stanka613
10.04.07,12:24
na firmu prisiel papier o dan.kontrole za rok 2005 pozaduju od nas všetky uctovne a inerne knihy , patria do danovej kontroli aj záznam o prevádzke motoroveho vozidla (stasky)
Tweety
10.04.07,10:27
na firmu prisiel papier o dan.kontrole za rok 2005 pozaduju od nas všetky uctovne a inerne knihy , patria do danovej kontroli aj záznam o prevádzke motoroveho vozidla (stasky)
Áno, patria, doklady o prevádzke MV patria k ID spoločnosti, a teda sú predmetom kontroly DÚ.
LubicaN
20.04.07,09:12
Prosím Vás, stretla som sa s tvrdením, že pokiaľ sa ukončila daňová kontrola napríklad DPPO za rok 2003, tak už daňový úrad nemôže kontrolovať DPPO za predchádzajúce roky (2002, 2001...). Je to výmysel, nepísané pravidlo alebo to je niekde v zákone uvedené?

:confused:

Ďakujem *Ľ
betka
20.04.07,09:22
Opakovaná kontrola

(1) Opakovanou daňovou kontrolou sa rozumie daňová kontrola tej istej dane u daňového subjektu za zdaňovacie obdobie, za ktoré už bola vykonaná,

a) ak daňový subjekt žiada o vrátenie dane dodatočným daňovým priznaním,
b) ak daňový subjekt žiadal o vrátenie dane podľa osobitného zákona, 6eb)
c) na podnet ministerstva alebo odvolacieho orgánu.

(2) Opakovanú daňovú kontrolu v prípadoch podľa odseku 1 písm. a) a b) možno začať v lehote, v ktorej môže byť podané dodatočné daňové priznanie, alebo v lehote, v ktorej môže byť vrátená daň podľa osobitných predpisov. 6eb) Na opakovanú kontrolu sa vzťahujú ustanovenia § 15.

(3) Opakovanou daňovou kontrolou nie je

a) preverenie výsledkov daňovej kontroly v rámci konania o riadnych opravných prostriedkoch alebo mimoriadnych opravných prostriedkoch,
b) daňová kontrola u daňového subjektu, na ktorý bol vyhlásený konkurz alebo ktorému bolo povolené vyrovnanie alebo na základe žiadosti súdu (§ 15 ods. 14),
c) daňová kontrola na základe žiadosti orgánov činných v trestnom konaní. 6h)
skaspa
20.04.07,09:26
betka, georgeo sa nepýta na opakovanú daňovú kontrolu, keď kontrolujú rok 2003 a potom budú kontrolovať rok 2002 resp. 2001 nie je to opakovaná daňová kontrola, lebo roky 2002 a 2001 sa ešte nekontrolovali

georgeo: je to výmysel, daňový úrad aj keď "dnes" odkontroloval rok 2003, "zajtra" môže ešte kontrolovať 2002 resp. 2001. V zákone nikde nie je uvedené, že ak sa skontroluje nejaký rok, predchádzajúce roky sa už nemôžu kontrolovať;

Zánik práva vyrubiť daň je v § 45 zákona 511/1992 o správe daní a poplatkov: v odseku 1 je uvedené: Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.
Neuvádza sa tam, že po skončení daňovej kontroly za rok 2003 zaniká právo vyrubiť daň za roky 2002 a 2001, daňový úrad má stále možnosť odkontrolvať aj tieto roky po kontrole roku 2003.
evina
20.04.07,09:27
Prosím Vás, stretla som sa s tvrdením, že pokiaľ sa ukončila daňová kontrola napríklad DPPO za rok 2003, tak už daňový úrad nemôže kontrolovať DPPO za predchádzajúce roky (2002, 2001...). Je to výmysel, nepísané pravidlo alebo to je niekde v zákone uvedené?

:confused:

Ďakujem *Ľ
podľa mňa je to výmysel a neviem o tom nikde, kde by to bolo uvedené v zákone ...
LubicaN
20.04.07,09:35
Opakovaná kontrola

(1) Opakovanou daňovou kontrolou sa rozumie daňová kontrola tej istej dane u daňového subjektu za zdaňovacie obdobie, za ktoré už bola vykonaná,

a) ak daňový subjekt žiada o vrátenie dane dodatočným daňovým priznaním,
b) ak daňový subjekt žiadal o vrátenie dane podľa osobitného zákona, 6eb)
c) na podnet ministerstva alebo odvolacieho orgánu.

(2) Opakovanú daňovú kontrolu v prípadoch podľa odseku 1 písm. a) a b) možno začať v lehote, v ktorej môže byť podané dodatočné daňové priznanie, alebo v lehote, v ktorej môže byť vrátená daň podľa osobitných predpisov. 6eb) Na opakovanú kontrolu sa vzťahujú ustanovenia § 15.

(3) Opakovanou daňovou kontrolou nie je

a) preverenie výsledkov daňovej kontroly v rámci konania o riadnych opravných prostriedkoch alebo mimoriadnych opravných prostriedkoch,
b) daňová kontrola u daňového subjektu, na ktorý bol vyhlásený konkurz alebo ktorému bolo povolené vyrovnanie alebo na základe žiadosti súdu (§ 15 ods. 14),
c) daňová kontrola na základe žiadosti orgánov činných v trestnom konaní. 6h)


...toto som si prečítala ale stále mi to nie je jasné...
evina
20.04.07,09:37
...toto som si prečítala ale stále mi to nie je jasné...

No je jasné, že Ti môžu kedykoľvek kontrolovať akýkoľvek rok....a Skaspa uviedol vyššie, kdy im zaniká právo vyrubiť daň...
LubicaN
20.04.07,09:43
Ďakujem veľmi pekne Skaspa aj Evina.

Zákon som čítala a nikde som to nevidela, preto som sa radšej spýtala. Ale zase na druhej strane sa by sa mi zdalo nelogické, keby si nás "náhodne" vybrali na DPPO za nejaký rok a po jej ukončení by sa rozhodli ísť kontrolovať spätne ďalšie roky - to by sa asi skôr počas trvania kontroly využili §15 ods. (4) Ak správca dane v priebehu daňovej kontroly zistí skutočnosti odôvodňujúce vykonanie daňovej kontroly aj iného zdaňovacieho obdobia alebo inej dane, ktoré neboli uvedené v oznámení o výkone daňovej kontroly podľa odseku 2, správca dane je oprávnený rozšíriť výkon daňovej kontroly aj o iné zdaňovacie obdobie alebo o inú daň; túto skutočnosť je správca dane povinný písomne oznámiť bez zbytočného odkladu kontrolovanému daňovému subjektu...
skaspa
20.04.07,09:49
Ďakujem veľmi pekne Skaspa aj Evina.

Zákon som čítala a nikde som to nevidela, preto som sa radšej spýtala. Ale zase na druhej strane sa by sa mi zdalo nelogické, keby si nás "náhodne" vybrali na DPPO za nejaký rok a po jej ukončení by sa rozhodli ísť kontrolovať spätne ďalšie roky - to by sa asi skôr počas trvania kontroly využili §15 ods. (4) Ak správca dane v priebehu daňovej kontroly zistí skutočnosti odôvodňujúce vykonanie daňovej kontroly aj iného zdaňovacieho obdobia alebo inej dane, ktoré neboli uvedené v oznámení o výkone daňovej kontroly podľa odseku 2, správca dane je oprávnený rozšíriť výkon daňovej kontroly aj o iné zdaňovacie obdobie alebo o inú daň; túto skutočnosť je správca dane povinný písomne oznámiť bez zbytočného odkladu kontrolovanému daňovému subjektu...
áno, s týmto máš pravdu, ale môže sa stať, že keď budú mať odkontrolovaný a uzatvorený rok 2003 tak napr. pri kontrole inej firmy, ktorej kontrolujú rok 2002 a vy s ňou budete obchodovať a niečo sa im nebude pozdávať, budú chcieť vykonať krížovú kontrolu, tak otvoria aj rok 2002. Pokiaľ viem, tak tie staršie roky by naozaj otvárali len keby mali nejaký podnet alebo podozrenie, že tam môže byť niečo v neporiadku. Ale stále majú to právo daň vyrubiť aj za roky 2002 a 2001.
Fany
24.04.07,08:18
... nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie ...

Znamená to, že v tomto roku môžu ešte kontrolovať rok 2001 ale 2000 už nie? (r.2000 - daň.priznanie podané v r.2001, teda 5 rokov bude 2002,3,4,5,6). Načo potom treba odkladať doklady 10 rokov? Kto by ich mohol prísť kontrolovať? A ak by aj prišla nejaká kontrola z DÚ a našla by tam chybu, znamená, že nemôže dať pokutu a nič sa nedodaňuje, alebo sa dodaňuje, ale nedá sa pokuta?
Ešte sa spýtam, ako dlho treba uchovávať záznamy o jazdách motorových vozidiel?
Saturejka
15.06.10,18:33
Má podnikateľský subjekt možnosť podať na DÚ podnet na vykonanie daňovej kontroly u svojho obchodného partnera?
veronikasad
15.06.10,18:35
Má podnikateľský subjekt možnosť podať na DÚ podnet na vykonanie daňovej kontroly u svojho obchodného partnera?
aký má na to dôvod ?
Saturejka
15.06.10,19:07
ide o podanie oznámenia o spáchaní trestného činu a daňovou kontrolou je zámer zabrániť manipulácii s dokladmi. U podnikateľského subjektu boli tiež vykonané daňové kontroly na podnet anonymov.
veronikasad
15.06.10,19:17
ide o podanie oznámenia o spáchaní trestného činu a daňovou kontrolou je zámer zabrániť manipulácii s dokladmi. U podnikateľského subjektu boli tiež vykonané daňové kontroly na podnet anonymov.
Oko za oko - zub za zub ?

Samozrejme, upozornenie na porušovanie zákonov môže oznámiť ktokolvek - nielen na DU ...