Nie ukončenie používania koeficientu nie he potrebné hlásiť na DÚ
KEJKA
23.06.11,18:57
..ale ja neviem, ak bol stanovený koeficient, či ho netreba predsa len používať celý rok.
betka
23.06.11,19:24
Sôhlas s Kejka, Koeficient používam celý rok a k 31.12. robím zúčtovanie, t.j buď mi vráti DU, alebo ja zaplatím.
a_je_to
23.06.11,20:16
Ak nevadí, že sa rieši otázka staršia ako 4 roky ... tak treba najprv povedať, že firma sa nemôže transformovať z FO na PO. FO končí, PO začína, ale to nie je transformácia. Transformácia je možná len medzi PO, nie medzi FO A PO, aj keď preberá úplne to isté podnikanie.
FO končí podľa § 17, ods. 8, ZoDP a PO začína od nuly. Keďže začína od nuly a nemá oslobodené plnenia, tak nemá voči koeficientu v zmysle § 49, ods. 4 ZoDPH čo riešiť. Rozhodne nie je povinná prevziať koeficient od FO, aj keby pokračovala v lekárnickej činnosti, ale by musela postupovať podľa § 50, ods. 3, druhá veta - dohodnúť nový koeficient so správcom dane.